Reklama

Budzić polskie sumienia

Tadeusz A. Janusz
Niedziela Ogólnopolska 22/2001

W Krakowie został odsłonięty pomnik ks. Piotra Skargi - jezuity. Jest to pierwszy pomnik królewskiego Kaznodziei w Krakowie i drugi w Polsce. 12 maja br. na plac Marii Magdaleny, na którym stanęła kolumna z posągiem ks. Skargi - naprzeciw kościoła Świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, w którym znajduje się grób ks. Skargi - przybyli: metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski, bp Kazimierz Nycz, prezydent Krakowa - prof. Andrzej Gołaś, prowincjał Zakonu Jezuitów - o. Adam Żak, fundatorzy pomnika - Arcybractwo Miłosierdzia, przedstawiciele krakowskiej Kurii, samorządu i krakowianie.
Zebranych powitał starszy Arcybractwa Zbigniew Chojnacki. W swoim przemówieniu podkreślił, że pomnik autora Kazań sejmowych powstał dla uczczenia wielkiego społecznika i jałmużnika, który powołał do życia również Arcybractwo Miłosierdzia. "Musimy pamiętać, że Polskę szlachecką zgubiło odchodzenie od zasad naszej świętej wiary, co zaowocowało korupcją i prywatą, pychą i niewrażliwością na ubóstwo i biedę. Gromił te wady narodowe w swych kazaniach ks. Piotr Skarga. Ale czy jego napomnienia nie nabrały znowu aktualności?" - pytał Zbigniew Chojnacki. Podkreślił też, że pomnik nie jest potrzebny Skardze, ale nam, żyjącym współcześnie Polakom. Ks. Piotr Skarga winien również dziś budzić sumienia polskie, uwrażliwić Polaków na sprawy naszej państwowości.
Pomnikowa postać ks. Piotra Skargi, wysoka na 2,7 m, jest bardzo wyrazista i ekspresyjna. Ks. Skarga został ustawiony na kolumnie o wysokości 3,6 m. Autorem spiżowego posągu Księdza Piotra jest znany artysta - prof. Czesław Dźwigaj z krakowskiej ASP, twórca wielu pomników Papieża Jana Pawła II, polskich świętych i wielu sławnych Polaków.
Odsłonięcia pomnika dokonał prof. Andrzej Gołaś, prezydent Miasta Krakowa, a jego poświęcenia - kard. Franciszek Macharski. W trakcie uroczystości fragment z kazania sejmowego ks. Skargi wygłosił artysta scen polskich - Tadeusz Malak. Śpiewem uświetnił uroczystość chór akademicki "Organum" pod dyrekcją prof. Bogusława Grzybka.
Arcybractwo Miłosierdzia - które jest fundatorem pomnika - zostało założone przez ks. Piotra Skargę przy kościele św. Barbary w Krakowie w 1584 r., a w 1591 r. zatwierdzone przez papieża Grzegorza XIV. Jego celem było wspomaganie ubogich, którzy wstydzili się żebrać, i szerzenie idei dobroczynności. Z funduszy tworzonych ze składek brackich darowizn i fundacji udzielano pożyczek i zapomóg. Do Arcybractwa i podporządkowanego mu Banku Pobożnego należeli królowie, biskupi krakowscy i zamożni obywatele. Po wojnie Arcybractwo zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i nadal działało, choć w ograniczonym zakresie. Jego członkiem został kard. Karol Wojtyła. Zlikwidowane w 1960 r., odrodziło się i wznowiło swoją działalność charytatywną w 1989 r.

Reklama

Prof. Chazan laureatem nagrody Ciesielskiego

2019-02-18 14:56

Małgorzata Czekaj

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska
Prof. Bogdan Chazan z nagrodą im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, przyznawaną przez Tygodnik „Źródło”

Laureatem 23. edycji nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego w 2019 r. został prof. Bogdan Chazan – lekarz, profesor ginekologii i położnictwa, zwolennik pełnej obrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Nagrodę, przyznawaną corocznie przez Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło”, wręczył redaktor naczelny czasopisma, Adam Kisiel, w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej 15 lutego w obecności metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, Danuty Ciesielskiej – małżonki Jerzego Ciesielskiego oraz licznych gości.

Prof. Bogdan Chazan w 1998 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Za poglądy dotyczące prawa każdego człowieka do życia był kilkakrotnie zwalniany z pracy: z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie przez wiele lat był pracownikiem naukowym; z funkcji krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz w 2014 r. z funkcji dyrektora ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie (w tej sprawie proces przeciwko profesorowi toczy się nadal). W książce „Prawo do życia. Bez kompromisu” prof. Chazan wyznaje, iż nie zawsze bronił życia. „Dziś wiem, że to był błąd” – pisze. „Od kiedy stałem się beneficjentem Bożego miłosierdzia, to w miłosierdzie to uwierzyłem do końca (…) Mnie prawda faktycznie wyzwoliła. I to właśnie ona przyczyniła się do tego, że postanowiłem dawać świadectwo w najtrudniejszych sprawach”. Obecnie prof. Chazan jest m.in. Przewodniczącym Rady organizacji ginekologów katolickich MaterCare International, pomagającej matkom i dzieciom w krajach rozwijających się. Przez lata pracy stał się promotorem wielu zmian w położnictwie. Podkreśla, że nie żałuje żadnej ze swych decyzji podjętych w obronie życia nienarodzonych.

W Krakowie prof. Chazan wskazał, że przyjmuje nagrodę „Źródła” w imieniu wszystkich lekarzy, pielęgniarek i położnych, szczególnie młodych, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu stają codziennie w obronie prawa człowieka do życia, cierpliwie i mężnie znosząc presję ze strony przeciwników życia. – Jesteśmy świadkami brutalnego ataku na sumienia lekarzy – podkreślił prof. Chazan i wskazywał na liczne zagrożenia z tym związane. Choć w Polsce sytuacja wygląda lepiej niż w wielu państwach Europy zachodniej, nie możemy spocząć na laurach, ale musimy wspierać osoby stające w obronie życia, szczególnie lekarzy i innych pracowników służby zdrowia. W rozmowie z „Niedzielą” prof. Chazan zachęcał: – Trzeba o nich pamiętać, mówić, doceniać. To są często bezimienni bohaterowie, pracujący w wielu szpitalach, wielu przychodniach, którzy są zwalniani z pracy, szykanowani i pozostawiani samym sobie. O nich trzeba dbać, aby nie rezygnowali ze swojej pracy, bo od nich dużo zależy – od ich opinii wygłaszanych publicznie, ale też od ich opieki nad konkretnymi pacjentami. Wspierajcie państwo lekarzy, pielęgniarki i położne, aby oni czuli, że nie są sami – zaapelował. Wyrazy uznania dla postawy prof. Chazana złożył także abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przełożeni zakonów przepraszają ofiary wykorzystywania

2019-02-19 12:25

st (KAI/NCR) / Rzym

Z prośbą o przebaczenie aktów wykorzystywania seksualnego, jakich dopuścili się zakonnicy i zakonnice zwrócili się we wspólnym oświadczeniu przełożeni i przełożone generalne zakonów męskich i żeńskich. Nawiązując do rozpoczynającego się 21 lutego spotkania przewodniczących episkopatów, zaapelowali o stworzenie „struktur odpowiedzialności” w Kościele powszechnym.

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

„Pochylamy nasze głowy ze wstydu, zdając sobie sprawę, że takie wykorzystywanie miało miejsce w naszych zgromadzeniach i zakonach” - stwierdzili przełożeni i przełożone reprezentujący około 850 000 członków katolickich zakonów męskich i żeńskich. Wyrazili ubolewanie z powodu ukrywania przez sprawców swoich czynów i podejmowanych przez nich manipulacji, a także braku właściwej reakcji ze strony przełożonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem