Reklama

ROSJA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Represje wobec Kościoła katolickiego

Katolicki metropolita w Moskwie i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji abp Tadeusz Kondrusiewicz wezwał do obrony wolności religijnej w Rosji, wyrażając stanowczy protest w związku z pogwałceniami konstytucyjnych praw katolików rosyjskich do wolności wyznania. W oświadczeniu ogłoszonym 15 kwietnia br. przez Ośrodek Informacyjny Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej, pt. Wolność sumienia w Rosji jest zagrożona, zwraca się uwagę na ataki przeciw Kościołowi katolickiemu w tym kraju i na brak przeciwdziałania ze strony władz państwowych (chodzi m.in. o wystąpienia przeciwko budowie świątyni katolickiej w Pskowie oraz pozbawienie wizy wjazdowej do Rosji ks. Stefana Caprio, proboszcza tamtejszych parafii katolickich) . Lęk budzi także dyskutowany obecnie projekt ustawy o tradycyjnych związkach religijnych, który - w przypadku uchwalenia - doprowadzi do podziału społeczeństwa i złamania konstytucyjnej normy o równości wszystkich stowarzyszeń religijnych w obliczu prawa. W związku z zapowiedzianą debatą w sprawie zakazu działalności Kościoła katolickiego w Rosji - abp Kondrusiewicz wystosował dwa listy do Dumy, wyjaśniające podstawowe nieporozumienia.

Zburzono katolicką świątynię

Misyjna agencja "Fides" doniosła, że chińska policja zburzyła 11 kwietnia br. katolicką świątynię budowaną we wsi Xiao Zhao w prowincji Hebei, 200 km na południe od Pekinu. Wczesnym rankiem ok. 2 tys. funkcjonariuszy bezpieczeństwa wkroczyło do wioski. Za pomocą czołgów i materiałów wybuchowych zniszczyli ściany i fundamenty kościoła. Dokonali tego na oczach miejscowych katolików, którzy - jak podali świadkowie zajścia - w tym czasie modlili się i płakali.
Świątynia należała do diecezji Zhen Ding, do nieuznawanego przez władze komunistyczne "podziemnego" Kościoła katolickiego. Zrealizowana już w jednej trzeciej budowa, która rozpoczęła się 3 miesiące wcześniej, kosztowała 60 tys. dolarów. Wierni z Xiao Zhao mieli pozwolenie na budowę świątyni od władz lokalnych. Policja działała więc najprawdopodobniej bezpośrednio na rozkaz rządu chińskiego.
Dwa lata temu organizacje humanitarne oskarżyły Chiny o zniszczenie ponad 1500 świątyń w południowo-wschodnim regionie Zhejiang, gdzie leży diecezja Zhen Ding.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

40-lecie kliniki im. o. A. Gemellego w Rzymie

Kościół we Włoszech obchodził 14 kwietnia br. po raz 78. dzień Uniwersytetu Katolickiego "Sacro Cuore" (Najświętszego Serca) w Mediolanie. Zbiegło się to w tym roku z 40-leciem istnienia w Rzymie wydziału medycyny tej uczelni wraz ze znaną kliniką im. o. Agostino Gemellego. Z placówki tej, zwanej "cytadelą zdrowia", wiele razy korzystał Jan Paweł II.
Po raz pierwszy był tam 13 maja 1981 r., po raz ostatni - w październiku 1996 r. W czasie sporadycznych spotkań z lekarzami czy pracownikami tej placówki Papież dziękuje im za wspaniałą opiekę, wyraźnie jednak podkreśla, że nie chciałby znów być ich pacjentem.
Uniwersytet Najświętszego Serca rozpoczął formalnie działalność 7 grudnia 1921 r., ale idea jego utworzenia zrodziła się dwa lata wcześniej podczas spotkania w Mediolanie pięciu czołowych wówczas przedstawicieli życia intelektualnego w tym mieście. Jednym z nich był franciszkanin o. Agostino Gemelli, którego imię nosi obecnie klinika w Rzymie, którą Ojciec Święty w czasie kolejnego w niej pobytu w październiku 1995 r. nazwał żartobliwie "trzecim Watykanem" (dwa pierwsze to: Plac św. Piotra i Castel Gandolfo). Dziś "Sacro Cuore" - z ponad 40 tys. studentów, przeszło 2,5 tys. profesorów i niższych wykładowców - jest jedną z największych katolickich uczelni świata.

Świątynia ku czci Miłosierdzia Bożego

7 kwietnia br., w Niedzielę Miłosierdzia Bożego kard. Aloysius Ambrozic z Toronto konsekrował nową światynię ku czci Miłosiernego Zbawiciela w Mississauga. Budowniczym tej pierwszej świątyni jest ks. dr Józef Wąsik. Rozpoczął on budowę z 70 rodzinami, a zakończył po 5 latach z tysiącem nowych rodzin. Architektem kościoła jest Andrzej Baczyński. Świątynia, położona w centrum nowej dzielnicy, ma ponad 1000 miejsc siedzących, cały kompleks sal pod kościołem, biura parafialne i duży parking samochodowy. Radość parafian i czcicieli Miłosierdzia Bożego z nowej świątyni była tak wielka, że na zakończenie Liturgii eucharystycznej schorowanemu kapłanowi zgotowano owację na stojąco. Ks. Wąsik, pracujący od 32 lat w Kanadzie, wielki czciciel Miłosierdzia Bożego, powiedział: "Bóg dokonał tego dzieła, a ja byłem tylko Jego narzędziem.
Ja zaufałem Bogu i dobrej woli parafian,kierując się mottem: Ja zrobię najlepiej jak mogę, a resztę zrobi Bóg".
Nowa świątynia przy wielkiej aktywności duszpasterza i świeckich może stać się centrum kultu w prowincji Ontario. Msze św. dla wiernych pochodzących z różnych krajów świata są obecnie sprawowane w języku angielskim. Kaplica Miłosierdzia Bożego, z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej, w zawołaniu: "Jezu, ufam Tobie" zjednoczyła ludzi różnych narodowości.

Reklama

Ks. Dariusz Stanczyk z Toronto

KUBA

Komunistyczna Partia Kuby wezwała swych członków, by przeciwdziałali wszelkim wpływom Kościoła katolickiego na życie społeczeństwa. O istnieniu oficjalnego dokumentu partyjnego w tej sprawie poinformowało pismo Vitral, wydawane przez Katolicki Ośrodek Formacji Obywatelskiej i Religijnej diecezji Pinar del Rto. Według czasopisma, dokument ten posługuje się bardzo ostrym językiem, niemal nie używanym od czasów poprzedzających pamiętną wizytę papieską w 1998 r. Arcybiskup Hawany, kard. Jaime Ortega, zaprotestował przeciwko dokumentowi, określając go jako antyreligijny.
Biskup pomocniczy archidiecezji hawańskiej - Alfredo Petit, przemawiając w stołecznej parafii Miłosierdzia Bożego, przypomniał wiernym czasy, gdy tzw. Militarne Jednostki Pomocy w Produkcji (UMAP) prześladowały m.in. za wiarę, skazując wrogów reżimu komunistycznego na ciężkie roboty.

Reklama

SZWAJCARIA

"Jesteśmy moralnie zobowiązani do walki z ubóstwem, szczególnie dzisiaj, kiedy paradoksalnie bieda istnieje pomimo ogromnego postępu technologicznego, społecznego i naukowego" - powiedział abp Diarmuid Martin, stały obserwator Watykanu przy ONZ, podczas dorocznej sesji Komisji Praw Człowieka ONZ w Genewie. Według watykańskiego obserwatora, aby zmienić ten stan rzeczy, "potrzeba przede wszystkim sprawiedliwego podziału dóbr, zarówno naturalnych, jak i tych, które niesie ze sobą nauka". Jego zdaniem, w przeciwnym razie "w ludzkiej rodzinie nie będzie równości, porządku etycznego i sprawiedliwości". "Nie pozwólmy, by w społeczeństwach ubogich ludzie zmuszani byli do życia w warunkach urągających ich człowieczeństwu i obrażających ich godność! - zaapelował Ksiądz Arcybiskup. - Kościół czuje się szczególnie odpowiedzialny za ubogich i pragnie pomagać im w duchu solidarności".

CHORWACJA

W Chorwacji powstaje film o niedawno zmarłym emerytowanym arcybiskupie Zagrzebia - kard. Franjo Kuhariciu. 75-minutowy dokument, zatytułowany Franjo Kuharić - kardynał wiary, miłości i sprawiedliwości, jest wspólnym dziełem Chorwackiego Radia i Telewizji oraz tygodnika katolickiego Glas Koncila. Film przedstawia życie i dokonania Przewodniczącego Episkopatu Jugosławii, a później Chorwacji, w latach panowania komunistycznego i po uzyskaniu niepodległości przez republikę.
Autorem tekstu jest dr Juraj Kolarić, profesor historii Kościoła w Kolegium Teologii Katolickiej Uniwersytetu Zagrzebskiego, scenariusz i reżyseria są dziełem Ninoslava Lovevicia - znanego z popularyzowania dziejów kultury chorwackiej i Kościoła w środkach przekazu.

IRAN

"Samobójcze zamachy stanowią najwyższą formę męczeństwa" - orzekli iraccy duchowni islamscy 16 kwietnia br. Iracka agencja informacyjna INA podała, że iraccy ulemowie udzielili "błogosławieństwa" zamachowcom i wezwali wszystkich duchownych islamskich do ogłaszania fatwy w celu poparcia świętej wojny - dżihadu. Najwyższy religijny autorytet sunnicki - szejk Mohammed Sayyed Tantawi z uniwersytetu Al.-Azhar w Kairze - oświadczył, że tego rodzaju czyny należy uznać za męczeńskie, nawet jeśli - jak to miało miejsce podczas zamachów na osiedla żydowskie - giną przy tym kobiety i dzieci.
W wydanej w 2001 r. fatwie szejk - uważany dotychczas za umiarkowanego - twierdził, że za męczenników mogą być uważani tylko ci samobójcy-zamachowcy, którzy "walczą z bojownikami".

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

19 kwietnia br. bp Jerzy Mazur - ordynariusz diecezji św. Józefa w Irkucku - został zatrzymany na moskiewskim lotnisku " Szeriemietjewo - 2", gdy wracał z Polski do Rosji. Wikariusz generalny archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Moskiwie - ks. Bogdan Sewerynik powiedział KAI, że biskupowi, mającemu ważną wizę pobytową w Federacji Rosyjskiej, nie

pozwolono opuścić strefy przylotów i musiał powrócić do Warszawy.

Niepowodzeniem zakończyła się misja rozjemcza na Bliskim Wschodzie szefa dyplomacji amerykańskiej Colina Powella. Żadnych konkretów nie przyniosły jego rozmowy z premierem Izraela Arielem Szaronem i z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Nie widać też szansy na racjonalne rozwiązanie sytuacji w Betlejem. Żołnierze izraelscy chcą za wszelką cenę "aresztować" przebywających w Bazylice Narodzenia Pańskiego Palestyńczyków - otoczonych, pozbawionych wody, żywności i lekarstw.

Izraelska armia zniszczyła obóz uchodźców palestyńskich w Dżeninie. Zabito tam prawdopodobnie ok. 400 osób, a 15 tys. wygnano. Wielu Palestyńczyków uwięzionych jest pod gruzami wyburzonych domów. Wcześniej podobny los spotkał miasto Nablus na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Jak donosi prasa, skierowani na ziemie palestyńskie izraelscy rezerwiści nie widzą sensu prowadzonej tam operacji. "Najgorszą rzeczą jest wdzieranie się do ich domów - relacjonuje jeden z rezerwistów. - Widzisz wtedy, że oni mają normalne rodziny. I te dzieci, które patrzą na ciebie wielkimi oczyma pełnymi strachu. A my, rezerwiści, wszyscy zostawiliśmy dzieci w domu" - dodaje.

Ponad 200 intelektualistów i naukowców francuskich wystosowało apel o wstrzymanie współpracy naukowej i kulturalnej z Izraelem. Stwierdzają oni m.in., że postawa USA i Unii Europejskiej wobec agresji na terenach palestyńskich pozostawia Izraelowi wolną rękę dla siłowego rozwiązania konfliktu.

66 krajów złożyło protokoły ratyfikujące traktat o Międzynarodowym Sądzie Karnym - co oznacza, że zostanie on powołany do życia (ma sądzić zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwa w krajach, które z różnych względów nie są w stanie osądzić tych czynów same).

W Wenezueli, po fali manifestacji ulicznych, pod naciskiem wojska ustąpił z prezydentury Hugo Chavez. Po 2 dniach powrócił, a sojusz generałów, opozycji, związkowców i pracodawców, który doprowadził do jego obalenia - rozpadł się. W trakcie tych wydarzeń zginęło 41 osób.

W Hiszpanii aresztowano członka al.-Kaidy odpowiedzialnego za finansowanie zamachu na ambasadę USA w Kenii w 1998 r.

Miliony Włochów uczestniczyły w największym od 20 lat strajku generalnym - w proteście przeciwko planom rządu, który chce zmienić kodeks pracy, by ułatwić zwolnienia niektórych kategorii pracowników (co 4. dorosły Włoch przerwał pracę na 8 godzin). Strajk zorganizowały 3 największe włoskie centrale związkowe.

Holenderski rząd premiera Wima Koka podał się do dymisji po tym, jak w raporcie Instytutu Dokumentacji Wojennej obciążono ONZ oraz władze holenderskie winą za dopuszczenie do masakry 7,5 tys. bośniackich Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r. (bośniacka enklawa, ogłoszona przez ONZ "strefą bezpieczną", miała być ochraniana przez wojska holenderskie).

Parlament Jugosławii przyjął ustawę o współpracy z Trybunałem ONZ ds. Zbrodni Wojennych w b. Jugosławii. Wkrótce po tej decyzji popełnił samobójstwo jeden z serbskich polityków, poszukiwany za zbrodnie w Kosowie.

Rząd Bułgarii przyjął specjalny program ochrony dzieci i młodzieży, który zakłada m.in. kontrolę nad nimi zarówno podczas pobytu w szkole, jak i np. na dyskotekach czy w klubach komputerowych.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko duchowa przestrzeń

2024-04-25 11:15

[ TEMATY ]

Kurs Alpha

Parafia Czerwieńsk

Archiwum parafii

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

W parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku trwa Kurs Alpha.

To cykl 11 spotkań prowadzący do poznania i przypomnienia podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej podanych w ciekawej i dynamicznej formie. Na każde ze spotkań składają się wspólny posiłek, katecheza i rozmowa w małej grupie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję