Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drogie rodziny chrześcijańskie! Głoście światu z radością ten wspaniały skarb, który niesiecie jako Kościoły domowe! Małżonkowie chrześcijańscy! W Waszej wspólnocie życia i miłości, w Waszym wzajemnym oddaniu i wielkodusznym przyjmowaniu dzieci bądźcie w Chrystusie światłem świata! Pan wymaga od Was, byście każdego dnia stawali się jak lampa, która nie pozostaje w ukryciu, ale umieszcza się ją "na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu" (por. Mt 5, 15).
Jan Paweł II - papież
(Z orędzia na 4. Światowe Spotkanie Rodzin w Manili)

"Anioł Pański" z Papieżem

Życie ludzkie nigdy nie może stawać się "przedmiotem", gdyż od poczęcia po naturalną śmierć byt ludzki jest podmiotem nienaruszalnych praw, wobec których wolność musi się zatrzymać. Przypom-niał o tym Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 2 lutego br., gdy we Włoszech obchodzi się Dzień Życia. Po przemówieniu, modlitwie i udzieleniu zgromadzonym na Placu św. Piotra błogosławieństwa Ojciec Święty wyraził współczucie rodzinom ofiar katastrofy promu kosmicznego "Columbia" i zapewnił o modlitwie w ich intencji. Wezwał też do modlitw o pokój dla Wybrzeża Kości Słoniowej i pozdrowił narody Azji Wschodniej z okazji rozpoczętego Nowego Roku księżycowego.
"Dzisiaj we Włoszech obchodzi się Dzień Życia, który w tym roku przebiega pod hasłem: Życiem się nie handluje" - powiedział Papież, dodając, że zasada ta, nawet jeśli jest teoretycznie uznawana, nie zawsze, niestety, jest przestrzegana. Zdarza się, że człowiek traktowany jest jak narzędzie w realizacji interesów gospodarczych, politycznych czy naukowych, zwłaszcza gdy jest słaby i nie może się bronić.
"Względy handlowe, tym razem w związku z technologiami współczesnymi, mogą niekiedy wykorzystywać pragnienia ludzkie, same w sobie nawet dobre, np. chęć zostania rodzicami i posiadania dziecka za wszelką cenę - mówił Ojciec Święty. - Jednakże osoba ludzka nigdy nie może stawać się «przedmiotem», gdyż od poczęcia aż po naturalną śmierć byt ludzki jest podmiotem nienaruszalnych praw, przed którymi musi się zatrzymać wolność". Ojciec Święty powiedział również, że wszystkie państwa winny wydać jasne prawa, oparte na mocnych zasadach etycznych, troszczące się o niepodważalne dobro życia ludzkiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II do Polaków

"Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski i z innych krajów: kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych z moim następcą na stolicy krakowskiej św. Stanisława, metropolitą kardynałem Franciszkiem, abp. Michalikiem, metropolitą przemyskim, biskupem Dydyczem i biskupem Janiakiem z Wrocławia.
W minioną niedzielę, w święto Ofiarowania Pańskiego, obchodziliśmy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego. Wraz z Wami dziękuję dzisiaj Bogu raz jeszcze za powołanych do wyłącznej służby Bogu, którą realizują na drodze rad ewangelicznych. Jednocześnie proszę o modlitwę o liczne i dobre powołania zakonne męskie i żeńskie" - powiedział Jan Paweł II.
Papież nawiązał do rozważanego w katechezie Psalmu 117 [116]: "Zachęca on wszystkie narody, by chwaliły Boga w duchu pokoju i sprawiedliwości. Stanie się to możliwe tylko wówczas, gdy w każdym narodzie będą autentyczni świadkowie Ewangelii. Prośmy zatem, ażeby nie zabrakło tych, którzy będą w świecie świadkami Królestwa Bożego, królestwa prawdy, miłości, sprawiedliwości i pokoju. Przekażcie ten apel Waszym rodzinom, parafiom i wspólnotom. Niech Chrystus nas wspomaga i błogosławi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Reklama

Audiencja generalna, 5 lutego 2003 r.

Dzień Życia Konsekrowanego w Watykanie

1 lutego br. w obecności Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej odprawiona została Msza św. dla osób konsekrowanych, w związku z obchodzonym 2 lutego Dniem Życia Konsekrowanego. Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego - kard. Eduardo Martínez Somalo. Papież poświęcił świece i poprowadził Liturgię Słowa, którą zakończyło dziękczynienie za powołania zakonne, oraz wygłosił homilię i udzielił obecnym końcowego błogosławieństwa.
"Ubóstwo, czystość i posłuszeństwo - to cechy, które wyróżniają człowieka odkupionego, wewnętrznie wyzwolonego z niewoli egoizmu. Wolni, by miłować; wolni, by służyć: tacy są mężczyźni i kobiety, którzy wyrzekają się siebie dla Królestwa niebieskiego. Śladami Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, przeżywają tę wolność jako solidarność, biorąc na siebie duchowe i materialne ciężary braci. Oto wieloraka posługa miłości, którą sprawują w klauzurze i szpitalach, w parafiach i szkołach, wśród ubogich i imigrantów, na nowych areopagach misji. Na tysiące sposobów życie konsekrowane jest epifanią miłości Bożej w nowym świecie" - powiedział w homilii Jan Paweł II.

Reklama

Prezentacja dokumentu dotyczącego New Age

"New Age to fałszywa utopia, która ma odpowiedzieć na pragnienie szczęścia, jakie żywi ludzkie serce" - powiedział 3 lutego br. kard. Paul Poupard, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, podczas prezentacji dokumentu: Jezus Chrystus dawcą wody żywej. Dokument adresowany jest przede wszystkim do duszpasterzy, którym ma pomóc wskazać różnice między chrześcijańską wizją świata a synkretycznym zbiorem wierzeń i praktyk religijnych, określanym wspólną nazwą New Age.
Ksiądz Kardynał przestrzegł, że "New Age jawi się jako zgubna odpowiedź na najstarszą nadzieję człowieka, nadzieję Nowej Ery pokoju, harmonii, pojednania z sobą samym, z innymi, z naturą". Stwierdził, że kultura zachodnia "przeszła od niemal instynktowego poczucia obecności Boga do bardziej «naukowej» wizji rzeczywistości. Cokolwiek kojarzy się z cudami, budzi natychmiast podejrzenia. I tak wszystkie gesty i przedmioty symboliczne, znane jako sakramentalne i należące kiedyś do codziennej praktyki religijnej każdego katolika, są dziś mniej czytelne" - mówił kard. Poupard. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienił przede wszystkim przekonanie, że religie tradycyjne czy zinstytucjonalizowane formy religijności nie mogą dać tego, co obiecywały. "Dramatyczne wydarzenia, które dotknęły cały świat, sprawiły, że wiele osób z cynizmem odnosi się do religii: mam tu na myśli takie wydarzenia, jak Holokaust i następstwa bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę i Nagasaki pod koniec II wojny światowej" - mówił kard. Poupard. Zwrócił również uwagę na zjawisko, które nazwał powrotem do przedchrześcijańskich form religijności. "Religie pogańskie odegrały poważną rolę w popieraniu niektórych z najbardziej gwałtownych ideologii rasistowskich w Europie - stwierdził. - Czy podoba się to komuś, czy nie, toczy się walka o umysły i serca ludzi między chrześcijaństwem, dawnymi religiami przedchrześcijańskimi i ich «kuzynkami» świeższej daty" - powiedział Ksiądz Kardynał.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury podkreślił, że dokument, którego adresatami są przede wszystkim biskupi i katecheci, jest "kolejnym owocem troski Kościoła o świat. Rodzi się z obowiązku, jaki Kościół ma, by dochować wierności Dobrej Nowiny życia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, który naprawdę daje wodę życia tym wszystkim, którzy podchodzą do Niego z otwartym umysłem i sercem".
Podczas prezentacji przypomniano również, że dokument nie ma charakteru doktrynalnego i nie jest ostatnim słowem Kościoła w tej sprawie.

Reklama

List na XI Światowy Dzień Chorego

O swej bliskości i solidarności zapewnił chorych na całym świecie Jan Paweł II w liście na XI Światowy Dzień Chorego, skierowanym na ręce abp. Javiera Lozano Barragána, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ojciec Święty wezwał w nim ludzi dobrej woli do miłości do chorych.
Ksiądz Arcybiskup był specjalnym wysłannikiem papieskim na główne obchody tegorocznego XI Światowego Dnia Chorego, które odbyły się w Waszyngtonie w dniach 9-11 lutego. Tematem spotkania była Droga solidarności: perspektywy duszpasterstwa pracowników służby zdrowia w Ameryce. W dokumencie Ojciec Święty przypomina i rozwija słowa Chrystusa: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" (Mt 11, 28).
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia - kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia 11 lutego, gdy Kościół powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w którymś z sanktuariów maryjnych na świecie.

Ojciec Święty przypomina o sakramentalnym charakterze małżeństwa

"Ani małżonkowie, ani prawnicy kościelni nie mogą zapominać o sakramentalnym charakterze małżeństwa" - podkreślił 30 stycznia br. Jan Paweł II w przemówieniu na rozpoczęcie roku sądowniczego Trybunału Roty Rzymskiej. Wspomniał o obowiązującej małżonków "wierności serca" - nawet w najtrudniejszych momentach, prawnikom zaś przypomniał, że "w Kościele nie ma miejsca na czysto immanentną i świecką wizję małżeństwa, po prostu dlatego, że jest ona teologicznie i prawnie nieprawdziwa".
Papież zgodził się ze stwierdzeniem dziekana Trybunału, że jedną z przyczyn obecnego kryzysu małżeństwa i rodziny jest "zatarcie u małżonków świadomości tego, co pociąga za sobą sakramentalny charakter małżeństwa chrześcijańskiego". Zwrócił uwagę na "aż nazbyt widoczny związek między sekularyzacją a kryzysem małżeństwa i rodziny", dodając, iż "kryzys poczucia Boga oraz dobra i zła moralnego doprowadził do zaciemnienia znajomości podstaw samego małżeństwa i opartej na nim rodziny".
Przypomniał, że "sakramentalny charakter małżeństwa stanowi owocną drogę do zgłębienia tajemnicy stosunków między naturą ludzką a łaską".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg pragnie naszego zbawienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 44-50.

Środa, 24 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Lubojna. Wieczór z dobrą muzyką

2024-04-25 14:06

[ TEMATY ]

koncert

Lubojna

parafia NSPJ

Marcin Gawęda

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie zaprasza na koncert organowy z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w świątyni parafialnej.

To już siódma edycja tego wydarzenia. Wykonawcami koncertu będzie duet organowy: Miriam Wójciak oraz Krzysztof Bas, studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję