Reklama

FRANCJA / WIELKA BRYTANIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeciwko "prawu do śmierci"

"Europejski Trybunał Praw Człowieka opowiedział się za świętością życia człowieka" - tak skomentował decyzję strasburskiego kolegium sądowego abp Peter Smith. Trybunał jednomyślnie potwierdził, iż odmowa przez władze brytyjskie zgody na eutanazję nie jest naruszeniem praw człowieka. Prawo do eutanazji nie przysługuje więc sparaliżowanej Brytyjce, która domagała się gwarancji nietykalności dla męża, "jeśli pomógłby jej umrzeć".
Abp Smith, odpowiadający w Episkopacie Anglii i Walii za zagadnienia społeczne, wyraził współczucie sparaliżowanej Brytyjce. Podkreślił zarazem, że sformułowanie zawarte w artykule 2. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka mówiące o prawie do życia nie może być interpretowane przeciwnie - jako prawo do śmierci. Zdaniem abp. Smitha należy czynić wszystko co możliwe, aby ulżyć ludzkiemu cierpieniu. Wskazał on na nieustanny postęp, jaki dokonuje się w medycynie paliatywnej. "Dzięki jej osiągnięciom można skutecznie zmniejszyć cierpienie i zdecydowanie dopomóc osobom w stanie terminalnym" - powiedział.

Msza św. "Pro Polonia" w Jerozolimie

W Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie została odprawiona 1 maja br. doroczna uroczysta Msza św. w intencji Polski. Obchody ku czci Matki Bożej Królowej Polski i rocznicy Konstytucji 3 Maja zostały przeniesione, ponieważ 3 maja br. w Bazylice odprawiane są liturgie Wielkiego Piątku prawosławnych. Msza św. "Pro Polonia" z okazji Święta 3 Maja odprawiana jest w Bazylice od ponad 150 lat.
Mszy św. koncelebrowanej przez 11 polskich duchownych, pracujących lub studiujących w Jerozolimie, przewodniczył franciszkanin - o. Dobromil Jasztal, radny Kustodii Ziemi Świętej. Homilię wygłosił o. Jerzy Kraj, superior konwentu Flagellazio w Jerozolimie.
Z powodu sytuacji w Ziemi Świętej, po raz pierwszy od wielu lat, nie było pielgrzymów z Polski i polskich żołnierzy ze Wzgórz Golan. Obecny był m.in. konsul RP w Izraelu Marek Pędzich. Zgromadzeni modlili się w intencji Polski i pokoju w Ziemi Świętej. Na zakończenie Mszy św. "Pro Polonia" zaśpiewano hymn Boże, coś Polskę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prześladowania religijne

"W Rosji rozpoczęły się prześladowania religijne, które mamy prawo oceniać jako przekreślenie zapisanej w Konstytucji zasady wolności sumienia". Taki pogląd wyraziła przewodnicząca Centralnej Rady Koordynacyjnej partii Sojusz Demokratyczny
Waleria Nowodworska w ogłoszonym ostatnio oświadczeniu. Bezpośrednim powodem do jego wydania było wydalenie z Rosji duchownych katolickich. Jej zdaniem, "nie można się dziwić fanatyzmowi religijnemu ateistów z Kremla", którzy "ze względu na swoją czekistowską przeszłość nie wierzą w nic, oprócz przemocy i kłamstwa". "Stosowanie sowieckich metod" zarzucili władzom także czołowi intelektualiści Rosji. "Jeśli władze, korzystając z tajnych i specjalnych służb chcą się przypodobać Patriarchatowi Moskiewskiemu, powinny przyznać, że za nic mają wolność religii" - czytamy w ich oświadczeniu. Tymczasem Duma odrzuciła propozycję, by nagonka na Kościół katolicki w Rosji stała się przedmiotem debaty parlamentarnej. Wniosek wysunął deputowany Sojuszu Sił Prawicowych Władimir Siemionow. W tym samym czasie władze Republiki Ałtaj w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej zabroniły Kościołowi katolickiemu budowy świątyni. "Nie chcemy też gościć katolików na swoim terenie" - oświadczył prezydent tego kraju Michail Łapszyn.
Wydany w Rosji we współpracy z brytyjskim Keston Institute tom Religia i społeczeństwo: aspekty życia religijnego we współczesnej Rosji jest efektem 3 lat badań zespołu kierowanego przez Siergieja Fiłatowa. Autorzy podkreślają, że do Kościoła katolickiego trafiają młodzi najbardziej wrażliwi na pytania, jakie stawia im współczesność. Są to osoby otwarte na kontakty z Europą Zachodnią. Praca kierowanego przez Siergieja Fiłatowa zespołu obala również niektóre mity. Syberia np. - jak wynika z przeprowadzonych badań - nie jest obszarem jednolitym, lecz ogromnie zróżnicowanym etnicznie, na którym Kościół prawosławny jest bardzo słabo obecny.

Reklama

Pokój na Molukach zagrożony

W wyniku kolejnego ataku na zamieszkaną przez chrześcijan dzielnicę w Ambon na Molukach zginęło od 11 do 14 osób. Jak poinformowało Centrum Kryzysowe miejscowej diecezji, 27 kwietnia br. tłum muzułmanów zaatakował granatami i ogniem z karabinów oraz "zrównał z ziemią" całą dzielnicę Soya, zamieszkaną przez chrześcijan . Jak poinformowała miejscowa agencja "Antara", napastnicy ubrani byli w stroje wojskowe i byli zamaskowani. Podpalali domy, podpalili też kościół protestancki oraz zabili 6 osób. Pozostałe ofiary zginęły w pożarach. Szef policji w Ambon - gen. Sunarko Danu Artanto potwierdził informację o ataku oraz ofiarach, ale odmówił podania bliższych szczegółów. Podobne ataki na chrześcijan zanotowano w miastach Masohi oraz w Tanah Lapang. Według o. Corneliusa Bohma z Centrum Kryzysowego Diecezji w Ambon, miejscowa policja w nogóle nie reaguje, gdy prowokatorzy muzułmańscy stosują przemoc wobec chrześcijańskiej mniejszości.

USA

Zaniepokojenie działaniami władz rosyjskich wymierzonymi przeciwko Kościołowi katolickiemu w Rosji wyraził przewodniczący Komisji Iustitia et Pax Episkopatu Stanów Zjednoczonych Gerard Powers. Odmowa wiz dla bp. Jerzego Mazura i ks. Stefano Caprio stanowi, jego zdaniem, pogwałcenie podpisanych przez Rosję umów międzynarodowych o wolności religijnej.
Przypomniał, że konieczność korzystania z pracy księży obcokrajowców jest konsekwencją wieloletniego prześladowania Kościoła w ZSRR. Przewodniczący amerykańskiej Iustitia et Pax zwrócił się również do administracji prezydenta G.W. Busha o poruszenie problemu kampanii antykatolickiej w czasie majowej wizyty prezydenta W. Putina w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

GWATEMALA

W związku z przypadającą 26 kwietnia br. 4. rocznicą zabójstwa bp. Juana Jose Gerardiego, "Ruch bp. Geraldiego" oraz "Międzydiecezjalna Sieć Przywracania Historycznej Pamięci" wezwały do budowania "innej Gwatemali", przez odnowienie akcji, którą zainicjował zamordowany biskup. Na ulicach stolicy kraju zorganizowano uroczystości ku czci biskupa.
Abp Juan Jose Gerardi został śmiertelnie pobity w kwietniu 1998 r., w 2 dni po ogłoszeniu raportu kościelnego ujawniającego zbrodnie dyktatury wojskowej podczas trwającej przez 36 lat wojny domowej (1960-96). Raport oskarżał wojsko o 150 tys. morderstw i zaginięcie dalszych 50 tys. ofiar.

EKWADOR

Fundacja Dom Człowieka Cierpiącego w Ekwadorze rozpoczęła krucjatę w obronie praw osób chorych i budzenia w nich nadziei. Stojąca na czele Fundacji Margarita Arosemena podała przypadek pewnego chorego w fazie terminalnej o imieniu Victor, obecnie 39-letniego, który poprosił lekarza, aby pomógł mu umrzeć, gdyż czuje się osamotniony, przybity cierpieniem i w coraz gorszym nastroju. "Tymczasem lekarz powiedział Victorowi, że jest nie po to, aby wykonywać takie rzeczy, ale żeby wspierać życie, służyć radą i pomocą" - mówiła M. Arosemena. Dodała, że dzisiaj ten umierający mężczyzna działa w Fundacji, odnowił kontakty z rodziną i przyjaciółmi, znów się śmieje i ceni życie. Jej zdaniem, "jeśli ludzie będą milczeć na ten temat, można mieć pewność, że w kraju zostanie wprowadzona eutanazja, gdyż my, mieszkańcy krajów trzeciego świata, uważamy, że powinniśmy we wszystkim naśladować pierwszy świat".

ARMENIA

Najwyższy patriarcha i katolikos wszystkich Ormian Garegin II uczestniczył 24 kwietnia br. w obchodach 87. rocznicy zagłady Ormian, które odbyły się w Mauzoleum Cicernakaberd w Erewaniu. W uroczystościach wzięli udział także m.in. prezydenci: Armenii - Robert Koczarian i Górnego Karabachu - Arkadi Ghukasian, premier Armenii Andranik Manukian, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Armenii Chaczatrian oraz liczni hierarchowie kościelni, członkowie władz państwowych i korpusu dyplomatycznego.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Chrześcijanie Ziemi Świętej z ogromną nadzieją przyjęli pokojową misję papieskiego wysłannika, kard. Rogera Etchegaraya, który udał się tam, by podjąć próbę rozwiązania konfliktu wokół Bazyliki Narodzenia Pań-skiego.

Premier Izraela Ariel Szaron nie zgodził się na przyjazd misji ONZ, która miała zbadać sprawę masakry Palestyńczyków w Dżeninie na Zachodnim Brzegu. Tymczasem izraelskie czołgi zajęły Hebron.

Patriarcha łaciński Jerozolimy Michel Sabbah powołał " Komitet Duchowieństwa ds. Konfliktu w Ziemi Świętej", którego zadaniem mają być wspólne działania chrześcijan pochodzenia palestyńskiego i żydowskiego, mieszkających w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, na rzecz pokoju. Komitet będzie m.in. informować opinię międzynarodową o problemach humanitarnych, społecznych i moralnych konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Bundestag przyjął ustawę zezwalającą "w szczególnych przypadkach" na import komórek macierzystych, pozyskiwanych z ludzkich embrionów w tzw. celach terapeutycznych (ustawę poparło 360 parlamentarzystów, przeciwko głosowało 190, a 9 wstrzymało się od głosu). Mieszkańcy Niemiec są wstrząśnięci dramatem, do jakiego doszło w Erfurcie: w jednym z gimnazjów 19-latek zastrzelił podczas egzaminów maturalnych 16 osób (głównie nauczycieli), a następnie popełnił samobójstwo. Tuż po tym do szkoły przyjechało ponad 20 kapłanów katolickich i ewangelickich, którzy otoczyli opieką uczniów i nauczycieli, a także ich rodziny. Według ich opinii, jedną z przyczyn tragedii była ogromna dawka przemocy serwowana bez żadnych ograniczeń w niemieckich mediach.

Frankfurter Allgemeine Zeitung podał, że niemieckie władze bezpieczeństwa liczą się z możliwością aktów terrorystycznych ze strony al.-Kaidy, polegających na wzięciu zakładników oraz samobójczych zamachach.

Turek Mehmet Ali Agca, który w 1981 r. dokonał nieudanego zamachu na Ojca Świętego, może mieć skróconą karę więzienia o 10 lat na mocy amnestii ogłoszonej przez Turcję (od 2 lat przebywa on w więzieniu tureckim, gdzie skazano go m.in. za morderstwo dziennikarza; w więzieniu we Włoszech spędził 20 lat).

Do Afganistanu powrócił król Zahir Szach, który przez 29 lat wygnania przebywał we Włoszech. Do kraju stopniowo powracają także setki tysięcy uchodźców, którzy schronili się przed talibami w państwach sąsiednich.

Sąd w Fukuoce w Japonii nakazał firmie górniczej Mitsui Mining wypłacenie odszkodowania 15 chińskim robotnikom wykorzystywanym do pracy niewolniczej podczas II wojny światowej. To precedensowy wyrok, otwierający drogę do roszczeń 40 tys. Chińczykom - ofiarom japońskiej okupacji.

ONZ-owska Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podała, że 54 mln mieszkańców Ameryki Łacińskiej i Karaibów cierpi głód. Jest to najbardziej boleśnie dotknięta grupa pośród 211 mln ludzi tego regionu żyjących poniżej granicy ubóstwa.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

[ TEMATY ]

aborcja

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

"Tematy, które bazują na społecznych emocjach są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię. Zostały wyjęte jak przysłowiowy +króliczek z kapelusza+, po to, by się nimi posługiwać" - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w czwartkowym wywiadzie, udzielonym TV Republika w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję