Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty dziękuje

Jan Paweł II przesłał do kard. Franciszka Macharskiego telegram, w którym dziękuje za "serdeczne, wspaniałe i niezapomniane przyjęcie" w Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej. List Ojca Świętego został odczytany w świątyniach archidiecezji krakowskiej.
W telegramie Jan Paweł II wyznaje, że podczas podróży do " umiłowanego Kościoła krakowskiego" odżyło w nim "wiele bliskich sercu wspomnień, związanych z rodzinnym domem, cmentarzem Rakowickim, katedrą Wawelską, Domem Arcybiskupów Krakowskich, Tyńcem i Bielanami". Ojciec Święty zapewnił, że dzieli radość Kościoła z nowych polskich błogosławionych. " Jakże żywe pozostają przeżycia, których doświadczyłem podczas uroczystych celebracji, szczególnie tej na Błoniach krakowskich z udziałem rzeszy pielgrzymów, którzy trwali na modlitwie w duchu żarliwej pobożności. Jestem wdzięczny za modlitwy i wzruszającą serdeczność" - pisze Jan Paweł II. Podkreśla też swoją wdzięczność Bogu za sanktuarium w Łagiewnikach i orędzie Bożego Miłosierdzia przekazane światu przez św. s. Faustynę, a Matce Bożej dziękuje, że mógł pielgrzymować do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Papież dziękuje także organizatorom pielgrzymki za wysiłek włożony w zapewnienie pomyślnego i spokojnego jej przebiegu.
Pielgrzymkę do Krakowa Ojciec Święty nazwał "tak bardzo upragnioną, co prawda krótką, ale jakże bogatą i intensywną". Zapewnił, że raz jeszcze zawierza Miłosierdziu Bożemu cały Naród i Kościół w Polsce. Udzielił też błogosławieństwa kard. Franciszkowi Macharskiemu, jego współpracownikom oraz całej wspólnocie Kościoła.

20-lecie przybycia do Łodzi Obrazu Matki Bożej Watykańskiej

W 20. rocznicę ofiarowania Łodzi przez Jana Pawła II obrazu Matki Kościoła z polskiej kaplicy na Watykanie 14 biskupów celebrowało Mszę św. Uroczystość odbyła się 31 sierpnia w kościele Matki Bożej Zwycięskiej.
Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, który wygłosił także homilię. Przypomniał, że obraz został podarowany Łodzi w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. " Młodszym pewnie ta data niewiele mówi, ale starsi dobrze pamiętają te wydarzenia. To nie było takie zwycięstwo jak w roku 1920. Wtedy trzeba było się bronić przed wrogami zewnętrznymi" - powiedział Nuncjusz. Po Sierpniu trzeba było rozwiązać problemy wewnętrzne. "Okazało się, że łatwiej jest wolność uzyskać, niż ją dobrze zagospodarować. Tego zagospodarowania wolności uczymy się w Ojczyźnie przez ostatnie 20 lat i wszystko wskazuje na to, że wiele jeszcze mamy do zrobienia w tym względzie" - mówił.
W czasie Eucharystii na ścianach przy kaplicy odsłonięto i poświęcono dwie specjalne kamienne tablice. Jedna z nich zawiera słowa listu, przysłanego wraz z obrazem przez Ojca Świętego. W drugiej znajduje się pamiątkowy kamień pochodzący z bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.
20 lat temu uroczystego wprowadzenia obrazu do łódzkiej świątyni dokonał bp Józef Rozwadowski. W uroczystościach uczestniczyli pielgrzymi, którzy poprzedniego dnia wrócili z pielgrzymki na Jasną Górę, oraz manifestujący robotnicy, którzy uciekli przed milicją.
Od tego czasu świątynia jest miejscem, w którym gromadzą się wierni w ważnych chwilach Kościoła łódzkiego.

Jasnogórskie Dożynki

Pod hasłem: Bóg bogaty w miłosierdzie 31 sierpnia i 1 września świętowano 20. Ogólnopolskie Dożynki. Ponad 70 tys. rolników z całej Polski uczestniczyło w Sumie, której na Szczycie przewodniczył biskup diecezji siedleckiej Zbigniew Kiernikowski. Współkoncelebrowali: bp Jan Styrna z Tarnowa - krajowy duszpasterz rolników, ks. prał. Stanisław Sojka z Tarnowa - sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników, ks. prał. Eugeniusz Marciniak - dyrektor Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników we Włocławku, ks. prał. Ireneusz Juszczyński - duszpasterz rolników z Włocławka, oraz 107 księży. Władze państwowe reprezentowali: wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski, wojewoda śląski Lechosław Jarzębski i wicewojewoda Marek Sztolcman.
Od rana na jasnogórskie wały i plac delegacje rolników wnosiły wieńce dożynkowe i kosze płodów ziemi. Staros- tami tegorocznych dożynek byli Urszula Urban i Jan Jaworski - rolnicy z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W imieniu Sanktuarium zebranych powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. "Człowiek potrzebuje chleba - zarówno tego, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich, jak i tego, który z nieba zstępuje i życie daje światu" - przypomniał Ojciec Przeor. Bp Styrna w wygłoszonej homilii nawiązał do obecnej sytuacji w naszym kraju. Stwierdził, że polski rolnik, produkując tanią i zdrową żywność, przyczynia się do stabilizacji gospodarki kraju, a wiejska rodzina wychowuje "do pracy, uczciwości, trwałego i normalnego życia małżeńskiego". Bp Styrna zaapelował do rządzących o uczciwą odpowiedzialność za polską wieś, a rolnikom doradzał realizm oczekiwań, jednoczenie sił, aktywność i zgodę, staranie o życie rodzinne.
Asystę przygotowali klerycy paulińscy wraz z ceremoniarzem - o. Dariuszem Nowickim. Nad śpiewem czuwał o. Kamil Szustak. Oprawę muzyczną przygotowały: zespół "Oratorium" z ks. Lechem Gralakiem z Radomia, młodzieżowa orkiestra dęta z Baczkowa, orkiestra dęta z Łososiny Dolnej, chór męski z Wielopola Skrzyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

* * *


W przeddzień wieczorem biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik odprawił Mszę św. na rozpoczęcie dożynek. "Przynosimy nasze dziękczynienie i przynosimy trud polskiego rolnika, który - tak jak Maryja - stoi wciąż pod krzyżem ze swoją wiarą i ze swoją wiernością - mówił w homilii bp Tomasik. - Stoi pod krzyżem z bolesnym doświadczeniem własnej sytuacji gospodarczej, społecznej, politycznej i moralnej".
Zebranych powitał o. Stanisław Rudziński. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała 22-osobowa orkiestra góralska "Echo Gór" z Kasinki Małej pod dyrekcją Franciszka Leżańskiego, od 15 lat przybywająca na Jasną Górę na dożynki. Po Mszy św. modlitwie apelowej przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak.

Reklama

Pielgrzymka z Żywca

29 sierpnia przybyła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka z Żywca. 1500 osób wraz z 8 księżmi, 6 klerykamii 4 siostrami zakonnymi wędrowało pod hasłem: Bóg bogaty w miłosierdzie. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. prał. Władysław Fidelus. Na Jasną Górę pielgrzymów wprowadził biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Pielgrzymka z Żywca w kronikach jasnogórskich po raz pierwszy była zanotowana w 1611 r.
W skrócie
W dniach 27-30 sierpnia weszły piesze pielgrzymki: z Turzy Śląskiej, Łagiewnik Śląskich, Chorzowa, Dąbrówki Małej, Mysłowic Brzęczkowic, Knurowa, Rogowa nad Olzą, Katowic Szopienic, Żor i Katowic.

28 sierpnia - jubileusz 50-lecia życia zakonnego obchodzili paulini: o. Ireneusz Pożarowszczyk, o. Melchior Królik i o. Leander Pietras; - Przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski odprawił Mszę św. z okazji jubileuszu życia zakonnego Sióstr Córek Bożej Miłości.

31 sierpnia - kilkuset członków NSZZ "Solidarność" modliło się podczas Mszy św. w 22. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Umański, kapelan "Solidarności" Ziemi Częstochowskiej; - Metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. na zakończenie 7. Pieszej Pielgrzymki Ruchu " Betel". Z Olsztyna k. Częstochowy na Jasną Górę 400 osób, w tym 30 na wózkach inwalidzkich, przywędrowało z ks. Jackiem Marcińcem i organizatorem - Andrzejem Kalinowskim.
W minionym tygodniu na Jasnej Górze modlili się: nuncjusz apostolski w Mozambiku - abp Juliusz Janusz i biskup diecezji Lucera prowincji Troia we Włoszech - Francesco Zerrillo.

ZAPOWIEDZI

16 września - Franciszkański Zakon Świeckich

17 września - Pielgrzymka Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

18 września - Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich

20 września - 2. Forum Młodzieży Szkół Katolickich

20-21 września - Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

20-22 września - Pielgrzymka Samorządów Terytorialnych

21 września - 6. Pielgrzymka Czytelników i Redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela
- Pielgrzymka Maturzystów Diecezji
Białostockiej
- Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

O. Robert Mirosław Łukaszuk osppe - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Rodziny pielgrzymują na Jasną Górę 20-22 września 2002 r.

"Świętymi bądźcie" - tak brzmi hasło dwudniowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin na Jasną Górę, która rozpocznie się w sobotę 21 września br.
Modlitewne spotkanie poprzedzi sesja diecezjalnych duszpasterzy rodzin i diecezjalnych doradców życia rodzinnego, której przewodniczyć będzie bp Stanisław Stefanek - przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Sesja diecezjalnych duszpasterzy rodzin i diecezjalnych doradców życia rodzinnego rozpocznie się w piątek 20 września o godz. 10.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41. Natomiast w sobotę 21 września w Auli Jana Pawła II na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Doradców Życia Rodzinnego. Początek o godz. 9.00.
Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę rozpocznie się Mszą św. w intencji Ojczyzny w sobotę 21 września o godz. 15.30. Następnie - o godz. 16.30 - w Auli Jana Pawła II zostanie wygłoszony wykład prof. Barbary Fedyszak-Radziejowskiej nt. Jak przywrócić wartość ojcostwa, macierzyństwa i dziecka w rodzinie. Na godz. 19.30 zaplanowano Drogę Krzyżową na wałach, zaś o godz. 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski i Różaniec w intencji rodzin. O godz. 22.00 rozpocznie się całonocne czuwanie z Mszą św. o godz. 24.00.
W niedzielę 22 września o godz. 9.00 w Auli o. A. Kordeckiego dr Antoni Zięba wygłosi wykład nt. W obronie rodziny i życia - bez kompromisów. Centralnym punktem tegorocznej pielgrzymki będzie uroczysta Msza św. na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11.00. Na zakończenie pielgrzymki - o godz. 14.00 - odbędzie się zawierzenie rodzin Matce Bożej Jasnogórskiej.

TYDZIEŃ W POLSCE

W całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające 63. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Centralne obchody miały miejsce na Zamku Królewskim oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Uroczystości odbywały się także na polu bitwy pod Mokrą. Biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź w tym dniu przewodniczył Mszy św. na placu apelowym 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. Gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie, a bp Józef Zawitkowski odprawił nabożeństwo w katedrze polowej WP.

W pierwszą rocznicę ataku na World Trade Center w Nowym Jorku Prymas Polski - kard. Józef Glemp odprawił Mszę św. w intencji ofiar terroryzmu w warszawskiej katedrze św. Jana.

Kard. Józef Glemp wydał dekret, w myśl którego wszystkie media i organizacje kościelne działające przy parafiach archidiecezji warszawskiej bez zgody biskupa mają zostać zamknięte, chyba że "przełożeni tych instytucji poproszą i otrzymają zgodę".

W Gdańsku Mszą św., którą w bazylice św. Brygidy odprawił abp Tadeusz Gocłowski, uczczono 22. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Mszy św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju - w 22. rocznicę podpisania Porozumień Jastrzębskich - przewodniczył historyczny kapelan strajkujących - ks. prał. Bernard Czernecki.

Sekretarz Caritas Europa Marius Wanders złożył wizytę w Polsce. n W Polsce przebywał premier Czech Vladimir Szpidla. Jego rozmowy z władzami RP dotyczyły głównie: referendum w sprawie wejścia do Unii Europejskiej, rozszerzenia NATO oraz wzajemnych stosunków gospodarczych. n Międzynarodowa konferencja nt. Kultura i prawo. Religia i wolność religijna w Unii Europejskiej odbyła się w gmachu Sejmu. Konferencję zorganizowały m. in.: Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego i Towarzystwo Naukowe KUL.

Rząd zdecydował, że płace w budżetówce zwiększą się w przyszłym roku nominalnie o 4%., a emerytury i renty - o 3,7%. n Minister Sławomir Wiatr - pełnomocnik rządu ds. informacji europejskiej - przyznał w opublikowanym na łamach Monitora Polskiego oświadczeniu, że był tajnym i świadomym współpracownikiem służb specjalnych PRL. Nie zamierza jednak ustąpić ze stanowiska, czego domaga się cała opozycja. To kolejny przykład rozminięcia się prawa z moralnością i dobrym obyczajem.

Były wicepremier i minister finansów Marek Belka przyznał w wywiadzie dla agencji Reutera, że podał się do dymisji z powodu napięć z premierem Leszkiem Millerem i jego otoczeniem. "Nie byłem wystarczająco silny, żeby kopać się z koniem, więc zrezygnowałem" - powiedział min. Belka.

"Dotknięcie dobra" - tak nazywać się będzie fundacja im. Marka Kotańskiego, którą zakłada jego córka Joanna. Fundacja ma m. in. przyznawać stypendia dla osób, które wyszły z nałogu i chcą się dokształcać.

W Warszawie odbyła się konferencja nt. Starzenie się społeczeństw: problem międzynarodowy, problem polski, podczas której dyskutowano m.in. na temat sposobów zapobiegania społecznej izolacji ludzi starszych. Szacuje się, że w 2020 r. prawie co 4. Polak będzie miał 65 lat lub więcej.

SLD-owskie władze Włocławka oficjalnie poparły powstanie społecznego komitetu budowy pomnika Edwarda Gierka we Włocławku.

Tygodnik Solidarność zmienił formułę na magazynową (format A-4, objętość 52 strony, nakład do 50 tys. egz.). Wprowadzono bardziej wyraziste działy, wśród nich stały dział pn. Kościół. "Chcemy, by nasz głos wpisywał się w panoramę popularnych magazynów tygodniowych" - powiedział Jerzy Kłosiński, redaktor naczelny TS.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Tym razem otrzymaliśmy wsparcie parafii Ćmielów i Szewna, bo tam młodzież licealna w okresie Wielkiego Postu zorganizowała kolejną już zbiórkę elektrośmieci. To właśnie dzięki temu, że do szkoły uczęszcza młodzież z różnych parafii możemy realizować akcję w różnych miejscach. Bardzo dziękuję księżom proboszczom za otwartość i umożliwienie realizacji akcji społecznych - mówił ks. Stanisław Gurba, koordynator projektu. Surowce zostały posegregowane i wysłane do Fundacji. Następnie trafią do firm recyklingowych, a pozyskane środki pieniężne zostaną przekazane na budowę studni w krajach misyjnych. Natomiast szkołom, które biorą udział w projekcie przyznawane są punkty, które potem można wymienić na drobne nagrody.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

[ TEMATY ]

Warszawa

rodzina Ulmów

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zaprezentował ideę stojącą za peregrynacją relikwii. Przypomniał, że rok 2024 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Rodziny Ulmów, a polscy biskupi postanowili, by od 24 września relikwie Rodziny Ulmów peregrynowały po polskich diecezjach, co rozpoczęło się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję