Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Logo papieskiej pielgrzymki do Polski

Znane jest już logo sierpniowej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny - wieża sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wpisana w herb Jana Pawła II. Autorem projektu jest artysta krakowski - prof. Jan Skąpski. Logo zaprezentowano 7 maja podczas konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Logo ma kształt koła i jest utrzymane w barwach papieskich: żółtej, niebieskiej i białej. W herb Jana Pawła II wpisana została wieża budującej się bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wokół niej widnieje napis: "Bóg bogaty w miłosierdzie. IX Pielgrzymka do Ojczyzny". - To nie będzie pielgrzymka do Krakowa. Papież przyjeżdża do całej Polski, ponieważ sanktuarium powstaje dla Polski - powiedział bp Kazimierz Nycz, szef Komitetu Organizacyjnego Pielgrzymki Papieskiej w Archidiecezji Krakowskiej.

W sprawie "Invocatio Dei" w przyszłej konstytucji europejskiej

Polscy przedstawiciele do Konwentu Unii Europejskiej będą promować obecność Invocatio Dei w przyszłej konstytucji europejskiej. Ta konstytucja, określająca założenia i kształt Unii, ma być efektem prac Konwentu. Poinformował o tym dziennikarzy o. Adam Schulz - rzecznik Episkopatu Polski na konferencji prasowej po spotkaniu przedstawicieli Episkopatu z prezydentem RP i polskimi członkami Konwentu, które odbyło się 7 maja w Warszawie. Słowa o. Schulza potwierdził Dariusz Szymczycha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. - Prezydent, podsumowując spotkanie, zauważył, że etyka i wartości religijne od wieków budują Europę, na nich jest także oparta Konstytucja RP i nie wyobraża sobie, by przedstawiciele państwa polskiego mogli przedstawiać w Konwencie inne poglądy - powiedział Dariusz Szymczycha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzież KSM modlitwą uczci 82. urodziny Jana Pawła II

W dniu 82. urodzin Jana Pawła II - 18 maja - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza wszystkie grupy młodzieżowe do włączenia się w akcję modlitewnych godzin czuwania, która zostanie przeprowadzona w parafiach w całej Polsce. Na program modlitewnych godzin czuwania złożą się: Msza św. w intencji Papieża oraz Apel Jasnogórski w łączności z Sanktuarium na Jasnej Górze. Apel przed Cudownym Obrazem poprowadzą członkowie prezydium krajowej rady KSM-u wraz z asystentem generalnym - ks. prał. Antonim Sołtysikiem.
Do KSM należy ok. 18 tys. osób, zorganizowanych w ponad 1000 oddziałach parafialnych.

Reklama

Czynić światło życiem - spotkanie w Krościenku

Uroczystą Eucharystią w kościele Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem, przy doczesnych szczątkach sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, odbyła się II Kongregacja Diakonii Ruchu Światło-Życie. W dniach 3-4 maja br. Kongregacja zgromadziła 86 delegatów z całej Polski i Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji "Marianum" w Carlsbergu ( Niemcy). Zadaniem, jakie postawili przed sobą uczestnicy Kongregacji, było rozeznanie aktualnych zadań stojących przed Ruchem oraz przyjęcie dokumentu opisującego jego duchowość. Minął rok od powołania Stowarzyszenia Diakonia Ruchu "Światło-Życie", które nie zastępuje Ruchu, lecz jest jedynie prawną formą organizacji jego diakonii, powołaną w tym celu, aby Ruch "Światło-Życie" mógł lepiej służyć swoim charyzmatem budowaniu Kościoła i pełnieniu jego misji w świecie. Obecnie Stowarzyszenie liczy 846 członków, a około 170 dalszych zostanie przyjętych w najbliższym czasie.
Na ręce Moderatora Generalnego Ruchu specjalne słowo przesłał Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu "Światło-Życie" - bp Wiktor Skworc.

5. Pielgrzymka Represjonowanych Żołnierzy Górników

Centralnym punktem pielgrzymki, która odbywała się w dniach 29 i 30 kwietnia, była Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, którą wraz z 5 kapelanami odprawił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli. Zebranych powitał o. ppłk Jan Golonka. W homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś przypomniał, że obowiązkiem każdego z nas jest czynienie dobra i unikanie zła. "Nie można zamazywać dwóch rzeczywistości - mówił Ksiądz Infułat - nie można mieszać dobra i zła, nie można ciągle mówić, że jest mniejsze i większe zło. Trzeba sięgnąć po Boże przykazania - one są jasne, nie kokietują nikogo, mówią prawdę". Żołnierze górnicy wystawili 23 poczty sztandarowe. W czasie Mszy św. złożono wotum - drewniany kontur Polski z mosiężnym orłem i Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. W pielgrzymce, której organizatorem był Krajowy Zarząd Związku Represjonowanych Polskich Żołnierzy Górników, wzięło udział ok. 800 osób. Za całość odpowiadał Henryk Rhele.

Reklama

Uroczystość patriotyczno-religijna

3 maja o godz. 19.30 w Kaplicy Matki Bożej Mszy św., koncelebrowanej przez 11 księży kapelanów, przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego - gen. dywizji Sławoj Leszek Głódź. W Eucharystii wzięli udział: Kompania Honorowa Straży Granicznej, Pierwszy Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca oraz Pierwszy Batalion Obrony Przeciwchemicznej z Tarnowskich Gór, a także Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku oraz dwa poczty sztandarowe. Przybyłych powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. W czasie Mszy św. złożono wotum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, które przedstawia na drewnianej tarczy srebrny fronton katedry polowej z krzyżem i stułą, na której widnieje napis: "Bóg, Honor i Ojczyzna" . Na tarczy znajduje się herb i pierścień bp. S. L. Głódzia. W tle wotum umieszczono trzy diamenty i osiem rubinów. Wotum wdzięczności za istnienie Ordynariatu Polowego zostanie umieszczone w ołtarzu Kaplicy Matki Bożej.
Po Mszy św. uczestnicy przeszli na Szczyt Jasnogórski, gdzie o godz. 21.00 bp Głódź poprowadził modlitwę Apelu, podczas którego żołnierze Oddziału Straży Granicznej złożyli ślubowanie.
Po Apelu na Bastionie św. Rocha odbyła się uroczystość patriotyczna. Słowo wprowadzenia wygłosił organizator uroczystości - o. ppłk Jan Golonka. Jako wotum dla Jasnej Góry ufundowano: moździerz o imieniu: o. Jan Lassota, przekazany przez Polskie Formacje Straży Granicznej w 10. rocznicę powstania, oraz moździerz o imieniu: o. Sebastian Stawicki i 2 muszkiety, ofiarowane przez byłych żołnierzy konspiracyjnego Wojska Polskiego AK. Militaria, które będą udostępnione zwiedzającym w kazamatach Bastionu św. Rocha, poświęcił Biskup Polowy WP. Honorowe odznaczenia Straży Granicznej wręczono: generałowi Zakonu Paulinów - o. Izydorowi Matuszewskiemu, przeorowi Jasnej Góry - o. Marianowi Lubelskiemu, kustoszowi Zbiorów Sztuki Wotywnej - o. ppłk. Janowi Golonce oraz wiceprezesowi Fundacji "Pro Patria" Bastion św. Rocha - Zbigniewowi Bonarskiemu. Honorowe salwy armatnie zakończyły oficjalne uroczystości na Bastionie św. Rocha.

Nowy dach Bazyliki Jasnogórskiej

Nad Bazyliką Jasnogórską od początku kwietnia 2002 r. trwa generalna wymiana zabytkowego dachu. Położona około 1696 r. więźba dachowa i pokryte śniedzią poszycie z miedzianej blachy - mimo doraźnych uzupełnień i remontów - uległy zużyciu. "Ponad 50% drewnianej konstrukcji dachu, czyli krokwie, łączniki i belki nośne zgniły lub spróchniały. Dlatego dach ´siadł´" - wyjaśnia administrator jasnogórskiego klasztoru - o. Czesław Brud.
Cały dach zostanie wymieniony na nowy etapami, aby nie zagrażało to zalaniem Bazyliki przez deszcze. Położone zostaną nowe połacie blachy miedzianej, bo "stara jest tak dziurawa, że trzeba stać pod nią z parasolką - potwierdza główny wykonawca prac Andrzej Obłoza. - W dawnych wiekach do przytwierdzenia blachy do konstrukcji nośnej stosowano kute kowalskie gwoździe, na które miedź działa jak kwas - dziś pozostały w tych miejscach tylko dziury". Część prac remontowo-budowlanych, m.in. odgruzowanie strychów i poddaszy Bazyliki, wykonano już zimą. Prace będą postępować odcinkami od Szczytu w kierunku wieży - według ekspertyzy prof. Stanisława Karczmarczyka z Krakowa. Prace - wyjątkowo niebezpieczne - wykonywane są bez rusztowań, jedynie na linach i krzesełkach. "Przed każdym wyjściem na dach trzeba się pomodlić, żeby nas nie zdmuchnęło" - wyznaje Andrzej Obłoza, który z synem Waldemarem i pracownikiem Krzysztofem Hołubem pokrył już ponad 60 wież i hełmów zabytkowych wież kościelnych w Polsce. Ze swych dotychczasowych prac na najwyższych wieżach kościelnych wymieniają wieżę katedry w Przemyślu, dwie wieże kościoła w Rokietnicy (z 1380 r.), wieżę kościoła w Tyczniu k. Rzeszowa (z 1360 r.) oraz wieże kościelne w Bliznej, Mrzygłodzie, Nienadówce i Błażowie k. Rzeszowa ( 76 m wysokości). Na podobnych wysokościach trwają też prace na Jasnej Górze.
Ofiary na odnowienie dachu można składać na konto: Klasztor Ojców Paulinów Jasna Góra, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa.
Cegiełka na odbudowę Jasnej Góry: PKO BP SA II O/Częstochowa, 61 10201664 105450003.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

W SKRÓCIE

30 kwietnia - W Bastionie św. Rocha odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Biuro Prasowe Jasnej Góry. Na pytania dziennikarzy dotyczące konserwacji jasnogórskich wotów odpowiadali: przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, kustosz Zbiorów Wotywnych - o. Jan Golonka, kustosz Cudownego Obrazu i opiekun Księgi Cudów i Łask - o. Melchior Królik. Konferencję prowadził o. Stanisław Tomoń - rzecznik prasowy Jasnej Góry.

30 kwietnia - O. Kazimierz Maniecki, redaktor naczelny miesięcznika Jasna Góra, odprawił Mszę św. w 12. rocznicę śmierci o. Rufina Abramka - założyciela miesięcznika i przeora Jasnej Góry. Homilię wygłosił o. Zachariasz Jabłoński.

5 maja - w Kaplicy Matki Bożej biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Roman Andrzejewski odprawił Mszę św. dla ponad 40-osobowej grupy uczniów i ich wychowawców z Gimnazjum im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Placówka we wrześniu ub.r., po półwiecznej przerwie, wznowiła swoją działalność. Gimnazjum założył bp Stanisław Zdzitowiecki, a jego absolwentami byli m.in.: kard. Stefan Wyszyński, a także bp Roman Andrzejewski. Podczas Mszy św. Celebrans zawierzył Matce Bożej absolwentów i nauczycieli.

ZAPOWIEDZI

22-23 maja - Pielgrzymka Więźniarek Obozów Koncentracyjnych

23 maja - 3. Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

24-25 maja - 22. Pielgrzymka Stowarzyszenia "Civitas Christiana" - Rekolekcje Służby Zdrowia

24-26 maja - Pielgrzymka ZHP

25 maja - Pielgrzymka Młodzieży Radia Maryja
- Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi
- Pielgrzymka Związku Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"

25-26 maja - Pielgrzymka Służby Zdrowia
- Pielgrzymka Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich

26 maja - Pielgrzymka Bibliotekarzy

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

TYDZIEŃ W POLSCE

Kard. Franciszek Macharski będzie nadal pełnił posługę arcybiskupa krakowskiego. "Niech z Bożą pomocą kontynuuje" - napisał Ojciec Święty Jan Paweł II, który zlecił kard. Macharskiemu dalsze pełnienie tej posługi, mimo ukończenia 75 lat.

Usuwanie nauki religii ze szkół państwowych, represje wobec nauczycieli, indoktrynacja młodzieży, szkolne organizacje uczniowskie - to niektóre z zagadnień poruszanych 6 maja w czasie sympozjum naukowego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na temat: Oblicze ideologiczne szkoły polskiej w latach 1944-1956.

Upadł wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego. Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej.

Ok. 48 mln zł wydała TVP z naruszeniem prawa - ustaliła NIK. Do października 2001 r. Telewizja nie stosowała się w wielu przypadkach do ustawy o zamówieniach publicznych, mimo że Izba już w 1998 r. zwracała uwagę, że jest to nielegalne.

Były szef MSW Andrzej Milczanowski jest podejrzany o ujawnienie tajemnicy państwowej w związku ze "sprawą Oleksego" z 1995 r. O postawieniu zarzutu poinformowała Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, która nadzoruje tajne śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Zakaz eksmisji na bruk bezrobotnych, przyznanie im ulg w transporcie, wprowadzenie systemu ubezpieczeń od bezrobocia - to propozycje Ogólnopolskiego Sojuszu Bezrobotnych, pierwszej partii reprezentującej bezrobotnych.

Zainaugurowana w czwartek kampania informacyjna rządu na temat Unii Europejskiej będzie pełnić rolę latarni oświetlającej obywatelom drogę do właściwego wyboru w referendum integracyjnym - zapowiedział premier Leszek Miller. Z kampanią informacyjną ruszyła też Liga Polskich Rodzin. Ma ona na celu przekonanie Polaków, że integracja z Unią Europejską jest dla nas niekorzystna.

Po dziewięciu latach starań Polska zrezygnowała z występowania o ekstradycję z Izraela Andrzeja Gąsiorowskiego, oskarżonego w aferze ART-B. Izrael, gdzie aktualnie przebywa Gąsiorowski, stawiał polskim władzom coraz to nowe warunki.

Znany już jest raport NIK na temat inwestycji wielkich sieci handlowych w Polsce. Kontrolerzy NIK stwierdzili wiele nieprawiłowości. Na 68 decyzji o warunkach zabudowy ponad połowę wydano z naruszeniem prawa.

Ok. 40 mln zł będą kosztowały polskiego podatnika partie polityczne. Tak wynika z obliczeń Państwowej Komisji Wyborczej. To o wiele mniej niż się spodziewano.

Rząd Leszka Millera opublikował tzw. Raport otwarcia, poruszający temat patologii w spółkach skarbu państwa. Opozycja krytykuje publikację za jej propagandowy charakter.

Polski złoty się wzmacnia. Jego kurs w stosunku do dolara był w drugim tygodniu maja najwyższy od czterech miesięcy. Sytuacja coraz bardziej niepokoi eksporterów.

Nowy spór wybuchł na linii: Rząd - Rada Polityki Pieniężnej. Premier i wicepremier zaatakowali RPP za wysoki kurs złotego.

Dalsze redukcje w wojsku. Ministerstwo Obrony Narodowej zlikwiduje do końca 2003 r. 71 garnizonów. W kolejnych latach przewidywane są dalsze redukcje liczebności WP.

Według premiera Leszka Millera, pojawiły się pierwsze oznaki poprawy koniunktury gospodarczej. Premier uważa, że powstają warunki do odmrożenia płac w sferze budżetowej.

8 maja Sejm uchwalił ustawę likwidującą Urząd Ochrony Państwa i powołującą w jego miejsce Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

W Polsce wykryto pierwszy przypadek krowy chorej na BSE. Wiele krajów zapowiedziało już wprowadzenie zakazu importu mięsa wołowego z Polski. Na polskim rynku konsumentów wołowiny nie widać zaniepokojenia tą sytuacją.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Na Mszę św…po cud

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04

[ TEMATY ]

Zielona Góra

fara Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii p. Krystyny Pruchniewskiej:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję