Reklama

Żegnamy śp. Ks. Józefa Anczarskiego


Edycja szczecińsko-kamieńska 28/2002

23 czerwca br. zmarł w wieku 90 lat śp. ks. kan. Józef Anczarski. Jego pogrzeb odbył się trzy dni później, 26 czerwca br. Ten zasłużony kapłan archidiecezji lwowskiej, gorzowskiej i szczecińsko - kamieńskiej urodził się 18 lutego 1912 roku w Poczabach koło Złoczowa.

Po ukończeniu Państwowego Gimnazjum Humanistycznego w Złoczowie i pomyślnym zdaniu egzaminu dojrzałości, jesienią 1935 roku wstąpił do lwowskiego Seminarium Duchownego, rozpoczynając jed-nocześnie studia filozoficzno - teologiczne na Wydziale Teo-logicznym Uniwersytetu Jana Kazimierza. Ukończył je w roku 1939 stopniem naukowym magistra teologii. W tym samym roku, w dniu 18 czerwca, przyjął święcenia kapłańskie w Bazylice Lwowskiej, z rąk arcybiskupa Bolesława Twardowskiego.

Pierwszą placówką duszpasterską śp. ks. J. Anczarskiego była parafia Wiśniowczyk w powiecie Podhajce. Po trzech miesiącach, po wrześnio-wej inwazji sowieckiej na Polskę, zgodnie z poleceniem ks. abp. B. Twardowskiego, musiał przenieść się z centrum parafii do ich ośrodków filialnych, i tak 18 listopada 1939 roku ks. J. Anczarski znalazł się w Dobropolu (pow. Buczacz). Trzy lata później został okresowo proboszczem parafii Wiśniowczyk. W latach wojny dzielił los ludności cywilnej na terenie archidiecezji lwowskiej. 5 czerwca 1943 roku opuścił Dobropole, w którym był nękany i aresztowany przez okupantów niemieckich i ukraińskich, otrzymując z lwowskiej kurii polecenie na ob-jęcie wikariatu w Skalacie. W marcu 1945 roku został przeniesiony na analogiczną placówkę duszpasterską do Tarnopola.

Po roku, zmuszony naciskami władzy sowieckiej, a głównie ma-sową ekspatriacją parafian, śp. ks. J. Anczarski wyjechał wraz z pozostałymi kap-łanami oraz wiernymi transportem ewakuacyjnym 24 maja 1946 roku na tzw. Ziemie Odzyskane. Naj-pierw podjął pracę duszpasterską we Wrocławiu - Muchoborze. Tam, pod koniec roku 1948, został aresztowany i uwięziony przez ówczesne władze pod pretekstem sadystycznego znęcania się nad dziećmi robotników należących do partii. Potem, śp. Ksiądz Kanonik przez 15 lat pracował jako dyrektor Wy-działu Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Gorzowie Wielko-polskim. Dał się wówczas także poznać jako znakomity kazno-dzieja, pisząc homilie zarówno dla księży w kraju, jak i za granicą. Począwszy od roku 1950 opracował on ponad 50 tytu-łów zbiorów kazań i homilii. W roku 1963 śp. ks. J. Anczarski zre-zygnował z pracy kurialnej i został proboszczem pa-rafii, najpierw w Trzebiatowie, a potem w Świnoujściu. Przed śmiercią mieszkał i pracował jako rezydent na terenie parafii pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza. Ostat-nio odpowiadając na życzenie odrodzonego Kościoła rzymsko - katolickiego w krajach byłego Związku Radzieckiego, opraco-wał wiele tomików homiletycznych, przekazując je kapłanom pracującym wśród tamtejszej Polonii. Śp. Ksiądz Kanonik jest też autorem prawie 600 - stronicowej pracy historyczno - naukowej " Kroni-karskie zapisy z lat cierpień i grozy w Małopolsce Wschod-niej 1939 - 1946", która kilka lat temu została wyróżniona pierwszą nagrodą w konkursie "Kresy Wschodnie pod okupacjami 1939 - 1945", zorganizowanym przez Samodzielną Pracownię Dziejów Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej w Instytucie Studiów Politycznych PAN i Archiwum Wschodnie w Warszawie.

Ocalała kopia Ikony Jasnogórskiej znajdująca się w Kaplicy Polskiej w Katedrze Notre Dame

2019-04-16 10:54

it / Częstochowa (KAI)

W katedrze Notre-Dame w Paryżu, w której w poniedziałek wybuchł ogromny pożar, znajduje się Kaplica Polska z kopią ikony Matki Bożej z Jasnej Góry i relikwiami św. Jana Pawła II. Została ona uroczyście zainaugurowana w grudniu ubiegłego roku. Z nieoficjalnych informacji przekazanych nam przez służby ratownicze wynika, że ikona nie uległa zniszczeniu.

polskifr.fr

W czasie Apelu Jasnogórskiego paulini i pielgrzymi z bólem modlili się za ratujących katedrę Notre-Dame i z wdzięcznością wspominali umieszczenie w niej kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej z 1 grudnia ubiegłego roku. Według nieoficjalnych wiadomości, które od służb będących po pożarze w katedrze, uzyskał polski portal informacyjno-społecznościowy we Francji, ikona Matki Bożej z Jasnej Góry, znajdująca się w Kaplicy Polskiej w Notre Dame - ocalała.

Na zakończenie wieczornej modlitwy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski powiedział: „Doświadczamy kolejnego bolesnego dramatu religii chrześcijańskiej w Europie, katedra Notre Dame spłonęła, tak jak już przynajmniej kilka kościołów w Europie w ostatnim czasie”. - Europa patrzy czy ta cywilizacja przetrwa czy potrzebna będzie interwencja z Nieba – dodał metropolita częstochowski i zachęcił: „prośmy Matkę Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, aby ogień miłości panował wśród ludzi, a oddalał nienawiść i wszelką przemoc”.

Polską kaplicę w katedrze Notre Dame w Paryżu pw. Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i św. Germana, z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry oraz relikwiami św. Jana Pawła II, odsłonięto 1 grudnia 2018 r. W uroczystości wzięły udział setki Polaków z kraju i mieszkających we Francji.

Mszę św. celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Uczestniczył w niej też marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. To pierwsza narodowa kaplica w paryskiej katedrze. - To wielki dla nas honor, że możemy w takim miejscu mieć znak, który będzie inspirował nie tylko Polaków – mówił wówczas abp Gądecki.

W odczytanym podczas uroczystości liście prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „losy naszego narodu i dzieje zmagań o niepodległość po wielekroć i na trwałe splotły się z historią Francji”. „Współtworząc rodzinę wolnych narodów, zjednoczonych w imię najwyższych wartości republikańskich i obywatelskich, których źródłem jest chrześcijańska miłość bliźniego, chcemy nadal pielęgnować łączące nas więzi i razem budować bezpieczną, pomyślną przyszłość obu naszych narodów. Niech więc to szczególne miejsce będzie odtąd symbolem wspólnego polsko-francuskiego dziedzictwa duchowego, które ma moc inspirować nas do pracy dla dobra całej ludzkości” – napisał prezydent RP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kościół czyni to na Jego pamiątkę

2019-04-18 22:17

Agata Pieszko

Weszliśmy dziś w okres Triduum Paschalnego, włączającego nas w szczególny sposób w tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W ten dzień na pamiątkę ostatniego posiłku spożytego przez Jezusa z uczniami odprawiana jest uroczysta Msza św.

Agata Pieszko

We wrocławskiej Katedrze św. Jana Chrzciciela wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, poświęconej szczególnie sakramentowi Eucharystii i kapłaństwa, przewodniczył biskup Andrzej Siemieniewski, natomiast współcelebransami byli arcybiskup Józef Kupny oraz biskup Jacek Kiciński.

Na początku Eucharystii, ksiądz Paweł Cembrowicz – proboszcz archikatedry, podziękował arcybiskupowi Kupnemu za dermatoskop, który metropolita wrocławski ofiarował Dolnośląskiemu Centrum Onkologii.

– Dziś w kościołach czytamy Ewangelię o Jezusie, który podczas ostatniej wieczerzy umył uczniom nogi i nie chodzi o to, byśmy się zachwycali tym obrazem, ale byśmy zrozumieli jego sens – napisał abp Kupny w słowie do dolnośląskiego szpitala. Ewangelia nie jest więc tylko archaicznym tekstem, ale treścią, z której rodzi się wiara wzywająca do konkretnych czynów miłosierdzia.

W dzisiejszej homilii biskup Andrzej Siemieniewski zaznaczał, że chrześcijaństwo rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. Słowa, które jest fundamentem wiary. Nie można jednak poprzestawać tylko na słuchaniu – to Słowo ma się odbijać echem w naszym życiu:

– Słuchanie Słowa to nie tylko pozwalanie na to, aby dźwięki wpadały w nasze ucho, ale prawdziwe słuchanie, to zaproszenie, by te dźwięki zamieniły się w życiodajną treść, by zmieniły się w czyn. Tego wieczoru uczymy się, jak Kościół zamienił słowa Chrystusa „To czyńcie na moją pamiątkę” w czynienie sakramentu.

Biskup Siemieniewski zaraz po nauczaniu zamienił przeczytane w Ewangelii Słowo na czyn i śladami Chrystusa obmył nogi kilku mężczyznom.

Po Mszy św., czyli po spożyciu wieczerzy, Chrystus został pojmany. Teraz widzimy Go za kratami. Adorujemy. Czekamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem