Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzi starszych nie należy traktować jako ciężaru dla społeczeństwa, lecz powinni być uważani za bogactwo, które może służyć jego dobrobytowi. Mogą oni nie tylko dawać świadectwo, iż istnieją takie elementy życia, jak wartości ludzkie i kulturalne, moralne i społeczne, których nie mierzy się w kategoriach ekonomicznych lub funkcjonalnych, ale też mogą oni wnosić owocny wkład w dziedzinę pracy i odpowiedzialności.

Jan Paweł II

(Z listu do przewodniczącego II Zgromadzenia Światowego na temat starzenia się - 12 kwietnia 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Na temat hymnu chwały Boga Emmanuela, wyśpiewanego przez lud odkupiony w 12. rozdziale Księgi Izajasza, mówił Jan Paweł II podczas audiencji ogólnej 17 kwietnia br. w Watykanie. Była to kolejna katecheza z rozpoczętego rok temu cyklu poświęconego modlitwie Kościoła z Liturgii Godzin. Po wygłoszeniu katechezy i streszczeniu jej w kilku językach Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów, odśpiewał z nimi modlitwę Regina Coeli i udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.
Do Polaków powiedział: "Pozdrawiam też pielgrzymów z Polski. Wszystkim dziękuję serdecznie za odwiedziny. Wesołego Alleluja!" .

"Regina Coeli" z Papieżem

O swej "ludzkiej i duchowej solidarności" zapewnił cierpiących w Ziemi Świętej Jan Paweł II. W rozważaniach przed modlitwą maryjną Regina Coeli na zakończenie Mszy św. beatyfikacyjnej 14 kwietnia br. na Placu św. Piotra Papież zachęcił również "do modlitw, aby wysiłki podejmowane w celu przywrócenia poszanowania osób i dóbr, zmierzające do ustanowienia sprawiedliwego i trwałego pokoju na tym terenie, zakończyły się powodzeniem".
Nawiązując do zakończonej Liturgii, podczas której beatyfikował sześcioro sług Bożych z Włoch oraz z Argentyny i Nikaragui, Ojciec Święty stwierdził, że "pobożność maryjna stanowi integralną część życia chrześcijańskiego, jak to wyraźnie widać na przykładzie nowych błogosławionych". Pozdrowił też serdecznie biskupów, władze świeckie, kapłanów, zakonników i wiernych z krajów języka hiszpańskiego, a zwłaszcza tych, którzy przybyli z Kostaryki, Nikaragui, Kolumbii i Argentyny, a więc z tych państw, z którymi związani są nowi błogosławieni.
"Niech przykład nowych błogosławionych pomoże wszystkim, a szczególnie tym, którzy uczestniczyli w obrzędach beatyfikacji, zawierzać zawsze Maryi swe osobiste posłannictwo, by Ona zawsze prowadziła nas do stawania się - w ramach naszego powołania - prawdziwymi uczniami Jej Syna" - powiedział Papież.
Ojciec Święty przypomniał też, że obecna niedziela poświęcona jest we Włoszech Uniwersytetowi Katolickiemu Najświętszego Serca Pana Jezusa, toteż przekazał pozdrowienia i życzenia tej instytucji, która - łącząc wiarę i kulturę - służy w ten sposób całemu społeczeństwu. Ponadto na świecie dzień ten poświęcony jest przeszczepowi organów. " Niech solidarność wielu ludzi da nadzieję wielu chorym czekającym na przeszczep" - powiedział Papież.
Na koniec zwrócił się do swych rodaków ze słowami: "Pozdrawiam także pielgrzymów z Polski. Młodzież i nauczycieli z Krakowa i Ropczyc, harcerzy ze Stoczka Węgrowskiego, Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, pielgrzymów z Katowic, nauczycieli i uczniów Gimnazjum z Raby Niżnej, połączone chóry z Gdańska. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

List papieski na temat starzenia się

"Ludzie starsi nie są ciężarem, lecz bogactwem" - napisał Jan Paweł II w liście wystosowanym do uczestników drugiej konferencji ONZ w Madrycie, poświęconej osobom starszym.
W liście Papież stawia fundamentalne pytanie: "Jak w czasach starzenia się populacji całego świata można zagwarantować ludziom starszym opiekę społeczną i polepszyć jakość ich życia?". Ojciec Święty podkreślił, że los ludzi starszych jest mu szczególnie bliski, gdyż on sam znajduje się w ich sytuacji. Starzenie się całej populacji świata uznał za "najbardziej uderzające zjawisko XXI wieku" .
W liście Jan Paweł II napisał, że opieka nad osobami starszymi powinna opierać się przede wszystkim na poszanowaniu "godności człowieka, która jest niezmienna i niezależna od upływających lat oraz sprawności fizycznej i psychicznej". Papież zwraca uwagę na brak pozytywnego wizerunku osób starszych, które "spychane są na margines społeczeństwa i skazane na samotność i społeczną śmierć" .
Ojciec Święty zaapelował do polityków o poszanowanie godności osób starszych i zapewnienie im prawa do normalnego życia w społeczeństwie. "Jest to ciężkie zadanie, ale może być zrealizowane przez oparcie działań na zasadach solidarności i wzajemnej pomocy" - przekonuje w liście Papież i dodaje, że "człowiek starszy nie musi być ciężarem, lecz bogactwem, które pomaga w kształtowaniu dobrobytu całego społeczeństwa".
Ojciec Święty podkreślił konieczność tworzenia programów edukacyjnych, które będą uczyły ludzi, jak należy odnosić się do starości, tak aby w procesie kształcenia zwracano szczególną uwagę na "umiejętność doceniania wartości życia na wszystkich jego etapach, akceptując zarówno możliwości, jak i ograniczenia życiowe".
Ojciec Święty wezwał do okazywania ludziom starszym nie tylko troski, lecz przede wszystkim miłości. Do odpowiedzialności za osoby starsze i opiekę nad nimi Następca św. Piotra wezwał nie tylko ich rodziny, lecz także instytucje zajmujące się sprawami społecznymi i ochroną zdrowia.

Reklama

Hasło pielgrzymki papieskiej do Polski: "Bóg bogaty w miłosierdzie"

"Ojciec Święty przypomni Polsce, a za jej pośrednictwem całemu światu, bogactwo przesłania o Bożym Miłosierdziu" - powiedział ks. prał. Renato Boccardo, który przebywał w Polsce, aby wspólnie z Episkopatem i władzami państwowymi przygotować sierpniową wizytę Jana Pawła II.
Ks. Boccardo - zapytany, jakie będzie główne przesłanie tegorocznej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie - odpowiedział: "Ojciec Święty, przybywając do Łagiewnik, które są centralnym punktem jego pielgrzymki, będzie miał okazję dać osobiste świadectwo swej czci dla Miłosierdzia Bożego, co zresztą jest dlań bardzo ważne od lat. Jan Paweł II prawdopodobnie wezwie współczesny świat - który dąży do samounicestwienia i jest pogrążony w nienawiści, lęku, walce i śmierci - do poddania się Bożemu Miłosierdziu - powiedział ks. prał. Boccardo. - Ukaże je jako źródło nowej nadziei w tym szczególnym momencie historii, na progu trzeciego tysiąclecia, jak również jako fundament cywilizacji miłości".
"Przedstawienie dzisiejszemu człowiekowi znaczenia Bożego Miłosierdzia, które jest odbiciem Bożej miłości, ma także fundamentalne znaczenie dla tworzenia kultury życia" - dodał. Na zakończenie podkreślił, że Jan Paweł II swoją wizytę w Polsce wykorzysta z pewnością jako okazję do wygłoszenia apelu o Miłosierdziu Bożym, jako najpilniejszego przesłania do całego świata w tej niebezpiecznej sytuacji, w jakiej się on dziś znajduje.

Reklama

Nowi błogosławieni w Kościele katolickim

Sześcioro nowych błogosławionych wyniósł na ołtarze Jan Paweł II podczas uroczystej Mszy św. na Placu przed Bazyliką Watykańską 14 kwietnia br. Wzięli w niej udział pielgrzymi z krajów, z którymi byli związani nowi beatyfikowani, a więc z Włoch, Argentyny, Kolumbii, Kostaryki i Nikaragui. Obecni byli także prezydenci dwóch ostatnich krajów. Nawiązując do czytanego podczas Mszy św. fragmentu o spotkaniu na drodze do Emaus, Ojciec Święty powiedział w kazaniu, że "odnawia się ono ustawicznie w Kościele", a "jego godnym podziwu przykładem jest również życie tych, których dzisiaj wynosimy do chwały ołtarzy: kapłanów Kajetana Errico, Ludwika Pavoniego i Alojzego Variary, Marii del TraMnsito od Jezusa Sakramentalnego, dziewicy, Artemidesa Zattiego, zakonnika, i Marii Romero Meneses, dziewicy".
"Tak jak uczniowie z Emaus, również ci nowi błogosławieni potrafili rozpoznać żywą obecność Pana w Kościele, a przezwyciężając trudności i obawy, stali się wobec świata jej pełnymi entuzjazmu i odważnymi świadkami" - powiedział Ojciec Święty. Przypomniał następnie życiorysy wszystkich beatyfikowanych.
Na zakończenie homilii, cytując słowa Psalmu responsoryjnego: Ukaż nam, Panie, swoją ścieżkę życia, Papież powiedział: "Potrzebujemy, aby Zmartwychwstały ukazał nam drogę, towarzyszył nam w marszu i prowadził nas ku pełnej jedności z Ojcem Niebieskim. Ukaż nam ścieżkę życia! Tylko Ty, Panie, możesz wskazać nam prawdziwą drogę życia, jedyną, która doprowadzi nas do celu, jak stało się to w przypadku Błogosławionych, którzy błyszczą dziś w chwale Nieba".

Wezwanie do solidarności między pokoleniami

Do rozwijania i pogłębiania solidarności między pokoleniami wezwał Jan Paweł II uczestników VIII Zgromadzenia Ogólnego Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. W wygłoszonym do nich 11 kwietnia br. przemówieniu Ojciec Święty wyraził zadowolenie, że właśnie więź między pokoleniami członkowie Akademii wybrali jako przedmiot swych obrad. Zachęcił też polityków i działaczy społecznych do kierowania się w jeszcze większym stopniu dobrem wspólnym.
W przeżywanych obecnie czasach globalizacji, która "wstrząsnęła układem współoddziaływania i stosunków społecznych", wraz z ciągłym wydłużaniem się życia ludzkiego, solidarność między pokoleniami musi być przedmiotem szczególnej uwagi naukowców - mówił Papież. Dodał, że winna temu towarzyszyć troska o najsłabszych członków społeczeństwa i rodzin, czyli o dzieci i o osoby w starszym wieku.
Wezwał polityków i ekonomistów do wzmożenia działań, aby globalizacja nie szkodziła ubogim i najsłabszym, co jeszcze bardziej może pogłębić przepaść między ludźmi i narodami biednymi a bogatymi. Ojciec Święty wspomniał też o konieczności odpowiedzialnego udziału wszystkich ludzi we wspólnym budowaniu ich przyszłości. Mówił o solidarności społecznej. Opowiedział się za niepodporządkowywaniem solidarności prawom rynku, aby osobami i społeczeństwami nie miotały przemiany gospodarcze i aby były one chronione od wstrząsów związanych z rozregulowaniem rynków.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Nowenna do Miłosierdzia Bożego w 2023 roku rozpoczyna się 7 kwietnia i zakończy się w sobotę przed Świętem Miłosierdzia Bożego, 15 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Kościoły z całej Polski biorą udział w tegorocznej edycji Nocy Konfesjonałów

2024-03-29 11:56

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

W Wielkim Tygodniu w 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub przez całą noc w ramach 14. edycji nocy konfesjonałów. Akcja ma umożliwić spowiedź wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą w dzień przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Udział w akcji Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu udziału kościoła w serwisie nockonfesjonalow.pl - poinformował w komunikacie przekazanym w czwartek PAP koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję