Reklama

Z Francji

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocznica ataku na Amerykę

Pierwszy raz przeżywamy rocznicę " tego wydarzenia". Bolesne wspomnienia są przez cały czas świeże. Straszne obrazy jakby nie straciły nic ze swej ostrości. Bezprecedensowa manifestacja nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka z 11 września 2001 r. żyje w nas. Najgorsze, że praktycznie każdy dzień przynosi tej manifestacji nowe odsłony. Są one może mniej spektakularne, nie ma w nich takiego "rozmachu" i takiej kondensacji zła, ale w istocie nie różnią się od nowojorskiego pierwowzoru. Zawsze chodzi tutaj o drugiego człowieka, który zamiast być bliźnim, staje się wrogiem. Codziennie dowiadujemy się, jak wielu jest wrogów w rodzinie ludzkiej.
Sytuacja ta objawia duchową nędzę człowieka. Tej strasznej chorobie nie zaradzi sprawiedliwość. Jedyne, co może uleczyć człowieka owładniętego nienawiścią i pogardą, człowieka, który zapiera się samego siebie - to miłosierdzie. Miłosierdzie Boga i miłosierdzie ludzkie, które jest odbiciem Bożego Miłosierdzia.
Rocznica ataku na Amerykę jest więc apelem do sumień ludzi całego świata o wyobraźnię miłosierdzia, która sprawia, że w drugim człowieku częściej, a daj Boże zawsze, dostrzegać będziemy nie wroga czy w lepszym przypadku tylko obcego, ale bliźniego, a nawet brata.

Redakcja

Kampania nt. katechezy w domach handlowych

Kampanię informacyjną na temat katechezy rozpoczęła w stołecznych domach handlowych archidiecezja paryska. Kościół chce w ten sposób dotrzeć do rodziców niepraktykujących, którzy pragną jednak przekazać wiarę swoim dzieciom. Młodzież w koszulkach z logo kampanii będzie rozprowadzać foldery z informacjami o katechezie na paryskich bazarach.
W najbliższych dniach zostaną ponadto rozesłane listy do rodzin mających dzieci w wieku szkolnym. Otwarto też specjalną stronę na ten temat w Internecie.
Inicjatywa jest odpowiedzią na zjawisko spadku liczby uczestników katechezy. W liczącej ponad dwa miliony wiernych archidiecezji paryskiej w lekcjach religii uczestniczy 17 tys. dzieci i mło-
dzieży. Katecheza prowadzona jest przy parafiach przez blisko 1400 osób. W większości są to odpowiednio przygotowani świeccy. W szkołach średnich działają duszpasterstwa, gdzie młodzież może spotkać się z osobą duchowną. W kosmopolitycznej metropolii paryskiej katecheza prowadzona jest także w narodowych misjach katolickich.

Poświęcono najwyższy krzyż na Bałkanach

28 sierpnia br. w stolicy Macedonii - Skopje poświęcono największy krzyż na Bałkanach. Krzyż postawiono na górze Vodno z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 lat Chrześcijaństwa. Jego budowa trwała 2 lata. Krzyż ma 76 m wysokości; oświetlony 500 reflektorami, jest już widoczny z odległości 80 km od Skopje.
W uroczystości wzięli udział m.in.: premier macedońskiego rządu Ljubco Georgievski oraz zwierzchnik Macedońskiego Kościoła Prawosławnego - Arcybiskup Stefan.
Premier Ljubco Georgievski podczas ceremonii powiedział m.in.: "Ten krzyż jest naszą modlitwą za zwycięstwo i o pomyślność Macedonii oraz prośbą o opiekę nad narodem macedońskim".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

WŁOCHY

Skandal na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji wywołał biorący udział w głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa brytyjski film zatytułowany Magdalene´s Girl. Fabuła opowiada o prowadzonym przez zakonnice domu dla upadłych dziewcząt, które są maltretowane przez siostry-sadystki. Reżyserem filmu jest Szkot Peter Mullan, który twierdzi, że sam jest katolikiem, a bohaterki jego filmu "niczym nie różnią się od afgańskich talibów i innych fanatyków".
S. Anna Burnetta, salezjanka, która obejrzała festiwalową projekcję, nie może otrząsnąć się z szoku. "Najbardziej przeraziła mnie dziesięciominutowa owacja na koniec. Ciarki mi przeszły po plecach" - powiedziała. "To ordynarna antyklerykalna demagogia" - stwierdził m.in. doradca premiera Włoch, politolog - ks. Gianni Baget Bozzo.

Reklama

WENEZUELA

Informacje o akcji wykupu polskiego zboża i przesłania go głodującym w Afryce podano w telewizji w Wenezueli - poinformował pracujący w tym kraju polski misjonarz - ks. Stanisław Brudek, salezjanin. Według niego, mieszkańcy Wenezueli są zdziwieni, że Kościół w dalekiej Polsce interesuje się losem głodujących. Niektórzy mają nadzieję, że choć na razie mowa jest o wysłaniu zboża do Afryki, to być może w przyszłości z podobnej akcji skorzystają także ubodzy w południowoamerykańskiej Wenezueli.

UKRAINA

W Kijowie odbyły się uroczystości z okazji 160-lecia poświęcenia prokatedry św. Aleksandra - najstarszej świątyni rzymskokatolickiej w stolicy Ukrainy. Przewodniczył im ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej - bp Jan Purwiński. Obecni byli biskupi, przedstawiciele świata polityki, dyplomacji, darczyńcy z Polski, Niemiec, Kanady oraz rzesze wiernych.
W czasie uroczystości poświęcono organy - dar katolików niemieckich oraz wręczono jubileuszowe medale osobom, które pomagają lub pomagały wspólnocie polskiej i Kościołowi na Ukrainie.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Zwierzchnicy Kościołów w Afryce podczas Szczytu Ziemi w Johannesburgu (RPA) ostro skrytykowali zjawisko globalizacji, które - jak określili - "nie skutkuje w odniesieniu do ponad 2/3 ludności świata, żyjących w nędzy". Zdaniem organizacji pozarządowych, Szczyt zakończył się fiaskiem, a zadowoleni są z niego tylko politycy i biznesmeni. Według rzecznika komisji "Iustitia et Pax" Episkopatu południowoafrykańskiego, ze spotkania w Johannesburgu wykluczono biednych i bezrobotnych.

Drugą parafię katolicką otwarto w stolicy Mongolii - Ułan Bator. Jak oświadczył prefekt apostolski - ks. Venceslao Padilla, leżący na obrzeżach miasta nowy ośrodek duszpasterski będzie służył nie tylko mieszkającym tam katolikom, ale ułatwi prowadzenie pracy charytatywnej.

W mieście Thành-Phô Hô Chĺ Minh w Wietnamie otwarto pierwszy szpital katolicki. Poświęcenia obiektu dokonał tamtejszy arcybiskup - Jean-Baptiste Pham Minh Mân. Dotychczas Kościołowi katolickiemu w komunistycznym Wietnamie nie wolno było prowadzić tego typu placówek.

Według The Washington Post, al.-Kaidzie udało się przewieźć do Sudanu złoto talibów. To kolejny sygnał, że siatka terrorystyczna Osamy bin Ladena ma się dobrze - twierdzą komentatorzy amerykańskiego dziennika. n Coraz bardziej intensywne przygotowania USA i Wielkiej Brytanii do obalenia dyktatury Saddama Husajna w Iraku skłoniły wicepremiera tego kraju Tarika Aziza do deklaracji współpracy z ONZ w sprawie rozwiązania kryzysu w stosunkach z USA. Tymczasem szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw w rozmowie z BBC powiedział, iż nie zostały wyczerpane środki pokojowego zakończenia konfliktu, wśród nich wymienił powrót do Iraku inspektorów ONZ.

Na lotnisku w Vaesteraes pod Sztokholmem zatrzymano Szweda tunezyjskiego pochodzenia, który usiłował wsiąść do samolotu z pistoletem. Policja ustaliła, że chciał on porwać samolot i rozbić go o ambasadę USA w jednym z krajów Europy. n Ponad 100 nauczycieli w kubańskich miastach Manicaragua i Villa Clara zostało zwolnionych z pracy za odmowę podpisania projektu reformy konstytucji, która głosi "nienaruszalność i niepodważalność" ustroju socjalistycznego na wyspie.

Greccy konsumenci, rozgniewani drożyzną, za którą obwiniają wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej - euro, przystąpili do ogólnokrajowego bojkotu sklepów. Z oficjalnych danych wynika, że w ciągu 12 minionych miesięcy różne artykuły zdrożały w Grecji nawet do 40 %. n W Miednoje -

w 2. rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojskowego - odbyły się uroczystości upamiętniające 6 tys. jeńców za-mordowanych tam przez NKWD w 1940 r. n Rosja przedstawiła Unii Europejskiej nowe propozycje w sprawie tranzytu z obwodu kaliningradzkiego: m.in. zgadza się na wprowadzenie wiz dla wszystkich jej obywateli podróżujących przez Polskę od chwili przystąpienia naszego kraju do UE.

Premier Izraela Ariel Szaron odrzucił europejski plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, zakładający utworzenie do 2005 r. państwa palestyńskiego. n Według szacunków amerykańskiej organizacji USAID, co piąte palestyńskie dziecko poniżej 5. roku życia cierpi na niedożywienie. Najważniejszą przyczyną tego stanu są izraelskie sankcje nałożone na Autonomię Palestyńską.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu: apel o zapewnienie prawnej ochrony życia

2024-04-22 18:09

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” - czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W związku z toczącą się na forum Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej dyskusją w sprawie projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek członkowie Senatu PWT zwrócili się do ludzi dobrej woli „o wsparcie inicjatyw, które odwołując się do właściwie odczytanej natury ludzkiej oraz ponadczasowej instytucji prawa naturalnego, zagwarantują pełną ochronę życia każdego człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Zwrócili przy tym uwagę „na konieczność poszanowania godności osobowej dzieci nienarodzonych, a także kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję