Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

APEL O POKÓJ - PRZECIW BIERNOŚCI

Podjęta w nocy z 7 na 8 kwietnia br. akcja opanowania przez wojska izraelskie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, w której schronili się uzbrojeni Palestyńczycy, spowodowała zniszczenie części zabytkowego kompleksu świątyń. Naruszone zostało przy tym przez obie strony konfliktu święte miejsce chrześcijan i muzułmanów. Idąc w ślady Ojca Świętego Jana Pawła II, stanowczo domagamy się pokojowego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego z poszanowaniem praw obydwu jego stron.
Złożone przyczyny zaistnienia konfliktu nie zmieniają faktu, iż obecnie mamy do czynienia ze zbrojną okupacją ziem palestyńskich i niewspółmiernymi do zagrożenia represjami strony izraelskiej wobec narodu, któremu odmawia on prawa do stworzenia własnego państwa. Strona izraelska ignoruje tym samym rezolucje ONZ, a także układy międzynarodowe, których była sygnatariuszem. Dlatego stanowczo protestujemy przeciwko swoistej zmowie milczenia wobec dokonujących się na tych terenach zbrodni. Wzywamy wszystkie media do rzetelnego relacjonowania wydarzeń i ukazywania całej prawdy o tej nierównej "wojnie", która z uwagi na dysproporcje sił i środków przybiera postać pacyfikacji. Nie tak dawno temu znacznie więcej miejsca poświęcały bowiem środki społecznego przekazu relacjom z ataku na World Trade Center i z wojny w Afganistanie. Utrudnianie pracy dziennikarzom przez stronę izraelską nie może odbywać się ze szkodą dla prawdy.
Jednocześnie, mając na uwadze zaangażowanie polityków i organizacji międzynarodowych w obronę praw człowieka, wzywamy przywódców państw, a zwłaszcza USA, Unię Europejską oraz organizacje międzynarodowe do podjęcia rzeczywistych, a nie pozorowanych, kroków zmierzających do wycofania wojsk izraelskich z terenu Palestyny, a następnie - trwałego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu.
Zwracamy się także do wszystkich Polaków o pisanie podobnych apeli i ich wysyłanie pod adresem:
Ambasada Palestyny, ul. Starościńska 1 m. 7, 02-516 Warszawa,
e-mail: palsama@zigzag.pl; fax 848-90-05;
Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, Al. Ujazdowskie 29/31, 00-540 Warszawa; fax 628-82-98;
Ambasada Państwa Izrael, ul. Krzywickiego 24, 02-078 Warszawa, e-mail: itonut@israel.pl; fax 825-16-07;
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, ul. E. Plater 53, 00-113 Warszawa, fax: 520-82-82; 1e-mail: delegation-poland@cec.eu.int.
Organizacja Narodów Zjednoczonych w Polsce, al. Niepodległości 186, P.O. Box 1, 02-514 Warszawa 12, e-mail: registry.pl@undp.org; fax: 825-49-58.

Reklama

Oświadczenie Rady Etyki Mediów w sprawie Ustawy o Radiofonii i Telewizji

Projekt nowej Ustawy o Radiofonii i Telewizji, który wywołał już burzliwą dyskusję w środowisku mediów i w parlamencie, może - zdaniem Rady - niepokoić odbiorców i spowodować ich słuszną reakcję. Dobro odbiorców wydaje się Radzie rzeczywiście zagrożone konsekwencjami niektórych proponowanych rozwiązań. Zagrożona jest autonomia lokalnych stacji telewizji publicznej, konieczna dla rozwoju i podtrzymania aktywności społeczności lokalnych. Uprzywilejowanie mediów publicznych - proponowane w nowej wersji ustawy - nie będzie sprzyjać różnorodności oferty programowej, jeśli media te nie zaczną lepiej służyć rozwojowi narodowej kultury, ochronie tradycji, edukacji i wychowaniu obywatelskiemu. Drogą do tego celu nie może być eliminowanie rzeczywistych bądź potencjalnych konkurentów ani poddawanie mediów publicznych wpływom politycznym, lecz szeroki udział niezależnych środowisk artystycznych i naukowych w tworzeniu programu. Zapisane w tym projekcie ograniczenia możliwości rozwoju nadawców prywatnych do posiadania jednej stacji telewizyjnej lub jednej stacji radiowej o zasięgu obejmującym 80% kraju, z dodatkowym wykluczeniem wydawców ogólnopolskiego dziennika, zagrażają pluralizmowi mediów, będącemu - w demokratycznym państwie - niekwestionowaną wartością.
Obawy przed monopolem prywatnych nadawców nie mają uzasadnienia dopóty, dopóki tych nadawców jest wielu. Gdyby nawet w wieloletniej perspektywie nastąpiła koncentracja nadawców prywatnych, zawsze będzie to mniej groźne niż telewizja nazywająca się jeszcze publiczną, ale w rzeczywistości coraz bardziej upolityczniona i komercyjna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Warszawa, 8 kwietnia 2002 r.

Przeciwko programowi "Big Brother"

O niebranie udziału w programach typu "reality show", jak np. Big Brother, zaapelowała Rada Etyki Mediów do dziennikarzy, pragnących być w zgodzie z zasadami etycznymi swojego zawodu. Rada zachęca do nieobsługiwania tego rodzaju programów, ponieważ są to, według niej, programy "publicznie poniżające godność człowieka, naruszające prywatność, manipulujące w skali masowej publicznością, lansujące brak szacunku dla bliźniego, dobrych obyczajów i reguł fair play". Przewodnicząca Rady Magdalena Bayer nie przyjmuje do wiadomości argumentu, że odmowa udziału w takim programie może w praktyce oznaczać dla dziennikarza utratę pracy. "Dziennikarz - jak każdy człowiek - czasem musi odmówić. Przy wyborach moralnych zawsze się ryzykuje" - uważa.
"Rada Etyki Mediów nie ma monopolu na dyskutowanie o etyce" - tak apel REM skomentował Andrzej Sołtysik - rzecznik telewizji TVN i jednocześnie jeden z prowadzących program Big Brother. A. Sołtysik nie uważa, by udział w "reality shows" uwłaczał zasadom etycznym obowiązującym dziennikarzy. "Wręcz przeciwnie, jestem bardzo dumny z tego, że obsługuję program Big Brother" - powiedział.

Pielgrzymka Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych

5 kwietnia, z okazji 10. rocznicy powstania SKOK-ów, do Sanktuarium przybyło ok. 400 osób wraz z organizatorami: Mariuszem Wielebskim, szefem Zespołu ds. Promocji i Reklamy Krajowej SKOK, i Andrzejem Dunajskim, specjalistą ds. promocji SKOK-ów. Podczas pielgrzymki wręczono nagrody "Feniksa" za rok 2001. Otrzymali je: Andrzej Sosnowski, prezes SKOK-ów im. F. Stefczyka - kategoria menedżer roku, Bogumił Krzyszczak - prezes SKOK-u im. Z. Chmielewskiego - kategoria promotor SKOK-u, a także Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Krajowej. Rozdano także odznaczenia za zasługi dla spółdzielczości. W trakcie pielgrzymki referaty wygłosili: o. prof. Zachariasz Jabłoński OSPPE, Janusz Ossowski oraz ks. Kazimierz Kurek SDB.

Reklama

Międzynarodowa Pielgrzymka Rodzin Nazaretańskich

W spotkaniu pod hasłem Poznać Chrystusa wzięło udział ok. 3 tys. osób z Polski i zagranicy, m.in.: z Francji, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Litwy, Białorusi, Słowacji, USA, Ukrainy i Filipin. Organizatorami byli: ks. Andrzej Kopczyński z Tłuszcza i ks. Wojciech Pancewicz z Warszawy. Pierwsza część spotkania odbyła się w częstochowskiej katedrze. Następnie pielgrzymi wyruszyli w procesji na Jasną Górę, gdzie Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W homilii zachęcał zgromadzonych do poznawania Chrystusa przez czytanie Słowa Bożego i kontemplację. "W duchowości nazaretańskiej poznanie Jezusa odgrywa ogromną rolę - mówił Metropolita częstochowski. - Nie wyobrażamy sobie innego życia w Nazarecie, tego życia, jakie istniało w tej małej trójcy, czyli w świętej rodzinie Jezusa, Maryi, Józefa, jako ciągłego wzajemnego, intymnego poznawania się".

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich

Spotkanie ok. 700 osób zorganizował ks. prał. Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, przy współpracy Janusza Lange, przewodniczącego Rady Federacji Rodzin Katyńskich. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. odprawioną przez ks. prał. Z. Peszkowskiego w koncelebrze z kapelanami. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej pielgrzymi uczestniczyli w rozmowach dotykających najbardziej palących spraw, m.in.: zakończenia śledztwa katyńskiego, poszukiwania nieodnalezionych jeszcze miejsc spoczynku żołnierzy, współpracy z Polonią. Zasłużonym przedstawicielom Rodzin Katyńskich wręczono Medale Golgoty Wschodu.

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Pielgrzymki maturzystów

We wtorek wielkanocny - 2 kwietnia przybyły pielgrzymki maturzystów archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej - w sumie ok. 4 tys. osób. Grupę warszawską zorganizował ks. Henryk Małecki, a warszawsko-praską - ks. Marek Solaczek. Hasło stanowiły słowa: Poznać Chrystusa w wierze. Mszy św. przewodniczył Prymas Polski - kard. Józef Glemp w koncelebrze z biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej Stanisławem Kędziorą oraz ok. 60 kapłanami. "Każdego roku maturzyści przybywają na Jasną Górę nie z jakiegoś lęku przed próbą egzaminu, choć i to jest ważne w życiu, ale by przejść przez próg oficjalnego uznania dojrzałości - mówił do młodych Ksiądz Prymas. - To znaczy odpowiedzialności za samego siebie i nie tylko, za rzeczywistość w moim środowisku, w moim otoczeniu". Młodzież wysłuchała konferencji ks. Piotra Pawlukiewicza.
W tym samym dniu modliło się 4 tys.maturzystów archidiecezji łódzkiej.
Organizatorem był ks. Jarosław Kłys, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Hasło pielgrzymki stanowiły słowa z orędzia Jana Pawła II do młodzieży: Wy jesteście solą ziemi - do tych słów nawiązał w konferencji br. Tadeusz Ruciński. Mszę św. odprawił abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Maturzyści mieli także okazję spotkać się z abp. Javierem Lozano BarragaMnem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, i wysłuchać jego rozważań na temat powołania.
W nocy z 5 na 6 kwietnia prawie 1 tys. maturzystów archidiecezji poznańskiej czuwało przed Cudownym Obrazem. Ks. Marek Matyba, organizator pielgrzymki, podjął myśl przewodnią tegorocznego spotkania: Uwierz w Pana Jezusa, a zbawisz siebie i swój dom (Dz 16, 31). Kulminacją modlitewnego czuwania była Eucharystia, którą sprawował biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek w koncelebrze 20 kapłanów. Uwieńczeniem czuwania i trudu "budowania domu" był uroczysty Akt Zawierzenia młodzieży Matce Bożej.
6 kwietnia pielgrzymowali maturzyści diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Organizatorem spotkania blisko 1,3 tys. osób był ks. Wacław Grundalski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Jako hasło obrano słowa: Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata. Maturzyści spotkali się z Tomaszem Budzyńskim i uczestniczyli we Mszy św. , którą odprawił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik w koncelebrze 17 księży.
7 kwietnia przybyło blisko 4 tys. maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wraz z młodzieżą przyjechało 8 dyrektorów, 113 nauczycieli i wychowawców oraz 50 księży, wśród nich organizator - ks. Robert Patro. Na hasło wybrano słowa z Pierwszego Listu św. Jana: Piszę do was, młodzi, że jesteście mocni i że nauka Boża trwa w was, i że zwyciężyliście Złego (por. 2, 14). Młodzież uczestniczyła w warsztatach, które urozmaiciły swym śpiewem zespoły "Przystanek Jezus" z Gubina i "Agnus Dei" z Głogowa. Mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Edward Dajczak.

W SKRÓCIE

3 kwietnia przybyło 13 ojców franciszkanów Konwentualnego Cetusu (Związku) Środkowoeuropejskiego, przebywających w Polsce na konferencji w Oświęcimiu.

4 kwietnia we Mszy św. imieninowej generała Zakonu Paulinów - o. Izydora Matuszewskiego wzięło udział 70 ojców z różnych klasztorów oraz księża goście, m.in.: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli i ks. prał. Andrzej Kryński - rektor Akademii Polonijnej. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Częstochowy Jan Wątroba.

5 kwietnia o błogosławieństwo na czas Kapituły Generalnej w Konstancinie-Jeziornej modliło się 27 Sióstr od Aniołów.

7 kwietnia do Kaplicy Matki Bożej przybyli uczestnicy Ogólnoświatowej Konferencji "Caritas", odbywającej się w Ośrodku Rahabilitacyjno-Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży w Rusinowicach. Mszę św. kończącą obrady odprawił abp Gregorio Rosa ChaMvez z Salwadoru, przewodniczący "Caritas" Ameryki Południowej i Oceanii.

ZAPOWIEDZI

27 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Tarnowskiej.

27-28 kwietnia - Pielgrzymka Transportowców.

28 kwietnia - Pielgrzymka Kupiectwa Polskiego.

TYDZIEŃ W POLSCE

Podejmując apel Jana Pawła II Kościół w Polsce modlił się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o pokój w Ziemi Świętej. W modlitwie przy grobie apostołki Miłosierdzia Bożego św. Faustyny Kowalskiej w Łagiewnikach uczestniczyło prawie 100 tys. osób.

10 kwietnia br. Kapituła Prowincjalna Krakowskich Karmelitów Bosych zgromadzona w Czernej wybrała

o. dr. Szczepana T. Praśkiewicza OCD po raz drugi prowincjałem na 3-letnią kadencję.

W Polsce gościła szwedzka para królewska: Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia; m.in. otworzyli oni na Zamku Królewskim w Warszawie wielką wystawę "Orzeł i Trzy Korony. Sąsiedztwo polsko-szwedzkie nad Bałtykiem w epoce nowożytnej (XVI-XVIII w.)".

Bruksela narzuciła Polsce, aby środowiska homoseksualistów zostały dopuszczone do dotacji Unii Europejskiej przeznaczonych dla organizacji pozarządowych w kraju.

Listy otwarte do IPN w sprawie, "niezbędnego wznowienia i dokończenia ekshumacji w Jedwabnem" wystosowali przedstawiciele inteligencji polskiej w Stanach Zjednoczonych. Ma to związek z ostatnimi wypowiedziami w USA Konstantego Geberta (Dawida Warszawskiego) nt. rzekomej winy Polaków za zbrodnię w Jedwabnem. Listy otwarte do IPN drukujemy w bieżącym numerze Niedzieli.

Za medykamenty z nowej listy leków refundowanych zapłacimy więcej niż obiecywało Ministerstwo Zdrowia. W Śląskiej Kasie Chorych przeprowadzono symulację naszych wydatków na leki po zmianach wprowadzonych przez resort zdrowia. Okazało się, że chorzy zapłacą o prawie 8 proc. więcej, a opłaty za najczęściej używane lekarstwa wzrosną o ponad połowę!

Ministerstwo Skarbu podjęło decyzję o zgłoszeniu przez LOT gotowości przystąpienia do sojuszu Star Alliance, którego liderem jest niemiecki przewoźnik Lufthansa.

Liga Polskich Rodzin dąży do przyśpieszenia prac nad projektem uchwały zakazującej klonowania ludzi. Domaga się tego w związku z wiadomościami o podejmowaniu takich prób na świecie oraz w kontekście wystąpień przedstawicieli SLD, którzy opowiadają się za legalizacją klonowania człowieka. Projekt uchwały, przygotowany przez LPR, Sejm przekazał do Komisji ds. Kodeksów (wg projektu, za klonowanie człowieka groziłaby kara od 5 do 25 lat więzienia).

Liga Polskich Rodzin zapowiedziała, że będzie domagać się zwołania specjalnej debaty na forum Rady Europy, poświęconej łamaniu praw Polaków mieszkających na Litwie (chodzi m.in. o sprawę pisowni nazwisk polskojęzycznych i dyskryminację polskiej oświaty) .

Lech Kaczyński zrezygnował z przewodniczenia sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. "Nie ma sensu firmowanie komisji, która będzie działała w sposób, w jaki SLD traktuje prawo, tj. jak narzędzie rządzenia", powiedział m.in. Kaczyński.

Andrzej Lepper ponownie został wybrany na przewodniczącego Samoobrony.

Przemyt 84 kg heroiny o wartości 25 mln zł przechwyciła małopolska policja na przejściu granicznym w Medyce.

Prasa doniosła, że policja aresztowała bezrobotnych rodziców i ich syna, którzy przez pół roku fałszowali i rozprowadzali w regionie wielkopolskim fałszywe dziesięciozłotówki. Wprowadzili oni do obiegu aż 10 tys. banknotów.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek. Dzień postu ścisłego

[ TEMATY ]

post

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św., a w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Są jednak osoby, które pościć nie muszą.

– Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!” – tak sens liturgii wielkopiątkowej wyjaśniał w jednej z katechez w minionych latach papież Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek w archikatedrze przemyskiej

2024-03-29 10:59

Rafał Czepiński

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.

28 marca 2024 r. Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję