Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzywam teraz Was wszystkich, abyście przyłączyli się do mojej modlitwy, błagając Boga o pokój w Ziemi Świętej. Prośmy Najświętszą Pannę o orędownictwo, ażeby zakończyły się powodzeniem podjęte z różnych stron próby przezwyciężenia tragicznej sytuacji, w jakiej znajdują się tak już doświadczeni mieszkańcy tego regionu.

Jan Paweł II

(Na zakończenie audiencji generalnej - 10 kwietnia 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Spotkanie Jana Pawła II z rodakami biorącymi udział w audiencji generalnej 10 kwietnia br. należało do niezwykłych. Kiedy wymieniony przez Papieża regionalny zespół z Męciny "Mali Męcinianie" wykonał piosenkę zaczynającą się od słów: Tobie, Ojcze Święty, tu, na Watykanie..., Jan Paweł II powiedział: "Teraz ja Wam zaśpiewam". I zaśpiewał: Chrystus zmartwychwstan jest, nam na przykład dan jest, iż mamy z martwych powstać, z Pan Bogiem królować. Alleluja.

Nie tylko Polacy z entuzjazmem przyjęli ten wyraz dobrej formy i świetnego humoru Papieża, który zachęcony tą reakcją odśpiewał jeszcze trzy zwrotki pieśni. Potem powrócił do tematu wygłoszonej wcześniej po włosku katechezy: "Mówiliśmy dzisiaj o Psalmach, a to są nasze psalmy o Zmartwychwstaniu. Psalmy paschalne, wielkanocne. Czas wielkanocny trwa przez 50 dni. Życzę wszystkim, ażeby wytrwali w łasce Bożej i w miłości wzajemnej. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Zdaniem komentatorów, Ojciec Święty, mówiąc do Polaków: " A teraz ja Wam zaśpiewam", odniósł się też do licznych w ostatnim czasie komentarzy na temat swego rzekomo bardzo złego stanu zdrowia. Przypomina się przy tej okazji słowa dyrektora Biura Prasowego Watykanu - Joaquina Navarro-Vallsa, który przed kilkoma laty powiedział, że najlepszym rzecznikiem Jana Pawła II jest on sam.

"I to jest Papież, którego niektórzy odsyłali już na emeryturę i któremu wmawiali coraz gorszą formę?" - pytają dzisiaj niektórzy watykaniści.

"Regina Coeli" z Papieżem

7 kwietnia br. przed modlitwą Regina Coeli Jan Paweł II modlił się za zakonników znajdujących się w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Ojciec Święty powiedział kilku tysiącom przybyłych pielgrzymów, że w sposób szczególny myśli o franciszkanach oraz o prawosławnych Grekach i Ormianach, którzy przeżywają trudne chwile w swoim klasztorze. Na zakończenie pozdrowił zebranych na modlitwie w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Oto tekst papieskich rozważań:

"´Pokój wam!´ - tak Jezus zwraca się do Apostołów na stronie Ewangelii dzisiejszej niedzieli, zamykającej oktawę Wielkanocy. Pozdrowienie to znajduje w naszych sercach szczególnie głębokie echo w tych chwilach, w obliczu utrzymywania się niepokojących starć w Ziemi Świętej.

Dlatego właśnie wezwałem wszystkich synów Kościoła, by złączyli się dzisiaj w zgodnym i usilnym błaganiu o pokój.

Pokój jest darem Boga. Sam Stwórca wpisał w serce ludzi prawo szacunku dla życia. ´Kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga´ - mówi Księga Rodzaju (Rdz 9, 6).

Gdy wszędzie wokół dominuje bezlitosna logika broni, tylko Bóg może przybliżyć serca i myśli do pokoju. Tylko On może dać siły konieczne do wyzwolenia się z nienawiści, z pragnienia zemsty i do wejścia na drogę rokowań w celu porozumienia i pokoju.

Jakże można by zapomnieć, że Izraelczycy i Palestyńczycy, idąc za przykładem Abrahama, wierzą w jednego Boga. Do Niego, którego Jezus ukazał nam jako Ojca Miłosiernego, zanosimy dziś chóralną modlitwę chrześcijan, powtarzających za św. Franciszkiem z Asyżu: ´Panie, uczyń ze mnie narzędzie pokoju!´.

Moje myśli w tej chwili kieruję szczególnie ku wspólnotom franciszkanów, Greków prawosławnych, prawosławnych Ormian, którzy przeżywają ciężkie chwile w Bazylice Narodzenia Pańskiego. Wszystkich zapewniam o mojej nieustannej modlitwie.

Liturgia dzisiejsza zaprasza nas, byśmy znaleźli w Bożym Miłosierdziu źródło autentycznego pokoju, który przynosi nam Chrystus Zmartwychwstały. Rany zmartwychwstałego i chwalebnego Pana stanowią niezatarty znak miłości miłosiernej Boga do ludzkości. Z nich bije światło duchowe, które rozjaśnia sumienia i napełnia serca pociechą i nadzieją.

´Jezu, ufam Tobie!´, powtarzamy w tej złożonej i trudnej godzinie, wiedząc, że potrzebujemy tego Bożego Miłosierdzia, które ponad pół wieku temu Pan tak hojnie objawił św. Faustynie Kowalskiej.

Tam, gdzie najsurowsze są próby i trudności, tym usilniejsze staje się wołanie do Pana Zmartwychwstałego i tym gorętsza prośba o dar Jego Ducha Świętego, źródło miłości i pokoju.

Modlitwę naszą zawierzamy Maryi, którą w sposób szczególny wspominać będziemy jutro, w święto liturgiczne Zwiastowania Pańskiego. Tajemnica poczęcia Jezusa w łonie Dziewicy za sprawą Ducha Świętego przypomina nam, że życie ludzkie przyjęte przez Chrystusa jest nietykalne od pierwszego momentu. Kontemplacja tej tajemnicy każe nam odnowić zobowiązanie do miłości, do przyjęcia życia. Zobowiązanie, które łączy wierzących i niewierzących, ponieważ nikt nie ma wyłączności na obronę i promocję życia, lecz są one zadaniem i obowiązkiem wszystkich.

Niechaj Panna Matka Miłosierdzia, która przy zwiastowaniu Anioła poczęła Słowo Wcielone, pomoże nam respektować zawsze życie i krzewić zgodnie pokój".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Stolica Apostolska zaniepokojona sytuacją na Bliskim Wschodzie

"Stolica Apostolska z najwyższym niepokojem śledzi sytuację w Betlejem i stara się ustalić prawdziwość najnowszych wydarzeń" - oświadczył 8 kwietnia br. watykański rzecznik - Joaquin Navarro-Valls. Poinformował, że sekretarz do spraw stosunków z państwami - abp Jean-Louis Tauran oraz nuncjusz apostolski w Izraelu - abp Pietro Sambi kontaktowali się z władzami tego kraju, aby przypomnieć, że Stolica Apostolska " za najwyższy priorytet uważa przestrzeganie status quo Miejsc Świętych" .

"Tym bardziej - dodał Navarro-Valls - gdy ok. 200 mężczyzn - z czego niektórzy uzbrojeni - pozostaje na terenie Bazyliki Narodzenia Pańskiego, co nie ma precedensu w wiekowych dziejach chrześcijańskich Miejsc Świętych".

Rzecznik przypomniał, że "zarówno Fundamentalne porozumienie z 1993 r. między Stolicą Apostolską a Państwem Izrael, jak i Podstawowe porozumienie z Autonomią Palestyńską z 2000 r. zawierają artykuły sankcjonujące poszanowanie status quo Miejsc Świętych. (...) Jeżeli doniesienia napływające w ostatnich godzinach z Betlejem miałyby się potwierdzić, mielibyśmy do czynienia z pogorszeniem i tak już dramatycznej sytuacji" - oświadczył rzecznik Watykanu.

Reklama

Dokument o pobożności ludowej

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - kard. Jorge Arturo Medina EsteMvez i kilku jego najbliższych współpracowników przedstawili 9 kwietnia br. najnowszy dokument tej dykasterii - Dyrektorium na temat pobożności ludowej i Liturgii. Ocenia ono pozytywnie wiele przejawów tej pobożności, np. udział w pielgrzymce czy dotykanie krzyża lub obrazu świętego.

Kardynał przyznał, iż jest sporo prawdy w dość stronniczej opinii, że "prości ludzie odnajdują się łatwiej w pobożności ludowej" . Dyrektorium przypomina zasady i przynosi wskazówki, które pozwolą " dojrzeć harmonię między Liturgią a pobożnością ludową, o której mówili ojcowie Soboru Watykańskiego II". Pobożność ludowa "stanowi skarb Kościoła", jej bowiem przejawem są m.in. Różaniec i Droga Krzyżowa.

"To tylko dwa przykłady, które wystarczą jednak, by zdać sobie sprawę, jaka jest stawka w tej grze" - podkreślił chilijski Kardynał kurialny. Ponieważ są również głosy, że pobożność ludowa to "przesądy przebrane za pobożność", Dyrektorium powstało z myślą o refleksji nad tym zagadnieniem.

Kard. EsteMvez przypomniał, co o pobożności ludowej mówi Vaticanum II i jakie miejsce zajmuje ona w odnowie posoborowej, postulowanej przez Jana Pawła II, m.in. w jego liście apostolskim Vicesimus quintus annus. Podkreślił, że jest ona bez wątpienia "wyrazem wiary".

Zwrócił uwagę, że "elementy ´zmysłowe´, ´cielesne´, ´widzialne´, jakie cechują ten rodzaj pobożności, są znakiem wewnętrznego pragnienia wiernych, by dać wyraz swego przylgnięcia do Chrystusa, miłości do Panny Maryi, kultu świętych".

Sekretarz Kongregacji - abp Francesco Pio Tamburrino uprzedził, że Dyrektorium jest dokumentem o charakterze duszpasterskim, a nie katalogiem przejawów pobożności ludowej w różnych krajach świata. Do biskupów należeć będzie ustalenie norm i przygotowanie praktycznych wskazówek zgodnie z miejscową tradycją i formami pobożności ludowej występującymi na terenie ich diecezji. Arcybiskup stwierdził, że autorzy dokumentu przyjęli rok liturgiczny jako ramy analizy przejawów tej pobożności, w której - jak podkreślił - wyraża się "dusza religijna wpisana w naturę człowieka".

Reklama

Audiencja dla prezydenta Havla

"Havel na Hrad" (Havel na Zamek) - ten slogan praskiej "aksamitnej rewolucji" z 1989 r. przypomniał Jan Paweł II w czasie audiencji dla prezydenta Republiki Czeskiej, która odbyła się 6 kwietnia br. Ojciec Święty mówił po polsku, gość odpowiadał w swoim języku. Jan Paweł II podkreślił jego rolę w obaleniu komunizmu i życzył wszelkiej pomyślności. Vaclaw Havel ofiarował Papieżowi szklany świecznik oraz zbiór swoich przemówień. Biorąc książkę do rąk, Ojciec Święty powiedział: " Z polskiego na czeski łatwo zrozumieć".

Zaraz potem Papież przyjął w Sali Klementyńskiej ponad 200-osobową grupę młodzieży z archidiecezji Rouen we Francji. Goście tak głośno bili mu brawo, że słychać było w całym Pałacu Apostolskim. Młodzi Francuzi wyszli z krótkiego spotkania rozradowani.

Watykan o klonowaniu człowieka

Klonowanie człowieka to zbrodnia przeciwko ludzkości, uważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny - kard. Alfonso LoMpez Trujillo. W wywiadzie dla dziennika Corriere della Sera kolumbijski Kardynał wyraża przekonanie, że ten, kto dopuści się klonowania, powinien stanąć przed międzynarodowym trybunałem.

Z rozgoryczeniem zwraca on uwagę, że mimo rezolucji w tej sprawie zarówno Światowej Organizacji Zdrowia, jak i Parlamentu Europejskiego, Rady Europy oraz ONZ, parlamenty krajowe nie podjęły żadnych inicjatyw legislacyjnych w tej kwestii. Wyjątek stanowi Japonia. " Pierwszy krok, najpilniejszy, to przyjęcie podobnych ustaw przez pozostałe parlamenty, tak aby klonowanie było zakazane wszędzie jako czyn zbrodniczy. W przyszłości czyny te powinny zostać uznane za zbrodnię przeciwko ludzkości" - mówi kard. LoMpez Trujillo. Przypomina, że klonowanie człowieka "stanowi naruszenie prawa każdej istoty ludzkiej do posiadania ojca i matki, udaremnia pojęcie ojcostwa, macierzyństwa i synostwa, przekreśla genealogię i pomniejsza rolę rodziny".

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję