Reklama

Żegnamy śp. Ks. Józefa Anczarskiego


Edycja szczecińsko-kamieńska 28/2002

23 czerwca br. zmarł w wieku 90 lat śp. ks. kan. Józef Anczarski. Jego pogrzeb odbył się trzy dni później, 26 czerwca br. Ten zasłużony kapłan archidiecezji lwowskiej, gorzowskiej i szczecińsko - kamieńskiej urodził się 18 lutego 1912 roku w Poczabach koło Złoczowa.

Po ukończeniu Państwowego Gimnazjum Humanistycznego w Złoczowie i pomyślnym zdaniu egzaminu dojrzałości, jesienią 1935 roku wstąpił do lwowskiego Seminarium Duchownego, rozpoczynając jed-nocześnie studia filozoficzno - teologiczne na Wydziale Teo-logicznym Uniwersytetu Jana Kazimierza. Ukończył je w roku 1939 stopniem naukowym magistra teologii. W tym samym roku, w dniu 18 czerwca, przyjął święcenia kapłańskie w Bazylice Lwowskiej, z rąk arcybiskupa Bolesława Twardowskiego.

Pierwszą placówką duszpasterską śp. ks. J. Anczarskiego była parafia Wiśniowczyk w powiecie Podhajce. Po trzech miesiącach, po wrześnio-wej inwazji sowieckiej na Polskę, zgodnie z poleceniem ks. abp. B. Twardowskiego, musiał przenieść się z centrum parafii do ich ośrodków filialnych, i tak 18 listopada 1939 roku ks. J. Anczarski znalazł się w Dobropolu (pow. Buczacz). Trzy lata później został okresowo proboszczem parafii Wiśniowczyk. W latach wojny dzielił los ludności cywilnej na terenie archidiecezji lwowskiej. 5 czerwca 1943 roku opuścił Dobropole, w którym był nękany i aresztowany przez okupantów niemieckich i ukraińskich, otrzymując z lwowskiej kurii polecenie na ob-jęcie wikariatu w Skalacie. W marcu 1945 roku został przeniesiony na analogiczną placówkę duszpasterską do Tarnopola.

Po roku, zmuszony naciskami władzy sowieckiej, a głównie ma-sową ekspatriacją parafian, śp. ks. J. Anczarski wyjechał wraz z pozostałymi kap-łanami oraz wiernymi transportem ewakuacyjnym 24 maja 1946 roku na tzw. Ziemie Odzyskane. Naj-pierw podjął pracę duszpasterską we Wrocławiu - Muchoborze. Tam, pod koniec roku 1948, został aresztowany i uwięziony przez ówczesne władze pod pretekstem sadystycznego znęcania się nad dziećmi robotników należących do partii. Potem, śp. Ksiądz Kanonik przez 15 lat pracował jako dyrektor Wy-działu Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Gorzowie Wielko-polskim. Dał się wówczas także poznać jako znakomity kazno-dzieja, pisząc homilie zarówno dla księży w kraju, jak i za granicą. Począwszy od roku 1950 opracował on ponad 50 tytu-łów zbiorów kazań i homilii. W roku 1963 śp. ks. J. Anczarski zre-zygnował z pracy kurialnej i został proboszczem pa-rafii, najpierw w Trzebiatowie, a potem w Świnoujściu. Przed śmiercią mieszkał i pracował jako rezydent na terenie parafii pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza. Ostat-nio odpowiadając na życzenie odrodzonego Kościoła rzymsko - katolickiego w krajach byłego Związku Radzieckiego, opraco-wał wiele tomików homiletycznych, przekazując je kapłanom pracującym wśród tamtejszej Polonii. Śp. Ksiądz Kanonik jest też autorem prawie 600 - stronicowej pracy historyczno - naukowej " Kroni-karskie zapisy z lat cierpień i grozy w Małopolsce Wschod-niej 1939 - 1946", która kilka lat temu została wyróżniona pierwszą nagrodą w konkursie "Kresy Wschodnie pod okupacjami 1939 - 1945", zorganizowanym przez Samodzielną Pracownię Dziejów Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej w Instytucie Studiów Politycznych PAN i Archiwum Wschodnie w Warszawie.

Kraków: wręczenie Medali św. Brata Alberta

2019-03-18 17:24

md / Kraków (KAI)

Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krystyna Mrugalska, ks. Stanisław Łada oraz Diana i Wojciech Bonowiczowie odebrali 18 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie Medale św. Brata Alberta. Wyróżnienie przyznawane jest od 1997 r. za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się podczas XIX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”.

YouTube.com
Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor i malarz, od lat wspiera Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Artysta od samego początku zasiada w jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wspiera także osoby z niepełnosprawnościami, które marzą o karierze artystycznej.

Odbierając wyróżnienie, kompozytor podkreślał, że od osób z niepełnosprawnościami więcej otrzymuje niż sam daje. „Jeśli dają mi medal, to kocham ich i deklaruję, że do końca moich dni będę ich wspominał” – dodał.

„Życie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie jest wielkim przywilejem i zaszczytem” - mówił na scenie teatru Wojciech Bonowicz. On i jego żona Diana zaangażowali się w pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną już jako studenci. W latach 80., w ramach Ruchu Wiara i Światło prowadzili wspólnotę dla małych dzieci, zwaną „małymi Muminkami” i choć potem założyli rodzinę, wciąż prowadzą tę wspólnotę.

„Mówi się o mowie nienawiści, o mowie, która dzieli. Moi przyjaciele nigdy tak nie mówią” – podkreślał Bonowicz. Jego zdaniem, osoby z niepełnosprawnością intelektualną są "wielkimi akumulatorami wybaczania". „Jeśli nasze społeczeństwo w ogóle się jeszcze trzyma, to tylko dzięki nim” - zaznaczył.

Krystyna Mrugalska została wyróżniona za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin. „To legenda w tym środowisku. Jej syn, nieżyjący już Grzegorz, był osobą niepełnosprawną. Gdy się narodził, całkowicie poświęciła się wspieraniu innych rodzin” – podkreślał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Laureatka działała w trudnych czasach komunizmu, kiedy to istnienie osób z niepełnosprawnościami było tematem tabu, a jednak udało się jej stworzyć specjalny dział w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Podobne koła powstały w całej Polsce.

Ks. prałat Stanisław Łada jest kapłanem archidiecezji gdańskiej, pracuje w Pruszczu Gdańskim. Został doceniony za to, że od lat 80. otacza opieką duszpasterską i pomocą charytatywną osoby niepełnosprawne i potrzebujące. „Początkowo wspierał swoich parafian, dziś jego działalność obejmuje już całą archidiecezję” – mówił ks. Isakowicz-Zaleski.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski. Wśród laureatów są również m.in. premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll, Agata Kornhauser-Duda czy Jakub Błaszczykowski.

Medal przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Wyróżnienie tradycyjnie wręczane jest podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. W tym roku odbył się on po raz 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież po raz pierwszy złoży wizytę władzom miejskim Rzymu

2019-03-19 13:48

ts (KAI) / Rzym

Papież Franciszek po raz pierwszy złoży wizytę władzom miejskim Rzymu. W czasie dwugodzinnej wizyty 26 marca na Kwirynale planowane jest też przemówienie papieża do władz Wiecznego Miasta, poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Ponadto papież zwróci się z krótkim przemówieniem do mieszkańców miasta oraz do pracowników administracji miejskiej i ich rodzin, wpisze się też do złotej księgi Rzymu.

Grzegorz Gałązka

Według ogłoszonego dziś programu papież rozpocznie swoją wizytę na Kwirynale o godz. 10.30 rozmową za zamkniętymi drzwiami z panią burmistrz Rzymu Virginią Raggi. Po jej zakończeniu przywita się z zastępcą burmistrza, przewodniczącym Rady Miejskiej oraz kierownictwem administracji miejskiej. Franciszek przekaże im książkę „Ripensare il futuro” (Przemyśleć na nowo przyszłość), zawierającą jego przemówienia na temat Europy.

Przewidziana jest także przywitanie z radnymi miejskimi i przewodniczącymi władz 15 dzielnic Rzymu, po czym papież wygłosi przemówienie do władz Wiecznego Miasta. Na zakończenie burmistrz Raggi ogłosi nowy program stypendialny i nada Sali Pamięci na Kapitolu nazwę „Laudato si’” - encykliki papieskiej z 2015 r.

W południe, z loży Pałacu Senatorów na Kapitolu, Franciszek skieruje pozdrowienia do mieszkańców Rzymu, po czym w jednej z sal przemówi do pracowników i ich rodzin. Wyjazd do Watykanu planowany jest na godz. 12.30.

Franciszek jest czwartym papieżem, który odwiedzi władze miejskie Rzymu. Jako pierwszy uczynił to w 1966 r. św. Paweł VI. Kolejnym papieżem odwiedzającym Kapitol był św. Jan Paweł II w 1998 r., a w 2009 r. – Benedykt XVI.

40-letnia Virginia Raggi jest pierwszą kobietą na stanowisku burmistrza Rzymu. Wielokrotnie już spotkała się z papieżem w Watykanie i podczas uroczystości w mieście. Jest członkiem Ruchu Pięciu Gwiazd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem