Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Niedziela" w Kielcach nowa Edycja Diecezjalna

Pierwszy numer Niedzieli z dodatkiem dla diecezji kieleckiej ukaże się 2 lutego - poinformował o tym bp Kazimierz Ryczan w liście do diecezjan. "Dołączamy do tych diecezji, które na łamach Niedzieli prowadzą ewangelizację, ukazują piękno polskiej tradycji, kultury oraz prowadzą dialog z narodem walczącym o wierność Bogu i Ojczyźnie" - pisze bp Ryczan.
Niedziela Kielecka będzie się ukazywać jako kolorowy, ośmiostronicowy dodatek do Niedzieli ogólnopolskiej. Redaktorem odpowiedzialnym za dodatek kielecki został ks. Paweł Borto.
Biskup kielecki podkreślił, że Niedziela zawsze była dobrze przyjmowana w jego diecezji. Wiele parafii abonuje jej wydanie ogólnopolskie. Zdaniem bp. Ryczana, Niedziela Kielecka będzie dobrym miejscem dialogu ludzi młodych oraz szerokim forum dyskusyjnym dla ruchów, które w diecezji kieleckiej mają dużą tradycję. Niedziela Kielecka stanowić będzie także miejsce duszpasterskiego dialogu oraz miejsce refleksji nad powołaniem i życiem konsekrowanym.

Komunikat z posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

20 stycznia br. w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konferencji Episkopatu Polski.
W czasie obrad strona rządowa przedstawiła aktualny stan prac związanych z integracją Polski z Unią Europejską, podkreślając wagę informacji społeczeństwa przed planowanym referendum nad przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Strona kościelna z aprobatą przyjęła publiczne oświadczenie złożone w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej przez Prezesa Rady Ministrów, zgodnie z którym sprawy kultury i moralności oraz takich wartości podstawowych, jak życie i małżeństwo nie stanowią materii zobowiązań Polski związanych z wejściem do Unii Europejskiej.
Jednocześnie strona kościelna wskazała na potrzebę i celowość dokonania zapisów w dokumencie akcesyjnym, gwarantujących ochronę podstawowych wartości, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, takich jak: ochrona życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, ochrona małżeństwa rozumianego jako związek między mężczyzną i kobietą oraz ochrona rodziny.
Kolejnym zagadnieniem poruszanym podczas zebrania była perspektywa rozwoju organizacji pozarządowych oraz wolontariatu w Polsce w kontekście prac nad ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariatu.
Omówione zostały również ważne społecznie problemy występujące w życiu gospodarczym i społecznym w Polsce.
Ze strony rządowej w spotkaniu wzięli udział: Jarosław Kalinowski - wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi, współprzewodniczący Komisji Wspólnej; Jerzy Hausner - minister gospodarki, pracy i polityki społecznej; Waldemar Dąbrowski - minister kultury; Grzegorz Rydlewski - szef doradców prezesa Rady Ministrów, sekretarz Komisji Wspólnej; Dagmir Długosz - podsekretarz stanu w MGP i PS; Jerzy Łankiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości; Tadeusz Sławecki - podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu; Andrzej Czochara - dyrektor Departamentu Wyznań i Mniejszości Narodowych MSWiA; Joanna Szychowska - dyrektor Departamentu Prawa Europejskiego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Ze strony kościelnej w spotkaniu uczestniczyli: abp Tadeusz Gocłowski - współprzewodniczący Komisji Wspólnej; abp Zygmunt Kamiński - metropolita szczecińsko-kamieński; abp Józef Życiński - metropolita lubelski; bp Piotr Libera - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski; bp Tadeusz Pieronek - przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej; bp Alojzy Orszulik - biskup łowicki oraz przedstawiciele Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
Biuro Prasowe Episkopatu Polski Warszawa, 20 stycznia 2003 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Program duszpasterski 2003/2004: "Naśladować Chrystusa"

Rozwijać wyobraźnię miłosierdzia, troszczyć się o bezrobotnych, ubogich, o tych, którzy nie mają dostępu do edukacji - takie postulaty formułowano podczas obrad Komisji Duszpasterstwa Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywały się w dniach 21-22 stycznia w zakopiańskiej "Księżówce" pod przewodnictwem abp. Damiana Zimonia. Program duszpasterski 2003/2004 przede wszystkim kładzie nacisk na troskę o człowieka ubogiego i pozbawionego pracy.
Główną inspiracją do opracowania programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce jest papieski list Novo millennio ineunte i zawarte tam wskazania dla całego Kościoła. Zgodnie z zaleceniem Ojca Świętego, wszelkie inicjatywy duszpasterskie w roku liturgicznym 2003/2004 będą nawiązywać do hasła Naśladować Chrystusa.

Reklama

Paulińskie Uroczystości ku czci św. Pawła

15 stycznia, w uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, ojcowie i bracia odnawiają trzy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, zgodnie z Konstytucjami Zakonu. Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył wikariusz generalny Zakonu - o. Tomasz Ciołek, który również wygłosił słowo Boże.
Następnego dnia paulini oddawali cześć Matce Bożej Królowej Pustelników. Mszy św. wspólnotowej o godz. 11.00 w Kaplicy Jasnogórskiej przewodniczył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, który przypomniał głęboką cześć, jaką Zakon otacza Matkę Najświętszą. Podczas Mszy św. ojcowie i bracia tradycyjnie ponowili przymierze z Maryją, Opiekunką Zakonu.
Główna uroczystość odpustowa, poprzedzona nowenną ku czci św. Pawła - tzw. Pawełkami - przypadła 19 stycznia. Mszę św. o godz. 11.00 w Bazylice sprawował metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Przeor - o. Marian Lubelski powitał przybyłych gości, m.in. kanclerza Kurii Metropolitalnej w Częstochowie - ks. inf. Mariana Mikołajczyka. "Bardzo nam jest potrzebna ta niesamowicie piękna pasja szukania Boga, dążenia do Niego. Im «zimniejsze» czasy, tym bardziej potrzebny nam jest «gorący» duch św. Pawła z Teb" - przypomniał w homilii abp Nowak. Asystę przygotowali klerycy paulińskiego WSD z Krakowa wraz z o. Dariuszem Szubą. Śpiewał Jasnogórski Chór Mieszany pod dyrekcją Józefa Siedlika, a na organach grał Marcin Lauzer.
O godz. 16.00 ostatnim Pawełkom przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. W nabożeństwie, jak co roku, licznie wzięły udział dzieci wraz z rodzicami. "Rodzice kochani - mówił Ksiądz Biskup - dziękujcie za to, że możecie być z Bogiem uczestnikami przekazywania życia. Niech każde dziecko będzie szczególnym błogosławieństwem Bożym". Na zakończenie bp Długosz udzielił dzieciom specjalnego błogosławieństwa. Dzieci otrzymały słodycze, obrazki i owoce pustyni. Pawełki uświetniała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Reklama

Wotum dla Jasnej Góry

Bursztynową różę złożył 18 stycznia w Kaplicy Matki Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego ks. prał. Henryk Jankowski, proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. W imieniu Sanktuarium Jasnogórskiego różę przyjął przeor - o. Marian Lubelski. "Bursztynowa róża jest to wotum całkowitego powiązania Jasnej Góry z nadbałtycką bazyliką" - mówił ks. Jankowski.
Różę z białego bursztynu wykonał Mariusz Drapikowski, współtwórca i inicjator budowy bursztynowego ołtarza w gdańskiej bazylice. W centrum gdańskiego ołtarza znajdzie się wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej.

"Ojczyzna darem Boga"

Pod takim hasłem 18 stycznia odbyła się konferencja naukowa Ligi Polskich Rodzin. Spotkanie ponad 50 parlamentarzystów zostało zainicjowane refleksją w Kaplicy Pamięci Narodowej, którą poprowadzili: o. Jan Golonka, Marian Zasępa - wiceprezes ds. Edukacji Zdrowotnej woj. śląskiego oraz ks. prał. Henryk Jankowski z Gdańska. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił ks. prał. Marian Duda, proboszcz bazyliki archikatedralnej w Częstochowie. W Sali Papieskiej uczestnicy wysłuchali wystąpień: prof. Macieja Giertycha, dr. Krystyny Czuby, Bogusława Kowalskiego, Jana Engelgarda i Mariana Zasępy. Głównym celem spotkania była refleksja nad zbliżającym się referendum dotyczącym wejścia Polski do Unii Europejskiej.

W skrócie

15 stycznia na Jasnej Górze zmarł o. Albin Stanisław Nocuń. Przeżył 83 lata, w tym 63 lata w Zakonie i 54 w kapłaństwie. 17 stycznia Mszy św. pogrzebowej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Nowak. Po Mszy św. ciało Zmarłego odprowadzono do paulińskiego grobu na cmentarzu św. Rocha.

16 stycznia w Stanach Zjednoczonych zmarł o. Michał Zembrzuski. Miał 94 lata i był najstarszym paulinem. W Zakonie przeżył 76 lat, w tym 68 lat w kapłaństwie. O. Michał w latach 30. reaktywował paulińskie placówki na Węgrzech. W latach 50. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył tzw. Amerykańską Częstochowę, sanktuarium maryjne w Doylestown w Pensylwanii.

19 stycznia na Skałce w Krakowie zmarł w wieku 56 lat o. Herman Ślazyk, były prefekt kleryków, ojciec duchowny oraz profesor. O. Herman przeżył 37 lat w Zakonie, a 27 w kapłaństwie.

19 stycznia w Kaplicy Matki Bożej i przy szopce w Wieczerniku kolędowała Orkiestra OSP z Mszany Dolnej i Piekiełka. W tradycyjnej, corocznej, 6. już pielgrzymce uczestniczyło 200 osób.

Zapowiedzi

27-30 stycznia - Sympozjum Księży Rekolekcjonistów, Spowiedników Kapłańskich i Ojców Duchownych

1 lutego - Pielgrzymka Częstochowskiej Izby Rzemiosł

1 lutego - Koncert Świąteczny Orkiestry Jasnogórskiej

1 lutego - Czuwanie Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa

2 lutego - Pielgrzymka Parlamentarzystów

2 lutego - Pielgrzymka Zakonów i Zgromadzeń Archidiecezji Częstochowskiej

Paulini zapraszają

Pan Bóg daje czas i okoliczności do odkrywania swojego powołania. Zapraszamy młodzież męską na zimowe rekolekcje powołaniowe, które odbędą się na Jasnej Górze w dwóch terminach: 3-6 lutego 2003 r. oraz 10-13 lutego 2003 r.
Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela: Referent ds. Powołań, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel.: (0-34) 377-73-68 lub 377-73-03, tel. kom.: 0-501-795-446 lub 0-603-199-756, e-mail: powolania@paulini.pl lub dnow@tlen.pl

Tydzień w Polsce

Po ponadrocznej przerwie wznowiły prace komisje konkordatowe - kościelna i rządowa.

"O fundamentalnym prawie do życia nie może decydować żadna grupa społeczna - mówimy stanowcze «nie» referendum w sprawie liberalizacji ustawy antyaborcyjnej" - oświadczył m.in. Antoni Szymański, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Ruchów Obrońców Życia, po tym, jak marszałek Sejmu Marek Borowski (SLD) w wywiadzie dla PAP zasugerował przeprowadzenie w przyszłości takiego ogólnokrajowego głosowania.

Centralne obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - z udziałem zwierzchników i duchownych Kościołów chrześcijańskich w Polsce - odbyły się w katedrze św. Floriana w Warszawie. Eucharystii przewodniczył biskup warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk.

"Kromka chleba" - to nowa akcja pomocy osobom ubogim, bezdomnym i zagrożonym marginalizacją, organizowana przez Caritas Polska. Organizacja zamierza poszerzyć zakres pomocy udzielanej najbiedniejszym Polakom.

Minister pracy i gospodarki Jerzy Hausner na specjalnej konferencji prasowej przedstawił priorytety nowego superresortu. Zapowiedział m.in. ograniczenie zasiłków dla bezrobotnych i świadczeń z tytułu opieki społecznej. Przyznał też m.in., że w kopalniach ujawniono skrywane dotąd potężne długi. Te sumy są na tyle poważne, że trzeba przeanalizować cały program restrukturyzacji górnictwa - powiedział J. Hausner.

Nowy minister zdrowia, senator SLD Marek Balicki, zapowiedział m. in., że rząd wystąpi do parlamentu o przedłużenie do 2007 r. spłaty pożyczki udzielonej kasom chorych.

Resort finansów podał, że do budżetu wpłynie z tytułu ustawy oddłużeniowej 700 mln zł (w jej ramach państwo umorzyło firmom 12 mld zł zaległości, m.in. podatkowych i celnych).

Nastąpiła niespodziewana "rewolucja" kadrowa w resorcie finansów: zrezygnowali wiceministrowie - Irena Ożóg (odpowiedzialna za podatki) i Tomasz Michalak (odpowiadał za cła). Zastąpią ich najprawdopodobniej - Piotr Sawicki i Robert Kwaśniak.

Posłowie sejmowej Komisji Gospodarki zarzucili wiceministrowi skarbu Andrzejowi Szarawarskiemu (SLD) łamanie ustawy antykorupcyjnej. Przez ponad rok dysponował on pokaźnymi udziałami w firmie ochroniarskiej, pełniąc jednocześnie funkcję wiceministra gospodarki.

Według doniesień prasy, posłowie SLD forsują nowelizację ustawy o kombatantach, przywracającą prawa kombatanckie funkcjonariuszom komunistycznego aparatu państwowego. Nowelizację pozytywnie zaopiniował rząd.

Nowym przewodniczącym Prawa i Sprawiedliwości został Jarosław Kaczyński. Zastąpił brata, który objął stanowisko prezydenta Warszawy.

200 kg artykułów spożywczych, które trafią na stoły ubogich, zebrały banki żywności za pośrednictwem Internetu. Internetowa zbiórka odbyła się po raz pierwszy. Odbiorcami darów są m.in. placówki Caritas.

W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji 140. rocznicy wybuchu powstania styczniowego; m.in. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie przygotowało ciekawą ekspozycję związaną z powstaniem 1863 r., wśród pamiątek zaprezentowano duży zbiór biżuterii patriotycznej: wizerunki Matki Bożej z podpisem "Boże, zbaw Polskę", motywy krzyża, kotwicy i orła w koronie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję