Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naruszono prawa autorskie w filmie "Imperium ojca rydzyka"

Przewodnicząca Sekcji Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w TVP Anna Pietraszek twierdzi, że w filmie Imperium ojca Rydzyka bezprawnie wykorzystano jej materiały. Skierowała ona list otwarty do prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego. Napisała m.in.:
"Nie tylko jako przewodnicząca Sekcji KSD w TVP SA wyrażam w imieniu zrzeszonych tu dziennikarzy i pracowników TVP zdumienie, że tego rodzaju szpiegowskie dziennikarstwo mogło znaleźć akceptację producenta i zgodę na emisję, ale - jako autorka, którą szczególnie dotknięto nadużyciem jej praw autorskich przy realizacji paszkwilu filmowego". Według dziennikarki, w filmie Imperium ojca Rydzyka wykorzystano fragmenty zrealizowanego przez nią 3 lata temu 30-minutowego reportażu filmowego Każdy dzień święty ojca Rydzyka, na potrzeby którego - jak zaznacza - o. Rydzyk, obdarzając ją kredytem zaufania, udzielił obszernego wywiadu. Fragmenty reportażu zostały wykorzystane w filmie Jerzego Morawskiego bez jej wiedzy - wręcz ukryto ten zamiar przed nią.

Opłatek z Jasnej Góry na świątecznym stole Jana Pawła II

Także w tym roku opłatek z Jasnej Góry znajdzie się na świątecznym stole Papieża. Delegacja paulinów z przeorem klasztoru - o. Marianem Lubelskim na czele udała się 3 grudnia br. do Watykanu, by ofiarować Janowi Pawłowi II wigilijny opłatek. Ojciec Święty otrzyma również wierną kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz zaproszenie do nawiedzenia Jasnej Góry w przyszłym roku.
Tradycja zawożenia opłatka z Jasnej Góry do Rzymu ma już kilkanaście lat i jest - jak podkreśla Ojciec Przeor - wyrazem szczególnej łączności "wzgórza jasnogórskiego ze wzgórzem watykańskim". "Dla paulinów to wielki zaszczyt i ogromna radość, że w czasie Świąt Bożego Narodzenia Papież--Polak przełamie się opłatkiem z Sanktuarium Narodu" - twierdzi o. Lubelski. Dodaje, że jedzie do Papieża, by zapewnić go o nieustannej modlitwie wszystkich Polaków, która zanoszona jest na Jasnej Górze.
Opłatek dla Ojca Świętego nie różni się niczym od innych, jest to ten sam "biały chleb", który zabierają do swoich domów pielgrzymi przybywający do Sanktuarium.
Ojciec Przeor skieruje również do Ojca Świętego zaproszenie do nawiedzenia Sanktuarium, ufając że Papież nie odmówi i w 25. roku swego pontyfikatu modlić się będzie w miejscu swego zawierzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Polskie Radio Katowice ma 75 lat

Polskie Radio Katowice obchodzi w tym roku 75. rocznicę powstania. Z tej okazji 4 grudnia metropolita górnośląski - abp Damian Zimoń przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze. Jubileuszowa Liturgia transmitowana była przez katowicką rozgłośnię. Na organach grał prof. Julian Gembalski, śpiewał katedralny chór, a jedną z lekcji czytał znany z anteny Radia Katowice red. Tadeusz Chmiel.
Podczas uroczystości nawiązano do Mszy św., którą w dniu otwarcia stacji - 4 grudnia 1927 r. odprawił w jej intencji ówczesny ordynariusz katowicki - bp Arkadiusz Lisiecki. Abp Zimoń stwierdził w homilii, że w Radiu Katowice pojawiają się także treści chrześcijańskie, katolickie. "Dziękujemy za to Bogu i ludziom" - powiedział. Katowickiej rozgłośni życzył, by rozwijała się i budowała cywilizację życia i miłości. "Radio publiczne to wielka służba człowiekowi" - podkreślił.
Charakterystyczny sygnał katowickiej rozgłośni - odgłos młotka uderzającego w kowadło - zabrzmiał po raz pierwszy 4 grudnia 1927 r. o godz. 13.15. Dziś - jak można przeczytać na stronie internetowej Radia - jest to największa rozgłośnia regionalna w kraju. W dniu jubileuszu w budynku przy ul. Ligonia zorganizowano m.in. wystawę starych odbiorników, a w Piekarach Śl. uruchomiono jubileuszową radiostację krótkofalową.

Autonomia częstochowskich lekarzy

W listopadzie br., po 3 latach różnorakich zabiegów i starań, Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich w Częstochowie uzyskał formalne potwierdzenie swojej autonomii. Dokonało się to podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów KSLP w Zakopanem (15-17 listopada 2002 r.).
Ostatni podział administracyjny Polski w 1999 r. pozbawił Częstochowę statusu województwa. Nie zmieniło to jednak wyjątkowości Częstochowy, która wynika z obecności Jasnej Góry - duchowej stolicy Polski, z faktu, że miasto jest stolicą archidiecezji i metropolii, oraz z obecności dużego, świadomego swej tożsamości środowiska lekarskiego, które zorganizowało się w 2001 r. w odrębną Okręgową Izbę Lekarską. Środowisko to szczyci się jednym z najstarszych na terenach polskich Towarzystw Lekarskich, założonym przez słynnego lekarza i filozofa - dr. Władysława Biegańskiego.
Potwierdzenie autonomii Częstochowy nastąpiło dzięki oczekiwanym zmianom w statucie Stowarzyszenia.
Istotną nowością zaistniałą w KSLP w listopadzie br. jest wybór nowego, poszerzonego Zarządu Głównego, z dr n. med. Anną Gręziak w funkcji prezesa Stowarzyszenia. Walnemu Zgromadzeniu towarzyszyła aura i kultura zachowań odpowiadająca godności zawodu i Stowarzyszenia.
Nowemu Zarządowi z całego serca należy życzyć, by miał siły, potrzebną energię, łaskę Bożą i konieczne warunki zewnętrzne do prowadzenia twórczej pracy w nowej kadencji.
Ad multos annos!

Reklama

Wanda Terlecka - Prezes Oddziału KSLP w Częstochowie

Rekolekcje biskupie na Jasnej Górze

Stało się już tradycją, że biskupi polscy gromadzą się w ostatnim tygodniu roku kościelnego (25-28 listopada) na swoje doroczne rekolekcje. Tym razem prowadził je włoski kapucyn pełniący od 1980 r. funkcję kaznodziei Domu Papieskiego - o. Raniero Cantalamessa. Nauki, wygłoszone w języku włoskim z równoczesnym tłumaczeniem na język polski, były oparte na drugim rozdziale Dziejów Apostolskich, opisującym zesłanie Ducha Świętego i Jego działanie w Kościele apostolskim. To jest ten fundament, do którego Kościół i jego pasterze winni ustawicznie powracać i na nim budować swoją misję w świecie. Z głównym tematem rekolekcyjnym harmonizował drugi, a mianowicie teologia Ducha Świętego, oparta na refleksji nad hymnem Veni Creator - Przybądź, Duchu Stworzycielu.
Na początku każdej konferencji o. Cantalamessa omawiał bogatą treść poszczególnych zwrotek, wersetów, a nawet wyrażeń tego hymnu, którego autorem jest Raban Maur, opat klasztoru w Fuldzie w Niemczech i arcybiskup Moguncji, żyjący na przełomie VIII i IX wieku.
Podczas ostatniej, dziesiątej, konferencji Ojciec Rekolekcjonista uchylił rąbka tajemnicy, na czym polega urząd kaznodziei Domu Papieskiego i w jaki sposób został powołany na to stanowisko. Wcześniej pracował na Katolickim Uniwersytecie Serca Jezusowego w Mediolanie jako wykładowca historii Kościoła pierwszych wieków chrześcijaństwa. Pod koniec lat 70. podczas wakacji w Stanach Zjednoczonych zetknął się z ruchem charyzmatycznym, który go bardzo zainteresował. Długo wahał się, czy opuścić katedrę uniwersytecką (był już kierownikiem katedry) i wstąpić w szeregi tego ruchu. Po namyśle i uzyskaniu zgody przełożonych zakonnych i władz uniwersyteckich zdecydował się na taki krok. W 1980 r. został powołany przez Jana Pawła II na kaznodzieję Domu Papieskiego. Do jego obowiązków należy m.in. głoszenie rozważań adwentowych i wielkopostnych w piątki podczas tych okresów liturgicznych. Oprócz Ojca Świętego uczestniczą w tych spotkaniach przedstawiciele Kurii Rzymskiej. O. Cantalamessa stwierdził, że Ojciec Święty jest najwierniejszym słuchaczem - mimo tylu obowiązków nigdy nie opuszcza tych modlitewnych spotkań.
Oczywiście, w czasie rekolekcji biskupi wiele czasu poświęcali na modlitwę wspólną i prywatną. Każdego dnia rano koncelebrowali pod przewodnictwem jednego z hierarchów Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, a wieczorem uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. W kaplicy Domu Jana Pawła II odmawiali wspólnie Liturgię Godzin, a także skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania.
Głębokim przeżyciem dla uczestników rekolekcji była także Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Piotra Libery - sekretarza Episkopatu Polski w piątek 29 listopada, już podczas 320. Sesji Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski, w intencji zmarłych po wojnie polskich kardynałów, arcybiskupów i biskupów, których listę odczytał na początku Ksiądz Prymas.
Równocześnie z biskupami odprawiali swoje rekolekcje ich kierowcy. Rozważania rekolekcyjne na temat historii Jasnej Góry i sakramentów świętych głosił paulin - o. Efrem Osiadły.

Reklama

Bp Ryszard Karpiński

320. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Rozpoczęło się ono 28 listopada o godz. 15.00 w kaplicy Domu Pielgrzyma. Księża biskupi omawiali podczas spotkania następujące zagadnienia: praca Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, duszpasterstwo chorych i służby zdrowia, perspektywy dialogu Kościół - państwo, przygotowania do Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan, i wysłuchali sprawozdania ze spotkań z Episkopatami innych krajów. Na zebraniu dokonano zmiany składu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. W jej skład wchodzą obecnie: kard. Józef Glemp, przewodniczący KEP; abp Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP; bp Piotr Libera, sekretarz generalny KEP; abp Stanisław Gądecki, bp Sławoj Leszek Głódź, abp Tadeusz Gocłowski, abp Henryk Muszyński, abp Alfons Nossol, bp Kazimierz Ryczan, bp Stanisław Wielgus i abp Damian Zimoń. 29 listopada o godz. 12.30 odbyła się konferencja prasowa dla przedstawicieli mediów. Uczestniczyli w niej: bp Sławoj Leszek Głódź, abp Damian Zimoń, abp Stanisław Gądecki i rzecznik Episkopatu - ks. Adam Schulz. Biskupi ze szczególną troską zajęli się bieżącymi sprawami społecznymi, a zwłaszcza bezrobociem, które abp D. Zimoń z Katowic nazwał "prawdziwą klęską społeczną". Bp Sławoj Leszek Głódź, odnosząc się do licznych pytań dziennikarzy w sprawie Radia Maryja, powiedział o powstaniu "zespołu biskupów ds. duszpasterskiej troski nad Radiem Maryja", zaznaczył "apolityczność" Radia, zapowiedział nowelizację 33 umów poszczególnych diecezji z Radiem Maryja oraz ustanowienie nowego statutu działalności Radia Maryja. Zapowiedział także powstanie organizacji Signis Polska, która zjednoczy wszystkie media katolickie w kraju. Abp Gądecki zaakcentował potrzebę dialogu "jako podstawy wszystkich późniejszych odniesień społecznych".

Reklama

Spotkanie animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich

30 listopada na dzień skupienia animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich na Jasną Górę przybyło ok. 800 animatorów z całej Polski. W Sali o. Kordeckiego abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wygłosił konferencję o Różańcu Świętym. O godz. 12.00 Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. Bolesław Szewc. Podczas dalszego spotkania animatorzy dzielili się świadectwami wiary. Organizatorem tegorocznego dnia skupienia był Ruch Rodzin Nazaretańskich z Warszawy.

Jasnogórskie Wieczory Organowe

30 listopada o godz. 19.30 w Bazylice Jasnogórskiej odbył się pierwszy z czterech adwentowych koncertów z cyklu: Jasnogórskie Wieczory Organowe. W koncercie wystąpili: Marcin Lauzer, organista jasnogórski, oraz Jasnogórski Kwartet Wokalny "Cantus" w składzie: Katarzyna Kasprzyk, Lidia Jeziorowska, Przemysław Jeziorowski i Jakub Jurdziński. Uczestnicy koncertu mieli okazję wysłuchać m.in. utworów: Césara Francka: Grand choeur; J. S. Bacha: Pedalexcercitium, chorału: Jesus bleibet meine Freude; Camille Saint-Saëns: Danse macabre oraz Improwizacji jasnogórskich Marcina Lauzera.

Tydzień w Polsce

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia wystosowała do władz RP list z apelem o dołączenie do traktatu akcesyjnego z UE klauzuli zapewniającej nadrzędność prawodawstwa polskiego nad regulacjami prawnymi obowiązującymi w UE zarówno obecnie, jak i w przyszłości, w następujących dziedzinach: ochrony życia człowieka, ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny i ochrony praw rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci. PFROŻ obawia się, że w procesie integracji standardy ochrony praw człowieka i rodziny w Polsce mogą ulec niekorzystnym zmianom.

Według doniesień min. Jana Truszczyńskiego - głównego negocjatora Polski z UE, uczestniczącego w ostatniej rundzie rozmów w Brukseli, Unia "podchodzi elastycznie" do naszych zabiegów o podniesienie dopłat dla rolników, za to zdecydowanie odmawia zwiększenia limitów produkcji rolnej. Tymczasem Niemcy i Francja oznajmiły, że ostatnia "oferta" złożona krajom kandydackim przez Danię jest zbyt hojna.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (w przyszłym roku składka na ubezpieczenie wzrośnie z 7,75 do 8 proc.).

W Sejmie odbyła się debata o Unii Europejskiej. Stała się ona okazją do bezpośredniego starcia między zwolennikami i przeciwnikami wejścia Polski do UE.

Sejm po raz drugi debatował nad ustawą o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zgłoszone poprawki sprawiły, że projekt znowu trafił do komisji.

Senat przyjął bez poprawek uchwaloną przez Sejm ustawę dotyczącą tzw. leków za złotówkę; będą one dostępne tylko dla osób po 65. roku życia. Odrzucona została m.in. poprawka opozycji, aby prawem do "tanich leków" objąć także dzieci, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne.

Według doniesień prasy, nie ma nowych leków na znowelizowanych przez Ministerstwo Zdrowia wykazach refundacyjnych. Rozporządzenie, które obowiązuje od 3 grudnia br., wprowadza tylko niewielkie zmiany w odpłatności pacjentów za wybrane preparaty.

Deklarowany m.in. przez rząd program pomocy dla poznańskich "Zakładów Cegielskiego" okazał się obietnicą bez pokrycia - na 20 złożonych przez firmę wniosków o pomoc pozytywnie nie rozstrzygnięto żadnego.

Czynsze w prywatnych kamienicach wzrosną nawet 4-krotnie - to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że czynsze płacone prywatnym właścicielom nie pozwalają im na utrzymanie nieruchomości.

Janusz Korwin-Mikke zrezygnował z funkcji prezesa założonej przez siebie Unii Polityki Realnej (uważa on, że władzę wykonawczą powinni sprawować ludzie młodzi). Nowym prezesem UPR został 25-letni Stanisław Wojtera.

Krakowscy radni z Ligi Polskich Rodzin wyrazili oburzenie, iż zespół informacji Urzędu Miasta prenumeruje tygodnik Jerzego Urbana NIE.

Z badań przeprowadzonych przez łódzkich socjologów wynika, że w Polsce jest 6 województw, w których ponad 30 proc. dzieci - to dzieci ubogie. Są to województwa: warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie, lubuskie i podlaskie.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

W piątek 19 kwietnia zakończono rekognicję kanoniczną szczątków ks. Michała Rapacza. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej 12 kwietnia przy kościele Narodzenia NMP w Płokach przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, który 15 czerwca zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję