Reklama

W charyzmacie ubóstwa, czystości i posłuszeństwa (13)

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa

Marzena Krajewska
Edycja zamojsko-lubaczowska 24/2002

Celem zgromadzenia jest nowa ewangelizacja pod znakiem Krwi Chrystusa poprzez wspieranie misji Kościoła. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa założył w 1987 r. ks. Winfried Wermter, misjonarz Krwi Chrystusa. Praca apostolska ks. Wermtera zaowocowała licznymi powołaniami do życia konsekrowanego. Zaistniała potrzeba stworzenia nowych struktur dla i dziewcząt i kobiet, które odkryły powołanie do pracy w Dziele Krwi Chrystusa. Za radą biskupów ks. Winfried zdecydował się na założenie nowej żeńskiej gałęzi dzieła.

Pierwsze kandydatki wyraziły zgodę na udział w powstaniu nowego zgromadzenia 14 września 1987 r. i po niespełna miesiącu rozpoczęły formację zakonną. 22 stycznia 1988 r. ordynariusz ówczesnej diecezji chełmińskiej bp Marian Przykucki zatwierdził pierwsze statuty nowej wspólnoty sióstr, tymczasowo jako stowarzyszenia wiernych, a w przyszłości jako stowarzyszenia życia apostolskiego. Jednocześnie mianował ks. Wermtera moderatorem nowego zgromadzenia.

Główne elementy duchowości misjonarek to: poświęcenie się Bogu w tajemnicy Krwi Chrystusa, czyli Tajemnicy Paschalnej, życie modlitewne i wspólnotowe oraz apostolstwo jako droga do świętości. Poświęcając swoje życie Bogu w tajemnicy Krwi Chrystusa, która wyraża miłość Boga do ludzi, siostry chcą na wzór Maryi służyć Chrystusowi jako "żywy kielich" - w pełni otwarty na Pana Boga, wypełniony pod Krzyżem Krwią Zbawiciela i ofiarowany dla jedności Kościoła.

Służąc ewangelizacji Kościoła i świata, siostry starają się widzieć w każdym aspekcie swojego życia okazję do misji, dla której chcą żyć i umierać z radosną ofiarnością. Szczególnym znakiem wspólnoty jest apostolstwo gościnności. Misjonarki są gotowe do udziału w ewangelizacji i w odnowieniu wiary w innych krajach. W zależności od potrzeb.

Działalność sióstr polega na prowadzeniu zamkniętych rekolekcji i dni skupienia w domach misyjnych oraz we współpracy ze Zgromadzeniem Misjonarzy Krwi Chrystusa - rekolekcji i misji parafialnych. Siostry prowadzą również działalność charytatywną. Pracują w Rodzinnym Ośrodku Formacji Chrześcijańskiej w Chrustach k. Rawy Mazowieckiej i jego filii w Swarzewie k. Gdańska. Domy te są przeznaczone dla samotnych dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracują także w szpitalu w Monachium. Rozwijają również działalność wydawniczą w ramach Wydawnictwa Misjonarzy Krwi Chrystusa. Utrzymują ponadto zagraniczne kontakty misyjne na Litwie, Białorusi. Ukrainie i w Rosji.

Na terenie naszej diecezji w Łabuńkach k. Zamościa przebywają trzy siostry Misjonarki Krwi Chrystusa. Siostra przełożona jest dyrektorem Hospicjum "Santa Galla" w Łabuńkach. Siostry odpowiedzialne są za tworzenie Wspólnot Krwi Chrystusa - jest to katolicki ruch świeckich otwarty na wszystkie stany i powołania w Kościele. Pierwszy etap rozwoju Wspólnoty zaczyna się już na Golgocie, kiedy to według legendy jeden z żołnierzy rzymskich obecnych podczas ukrzyżowania zabrał ze sobą do domu relikwie Jego Krwi. Skrawek płaszcza nasączonego Krwią Chrystusa przekazywano jako rodzinny skarb z pokolenia na pokolenie. W 1708 r. ostatni członkowie tego rodu przekazali relikwie do pobliskiej bazyliki San Nicola in Carcere w Rzymie, w której wystawiono ja na ołtarzu i otoczono czcią. W 1815 r. papież Pius VII zatwierdził Bractwo Krwi Chrystusa i podniósł do godności Arcybractwa, obdarzając wieloma odpustami. Na początku lat osiemdziesiątych Wspólnota Krwi Chrystusa została przeniesiona także do Polski jako ruch eucharystyczno-ewangelizacyjny. Wspólnota ta pragnie przyczyniać się do odnowy Kościoła zaczynając od popierania życia własnej parafii jej członków.

Życzenia Wielkanocne

Ks. inf. Ireneusz Skubiś - Redaktor Naczelny
z Zespołem „Niedzieli”
Niedziela Ogólnopolska 13/2005


Perugino, „Zmartwychwstanie”
(fragment)
Alleluja!
Chrystus zmartwychwstał i zajaśniał przed swoim ludem,
który wybawił krwią swoją.
Alleluja!

Na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego -
zwycięstwa Chrystusa Pana nad śmiercią,
piekłem i szatanem - składamy serdeczne życzenia.
Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca,
napełniając je światłem Zmartwychwstania,
pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim
dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać
i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu.
Wyśpiewujmy radosne ALLELUJA!

Częstochowa, Wielkanoc A.D. 2005

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wielka Sobota w Jerozolimie

2019-04-20 17:41

vaticannews / Jerozolima (KAI)

W Jerozolimie radosne Alleluja zabrzmiało już o świcie. Główne uroczystości Wigilii Paschalnej odbyły się w godzinach porannych w Bazylice Bożego Grobu. Liturgii przewodniczył abp Fouad Twal, do 2016 r. łaciński patriarcha tego miasta.

Fotolia.com

Celebracja rozpoczęła się w pobliżu Golgoty poświęceniem ognia, po czym arcybiskup zapalił wielkanocny paschał od ognia wiecznej lampki płonącej w pustym grobie Zbawiciela. Radosny śpiew orędzia paschalnego wypełnił swym echem całą bazylikę. Liturgia Słowa przypominała wiernym historię zbawienia i zakończyła się Ewangelią o zmartwychwstaniu, którą według wielowiekowej tradycji uroczyście odśpiewał abp Pierbatista Pizzaballa stojąc u wejścia do kaplicy Bożego Grobu.

W homilii administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy podkreślił, że „Wigilia Paschalna zwraca naszą uwagę na całą historię zbawienia. Rozważamy więc Boga, który nas kocha i stwarza nas w miłości. Boga, który wybiera, uwalnia i prowadzi przez pustynię. Następnie kontemplujemy Boga, który przemawia do nas przez proroków i nigdy nie przestaje oczekiwać naszego powrotu do Niego”. Liturgia Wigilii paschalnej to nie tylko pamiątka, kontynuował abp Pizzaballa, także dziś Bóg przemawia do nas, kocha nas, prowadzi i przebacza.

W godzinach popołudniowych wewnątrz bazyliki Bożego Grobu odbyła się procesja do 14 stacji, która jest medytacją tajemnicy misterium paschalnego. Procesja rozpoczyna się przy kolumnie biczowania, następnie zatrzymuje się na Golgocie i trzykrotnie okrążyła kaplicę Bożego Grobu. Rozważanie kończy się wspomnieniem ukazania się Zmartwychwstałego Jezusa Marii Magdalenie. W Jerozolimie liturgię Wigilii Paschalnej zakończy Godzina Czytań przy pustym Grobie Zmartwychwstałego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem