Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Deribie Mekanene

Budzić polskie sumienia

Tadeusz A. Janusz
Niedziela Ogólnopolska 22/2001

W Krakowie został odsłonięty pomnik ks. Piotra Skargi - jezuity. Jest to pierwszy pomnik królewskiego Kaznodziei w Krakowie i drugi w Polsce. 12 maja br. na plac Marii Magdaleny, na którym stanęła kolumna z posągiem ks. Skargi - naprzeciw kościoła Świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, w którym znajduje się grób ks. Skargi - przybyli: metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski, bp Kazimierz Nycz, prezydent Krakowa - prof. Andrzej Gołaś, prowincjał Zakonu Jezuitów - o. Adam Żak, fundatorzy pomnika - Arcybractwo Miłosierdzia, przedstawiciele krakowskiej Kurii, samorządu i krakowianie.
Zebranych powitał starszy Arcybractwa Zbigniew Chojnacki. W swoim przemówieniu podkreślił, że pomnik autora Kazań sejmowych powstał dla uczczenia wielkiego społecznika i jałmużnika, który powołał do życia również Arcybractwo Miłosierdzia. "Musimy pamiętać, że Polskę szlachecką zgubiło odchodzenie od zasad naszej świętej wiary, co zaowocowało korupcją i prywatą, pychą i niewrażliwością na ubóstwo i biedę. Gromił te wady narodowe w swych kazaniach ks. Piotr Skarga. Ale czy jego napomnienia nie nabrały znowu aktualności?" - pytał Zbigniew Chojnacki. Podkreślił też, że pomnik nie jest potrzebny Skardze, ale nam, żyjącym współcześnie Polakom. Ks. Piotr Skarga winien również dziś budzić sumienia polskie, uwrażliwić Polaków na sprawy naszej państwowości.
Pomnikowa postać ks. Piotra Skargi, wysoka na 2,7 m, jest bardzo wyrazista i ekspresyjna. Ks. Skarga został ustawiony na kolumnie o wysokości 3,6 m. Autorem spiżowego posągu Księdza Piotra jest znany artysta - prof. Czesław Dźwigaj z krakowskiej ASP, twórca wielu pomników Papieża Jana Pawła II, polskich świętych i wielu sławnych Polaków.
Odsłonięcia pomnika dokonał prof. Andrzej Gołaś, prezydent Miasta Krakowa, a jego poświęcenia - kard. Franciszek Macharski. W trakcie uroczystości fragment z kazania sejmowego ks. Skargi wygłosił artysta scen polskich - Tadeusz Malak. Śpiewem uświetnił uroczystość chór akademicki "Organum" pod dyrekcją prof. Bogusława Grzybka.
Arcybractwo Miłosierdzia - które jest fundatorem pomnika - zostało założone przez ks. Piotra Skargę przy kościele św. Barbary w Krakowie w 1584 r., a w 1591 r. zatwierdzone przez papieża Grzegorza XIV. Jego celem było wspomaganie ubogich, którzy wstydzili się żebrać, i szerzenie idei dobroczynności. Z funduszy tworzonych ze składek brackich darowizn i fundacji udzielano pożyczek i zapomóg. Do Arcybractwa i podporządkowanego mu Banku Pobożnego należeli królowie, biskupi krakowscy i zamożni obywatele. Po wojnie Arcybractwo zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i nadal działało, choć w ograniczonym zakresie. Jego członkiem został kard. Karol Wojtyła. Zlikwidowane w 1960 r., odrodziło się i wznowiło swoją działalność charytatywną w 1989 r.

Papież: Dzieciątko Jezus przypomina o tragedii dzieci migrantów

2018-12-14 16:00

vaticannews / Watykan (KAI)

Papież Franciszek spotkał się z artystami, którzy wystapią jutro w Auli Pawła VI na koncercie bożonarodzeniowym. Jest on organizowany przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. Ojciec Święty przypomniał, że Boże Narodzenie jest zawsze nowe ponieważ zaprasza nas do odrodzenia w wierze, do otwarcia na nadzieję oraz do rozpalenia na nowo ognia miłości. W tym roku wzywa nas szczególnie do zamyślenia się nad sytuacją wielu ludzi, mężczyzn, kobiet i dzieci którzy są w drodze uciekając przed wojnami, przed nędzą spowodowaną niesprawiedliwością społeczną oraz zmianami klimatycznymi.

Vatican Media

Papież zaznaczył, że zostawiają często wszystko: dom, bliskich, ojczyznę, aby stanąć w obliczu nieznanego, a to oznacza poddanie się szczególnie bolesnemu cierpieniu. Także Jezus przybył „z innego miejsca”. Zamieszkiwał w Bogu Ojcu, z Duchem Świętym, w komunii mądrości, światła i miłości, ale zapragnął przynieść je nam poprzez swoje zejście na ziemię. I jako człowiek ukazał nam „drogę” miłości: służby, pokory, aż do oddania życia.

Papież podkreślił, że mały Jezus przypomina, że połowa dzisiejszych uchodźców na świecie to dzieci, niewinne ofiary ludzkich niesprawiedliwości. Zwrócił uwagę, że Kościół na wiele sposobów odpowiada na ich potrzeby poprzez różne gesty solidarności i pomocy, gościnności oraz przyjęcia. W te działania wpisuje się także inicjatywa: „tworzenie sieci”. Papież wyjaśnił dlaczego „tworzenie sieci poprzez edukację” posiada tak ogromne znaczenie.

"Chodzi o stworzenie możliwości nauki dla najmłodszych migrantów, którzy zamiast siedzieć w ławkach szkolnych, jak wielu ich rówieśników, spędzają czas na długich wędrówkach na piechotę. Napotykają przy tym wiele niebezpieczeństw i muszą liczyć na odrobinę szczęścia. Także oni potrzebują formacji, aby jutro móc podjąć pracę oraz włączyć się jako świadomi obywatele w budowanie dobra wspólnego. Chodzi równocześnie o to, aby nauczyć wszystkich gościnności i solidarności, aby wykluczyć sytuacje, że migranci lub uchodźcy spotkają się na swojej drodze z obojętnością lub wrogością. «Tworzyć sieć» oznacza pozwolić, aby osoby mogły stanąć na nogi, wyruszyć w drogę w poczuciu godności, z siłą i odwagą podjąć wyzwania życiowe rozwijając swoje talenty i możliwości. «Tworzyć sieć edukacji» jest właściwym rozwiązaniem, aby otworzyć bramy obozów dla uchodźców i pozwolić włączyć się migrantom w życie nowych społeczeństw oraz tworzyć w nich klimat solidarności i hojności".

Na zakończenie Ojciec Święty podziękował Misji św. Jana Bosko w Ugandzie oraz chórowi Occurentes z Iraku za podjęcie inicjatywy „tworzenia sieci edukacji”, wspierając w ten sposób przekaz orędzia bożonarodzeniowej nadziei. Papież podkreślił, że od zawsze misja Kościoła wyrażała się także poprzez pomysłowość i kunszt artystów ponieważ oni poprzez swoje dzieła, docierają do najbardziej ukrytych zakamarków dusz kobiet i mężczyzn każdego czasu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Promocja książki abp. Grzegorza Rysia na Jasnej Górze

2018-12-15 16:56

Magda Nowak

„Koronowana Służebnica” to tytuł nowej książki autorstwa abp. Grzegorza Rysia. Ten sam tytuł nosiła wygłoszona przez księdza arcybiskupa w sierpniu 2017 r. na Jasnej Górze nowenna przed głównymi uroczystościami jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Książka to owoc tamtych dni. To cykl kazań, które codziennie przez 9 dni podczas Mszy św. kierowane były z jasnogórskiego Szczytu do pielgrzymów i częstochowian przybywających do sanktuarium. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Paulinianum.

Magda Nowak/Niedziela

„Koronowana Służebnica” może posłużyć do odkrywania maryjnej i jasnogórskiej ścieżki do Boga. Jej ważny element stanowi wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest on swego rodzaju „mapą” umieszczaną na początku każdego rozdziału. Dzięki tej „mapie” czytelnik prowadzony słowem abp. Grzegorza Rysia może „po kawałku” czytać Jasnogórską Ikonę i otwierać się na bogactwo płynących z niej treści.

Promocja książki z udziałem autora odbyła się w piątek 14 grudnia w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. Spotkanie poprowadził o. Michał Legan. Abp Grzegorz Ryś na zadawane mu pytania odpowiadał jak zwykle krótko i celnie, ze znaną sobie bezpośredniością. Dłoń Maryi – to pierwsza rzecz, na którą zwrócił uwagę autor książki. Matka Boża zawsze prowadzi do Jezusa. Nie ma innego, ważniejszego zadania niż to. Pieczętuje je gestem dłoni nieustannie wskazującej na Chrystusa. Jednocześnie całe Jej życie jest przeniknięte Słowem Bożym. Od początku, zanim jeszcze stała się Matką Boga, nosi w sobie Słowo, jest Uczennicą Słowa. Dlatego podczas zwiastowania może rozmawiać z Aniołem słowami Pisma Świętego.

– Maryja jest dla nas kimś niesłychanie ważnym, natomiast za każdym razem ta ważność nie bierze się z Niej samej – przypomniał ksiądz arcybiskup – Jest kimś takim, dlatego, że jest Oblubienicą Ducha Świętego.

W kazaniach nowennowych, których fragment został przypomniany podczas materiału filmowego, abp Grzegorz Ryś postawił słuchaczom pytanie, czy zakochali się w Słowie Bożym? Kiedy ostatni raz nie tylko czytali Pismo Święte, ale również je pocałowali? Stwierdził ze smutkiem, że można przeczytać nawet całą Biblię, ale nic z niej nie zrozumieć, być nadal poza zasięgiem mocy Słowa. A dopóki nie zapragniesz i nie przyjmiesz Słowa do wnętrza serca, Ono pozostaje na zewnątrz i nie może działać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem