Reklama

Podsumowanie Roku Prymasa Tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od Tatr po Bałtyk i dalej

"Łaska początku" - tak podsumowano kończący się Rok Stefana Kardynała Wyszyńskiego podczas uroczystej sesji, która odbyła się 1 grudnia br. W Galerii Porczyńskich w Warszawie, z udziałem prymasa Polski - kard. Józefa Glempa. Jak wszyscy wiemy, 25 października 2000 r. Sejm RP III kadencji podjął uchwałę, na mocy której 2001 r. został ogłoszony Rokiem Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wypadło to w roku 100. urodzin Prymasa Tysiąclecia oraz 20. rocznicy jego śmierci. 1 stycznia 2001 r. kard. Glemp wydał list inaugurujący ten szczególny Rok. W całej Polsce - od Tatr, gdzie w dniu urodzin kard. Wyszyńskiego postawiono krzyż na Giewoncie, po wybrzeże polskie nad Bałtykiem, gdzie w 2001 r. postawiono replikę tego krzyża - i wszędzie na świecie, gdzie żyją Polacy, tzn. od Chicago przez Paryż i Wilno po Australię, a nawet na terenach Azji, podejmowano modlitwę i odkrywano dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia.
Kard. Glemp wyznał podczas warszawskiej sesji, że obchody przeszły wszelkie oczekiwania. Włączyły się różne środowiska, w tym bardzo licznie - młodzież. "Nowy wiek rozpoczął się wielkim duchowym wzmocnieniem - ukazaniem postaci Prymasa Tysiąclecia, co jest bardzo cenne w dzisiejszych przygnębiających czasach" - powiedział Prymas Polski.

Raport

Modlitwy o beatyfikację kard. Wyszyńskiego, sesje, konkursy, publikacje prasowe, audycje radiowe i telewizyjne, albumy, książki, medale, znaczki, nowe pomniki, tablice pamiątkowe, a przede wszystkim otwarcie na nowo skarbnicy myśli wielkiego Prymasa Polski, zmarłego przed 20 laty - to formy uczczenia poświęconego mu 2001 r.
Podczas sesji dyrektorka Instytutu Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Iwona Czarcińska przedstawiła raport, przygotowany wraz z Anną Sułkowską, na temat obchodów Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Za najważniejsze wydarzenia tego szczególnego czasu uznano: zakończenie procesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego na szczeblu diecezjalnym i przekazanie dokumentacji procesu do Kongregacji ds. Świętych w Watykanie, uroczystą sesję Episkopatu Polski oraz modlitwę biskupów przy grobie sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w 20. rocznicę jego śmierci, a także ogólnopolskie obchody 100-lecia urodzin Prymasa Tysiąclecia w jego rodzinnej Zuzeli.
W mijającym Roku Prymasowskim odbyły się setki, a nawet tysiące uroczystości o zasięgu ogólnopolskim , lokalnym i środowiskowym. Ich liczba, rozmach, duchowa głębia, świąteczny nastrój przekroczyły najśmielsze oczekiwania - stwierdziła dyr. I. Czarcińska. Oczywiście, najważniejsza była modlitwa o wyniesienie Sługi Bożego na ołtarze, która została zorganizowana w poszczególnych katedrach pod przewodnictwem biskupów ordynariuszy, a także w polskich parafiach. Wielu kapłanów w swojej posłudze duszpasterskiej opierało się na nauczaniu kard. Wyszyńskiego. Miało to miejsce głównie w czasie nabożeństw majowych i październikowych. Tutaj bardzo przydatna okazała się książka o. dr. Jana Pacha - paulina pt. Maryjne dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia, wydana przez Wydawnictwo PAULINIANUM, a zawierająca czytanki na 31 prymasowskich dni. Program wielu pielgrzymek na Jasną Górę i do sanktuariów lokalnych był w tym roku oparty na nauczaniu kard. Wyszyńskiego. Pielgrzymowano również do miejsc związanych z Prymasem Tysiąclecia.
W wyższych uczelniach, w seminariach duchownych, w wielu środowiskach naukowych i kulturalnych, a także na Jasnej Górze odbyły się sesje naukowe poświęcone osobie oraz myśli kard. Wyszyńskiego. Wśród nich należy zauważyć konferencję w Sejmie RP, poprzedzoną Mszą św. odprawioną w kaplicy sejmowej przez kard. Glempa. W oparciu o nauczanie Prymasa Tysiąclecia podjęto wiele prac naukowych w uczelniach polskich i zagranicznych. Do tej pory obliczono, że powstaje 430 prac naukowych o życiu i myśli kard. Wyszyńskiego, w tym 6 habilitacji i 45 doktoratów.
Akcja Katolicka poświęciła w tym roku VIII Tydzień Społeczny nauczaniu kard. Wyszyńskiego. W ponad 40 miejscowościach dni i tygodnie kultury chrześcijańskiej były związane z jego myślą. Powstało wiele prymasowskich programów muzycznych i poetyckich. Ogromnym powodzeniem cieszył się spektakl oparty na Zapiskach więziennych kard. Wyszyńskiego, wystawiany przez Teatr Studio z Katowic w wielu miejscach na terenie całej Polski. Wyświetlany był również film Teresy Kotlarczyk pt. Prymas. Trzy lata z tysiąca. Zorganizowano wiele koncertów dedykowanych wielkiemu Prymasowi, m.in. Sinfonii Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Kard. Wyszyński został też uczczony w ok. 70 wystawach, na których można było zobaczyć fotografie, książki, dokumenty, pamiątki i oryginalne przedmioty, których osobiście używał.
Długo jeszcze wyliczano inicjatywy podjęte w związku z obchodami Roku Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zbyt szczupłe łamy naszego pisma nie pozwalają szczegółowo wyliczyć wszystkich. Wspomnijmy więc jeszcze o specjalnych konkursach, w których wzięło udział aż 55 tys. uczniów. Ukazało się wiele nowych książek i albumów prymasowskich, wśród nich monumentalna, ważąca ok. 4 kg księga pt. Droga życia, wydana przez Wydawnictwo im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SOLI DEO i Wydawnictwo MARGRAFSEN z Bydgoszczy. Wiele było w ciągu tego roku audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych wielkiemu Prymasowi. Redakcje prasowe wydawały specjalne numery i biły rekordy w liczbie publikowanych na swoich łamach artykułów poświęconych kard. Wyszyńskiemu. Nasz Dziennik, który jest pismem codziennym i w każdym numerze pamięta o kard. Wyszyńskim, szczególnie przyczynił się do odkrywania jego dziedzictwa. W naszej Redakcji obliczyliśmy, że Niedziela we wszystkich edycjach wydrukowała w tym wyjątkowym czasie ponad 360 artykułów o kard. Wyszyńskim. Ukoronowaniem obchodów Roku Prymasowskiego było spotkanie środowisk związanych z kard. Wyszyńskim na Mszy św., odprawionej przez Papieża Jana Pawła II
25 sierpnia br. w Castel Gandolfo. Uroczystości rzymskie będą miały swoją kontynuację podczas wizyty kard. Glempa w Wiecznym Mieście w grudniu br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Bogurodzica", "Nabucco" i Apel Jasnogórski

Spotkanie w warszawskiej Galerii Porczyńskich ubogaciła muzycznie Orkiestra Koncertowa "Victoria" z Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej z Warszawy
Rembertowa, która towarzyszyła solistom, m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz Filharmonii Narodowej. Wykonano bardzo różnorodny program: począwszy od XIII-wiecznej Bogurodzicy, przez słynną Modlitwę kapłana z opery Nabucco
G. Verdiego, po pieśń stanu wojennego zaczynającą się od słów Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana, którą drukowaliśmy na pierwszej stronie poprzedniej Niedzieli. Były też specjalne pieśni dedykowane kard. Glempowi, a ostatnia z nich - to Skrzypek na dachu ze słowami Kyrie eleison, co wprowadziło już w atmosferę modlitewną. Wszyscy zgromadzeni w skupieniu odmówili na stojąco modlitwę o beatyfikację sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego i odśpiewali wraz z przeorem Jasnej Góry - o. Izydorem Matuszewskim Apel Jasnogórski, łącząc się duchowo z narodowym sanktuarium w Częstochowie.

Łaska początku

Przypomnijmy na koniec słowa Ojca Świętego Jana Pawła II z Orędzia skierowanego do Polaków w dniu śmierci Prymasa Tysiąclecia - 28 maja 1981 r.: "Szczególnym przedmiotem medytacji uczyńcie postać niezapomnianego Prymasa - śp. kard. Wyszyńskiego, jego osobę, jego naukę, jego rolę w jakże trudnym okresie naszej historii. To wszystko uczyńcie przedmiotem medytacji i podejmijcie to wielkie i trudne dzieło, dziedzictwo przeszło tysiącletniej historii, na którym on, Kardynał Stefan, Prymas Polski, dobry pasterz, wycisnął trwałe, niezatarte piętno".
Po 20 latach te słowa zostały dosłownie odczytane i w 2001 r. szeroko otwarto skarbnicę życia i myśli kard. Wyszyńskiego. Zauważyliśmy, że sięgamy do dziedzictwa pozostawionego przez wielkiego Bożego człowieka, tak bardzo potrzebnego ludziom trudnego XXI wieku, który rozpoczął się jako zły wiek.
"Rok 2001 dobiega końca. Kończy się także Rok Stefana Kardynała Wyszyńskiego, jednak nie skończy się zapotrzebowanie na jego autorytet, mądrość i świadectwo wiary. Czas, który przeżyliśmy, można nazwać łaską początku. Przed nami jest jeszcze wielka praca wprowadzania w życie osobiste i społeczne wskazań kard. Wyszyńskiego. Pomocą w tym zadaniu będzie służyło Centrum Duchowości Prymasa Tysiąclecia, które powstaje u stóp Jasnej Góry w Częstochowie. Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia miał być wotum na 100-lecie jego urodzin. Zadanie jego wykończenia stoi jeszcze przed nami". Tak zamyka się raport, będący próbą podsumowania Roku Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w czasie którego naród polski został ubogacony myślą wielkiego Prymasa Tysiąclecia. Teraz już nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to dziedzictwo pozostawione nam przez mędrca i wybitnego męża stanu. Rok 2001 pozwolił otworzyć to bogactwo. Teraz możemy z niego czerpać i uczyć się tak żyć, aby Polska była Polską, a świat stawał się coraz bardziej Bożym światem.
Umocnieni w tym szczególnym czasie łaski, podążajmy w dalsze życie ze słowami Stefana Kardynała Wyszyńskiego, które - jak zauważyliśmy podczas mijającego roku - są nam do życia koniecznie potrzebne, jak codzienny chleb i świeże powietrze:
Choćbyś przegrał całkowicie,
zbierz się, zgarnij, zacznij od nowa!
Spróbuj budować na tym,
co w tobie jest z Boga.
1 grudnia br. na sesji w Warszawie zostały wręczone dyplomy oraz medale prymasowskie osobom, które brały czynny udział w obchodach Roku Stefana Kardynała Wyszyńskiego przez wkład pracy w dzieło przybliżenia społeczeństwu polskiemu dziedzictwa duchowego, naukowego i kulturalnego Prymasa Tysiąclecia. Z rąk kard. Glempa medale odebrali m.in. Grażyna Sołtyk, która jako posłanka przyczyniła się do podjęcia przez Sejm RP uchwały ogłaszającej Rok Stefana Kardynała Wyszyńskiego, oraz ks. Stanisław Skorodecki - współwięzień Prymasa Tysiąclecia.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję