Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZAKOŃCZENIE KONFLIKTU WOKÓŁ BAZYLIKI NARODZENIA PAŃSKIEGO W BETLEJEM
Pokojowe zakończenie kilkutygodniowego oblężenia Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem to swego rodzaju "drugie Boże Narodzenie" - uważa kard. Roger Etchegaray. Francuski kardynał, który jako specjalny wysłannik papieski przebywał kilka dni temu w Ziemi Świętej, podziękował 10 maja br. przede wszystkim przedstawicielom Unii Europejskiej za ich ogromny wkład i zaangażowanie w akcję, w wyniku której przebywający w bazylice palestyńscy bojownicy złożyli broń i wszyscy opuścili pomieszczenia kompleksu bazyliki.
- Bazylika jest w tej chwili wolna - powiedział w rozmowie telefonicznej z polskimi dziennikarzami franciszkanin - o. Seweryn Lubecki. - Powoli zaczynamy sprzątanie i będziemy organizować nasze życie w zakonie, aby powracać do normalnej codzienności - stwierdził o. Lubecki, wyrażając nadzieję, że "nastąpi to jak najszybciej". Dodał, że do samego końca oblężenia w bazylice pozostały cztery siostry zakonne, którym należą się wyrazy ogromnego uznania, za to, że wytrwały w tej bardzo trudnej sytuacji. - Czekamy jeszcze, żeby wycofało się wojsko izraelskie z Betlejem i później będziemy żyli nadzieją, że do całej Ziemi Świętej powróci pokój - powiedział o. Lubecki.
Ojcowie franciszkanie z Betlejem uważają, że zakończenie oblężenia Bazyliki Narodzenia Pańskiego jest tylko kolejnym etapem na drodze do pojednania na Bliskim Wschodzie. Przełożony generalny zakonu franciszkanów, o. Giacomo Bini, oświadczył 10 maja, że należy czynić wysiłki, by pokonać rodzącą terror ślepą nienawiść, sprzeczną z wszelkim poczuciem rozsądku i z jakąkolwiek religią. Stwierdził, że należy też zdecydowanie odrzucić wszelkie struktury przemocy, przywłaszczania niezgodnego z prawem oraz niszczycielskiego odwetu. - Pomóżcie nam goić otwarte rany tego konfliktu między dwoma narodami, które mogą i muszą żyć w tym samym kraju, zaapelował przełożony franciszkanów, którzy ze strony katolickiej sprawują opiekę nad Bazyliką Narodzenia Pańskiego.
Kalendarium konfliktu wokół Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem podajemy we wiadomościach ze świata

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

Zwracając się do ok. 2 tys. Polaków przybyłych na audiencję generalną 8 maja, Jan Paweł II przypomniał o przypadającej tego dnia uroczystości św. Stanisława, biskupa i męczennika. Ojciec Święty poprzedził swoją wypowiedź odśpiewaniem pierwszej strofy pieśni ku czci patrona Polski: "Święty Stanisławie, patronie nasz, opiekunie całej ojczyzny, módl się za nami". Potem dodał: "Dzisiaj uroczystość św. Stanisława, patrona Polski i patrona Krakowa. Niech Bóg błogosławi wszystkim moim rodakom, których patronem jest św. Stanisław, biskup i męczennik. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 8 maja 2002 r.

"Regina Coeli" z Papieżem

"Pozdrawiam naszych braci wschodnich, którzy dzisiaj obchodzą, według swego kalendarza, święta Wielkanocy" - powiedział Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Regina Coeli na zakończenie Mszy św. w Ischii 5 maja. Dodał: "Sercem łączymy się z ich radością z okazji zmartwychwstania Chrystusa, modląc się do naszego wspólnego Pana, aby jak najszybciej wszyscy chrześcijanie mogli doświadczyć radości pełnej jedności".
Ojciec Święty przypomniał też o "trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się wiele narodów na świecie". "Chciałbym przedstawić Najświętszej Maryi Pannie błaganie o bezpieczeństwo i pokój, jakie płynie z tylu różnych stron, a zwłaszcza z Ziemi Świętej" - mówił dalej Papież. Wezwał wszystkich do wspólnej z nim modlitwy do Maryi, aby zostały wysłuchane te zgodne wezwania.
Nawiązując do tradycji miesiąca maja, który poświęcony jest Matce Bożej, Ojciec Święty podkreślił, że jest Ona "Tota Pulchra" - Cała Piękna, jest stworzeniem, dzięki któremu "Bóg wyszedł na spotkanie z ludzkością w najbardziej subtelnej formie". "Maryja jest Arką Przymierza, w której spotykają się ziemia i niebo: natura ludzka i Boska w osobie Syna Bożego" - powiedział Papież. Zwrócił uwagę, że "na tej wspaniałej wyspie, będącej darem i znakiem piękności Boga", poświęcono Maryi liczne kościoły i kaplice.
W Maryi odbija się jaśniejące oblicze Chrystusa, a jeśli pokornie podążymy za Nią, zaprowadzi nas Ona do Jezusa - stwierdził Ojciec Święty. Wezwał do odmawiania Różańca, który jest drogą do kontemplacji i niezwykle cenną pomocą do rozważania tajemnic życia Chrystusa.
Papież wspomniał też o położonym niedaleko Ischii starożytnym mieście Pompejach, w którym bł. Bartłomiej Longo zbudował świątynię ku czci Maryi Panny Różańcowej. Obecnie jest "maryjnym sercem Kampanii" ( prowincja Włoch, w której skład wchodzą m.in. Neapol, Pompeje i Ischia), znanym na całym świecie.

Reklama

List apostolski "Misericordia Dei"

Misericordia Dei to najnowszy list apostolski w formie "motu proprio", w którym Jan Paweł II przypomina o niektórych aspektach sprawowania sakramentu pokuty. Dokument, z datą 7 kwietnia 2002 r. - Niedziela Miłosierdzia - został zaprezentowany 2 maja br. w Watykanie. Jest odpowiedzią na liczne uwagi i wyrazy troski ze strony biskupów. Powstał przy współpracy Kongregacji Nauki Wiary i Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Papieskiej Rady Interpretacji Tekstów Prawnych.

Panie, zachowaj pokój na świecie, dając pokój Ziemi Świętej

Homilia kard. Rogera Etchegaraya, specjalnego wysłannika Jana Pawła II do Ziemi Świętej, wygłoszona 5 maja 2002 r. podczas uroczystej Mszy św., odprawionej w konkatedrze łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.
Jako wysłannik Jana Pawła II odprawiam tutaj Mszę św. po raz drugi - jak o tym przypomniał Patriarcha Michel Sabbah - po raz pierwszy uczyniłem to 1 stycznia 2001 r., na zakończenie Roku Świętego. Dzisiaj natomiast usilnie błagamy o pokój na tej jak nigdy do tej pory splamionej krwią ziemi.
Pokój? Któż o nim nie mówi? Któż go nie pragnie? Czy jednak wielu ludzi wierzy, że jest on jeszcze możliwy? Jak wielu ludzi pragnie go ze wszystkich swych sił? Jak za wszelką cenę zbudować twały pokój między narodami, których pamięć została zraniona przez dzieje naznaczone rywalizacją i upokorzeniami?
Z ufnością wznosimy nasze błagania do Boga: Panie, zbaw Ziemię Świętą i wszystkich, którzy w niej zamieszkują: żydów, chrześcijan i muzułmanów!
Panie, ocal świętość tej ziemi, przenikniętej Ewangelią miłości i przebaczenia! Panie, zachowaj pokój na świecie, dając pokój Ziemi Świętej!
Tu, w Jerozolimie, działania na rzecz pokoju są bardziej aktywne niż gdzie indziej, ponieważ ożywiane są wizją profetyczną - wizją mesjańską, opisaną przez Izajasza. Każdy, kto pragnie pokoju, musi być prorokiem, przewidującym i odważnym pionierem, który do końca podąża po krętej drodze wiodącej do pokoju.
Tu, w Jerozolimie, odpowiedzialność chrześcijan jest większa, ponieważ są oni oświeceni błogosławioną pamięcią o Chrystusie, który umierając na krzyżu, zburzył mur nienawiści i z dwóch braci-wrogów " stworzył w sobie jednego nowego człowieka" - jak mówi św. Paweł ( por. Ef 2, 11-17).
Od Wielkiej Nocy nic już nie jest śmiertelne ani absurdalne, to, co było niemożliwe, stało się możliwe. Cieszę się, że mogę przyłączyć się do Kościołów prawosławnych i wschodnich, które - zgodnie z ich kalendarzem - obchodzą dziś Wielkanoc Zbawiciela ludzi.
Bóg zechciał, że właśnie dziś na horyzoncie zabłysła nadzieja na zakończenie trwającego już od pięciu tygodni oblężenia Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem; jest ono upokorzeniem dla chrześcijaństwa i skandalem dla całej ludzkości.
Przybyłem, aby w imieniu Papieża poprosić o natychmiastowe położenie kresu tej tragicznej i nie do zniesienia sytuacji. Zaangażowałem się w to ze wszystkich sił, korzystając z pomocy Nuncjusza Apostolskiego. Chciałem również podziękować tym "pracowitym pszczółkom", które z nieustającym zapałem próbują otworzyć "ciasne drzwi pokoju" w Betlejem.
Mam nadzieję, że przed odjazdem będę mógł odprawić w Betlejem Eucharystię chwały, pokuty i pojednania, tak jak uczynił to Chrystus przez swą śmierć i zmartwychwstanie, oddając się swemu Kościołowi "dla zbawienia świata". Lecz już teraz modlimy się za wszystkie niewinne ofiary, za wspólnoty: franciszkańską, greckoprawosławną i armeńską, przebywające w tym świętym miejscu, za miasto Betlejem i jego okolice. Dziękuję orgnizacjom charytatywnym i humanitarnym, miejscowym i zagranicznym, które niosą pomoc i dodają otuchy dotkniętej wojną ludności, i zachęcam je do dalszej działalności.
Wczoraj rano odprawiłem Mszę św. w sanktuarium "Dominus Flevit" (Pan Zapłakał - W.R.), z którego roztacza się widok na Jerozolimę i jej mury obronne. To właśnie stąd, z Góry Oliwnej, Chrystus kontemplował panoramę miasta i pewnego dnia zapłakał nad jego mieszkańcami. Przede mną rozpościerało się miasto o jeszcze bardziej złożonych problemach niż dwa tysiące lat temu, z jego trzema "rodzinami" wywodzącymi się od naszego wspólnego ojca Abrahama. Każda z nich ma prawo do Jerozolimy, lecz żadna nie może rościć sobie wyłącznego prawa do tego miasta. Jerozolima nie jest miejscem, które można posiadać, gdyż to ono nas posiada. Jerozolima jest miastem, gdzie każdy powinien pozbyć się swych ludzkich przynależności, gdyż tu liczy się tylko przynależność do Boga. Przychodzą na myśl słowa Jezusa: "Jeruzalem, Jeruzalem! ( ...) Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła..." (Mt 23, 37).
Pokoju, w sensie Boskim, biblijnym oraz głęboko ludzkim, nie można wprowadzić dekretem, gdyż wypływa on z nawrócenia serc i dusz. Jeżeli sprawiedliwość i prawda nie będą jednakowe dla wszystkich mieszkańców Ziemi Świętej, nie można ich nazywać ani sprawiedliwością, ani prawdą i nie będzie trwałego pokoju.
Należy jeszcze wiele uczynić na rzecz pokoju i dobrobytu dwóch narodów, izraelskiego i palestyńskiego, dziś beznadziejnie rozdartych, lecz złączonych wspólnym, głębokim pragnieniem prawdziwego pokoju i dobrobytu. Niech Bóg da odwagę tym wszystkim, którzy służą sprawie pokoju, bo jest to także sprawa Boża. (...)
O! Jeruzalem, wybrane przez Boga, o tobie wszyscy mogą powiedzieć: "Każdy się tutaj narodził" (por. Ps 87).
Pokój, Salam, Szalom!

Kard. Roger Etchegaray

Z języka francuskiego tłumaczył Włodzimierz Rędzioch

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję