Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Studenci dziękowali za cudowne ocalenie Jana Pawła II

13 maja br., w 21. rocznicę cudownego ocalenia Jana Pawła II z zamachu, krakowscy studenci spotkali się na wspólnej modlitwie w intencji Jana Pawła II. Mszy św. w bazylice Mariackiej przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Krakowscy żacy planowali radosny "Marsz z Jezusem i Jego Matką wraz ze wszystkimi świętymi". Burza, która rozpętała się nad Krakowem, uniemożliwiła realizację tych zamierzeń. Kilkanaście najbardziej odważnych osób przeszło jednak z Miasteczka Akademickiego do Rynku Głównego. W strugach ulewnego deszczu odmawiali Różaniec w intencji Jana Pawła II.
- To najlepsza okazja, by jasno zadeklarować się po stronie Boga - mówił Sławek, student II roku socjologii. Przemoczeni, ale radośni żacy zakończyli swój marsz w bazylice Mariackiej, oklaskiwani przez oczekujących na rozpoczęcie Mszy św. krakowian.
W tym roku w modlitwie za Jana Pawła II uczestniczyli również przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego, którzy przyjechali do Krakowa na sympozjum Jan Paweł II na Ukrainie. Rok po wizycie. Wśród kapłanów koncelebrujących Mszę św. był o. Bo hdan Prach, rektor Wyższego Seminarium Greckokatolickiego we Lwowie, a chór studiujących tam kleryków włączył się w śpiewy liturgiczne.
- To prawdziwe znaczenie tego wieczoru radości i wdzięczności Bogu za to, że nam zostawił Ojca Świętego wtedy, 21 lat temu. Uczestniczymy w nieustannym cudzie - mówił Metropolita krakowski.

V Karmelitański Tydzień Duchowości ze św. Teresą Benedyktą od Krzyża

Do tradycji należy już coroczny Tydzień Duchowości, organizowany przez Karmelitański Instytut Duchowości i Katedrę Historii Duchowości Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie. W poprzednich latach przedmiotem rozważań podczas spotkań karmelitańskich było dziedzictwo duchowe św. Teresy z Lisieux, św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Avila, św. Rafała Kalinowskiego. W bieżącym roku odbył się V Tydzień Duchowości - tym razem poświęcony św. Teresie Benedykcie od Krzyża (Edycie Stein) . Konferencje wygłosili: o. Dominik Wider OCD, o. Jerzy Gogola OCD, ks. dr hab. Jan Machniak (PAT).
Podczas spotkań karmelitańskich przedstawiono sylwetkę Edyty Stein, jej duchowość i drogę do Boga. Poruszono także zagadnienia: Biblijne korzenie duchowości św. Edyty Stein (ks. dr hab. Roman Pindel) oraz Maryja w duchowości św. Teresy Benedykty (o. dr Szczepan Praśkiewicz OCD). Mówiono również o duchowości eklezjalnej (ks. dr hab. Marek Chmielewski), o wizji Boga-Trójcy w pismach E. Stein (ks. dr Daniel Szczurek - PAT), o wizji człowieka w pismach E. Stein (o. dr M. Zawada OCD), o duchowym doświadczeniu E. Stein w służbie teologii (o. dr Placyd Ogórek OCD - UKSW) oraz o modlitwie u św. Teresy Benedykty ( o. dr Andrzej Ruszała OCD).
Edyta Stein (1891-1942) - doktor filozofii, uczennica znanego fenomenologa Edmunda Husserla, wielka myślicielka, konwertytka, karmelitanka, ofiara Oświęcimia - napisała w jednym ze swych dzieł: " Miłość to coś najbardziej wolnego, co tylko istnieje". Dla tej miłości wybrała Krzyż, widząc w Nim jedyną drogę do wolności. Karmelitański Tydzień Duchowości ukazał wiele odcieni głębi życia mistycznego i wciąż fascynującej spuścizny duchowej Świętej, którą Jan Paweł II uczynił Patronką Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

BSC

Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Kapituła LV Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, obradująca 15 maja br. w Zamościu pod przewodnictwem bp. prof. dr. hab. Jana Śrutwy, w składzie: bp Marian Duś (wiceprzewodniczący), ks. prof. dr hab. Andrzej Dziuba, o. ppłk dr Jan Golonka, dr hab. Janusz Odziemkowski, Ziemowit Gawski, dr hab. Karol Klauza, Zbigniew Borowik (sekretarz), przyznała tegoroczne nagrody Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana":
- nagrodę specjalną: bp. Ignacemu Jeżowi, seniorowi Episkopatu Polski - za owocną posługę kapłańską i biskupią, zwłaszcza na ziemiach północnych i zachodnich, oraz za okupione cierpieniem świadectwo wiary i życia;
- nagrody naukowe: bp. prof. dr. hab. Edwardowi Ozorowskiemu - za refleksję teologiczną nad człowiekiem i jego miejscem w historii zbawienia oraz za wkład w dialog ekumeniczny; prof. dr. hab. Tomaszowi Strzemboszowi - za nacechowane rzetelnością prace historyczne oraz za pełną godności postawę patriotyczną;
- nagrodę artystyczną: Romanowi Kołakowskiemu - za kantaty poetyckie Stwarzanie świata i Klękam przed przyjacielem;
- nagrodę zagraniczną: Szkole Podstawowej w Egliszkach pod Wilnem - za pielęgnowanie polskiej tradycji kulturowej i religijnej.

Reklama

17. Ogólnopolska Pielgrzymka Bankowców

Tegoroczne spotkanie w dniach 11-12 maja pod hasłem Mocni nadzieją przygotowali bankowcy z Zamościa na czele z ks. Eugeniuszem Derdziukiem, duszpasterzem bankowców diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Centralnym punktem 10-tysięcznej pielgrzymki była niedzielna Msza św. na Szczycie o godz. 11.00, której przewodniczył biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Jan Śrutwa. Wraz z nim koncelebrowało 60 kapłanów. Zebranych powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski.
W homilii bp Śrutwa powiedział: "Zebraliśmy się z całej Polski na Jasnej Górze niemal tak, jak to było z Apostołami, którzy razem z Maryją, Matką Jezusa, oczekiwali przed wiekami w Wieczerniku jerozolimskim na zesłanie Ducha Świętego. Dzisiaj o dar Ducha Świętego proszą polscy bankowcy".
Na pielgrzymce obecna była prezes zarządu PKO SA Henryka Pieronkiewicz. Przed Mszą św. na Szczycie odbyło się nabożeństwo patriotyczno-religijne w wykonaniu Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa pod dyrekcją Józefa Przytuły. Śpiewali soliści: Wiesława Grabek-Woś, Elżbieta Kozyra, Marian Choduń, Dariusz Sobczak i Tomasz Nadolski.

13. Ogólnoświatowa Pielgrzymka Sybiraków

Pielgrzymka, zorganizowana w dniach 11-12 maja, przebiegała pod hasłem Duc in altum - oczyścić pamięć, przebaczyć i prosić o przebaczenie. W niedzielę, w drugim dniu pielgrzymki, ponad 60 pocztów sztandarowych przeszło z dziedzińca pod pomnik o. Kordeckiego na wałach, gdzie o. ppłk Jan Golonka poprowadził Apel Poległych.
Mszę św. na Szczycie o godz. 11.00 odprawił, wraz z 11 kapłanami, prowincjał Karmelitów Bosych z Krakowa - o. Szczepan Praśkiewicz, który wygłosił homilię. Zebranych na Mszy św. powitał podprzeor Jasnej Góry -
o. Ireneusz Pompa. We Mszy św. wzięło udział ok. 3 tys. Sybiraków z Polski i USA (Związek Sybiraków z Florydy), kilkudziesięciu uczestników 50. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żołnierzy spod Monte Cassino, wraz z ich przyjaciółmi i rodzinami. W Liturgii wzięli również udział uczestnicy
19. Pielgrzymki Harcerzy "Piątaków" Poznańskich. Sybiracy z Florydy jako dar ołtarza ofiarowali obraz przedstawiający lasy katyńskie z białym krzyżem w tle. Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania wypowiedział ks. prał. Edmund Cisak - krajowy kapelan Związku Sybiraków.
Pielgrzymka zakończyła się programem patriotyczno-religijnym przygotowanym przez zespół śpiewaczy oddziału "Związku Sybiraków" w Łodzi.

Reklama

Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania

Pielgrzymka pod hasłem Powołani do świętości zgromadziła 11 maja ponad 1 tys. osób. Przybyli kapłani, siostry zakonne, przełożeni w zakonach i zgromadzeniach, referenci powołań oraz rodzice osób powołanych. Najliczniej reprezentowane było Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich z archidiecezji gnieźnieńskiej (700 osób). Witając pielgrzymów, generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski podziękował w sposób szczególny rodzicom, którzy oddali swoje dzieci na służbę Bogu.
Mszy św. w Bazylice o godz. 11.00 przewodniczył bp Stefan Regmunt, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. "Powołanie decyduje o przyszłości narodu i Kościoła" - mówił w homilii bp Regmunt. Eucharystię uświetnił Chór Prymasowski z Gniezna pod dyrekcją ks. prof. Ryszarda Figla, na organach grał Jacek Nijak. W programie była także konferencja o powołaniu - ks. prof. Antoniego Kiełbasy SDS z Trzebnicy oraz nabożeństwo majowe pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Częstochowy Jana Wątroby. Organizatorem pielgrzymki była Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań na czele z bp. Regmuntem.

Pauliński diakonat na Skałce

8 maja br. - w dzień uroczystości patronalnej św. Stanisława Biskupa i Męczennika siedmiu paulinów z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie na Skałce przyjęło święcenia diakonatu. Nowi paulińscy diakoni: Marcin Sylwan Wirkowski, Piotr Piechocki, Mariusz Józefczuk, Oskar Dariusz Osiński, Marcin Miłek, Robert Dziewulski i Jerzy Sakowicz - nie tak dawno, bo 23 marca br., złożyli w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze śluby wieczyste.
Uroczystej liturgii święceń, która odbyła się w miejscu męczeństwa św. Stanisława, głównego patrona Polski, przewodniczył biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski SDB. Pośród kilkudziesięciu koncelebransów obecni byli m.in.: o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, o. Jan Mazur - rektor WSD, o. Sebastian Jarosław Matecki - prefekt kleryków (nowo mianowany podprzeor Jasnej Góry) oraz kapłani diecezjalni i zakonni z klasztorów paulińskich, jak również z rodzinnych parafii nowo wyświęconych diakonów. Uroczystość zgromadziła także ich rodziców, rodzeństwo, krewnych i przyjaciół, którzy przybyli na Skałkę, by nie tylko towarzyszyć im swą obecnością, lecz nade wszystko modlić się za tych, którzy - "umocnieni darem Ducha Świętego - będą pomagać biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich" (Rytuał święceń). Szczególnie poruszające słowa wypowiedział do wszystkich obecnych Szafarz święceń, który, nawiązując do postaci Męczennika ze Skałki, wskazał na posługę diakonów jako na drogę swego rodzaju męczeństwa, nieustannego poświęcania się i umierania dla innych w imię miłości Chrystusa.
Główny Celebrans, posługując się Rytuałem święceń, skierował do Boga słowa wzruszającej modlitwy w intencji diakonów: "Prosimy Cię, Panie, ześlij na nich Ducha Świętego, aby ich umocnił siedmiorakim darem Twojej łaski (...). Niech odznaczają się wszystkimi cnotami: miłością bez obłudy, troskliwością o chorych i biednych, powagą pełną pokory, czystością bez skazy i przestrzeganiem duchowej karności ( ...). Niech naśladując na ziemi Twojego Syna, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć, dostąpią królowania z Nim w niebie".
Wszyscy obecni z pewnością dołączyli do słów tej modlitwy, zanosząc ją do Trójjedynego Boga za wstawiennictwem św. Stanisława, którego świadectwo kryje w sobie znamię ponadczasowej aktualności. Jako obrońca świętego depozytu wiary i zasad moralności chrześcijańskiej stanowi wciąż porywający przykład nie tylko dla biskupów i prezbiterów, ale także dla diakonów.

BR. MARIUSZ LORENC OSPPE

W SKRÓCIE

6 maja - Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla ok. 300 sióstr Miłosierdzia św. Wincentego aM Paulo z różnych krajów z okazji 350-lecia posługi w Polsce odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak.

ZAPOWIEDZI

28 maja - Dzień modlitw o beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

30 maja - Centralna procesja Bożego Ciała z Jasnej Góry do archikatedry częstochowskiej.

31 maja/1 czerwca - Papieskie Dzieła Misyjne.

1 czerwca - 14. Jasnogórskie Spotkania AA.

1 czerwca - 22. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej.

2 czerwca - 4. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Radia Maryja.

TYDZIEŃ W POLSCE

Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce ma nowego zwierzchnika. 44-letni proboszcz parafii w Bełchatowie - ks. Marek Izdebski został wybrany przez Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP na urząd superintendenta (biskupa), który będzie pełnił 10-letnią kadencję. Zastąpi on bp. Zdzisława Trandę, który był zwierzchnikiem polskich kalwinów przez ostatnie 24 lata.

Instytut Pamięci Narodowej podarował archiwum diecezji włocławskiej dokumenty związane z uwięzieniem Prymasa Tysiąclecia.

Biuro Pielgrzymkowe Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej przekazało 10 tys. złotych na ręce administratora apostolskiego Astany - bp. Tomasza Pety na potrzeby Kościoła w Kazachstanie. Pieniądze te zebrano we wrześniu 2001 r. podczas Pierwszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej do Fatimy i Lourdes.

Katolicka Szkoła Podstawowa w Nowym Sączu otrzyma imię sługi Bożego - ks. Franciszka Blachnickiego. Będzie to pierwsza placówka oświatowa w diecezji tarnowskiej, która przyjmie imię Założyciela Ruchu Światło-Życie.

Urząd Ochrony Państwa po raz pierwszy oficjalnie przyznał się do przeprowadzenia operacji wyprowadzenia amerykańskich oficerów z Iraku w 1990 r.

Rząd polski stanowczo odrzucił możliwość uwtorzenia eksterytorialnego korytarza łączącego Kaliningrad z Rosją. O pomyśle władz rosyjskich pisał Der Spiegel.

Kolejna gospodarska wizyta rządu. Tym razem premier i jego ministrowie gościli na Śląsku.

Niemal połowa Polaków (47 proc.) uważa, że emeryci, którzy chcą pracować dodatkowo, powinni mieć do tego prawo, ponieważ ograniczenie ich zatrudnienia i tak nie zmniejszy bezrobocia - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Jednak niewiele mniej osób (43 proc.) jest przeciwnego zdania.

Po uczniach liceów do egzaminów przystąpili uczniowie ostatnich klas gimnazjów. 14 i 15 maja pisali prace egzaminacyjne.

Sąd w Elblągu chce aresztować posłankę Samoobrony Danutę Hojarską za uporczywe niestawianie się na rozprawy. Przeciw Hojarskiej toczy się sprawa o fałszowanie przepustek więziennych, które umożliwiały jej widywanie się ze swoim synem.

Prof. Zbigniew Brzeziński otrzymał tytuł honorowego obywatela Krakowa i doktora honoris causa Akademii Obrony Narodowej.

Program zapobiegania chorobom odtytoniowym przynosi rezultaty. Stale maleje liczba palaczy i zachorowań na nowotwory płuc.

Trudna sytuacja panuje w Stoczni Szczecińskiej. Zakład nie ma pieniędzy na budowę statków ani na wypłaty dla pracowników. Sprawą zajął się rząd.

W kwietniu minimalnie spadło bezrobocie. Obecnie bez pracy jest 3,25 mln osób, 50 tys. mniej niż w marcu.

Znowu dała o sobie znać Samoobrona. Kilkusetosobowa grupa związkowców 15 maja okupowała przez kilka godzin Ministerstwo Rolnictwa. Grupa została siłą usunięta przez policję.

Media komercyjne są bardziej obiektywne niż publiczne - uważają respondenci ARC Rynek i Opinie. Za najbardziej sprzyjającą obecnej koalicji rządowej ze wszystkich badanych mediów postrzegana jest TVP.

Pierwsze posiedzenie sądu w precedensowej sprawie przeciwko Skarbowi Państwa, o odszkodowanie za pozostawione mienie zabużańskie, zostało odroczone do 18 lipca. Powodem była nieobecność w sądzie przedstawicieli Skarbu Państwa.

W Polsce połowa przypadków raka piersi jest wykryta za późno i dlatego kończy się śmiercią - mówi obsługa mammobusu, który od 12 do 19 maja odwiedził kilka małych śląskich miejscowości. Prowadzone tam będą badania mammograficzne, mające na celu wczesne wykrycie nowotworów piersi. Organizatorem akcji jest Caritas Archidiecezji Katowickiej.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ruszyły zapisy na kolejną edycję Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej

2024-04-23 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum WML Dominikanie Łódź

W trakcie Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej “Sacrum Convivum”, w łódzkim klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13, spotkają się miłośnicy śpiewu kościelnego, członkowie schol i innych amatorskich zespołów muzycznych.

Mimo że na co dzień posługują w różnych wspólnotach, to w dniach 24-26 maja 2024 roku, razem stworzą wielogłosowy chór.  Doświadczą w nim piękna wspólnej modlitwy, a przy okazji rozszerzą swój repertuar i poznają możliwości własnego głosu.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję