Reklama

Wiadomosci z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy ze wzruszeniem powracam myślami do poszczególnych faz i rozlicznych spotkań, jakie były naszym udziałem w ciągu Roku Świętego, modlę się, by Duch Pański, który pozwolił nam przeżyć tak nadzwyczajne doświadczenie eklezjalne, nadal prowadził nas i pomagał w określeniu wyzwań, jakie niesie z sobą obecny epokowy przełom.

Jan Paweł II

(Z przemówienia na rozpoczęcie konsystorza - 21 maja 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Katecheza dzisiejsza w krótkich słowach przypomina tę walkę, która toczy się między Kościołem, między Matką Kościoła, a siłami zła, szatanem i wszystkim tym, co służy złu w świecie. Dzisiejsza katecheza przypomina nam o tej walce i zarazem zapewnia, że ostateczne zwycięstwo w tej walce należy do Maryi i do sił dobra. Niech w ten sposób ta katecheza dzisiejsza umocni naszą nadzieję. W okresie Wielkiego Postu, przygotowań do Wielkanocy, żyjemy tą wielką nadzieją: nadzieją zmartwychwstania Pańskiego. Szczęść Boże wszystkim obecnym!".

Audiencja generalna14 marca 2001 r.

Urodziny Ojca Świętego w Watykanie

Dzień 81. urodzin Jana Pawła II był normalnym dniem pracy w Watykanie. Pracowały wszystkie biura i urzędy. Jedyną oznaką święta były flagi watykańskie na masztach. Ten dzień także dla Papieża był prawie normalnym dniem pracy.
W dniu swoich 81. urodzin Jan Paweł II wyraził jedno proste życzenie: aby wreszcie nastał pokój w ogniskach zapalnych na świecie. Słowa te skierował do ambasadorów z dziewięciu krajów, którzy 18 maja złożyli Papieżowi listy uwierzytelniające oraz - w imieniu władz swoich krajów - gratulacje z okazji urodzin.
W dniu swoich urodzin Ojciec Święty spotkał się również z pakistańskimi biskupami przebywającymi w Watykanie z wizytą ad limina. Przyjął też przedstawicieli europejskiego przemysłu samochodowego, wśród nich prezesa FIATA Gianniego Agnellego.
Jedynym świątecznym akcentem w Watykanie był urodzinowy obiad, który Jubilat zjadł w towarzystwie najbliższych współpracowników oraz przyjaciół. Zgodnie z tradycją, Jan Paweł II zaprasza na taki obiad kardynałów Kurii Rzymskiej, którzy ukończyli 80 lat, wśród nich swojego przyjaciela - kardynała Andrzeja Deskura.
W godzinach popołudniowych odbyło się cotygodniowe spotkanie z pracownikami Kongregacji Nauki Wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przesłanie do biskupów Włoch

"Włochy potrzebują stabilizacji i zgody" - powiedział Ojciec Święty do biskupów tego kraju, zebranych w Rzymie na swej konferencji plenarnej. Podziela on opinię przewodniczącego Episkopatu - kard. Camillo Ruiniego, że wybory 13 maja i zwycięstwo w nich centroprawicy zakończyły wreszcie dziesięcioletnią fazę przejściową w życiu publicznym Włoch. Jan Paweł II, który jest także prymasem Italii, podziękował biskupom włoskim za "niezwykły wkład w powodzenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000", a zwłaszcza w organizację XV Światowego Dnia Młodzieży z udziałem ponad 2 mln osób, które "w tamte niezapomniane dni przybyły do Rzymu, aby zaświadczyć, jak bardzo żywa jest w młodym pokoleniu wiara chrześcijańska i przynależność do Kościoła".
Ojciec Święty mówił o budowie "wspólnego domu narodów europejskich" i wezwał biskupów do udziału w tym "historycznym przedsięwzięciu" przez wkład typowego dla Włochów "bogactwa wiary i kultury". W związku z tym zacytował apel zawarty w deklaracji, jaką podpisał niedawno wspólnie z prawosławnym arcybiskupem Aten i całej Grecji Chrystodoulosem, o "zachowanie nienaruszonych korzeni i duszy chrześcijańskiej Europy" i o nieuleganie tendencji do "przekształcenia niektórych krajów europejskich w zeświecczone państwa bez żadnego odniesienia do religii", gdyż byłoby to "krokiem wstecz i zanegowaniem ich duchowego dziedzictwa" .

Reklama

Wyrazy współczucia po zabójstwie Salezjanów

Sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano wystosował w imieniu Papieża telegram do rektora - przełożonego generalnego - Księży Salezjanów o. Juana Edmundo Vecchiego w związku z zamordowaniem w indyjskim stanie Manipur trzech członków tego Zgromadzenia. Jan Paweł II składa serdeczne kondolencje rodzinom i przyjaciołom zabitych księży Rafaela Paliakara i Andreasa Kindo oraz nowicjusza Shinu, jak również całemu Zgromadzeniu. Jednocześnie Papież potępia zdecydowanie wszelką formę przemocy.
Wyrażając życzenie, by "krew przelana stała się nasieniem nadziei na budowę prawdziwego braterstwa między narodami", Ojciec Święty zapewnia o modlitwie za "dusze wybrane" i przesyła z serca płynące błogosławieństwo apostolskie.

Reklama

Konsystorz w Watykanie

Wyzwania dla Kościoła


Szósty za pontyfikatu Jana Pawła II nadzwyczajny konsystorz odbywał się w dniach 21-24 maja w Watykanie. Miał miejsce po wyjątkowym wydarzeniu, jakim w swej całości był Rok Jubileuszowy z jego bogactwem przeżyć i doświadczeń o charakterze lokalnym, jak i powszechnym. Przypomniał o tym Ojciec Święty, który witając w Auli Synodalnej kardynałów, powiedział: "Kiedy ze wzruszeniem powracam myślami do poszczególnych spotkań, jakie były naszym udziałem w ciągu Roku Świętego, modlę się, by Duch Pański, który pozwolił nam przeżyć tak nadzwyczajne doświadczenie eklezjalne, nadal prowadził nas i pomagał w określeniu wyzwań, jakie niesie z sobą obecny epokowy przełom". Jan Paweł II mówił o zadaniach, jakie postawili przed sobą zebrani. Były nimi: ustalenie "priorytetowych celów misyjnych i najodpowiedniejszych metod pracy oraz znalezienie koniecznych do tego narzędzi. Należy zająć się właściwą formacją i dowartościowaniem wszystkich zajmujących się pracą duszpasterską, albowiem stojące przed nami pole działalności apostolskiej jest rozległe i złożone" - mówił dalej Papież i zaraz dodał, że "pierwszorzędny wysiłek każdego z wierzących i wspólnoty kościelnej musi skoncentrować się na dążeniu do świętości, na pełnym zapału szukaniu Boga, na przepojonej miłością kontemplacji Jego oblicza" .

Zdefiniowanie wyzwań


Wyzwania, jakie ewangelizatorom rzuca świat, są poważne. Kardynałowie najczęściej mówili o ekumenizmie, dialogu międzyreligijnym, miejscu rodziny i jej ochronie, umacnianiu pracy oświatowej Kościoła, staraniach o wzrost powołań i dążeniu do świętości. Zdaniem rzecznika Watykanu JoaquuMna Navarro-Vallsa, główny motyw pojawiający się w wystąpieniach kardynałów to pełne realnego optymizmu stwierdzenie, że Kościół musi mocno opierać się na swoich podstawach i z nowym entuzjazmem głosić światu Dobrą Nowinę. Nie stroniono także od uwag o kolegialności i strukturach kościelnych. W tym kontekście mówiono o większym wpływie Kościołów lokalnych na mianowanie biskupów i o poprawie funkcjonowania instytucji synodów.
W wydanym na zakończenie obrad dokumencie końcowym kardynałowie podkreślili konieczność jedności Kościoła z ludzkością, szczególnie w epoce globalizacji, która sprawia, że w świecie przybywa ludzi ubogich i cierpiących, oraz że "deptane są święte prawa do życia, zdrowia, pracy, kultury, przynależności socjalnej i wolności religijnej" . Uznali również, że szczególnej pomocy potrzebuje kontynent afrykański, którego ludność nękana jest konfliktami etnicznymi, nędzą i ciężkimi chorobami.
We fragmencie, gdzie jest mowa o dialogu ekumenicznym, podkreślili, że jedność chrześcijan jest "warunkiem i zarazem owocem" misji ewangelizacyjnej Kościoła. Kardynałowie stwierdzili ponadto, że dialog ten winien objąć także inne religie monoteistyczne.
Nie mogło zabraknąć, co zresztą zapowiadano wcześniej, odniesienia do sytuacji na Bliskim Wschodzie. Podobnie jak sam Jan Paweł II, sygnatariusze dokumentu zaapelowali do międzynarodowej wspólnoty o pomoc w rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego. " W jedności z Ojcem Świętym wzywamy strony konfliktu do natychmiastowego przerwania ognia i przywrócenia dialogu na zasadzie równości i wzajemnego szacunku".

Papieskie podsumowanie


Konsystorz zakończyła koncelebrowana przez wszystkich kardynałów pod przewodnictwem Ojca Świętego Eucharystia w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Papieska homilia była podsumowaniem tych dni zadumy i wymiany doświadczeń.
Jan Paweł II stwierdził, że "Kościół stoi dzisiaj w obliczu ogromnych wyzwań, które wystawiają na próbę ufność i entuzjazm ewangelizatorów", i wyjaśniał, że "nie chodzi tu tylko o problemy natury ´ilościowej´, związane z faktem, że chrześcijanie stanowią mniejszość, podczas gdy proces sekularyzacji nie przestaje osłabiać tradycji chrześcijańskiej nawet w krajach dawnej ewangelizacji. Znacznie poważniejsze problemy wynikają z generalnych przemian horyzontu kulturalnego, zdominowanego przez prymat nauk doświadczalnych, opartych na kryteriach epistemologii naukowej" - powiedział Papież i dodał, że "dzisiejszy świat, nawet gdy wykazuje wrażliwość na wymiar religijny i wręcz zdaje się go odkrywać, przyjmuje w najlepszym razie obraz Boga Stwórcy, trudno mu natomiast zaakceptować - jak było to w przypadku słuchaczy Pawłowych na Areopagu (por. Dz 17, 32-34) - ´scandalum crucis´ (por. 1 Kor 1, 23), ´zgorszenie´ Bogiem, który z miłości wstępuje w naszą historię i staje się człowiekiem, umiera i zmartwychwstaje dla nas".
Dalej Ojciec Święty przypomniał problemy związane z globalizacją i związaną z nią sferą dylematów moralnych. "Nigdy w przeszłości, zwłaszcza w dziedzinie wielkich kwestii bioetyki, nie mówiąc o kwestiach z zakresu sprawiedliwości społecznej, dotyczących instytucji rodziny, życia małżeńskiego, ludzkość nie stała przed nadzwyczajnymi problemami, które stawiają pod znakiem zapytania jej przeznaczenie".
Na zakończenie Ojciec Święty zapowiedział, że wiele z tych kwestii zostanie podjętych na najbliższym Synodzie Biskupów, " który okazał się dobrym i skutecznym narzędziem kolegialności biskupiej na służbie Kościoła".

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję