Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Episkopat Polski ubolewa nad sprawą bp. Mazura

Episkopat Polski w oświadczeniu na temat skandalu dyplomatycznego z bp. Jerzym Mazurem, wydanym podczas 317. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, wyraził "ubolewanie z powodu utrudniania powrotu do wiernych" biskupa diecezji irkuckiej. Oto pełna treść oświadczenia.

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w sprawie praw religijnych katolików we wschodniej Syberii

Biskupi zgromadzeni na 317. Zebraniu Plenarnym KEP w Warszawie wyrażają ubolewanie z powodu utrudniania bp. Jerzemu Mazurowi powrotu do swych wiernych we wschodniej Syberii. Wszystkich chrześcijan łączy ukazana w Ewangelii wizja owczarni Jezusa Chrystusa, w której wierni mają nienaruszalne prawo do obecności swego pasterza. Prawo to gwarantują również zasady wolności religijnej uznawane przez społeczność międzynarodową. Stwarza to podstawę do oczekiwań, iż odpowiednie władze podejmą w najbliższym czasie działania umożliwiające społeczności katolickiej swobodne wyrażanie przekonań religijnych w ścisłej łączności ze swym pasterzem.
Kierujemy słowa solidarności do wiernych z diecezji św. Józefa i ich pasterza. Równocześnie wyrażamy nadzieję, że zarówno katolików, jak i prawosławnych zjednoczy modlitwa w intencji chrześcijan żyjących na terenach Syberii, gdzie przez długi okres wierni pozbawieni byli wszelkiej opieki duszpasterskiej. Ufamy, że wspólna modlitwa przyniesie pomoc w rozwiązaniu obecnego problemu oraz przyczyni się do przeciwdziałania w przyszłości podobnym bolesnym próbom naruszania praw osób wierzących.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi obecni na 317. Zebraniu Plenarnym KEP w Warszawie

Warszawa, 30 kwietnia 2002 r.

Plenarne spotkanie Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich

27 kwietnia br. odbyło się spotkanie Ogólnopolskiej Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Katolickich, poświęcone kierunkom rozwoju duchowości w Polsce i świecie, refleksji nad sprawami społecznymi oraz wezwaniami w dziedzinie formacji duchowej.
Po rozpoczęciu spotkania przez p. Roberto Saltiniego, który prowadził obrady, o. Adam Schulz poprowadził modlitwę w intencji zgromadzonych. Następnie ks. prof. Stanisław Urbański, kierownik Katedry Teologii Życia Duchowego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wygłosił wykład nt. Kierunki rozwoju współczesnej duchowości w Polsce i świecie. Powiedział m.in.: "Duchowość chrześcijańska nie może usunąć się na margines życia społecznego. Duchowość nowego wymiaru Kościoła to problem biednego człowieka w bogatym społeczeństwie. Dwie trzecie ludności jest pozbawionych żywności, mieszkania, wykształcenia - dla nich potrzeba wielkich dzieł miłosierdzia i miłosiernej miłości Boga w czynie, a nie w powodzi słów".
O. Adam Schulz mówił na temat szczególnych wezwań w formacji duchowej ruchów i stowarzyszeń na początku nowego tysiąclecia.
Do Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich przyjęto dwie nowe wspólnoty - Związek Chórów i Bractwo Szkaplerza Świętego - mające siedzibę w Zawierciu.
Kolejnym punktem obrad były sprawozdania z prac zespołów tematycznych ORRK do spraw: społecznych, formacji duchowej ruchów na wsi, rodziny, kultury i mediów, ruchów w Europie i formacji duchowej świeckich.
Na zakończenie obrad wszyscy uczestnicy wzięli udział we Mszy św.

Reklama

Cz. J.

Konkurs Chórów Kościelnych

W II Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych "Caecilianum 2002", który odbywa się w dniach 27-28 kwietnia w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze, ex aequo pierwsze miejsce zdobyły chóry: " Schola Cantorum Misericordis Christi" z Białej Podlaskiej oraz "Psalmodia Minor" przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Jury postanowiło nie przyznać drugiej i trzeciej nagrody. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały: chór z parafii św. Anny w Babicach, Hajnowski Chór Kameralny przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce i chór "Kantorei Sankt Barbara" przy kościele św. Barbary w Krakowie. Zdaniem przewodniczącego jury - ks. prof. Filabera, dwa zespoły, które zdobyły pierwszą nagrodę, wyraźnie odbiegały poziomem od pozostałych.
Zdobywca I miejsca - chór "Schola Cantorum Misericordis Christi" działa od 1996 r. przy parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej. Koncertował już we Francji, Włoszech, na Litwie i w Białorusi. Zdobył dwa razy pierwsze miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek na Diecezjalnym Przeglądzie Chórów.
Chór "Psalmodia Minor" powstał w 1988 r. w Instytucie Liturgicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1994 r. zajął I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Koncertuje w kraju i za granicą.

Reklama

W. Ś.

Sympozjum o kulturze Europy

W dniach 22-24 kwietnia w Jasnogórskim Domu Pielgrzyma odbyło się III Międzynarodowe Interdyscyplinarne Sympozjum Naukowe Kultury Europy pod hasłem: Kultura tworzona w dialogu cywilizacji Europy. Sympozjum, w którym wzięło udział ok. 70 uczestników, po raz drugi odbywało się na Jasnej Górze i poświęcone było kulturze europejskiej tworzonej w dialogu. Eksponowano różne ujęcia dialogu i dialogowości kultury. W skład komitetu organizacyjnego weszli: o. prof. dr hab. Zachariasz Jabłoński OSPPE, prof. dr hab. Stanisław Kochman (UO), prof. dr hab. Włodzimierz Kazalin - wicepremier Krymu, prof. dr hab. Lucyna Rożek (WSP), dr Joanna Ławnikowska-Koper (WSP). W komitecie naukowym byli: prof. dr hab. Jan Orłowski (UMCS), prof. zw. dr hab. Tadeusz Miczka (UŚ), ks. prof. dr hab. Wojciech Pazera (WSP, UKSW), prof. dr hab. Lucyna Rożek (WSP), prof. dr hab. Edward Kasperski ( UW), prof. dr hab. Maria Woźniakiewicz-Dziadosz (UMCS). Referaty głosili wykładowcy wielu polskich uczelni, a także goście z zagranicy, m.in. z Wilna, Kijowa, Krymu, Paryża, Łucka, Kirowa, Mińska.

Tarnowscy maturzyści

27 kwietnia w południe w Bazylice Jasnogórskiej biskup diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc wraz z 20 kapłanami odprawił Mszę św. dla ponad 3 tys. maturzystów. "Wobec każdej i każdego z Was Pan Bóg posiada w swojej Opatrzności bardzo konkretne plany - powiedział bp Skworc do uczniów. - My wiążemy naszą nadzieję z Bogiem, ale można też to stwierdzenie odwrócić i powiedzieć, że Pan Bóg także wiąże z nami, z Tobą, swoje nadzieje. Kierując się Jego wolą, osiągniesz szczęście ziemskie i wieczne oraz pomożesz innym na drodze ku pełni życia". Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował zespół z Mielca. Mszę św. poprzedziła konferencja na temat: Jasna Góra miejscem spotkania z Bogiem przez Maryję, wygłoszona przez o. Stanisława Rudzińskiego OSPPE. Po Mszy św. na wałach jasnogórskich maturzyści z Ujanowic poprowadzili Drogę Krzyżową. Organizatorem pielgrzymki był ks. Wiesław Piotrowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Tarnowskiej.

Reklama

Pielgrzymka Transportowców

Centralnym punktem 7. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Transportu Samochodowego i Kierowców, odbywającej się w dniach 27-28 kwietnia, była niedzielna Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył krajowy duszpasterz transportu - ks. Zbigniew Dudek SSP. W pielgrzymce wzięło udział ok. 800 transportowców i kierowców z 20 ośrodków w Polsce. Byli także obecni m.in.: przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Pracowników Transportu Samochodowego Marian Osuch oraz przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego, a także innych organizacji skupiających kierowców. W czasie Mszy św. pielgrzymi zawierzyli się Matce Bożej. W programie znalazło się także spotkanie w Sali Papieskiej, w czasie którego miało miejsce świadectwo rodziny katolickiej, oraz teologiczne przygotowanie do Aktu Zawierzenia.

Pielgrzymka Kupiectwa Polskiego

28 kwietnia w południe w Kaplicy Matki Bożej b. generał Zakonu Paulinów - o. Józef Płatek odprawił Mszę św. dla ok. 400-osobowej grupy 14. Pielgrzymki Kupiectwa Polskiego. Na Jasną Górę przybył prezes Zarządu Naczelnej Rady Kupiectwa Mirosław Grabowski oraz dyrektor naczelny Rady Kupiectwa Michał Dąbrowski (autor i kompozytor hymnu kupiectwa). Wystawiono 32 poczty sztandarowe. Podczas Mszy św. prezes Mirosław Grabowski odczytał Akt Oddania Kupiectwa Polskiego Matce Bożej. Organizatorem i inicjatorem pielgrzymki, przebiegającej pod hasłem: Maryjo, strzeż i błogosław Kupiectwu Polskiemu, był honorowy prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Kupiectwa w Częstochowie i jednocześnie konfrater Zakonu Paulinów Marian Kaznowski. Pierwsza pielgrzymka kupiectwa na Jasną Górę odbyła się w 1938 r. Po przerwie - od 1990 r. - kupcy pielgrzymują do Sanktuarium każdego roku.

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

W SKRÓCIE

24 kwietnia przybyła 32-osobowa grupa sióstr ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza, uczestniczek odbywającej się w Częstochowie interkapituły. Obecna była matka generalna Zgromadzenia Paola Mancini z Rzymu wraz z Zarządem Generalnym. Mszę św. odprawił o. Arnold Chrapkowski OSPPE.

W dniach 25-27 kwietnia w Kaplicy Różańcowej trwały rekolekcje Koła Przyjaciół Radia Maryja oraz Instytutu Edukacji Narodowej przy Radiu Maryja. Konferencje rekolekcyjne głosił o. Stanisław Rudziński OSPPE. Wzięło w nich udział ok. 40 osób, głównie z Częstochowy. Jako temat konferencji rekolekcyjnych przyjęto: Trzy cnoty teologalne w życiu człowieka dzisiejszej rzeczywistości.

27 kwietnia przybyła ok. 350-osobowa grupa młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie wraz z rodzicami i nauczycielami ze "Szkoły Życia" w Poznaniu. Obecny był dyrektor placówki Krzysztof Lausch. Była to jubileuszowa pielgrzymka w 30-lecie powstania i 10-lecie poświęcenia szkoły. Msze św. odprawił ks. Piotr Lidwin. Organizatorem pielgrzymki była Katarzyna Lausch.

ZAPOWIEDZI

18 maja - 12. Pielgrzymka Wojewodów i Pracowników Administracji Państwowej.

18 maja - Pielgrzymka Kierowców.

TYDZIEŃ W POLSCE

W Warszawie odbyło się 317. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównymi tematami były m.in.: pielgrzymka papieska do ojczyzny, problemy Unii Europejskiej oraz sprawa powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Biskupi dyskutowali także m.in. o duszpasterstwie Polonii i pomocy dla katolików na Wschodzie. W obradach uczestniczyli przedstawiciele Episkopatów z 20 krajów europejskich. 2 maja biskupi włączyli się w wielką uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich, zaś 3 maja udali się na Jasną Górę, aby uczestniczyć w uroczystości Matki Bożej Królowej Polski.

Polscy franciszkanie pościli o chlebie i wodzie w intencji pokoju w Ziemi Świętej. We wszystkich franciszkańskich klasztorach w kraju odmawiane są modlitwy w tej intencji. Decyzję taką podjęli wspólnie przełożeni polskich prowincji zakonów franciszkańskich. Wyznawcy prawosławia i innych obrządków wschodnich w Polsce obchodzili Święta Wielkanocne, które w tym roku wypadły u nich 5 tygodni po obchodach katolickich.

Cmentarz Orląt we Lwowie zostanie otwarty 21 maja br. " To ostateczna data" - zapewnili prezydenci Polski i Ukrainy, Aleksander Kwaśniewski i Leonid Kuczma po wspólnym spotkaniu. To już drugie " na pewno" w ustach prezydenta Kwaśniewskiego.

50 lat temu powstała polska sekcja Radia Wolna Europa. W czasach PRL było ono jedynym źródłem wiarygodnych informacji. Słuchało go 60% Polaków.

W Senacie odbyła się pierwsza od 5 lat debata o Polonii. Uczestniczył w niej m.in. lider amerykańskiej Polonii Edward Moskal. Senatorowie przyjęli uchwałę, w której nakreślono główne cele polskiej polityki wobec Polonii (m.in. zapewnienie Polakom za granicą praw mniejszości narodowej).

Konferencja pt. Tożsamość narodowa Polaków w przyszłej Europie odbyła się w gmachu Sejmu. Zorganizowała ją Fundacja "Instytut Lecha Wałęsy". Uczestniczyli w niej m.in.: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści Ligi Polskich Rodzin, a także reprezentanci środowisk akademickich w kraju.

Zarząd Krajowy SLD zaproponował przeprowadzenie bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - ale tylko w pierwszej turze głosowania. Jeżeli żaden z nich nie uzyska bezwzględnej większości, w drugiej turze wyboru dokonają członkowie rad gminy spośród kandydatów, którzy osiągną ponad 15-procentowe poparcie wyborców. Pomysł skrytykowały wszystkie pozostałe partie, włącznie z UP i PSL.

Liga Polskich Rodzin złożyła w Sejmie własny projekt ustawy o ordynacji wyborczej do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Wprowadza on wybory większościowe w jednomandatowych okręgach.

Andrzej Barcikowski został nowym i jednocześnie ostatnim szefem Urzędu Ochrony Państwa. Niebawem UOP zastąpią 2 nowe agencje: bezpieczeństwa wewnętrznego i wywiadu. Reformę służb specjalnych zgodnie krytykuje opozycja (m.in. za stworzenie możliwości powrotu byłym esbekom).

Rada Polityki Pieniężnej znów nieznacznie obniżyła podstawowe stopy procentowe NBP (o 0,5-1%). Prezes NBP Leszek Balcerowicz dał do zrozumienia, że następna obniżka nie nastąpi szybko.

AWS ostatecznie zniknęła z polskiej polityki. Delegaci na zjazd RS AWS skrócili nazwę partii do samego Ruchu Społecznego i wybrali na przewodniczącego senatora Krzysztofa Piesiewicza.

W obronie praw pracowniczych i kodeksu pracy manifestowało w Warszawie ponad 50 tys. związkowców "Solidarności".

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, iż Leszek Moczulski nie musi przepraszać grupy posłów SLD za "rozszyfrowanie" w 1992 r. w Sejmie skrótu PZPR jako "płatni zdrajcy, pachołki Rosji".

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję