Reklama

Jak pszczoły do swojej królowej matki

Wojciech Mścichowski
Niedziela Ogólnopolska 1/2003

Wojciech Mścichowski
Miniaturowa wioska ulepiona z wosku pszczelego - dar koła z Tuchowa na Jasnogórski Ołtarz

"Ziemie polskie to kraina zdrowego powietrza, urodzajnych pól i lasów miodem płynących" - tak opisywał nasz kraj w swojej Kronice Gall Anonim. Dzisiaj ze słynnych na całym świecie produktów, jak polska szynka, grzyby, miód, został tylko ten ostatni. Przetrwał dzięki determinacji polskich pszczelarzy, ludzi uważanych zawsze za wzór uczciwości i pracowitości (pszczelarze polscy byli zwolnieni w sądach od obowiązku składania przysięgi mówienia prawdy). Warto wiedzieć, że podczas negocjacji z Unią Europejską to właśnie do polskich norm dotyczących miodu musiała się dostosować Europa. Obecnie Polski Związek Pszczelarski zrzesza 31 tys. członków, a przedmiotem hodowli jest ponad milion rodzin pszczelich (do pełnego wykorzystania zasobów brakuje ok. 600 tys.). Produkcja miodu wynosi ok. 20 tys. ton rocznie.
7 grudnia - w dniu swego patrona - św. Ambrożego już po raz 14. przybyli do Jasnogórskiej Pani pszczelarze z całej Polski. Ponad 2,5 tys. ludzi stanęło u stóp Matki, aby oddać Jej hołd, powierzyć swoje radości, smutki i obawy o byt rodzinnego kraju, a także dziękować za dotychczasowe zbiory. Uroczystą Mszę św. odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak w koncelebrze z ks. prał. Eugeniuszem Marciniakiem - sekretarzem Komisji Rolnej Episkopatu Polski i ks. dr. Henrykiem Ostachem - krajowym duszpasterzem pszczelarzy. Przed obliczem Matki Bożej pochyliły się sztandary z motywami pszczelarsko-religijno-patriotycznymi. Stanęli ludzie, którzy potrafią czytać w otwartej księdze natury, jaką jest życie pszczelego roju. W wygłoszonej homilii abp Nowak podkreślił prastare tradycje polskich rolników i bartników. Po Mszy św. Ksiądz Arcybiskup poświęcił nowe sztandary Kół z Oświęcimia i Brzezin k. Łodzi, a także świąteczne opłatki, które prosto z Jasnej Góry trafiły na wszystkie stoły pszczelarskiej rodziny, gdzie oprócz woskowej świecy pojawia się zawsze miód symbolizujący zdrowie, słodycz i dobroć.
Podczas spotkania w Sali Papieskiej lubiany redaktor Polskiego Radia Andrzej Zalewski, znany z EKO Radia, zwrócił uwagę, że polska opinia publiczna niewiele wie o tradycjach pszczelarstwa, wartościach miodu i znaczeniu pszczelarzy. Red. Zalewski, wieloletni propagator polskiej tradycji, jest pomysłodawcą tzw. Dnia Polskiej Niezapominajki, święta będącego odpowiedzią na wdzierające się do polskiej tradycji obce Walentynki czy Halloween. Proponowany dzień 15 maja już w wielu środowiskach stał się świętem tego prawdziwie polskiego kwiatka, symbolizującego miłość, sympatię i wzajemną życzliwość. Na czele kapituły Polskiej Niezapominajki stanął bp Józef Zawitkowski i Rektor SGGW w Warszawie. Red. Zalewski na pytanie o pogodę na następny rok zauważył: "Mamy wspaniały sprzęt, nowoczesne komputery, a pogodę coraz trudniej przepowiedzieć - po prostu Pan Bóg jest jeszcze szybszy".
Dzięki ciekawym wydawnictwom zaprezentowanym przez ks. Eugeniusza Marciniaka, nie tylko kapłana, pszczelarza, ale także wydawcę, być może wielu Polaków od dziś zupełnie innym okiem spojrzy na polskie miody i wzrośnie ich spożycie z obecnych 35 dag na głowę jednego mieszkańca do chociaż 2 kg, tak jak w wielu krajach, gdzie społeczeństwo ceni swoje zdrowie, korzystając coraz częściej z leków z Bożej Apteki.

Reklama

Liderze już czas! EDK 2019 czeka na Ciebie!

2019-01-16 09:38

Ks. Jarosław Raczak

Przygotuj innym drogę do spotkania z Bogiem! Poszukiwani liderzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2019

Archiwum organizatorów

Noc, cisza, samotność i co najmniej 40 kilometrów wędrówki. Ekstremalna Droga Krzyżowa to forma duchowości dla tych, którzy nie boją się wyzwań. Rozpoczęła się rekrutacja liderów, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy, aby dać innym możliwość przeżycia tego wielkopostnego nabożeństwa w niecodziennej formie.

W piątek 12 kwietnia już po raz jedenasty odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tylko w 2018 r. wydarzenie przyciągnęło 80 tys. uczestników, w 353 miejscowościach, którzy pokonali 720 tras. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest już obecna na całym świecie.

Aby w tegorocznym wydarzeniu wzięło udział jak najwięcej osób, potrzebni są liderzy, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa

Piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności, co najmniej 40 kilometrów. Ekstremalna, bo trzeba pokonać tę trasę w nocy, samotnie i w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, by opuścić swoją strefę komfortu i powiedzieć Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się wycieńczenia.

EDK to czas zmagania

– Na początku jest normalnie, po prostu idę, co jakiś czas stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki – opowiada o swoich doświadczeniach Bartek, jeden z uczestników EDK. – Zmaganie może zacząć się na 18, 30, albo jeszcze innym kilometrze. I raczej zostanie do końca – dodaje.

Z błogosławieństwem Papieża

W zeszłym roku Papież Franciszek, łącząc się duchowo z Organizatorami i wszystkimi Uczestnikami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, zachęcał do ufnego powierzenia Chrystusowi siebie, swoich rodzin, przyjaciół i nieprzyjaciół, by w każdym z nich zamieszkał pokój i moc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Na wędrówkę śladami Chrystusa, jednocząc się w modlitwie, Ojciec Święty udzielił wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa.

Liderzy poszukiwani

Trwają poszukiwania Liderów Rejonów – osób, które stworzą EDK w swoich miejscowościach, dając tym samym możliwość wzięcia udziału w tej wyjątkowej Drodze innym osobom ze swojego otoczenia. Im więcej Liderów, tym więcej ludzi będzie miało możliwość odkryć tę formę duchowości.

Lider rejonu EDK odpowiada m.in. za wyznaczenie trasy w swojej okolicy i przygotowanie jej opisu, promocję wydarzenia w lokalnym środowisku.

Już czas!

Liderze! Za kilka miesięcy trasami EDK przejdzie tysiące osób. To od nas zależy, czy stworzymy im warunki do spotkania z Bogiem i rozpoczęcia piękniejszego życia. Nadszedł czas, by przygotować trasy i rejony do EDK 2019.

Dołącz do nas! Wejdź na: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ofiary pedofilii: watykańska konferencja to nasz sukces

2019-02-19 17:05

ts / Rzym (KAI)

Dla ofiar pedofilii konferencja w Watykanie na temat ochrony małoletnich jest „dniem zwycięstwa”. - Ta konferencja odbywa się tylko ze względu na cierpienia, ze względu na ofiary i świadectwa ofiar z całego świata - powiedział rzecznik inicjatywy Ending Clergy Abuse, Peter Isely, 18 lutego w Rzymie. Podkreślił, że organizacje ofiar oczekują od konferencji dwóch rezultatów: zero tolerancji oraz zero tuszowania w sprawach wykorzystywania seksualnego.

Tama66/pixabay.com

Isely zwrócił uwagę, że papież Franciszek już na początku swego pontyfikatu zapowiedział „zero tolerancji” dla pedofilii. Teraz „nadszedł czas spełnienia wreszcie tej obietnicy”. Oznacza to, że każdy duchowny na świecie, każdy członek zakonu, który wykorzysta nieletniego lub dorosłego powierzonego jego ochronie, musi zostać wydalony ze stanu duchownego lub z jego wspólnoty zakonnej, a jego czyn zgłoszony urzędom państwowym.

Karze powinni podlegać także zwierzchnicy kościelni tuszujący przypadki wykorzystywania, gdyż - zdaniem Isely’a - często jest to jeszcze większe przestępstwo. Jeśli biskup czy przełożony zakonny z tego powodu ustąpi lub zostanie wydalony, musi to zostać podane do wiadomości. Tego oczekują ofiary pedofilii w Kościele, stwierdził ich rzecznik.

Isely, z zawodu psychoterapeuta uważa, że ofiary mogłyby wypowiadać się same. Nie uważają za konieczne, aby „głosem pozbawionych głosu” byli biskupi, co potwierdził też arcybiskup Chicago, kard. Blase Cupich. Na konferencji prasowej przed rozpoczynającym się w Watykanie szczytem w sprawie ochrony małoletnich kard. Cupich powiedział, że intencją tego spotkania jest wysłuchanie ofiar. „Biskupi nie są głosem tych, którzy to przeżyli”, podkreślił Isely, dodając, że głosem ofiar są ich organizacje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem