Reklama

Dekret dotyczący powołania nowych parafii i zmian granic parafialnych

Niedziela podlaska 28/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia w Kapłaństwie,

Ukochani Bracia i Siostry, Diecezjanie!

Sobór Watykański II nawiązując do historii i przesłanek uzasadniających powoływanie do istnienia nowych parafii przypomina, że ze względu na to, iż "(...) biskup w swoim kościele nie może osobiście zawsze i wszędzie przewodniczyć całej owczarni, musi utworzyć grupy wiernych, wśród których najważniejsze są lokalnie zorganizowane parafie pod przewodnictwem pasterzy zastępujących biskupa. One bowiem w pewien sposób przedstawiają widzialny Kościół ustanowiony na całej ziemi" ( KL, 42).

Parafia jest więc tą podstawową wspólnotą religijną, w której każda osoba może korzystać ze wszystkich darów, jakie Jezus Chrystus wysłużył swoim życiem, nauką i cierpieniem, śmiercią i zmartwychwstaniem.

Wedle Kodeksu Prawa Kanonicznego "Parafia jest określoną wspólnotą wiernych, utworzoną na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod władzą biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi" (kan. 515 1).

Powołanie parafii do istnienia, "zniesienie jej lub dokonywanie w niej zmian, należy do wyłącznej kompetencji biskupa diecezjalnego" ( kan. 515 2).

Przy podejmowaniu tego rodzaju decyzji należy jednak brać pod uwagę różne okoliczności, a zwłaszcza sprawę odległości od świątyni. Takim kryterium, w pewnej mierze idealnym, jest dążenie do tego, aby droga do kościoła w warunkach wiejskich nie przekraczała dwóch kilometrów, a w mieście - jednego kilometra. Niestety, w tej dziedzinie mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Niemniej jednak pragniemy stopniowo, w miarę możliwości, zmierzać w powyższym kierunku. Do tego nawołuje nas również Pierwszy Synod Diecezji Drohiczyńskiej, który zobowiązał do powołania specjalnej komisji, której zadaniem była: "analiza granic parafii w całej diecezji, ze szczególnym uwzględnieniem odległości poszczególnych miejscowości od najbliższego kościoła parafialnego oraz wielkości wspólnoty parafialnej" ( I Synod Diecezji Drohiczyńskiej, 216).

Biorąc to wszystko pod uwagę, po wysłuchaniu opinii Rady Kapłańskiej i Synodalnej Komisji, po przeprowadzeniu konsultacji z kapłanami i wiernymi, mając na względzie dobro dusz ludzkich, mocą niniejszego dekretu zostają powołane do istnienia dwie nowe parafie i dokonane pewne zmiany terytorialne w odniesieniu do dwunastu parafii.

Tak więc, zostają powołane nowe parafie: w Bielsku Podlaskim i w Czartajewie.

Reklama

1. Parafia pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim

Piękne i starożytne miasto Bielsk Podlaski w ciągu minionych dwóch wieków nie zawsze mogło cieszyć się wolnością religijną. Z tego to względu nie wszyscy jego mieszkańcy mają takie same możliwości w korzystaniu ze świątyń. W centrum bowiem miasta istnieją dwa bogate w architekturę i historię kościoły, ale z racji bliskości usytuowania względem siebie nie skracają drogi tym wiernym, którzy mieszkają zwłaszcza w nowych dzielnicach. Z tej to racji została powołana do istnienia trzecia parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na południowym krańcu miasta.

Teraz nadszedł czas, aby mieszkańcy wschodnich osiedli, mający do wszystkich kościołów daleko, mogli otrzymać nową świątynię. Nie chodzi o budowę wielkiego obiektu. Będziemy starali się o taki dom Boży, aby wystarczał jedynie na potrzeby określonej liczby mieszkańców, która ten rejon zamieszkuje.

Od kilku lat prowadzimy rozmowy z władzami miasta, a od trzech lat również z władzami powiatu, aby otrzymać odpowiedni teren. Niestety, rozmowy te nie są łatwe. Liczymy wszakże na mądrość przedstawicieli władz, na ich poczucie sprawiedliwości oraz równości w prawach wszystkich mieszkańców Bielska Podlaskiego.

Z dniem 29 czerwca 2002 r. zostaje więc powołana nowa parafia pw. Najświętszej Opatrzności Bożej i mianowany pierwszy proboszcz w osobie ks. Kazimierza Zalewskiego. Parafia ta zostaje włączona do dekanatu bielskiego.

Do nowej parafii wchodzą dzielnice położone za rzeką Białą w kierunku Hajnówki, tj.: Hołowiesk, Dubicze oraz osiedle przy ulicy Białowieskiej. Poza miastem granica od strony parafii Matki Bożej z Góry Karmel przebiega administracyjnymi granicami miejscowości: Widowo, Ogrodniki, Łoknica, (należą do nowej parafii) w kierunku Podrzeczany, która to miejscowość należy już do parafii w Hajnówce.

Od parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce granica biegnie pomiędzy miejscowościami: Krzywa i Krywiatycze, (należą do nowej parafii) w kierunku wsi Dubicze Tofiłowce - która wchodzi już do parafii w Kleszczelach.

Pomiędzy nową parafią a parafią św. Zygmunta w Kleszczelach granica biegnie od Dubicz Tofiłowce w kierunku drogi z Bielska Podlaskiego do Kleszczel poza miejscowościami: Szernie i Paszkowszczyzna, które należą do parafii Najświętszej Opatrzności Bożej. Koło wsi Malinniki ( należą do Kleszczel) dochodzi do obrzeży parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Droga z Kleszczel do Bielska Podlaskiego, aż do miejscowości Lewki, które są w parafii Miłosierdzia Bożego, jest granicą pomiędzy nową parafią a parafią Miłosierdzia Bożego. Od miejscowości Lewki przechodzi torami kolejowymi do rzeki Biała.

Wszystkie ulice i miejscowości określone tymi granicami wchodzą do nowej parafii. Tak więc do nowej parafii wchodzą dzielnice: Hołowiesk, Dubicze, Osiedle przy ulicy Białowieskiej oraz miejscowości: Dzięciołowo, Hołody, Koszele, Krywiatycze, Krzywa, Łoknica, Mikłasze, Nowodwory, Ogrodniki, Orla, Parcewo, Paszkowszczyzna, Spiczki, Szczyty, Szernie, Topczykały, Widowo, Wólka.

Do czasu założenia własnego cmentarza parafia będzie korzystała z cmentarzy już istniejących w Bielsku Podlaskim. Z dniem powołania parafii należy założyć księgi metrykalne, jak i wszystkie inne księgi potrzebne do samodzielnego prowadzenia duszpasterstwa i administracji. Wszystkim wiernym nowej parafii z Księdzem Proboszczem na czele życzę Bożego błogosławieństwa w tworzeniu pełnej wspólnoty duchowej i polecam szczególnej opiece Bożej Opatrzności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

2. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie

Już od dłuższego czasu była brana pod uwagę możliwość powołania do istnienia nowej parafii w Czartajewie. Dotychczasowe doświadczenia, także dzięki pracy duszpasterskiej ks. Romana Kowerdzieja, potwierdziły słuszność powyższych prognoz. Z dniem 29 czerwca 2002 r. zostaje powołana do istnienia parafia w Czartajewie, z kaplicą dojazdową w Wieromiejkach.

Do nowej parafii zostają włączone następujące miejscowości: Czartajew, Grzyby, Krasewice i Wieromiejki. Administracyjne granice tych miejscowości są granicami parafii. Kaplicę w Czartajewie podnoszę do godności świątyni parafialnej. Parafię tą włączam do dekanatu siemiatyckiego.

Z dniem powołania parafii należy założyć księgi metrykalne, jak i inne, które są potrzebne do samodzielnego prowadzenia duszpasterstwa oraz administracji. Do czasu założenia własnego cmentarza parafia będzie korzystała z cmentarzy już istniejących w Siemiatyczach.

Pierwszym proboszczem zostaje mianowany ks. Roman Kowerdziej. Niech Krzyż Chrystusowy będzie drogowskazem w życiu i znakiem nadziei dla całej parafii Czartajew, a Matka Najświętsza niech otacza szczególną opieką Księdza Proboszcza i wszystkich wiernych.

Z racji duszpasterskich zmienione zostają też granice niektórych parafii:

Reklama

3. Granice parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim

Parafia ta graniczy z parafią św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łubinie Kościelnym, Matki Bożej z Góry Karmel, Miłosierdzia Bożego i Opatrzności Bożej. Granicznymi miejscowościami z parafią w Wyszkach, należącymi do parafii Narodzenia Matki Bożej i św. Mikołaja, są: Niewino Popławskie, Niewino Kamieńskie i Niewino Stare. Dalej, na południe, granicznymi miejscowościami z parafią Łubin Kościelny są: Malinowo i Stryki. Stąd granica zmierza w kierunku Bielska Podlaskiego, administracyjnymi granicami tychże miejscowości, aż do rzeki Lubki. Od administracyjnego znaku miasta Bielsk Podlaski granica z parafią Miłosierdzia Bożego biegnie rzeką Lubką w kierunku torów kolejowych. Następnie torami do rzeki Biała.

Rzeka Biała jest naturalną granicą pomiędzy parafią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja oraz nowo powołaną parafią Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim.

Na wysokości ulicy Kazimierzowskiej granica skręca w nią i jej środkiem zmierza w kierunku centrum miasta do ulicy Mickiewicza. Następnie, jak dotychczas, idzie od skrzyżowania Mickiewicza i Kościelnej przez miejskie targowisko. Dalej - krańcem posesji parafialnej, następnie pomiędzy ulicą Wita Stwosza a Targową, i pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury z przyległymi do niej a Poświętną z przyległymi - do Alei Piłsudskiego. Od Alei przechodzi ulicą Żwirki i Wigury do torów kolejowych. Za torami granicznymi miejscowościami, należącymi do parafii Narodzenia Matki Bożej są: Woronie i Bańki.

Do parafii należą miejscowości: Augustowo, Woronie, Bańki, Nałogi, Malinowo, Stryki, Niewino Popławskie, Niewino Kamieńskie i Niewino Stare.

Reklama

4. Granice parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim

Od północy granica zaczyna się na rzece Narew, na wysokości miejscowości Kożany, które należą do Archidiecezji Białostockiej. W kierunku wschodnim przechodzi rzeką Narew do mostu znajdującego się na trasie z Bielska Podlaskiego do Białegostoku. Wspomnianą drogą podąża na północ, do krańców gruntów miejscowości Ryboły (wszyscy katolicy mieszkający w Rybołach należą do parafii Matki Bożej z Góry Karmel) i skręca na wschód administracyjnymi granicami miejscowości: Pawły, Dawidowicze oraz Soce.

Za Socami zawraca na południe. Granicznymi miejscowościami należącymi do parafii Matki Bożej z Góry Karmel są następujące miejscowości: Soce, Ciełuszki, Koźliki, Stupniki, Korzyno, Pilipki, Treszczotki, Miękisze. Poniżej tej miejscowości granica zmierza w kierunku Bielska Podlaskiego i przechodzi równolegle (na północ) do drogi Podrzeczany - Łoknica Widowo, przy czym Łoknica i Ogrodniki należą już do parafii Najświętszej Opatrzności Bożej. Widowo jak dotychczas pozostaje przy parafii Matki Bożej z Góry Karmel. Następnie biegnie obrzeżami dzielnicy Dubicze do rzeki Biała i tą rzeką w kierunku zachodnim.

Na wysokości ulicy Kazimierzowskiej granica skręca w nią i jej środkiem zmierza w kierunku centrum miasta do ulicy Mickiewicza. Następnie, jak dotychczas, od skrzyżowania Mickiewicza i Kościelnej idzie przez miejskie targowisko. Dalej krańcem posesji parafialnej, następnie pomiędzy ulicą Wita Stwosza a Targową, i pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury z przyległymi do niej a Poświętną z przyległymi do Alei Piłsudskiego. Od Alei przechodzi ulicą Żwirki i Wigury do torów kolejowych.

Za torami granicznymi miejscowościami, należącymi do parafii Matki Bożej z Góry Karmel, są: Orzechowicze, Stołowacz, Stacewicze, które są już miejscowością graniczną z parafią w Wyszkach. Natomiast granicznymi miejscowościami bielskiej parafii z parafią w Strabli są: Rajsk Kolonia, Rajsk Wieś, Chraboły i Deniski, aż do rzeki Narew.

Do parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim należą następujące miejscowości: Ciełuszki, Chraboły, Dawidowicze, Deniski, Haćki, Hryniewicze Duże, Hryniewicze Małe, Kaniuki, Knorozy, Kotły, Koźliki, Kożyno, Miękisze, Orzechowicze, Pasynki, Pawły, Pilipki, Ploski, Proniewicze, Rajsk, Kol. Rajsk, Ryboły, Rzepniewo, Sobótka, Soce, Stacewicze, Stołowacz, Stupniki, Treszczotki, Zubowo.

Reklama

5. Granice parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława w Hajnówce

Mocą niniejszego dekretu zostały włączone do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa Męczennika w Hajnówce z parafii Narew miejscowości: Trywieża, Kotówka, Kojły, Osówka oraz Czyże. Granicznymi więc miejscowościami z parafią Narew są: Wasilkowo, Trywieża, Nowe Kornino, Kojły, Czyże.

Granicę z parafią pw. Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim wyznaczają miejscowości należące do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce: Podrzeczany, Rakowicze, Zbucz i Morze. Miejscowościami granicznymi pomiędzy parafią Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa Męczennika a parafią pw. św. Zygmunta w Kleszczelach są: Dubicze Cerkiewne, Dubicze Tufiłowce i Koryciski - miejscowości te należą do parafii w Kleszczelach.

Granica z parafią św. Cyryla i Metodego w Hajnówce przechodzi drogą z Kleszczel do Hajnówki. Miejscowości graniczne to Koryciski, Jagodniki, Pasieczniki Wielkie, a z drugiej strony Hajnówki - Lipiny, wymienione miejscowości należą do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tak więc, do tej parafii należą: Bielszczyzna, Borek, Chytra, Czyże, Czyżyki, Dubiny, Dubińska Ferma, Hrudówka, Jagodniki, Kojły, Koryciski, Kotówka, Lipiny, Mochnate, Morze, Nowe Berezowo, Nowe Kornino, Osówka, Pasieczniki Wielkie, Podrzeczany, Postołowo, Prohale, Puciska, Rakowicze, Sawiny Gród, Simiwołoki, Skryplewo, Stare Berezowo, Stary Kornin, Szostakowo, Trywieża, Wasilkowo, Wygoda, Zbucz.

Reklama

6. Granice parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika w Narwi

Z parafii Narew zostają wyłączone następujące miejscowości: Ciełuszki, Czyże, Dawidowicze, Kojły, Kotówka, Łoknica, Osówka, Pawły, Podrzeczany, Soce i Trywieża.

Granicznymi miejscowościami pomiędzy parafią Narew i parafią Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim są: Żywkowo, Puchły, Janowo, Gorodczyno, Lachy, Hukowicze, Klejniki i Leniewo - miejscowości te należą do parafii Narew.

Natomiast granicznymi miejscowościami pomiędzy parafią Narew a parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce są: Leniewo, Łuszcze, Kuraszewo, Wólka, Rzepiska - miejscowości te także wchodzą w skład parafii Narew. Od archidiecezji białostockiej granicznymi miejscowościami są: Borysówka, Grodzisko, Przybudki, Krzywiec, Podwaśki, Kapitańszczyzna, Rybaki, Odrynki, Biendziuga, Supruny, Paszkowszczyzna, Cisy, Ogrodniki, Białki i Żywkowo. Wymienione miejscowości należą do parafii Narew.

Po dokonanych zmianach do parafii Narew należą: Ancuty, Białki, Biendziuga, Borysówka, Bujakowszczyzna, Bruszkowszczyzna, Chrabostówka, Cimochy, Cisy, Doratynka, Gorędy, Gorodczyno, Gradoczno, Grodzisko, Hajdukowszczyzna, Hukowicze, Istok, Iwanki, Janowo, Kaczały, Kamień, Kapitańszczyzna, Klejniki, Kotłówka, Koweła, Krzywiec, Kuraszewo, Kutowa, Lachy, Lady, Łopuchówka, Łosinka, Łuszcze, Maciejkowa Góra, Makówka, Maksymowszczyzna, Narew, Nowinnik, Nowosiółki, Odrynki, Ogrodniki, Paszkowszczyzna, Podwaśki, Podwieżanka, Polko, Podwieżanka, Przybudki, Puchły, Radzki, Rohozy, Rybaki, Rzepiska, Saki, Stawek, Supruny, Tokarewszczyzna, Tyniewicze Wielkie, Tyniewicze Małe, Trześcianka, Usnarszczyzna, Waniewo, Waśki, Wieżanka, Wólka, Zabłocie, Żywkowo.

Reklama

7. Granice parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach

Wyłącza się z parafii miejscowości, które tworzą parafię w Czartajewie. Są to: Czartajew, Grzyby, Krasewice i Wieromiejki. Granica parafii przechodzi administracyjnymi granicami wymienionych miejscowości i oddziela ją od parafii sąsiednich: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach, Matki Bożej Różańcowej w Kłopotach Stanisławach i Trójcy Przenajświętszej w Dziadkowicach.

Reklama

8. Granice parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie

Zostaje wyłączona z parafii część miejscowości Jasiorówka, zwana potocznie Choiną. Obecnie granica będzie przechodziła po linii drogi z Nowych Budzisk a od parafii Łochów uliczką pomiędzy gospodarstwem państwa Maliszewskich, a gospodarstwem państwa Jadwigi Oniszk oraz Magdaleny i Stanisława Marczaków.

9. Granice parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Budziskach

Zostaje włączona do parafii w Budziskach część miejscowości Jasiorówka, zwana potocznie Choiną. Granica będzie przechodziła po linii drogi z Nowych Budzisk, a od parafii Łochów uliczką pomiędzy posesją państwa Maliszewskich a posesją państwa Jadwigi Oniszk oraz Magdaleny i Stanisława Marczaków.

10. Granice parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jabłonnie Lackiej

Z parafii Jabłonna Lacka zostają wyłączone następujące miejscowości: Łuzki Wieś, Łuzki Dwór i Łuzki Bałkany. Granica parafii będzie przechodziła granicami administracyjnymi tychże miejscowości od strony Jabłonny Lackiej.

11. Granice parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Czekanowie

Zostają włączone do parafii Czekanów następujące miejscowości: Łuzki Wieś, Łuzki Dwór i Łuzki Bałkany. Granica będzie przechodziła zgodnie z granicami administracyjnymi tychże miejscowości.

12. Granice parafii pw. Chrystusa Króla w Ogrodnikach

Z parafii pw. Chrystusa Króla w Ogrodnikach zostaje wyłączona posesja we wsi Topór oznaczona numerem 129.

13. Granice parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Stoczku Węgrowskim

Do parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Stoczku zostaje włączona posesja we wsi Topór oznaczona numerem 129.

Zawarte w niniejszym dekrecie postanowienia wchodzą w życie z dniem 15 lipca 2002 r.

Kochani Diecezjanie,

zdaję sobie sprawę z faktu, że dla wielu powyższe decyzje będą nastręczały pewnych trudności, ale wierzę w mądrość naszych Wiernych i ich kościelną formację.

Chcąc zaś wyjść naprzeciw przynajmniej niektórym obawom, wyrażam zgodę, aby przez najbliższe pięć lat ci, którzy chcieliby wypełniać niektóre praktyki religijne w dotychczasowych parafiach, mogli to czynić bez żadnych przeszkód.

Odnosi się to także do korzystania z cmentarzy grzebalnych, zwłaszcza tam, gdzie istnieją groby rodzinne. Mogą na nich nadal chować swoich bliskich, na takich samych - jak dotychczas - warunkach także ci, którzy na mocy niniejszego dekretu przeszli do nowych parafii.

Polecam natomiast czcigodnym księżom proboszczom, aby powiadomienia o dokonanych czynnościach przesyłali w ciągu dwóch tygodni od ich zaistnienia do kancelarii nowych parafii.

Kapłanom i wiernym nowo powstałych parafii życzę Bożego błogosławieństwa w szczerym i pełnym wzajemnego zaufania tworzeniu nowych wspólnot. Niech nowy duch przepaja wszelkie inicjatywy religijne i przyczynia się do ożywienia całej diecezji.

Z pełnym zaufaniem zawierzam reformę granic parafialnych wszystkim tym, którzy znajdą się w nowych wspólnotach. Niech starają się wnieść ze sobą jak najwięcej zapału. A dotychczasowi parafianie niech okażą im dużo serca i ewangelicznej miłości.

A dzięki temu będziemy mieli własny wkład w dzieło wprowadzania w życie wezwania Ojca Świętego, które przekazał nam dziewiątego marca tego roku: "Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek zachodzi konieczność dawania świadectwa własnym życiem, zapałem i zatroskaniem apostolskim. Trzeba ciągłego zbliżania biskupów do wiernych i wiernych do swoich biskupów. Niech to zadanie stanie się przedmiotem Waszej troski, przedmiotem modlitwy i refleksji. Kładę to na sercu wszystkim, gdyż są to sprawy niezmiernie ważne" (Jan Paweł II, 9 marca 2002).

Najświętsza Maryja Panna jako Matka Kościoła niech czuwa nad nami i niech nam dopomaga, abyśmy z Jej wiarą i miłością stawali się coraz bardziej Kościołem Jezusa Chrystusa! Niech też On - Zbawiciel Świata wraz z Ojcem i Duchem Świętym błogosławi naszym poczynaniom.

Oddany w Panu

2002-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego: szatan połknął haczyk

2024-03-28 23:26

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Jak wygląda walka dobra ze złem na zupełnie innym, nieuchwytnym poziomie? Jak to możliwe, że szatan, będący ucieleśnieniem zła, może zostać oszukany i pokonany przez dobro?

Zagłębimy się w niezwykłą historię i symbolikę Hortus deliciarum (grodu rozkoszy) Herrady z Landsbergu (ok. 1180). Ten odcinek to nie tylko opowieść o starciu duchowych sił, ale także głębokie przemyślenia na temat tego, jak każdy z nas może stawić czoła pokusom i trudnościom, wykorzystując mądrość przekazywaną przez wieki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję