Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 8/2003

Grzegorz Gałązka

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 12 lutego 2003r.

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 12 lutego 2003r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Właśnie miłość Boga rozlana w naszych sercach winna inspirować i przemieniać nasze istnienie i nasze działanie. Niech się nie łudzi chrześcijanin, że będzie mógł poszukiwać prawdziwego dobra braci, jeśli nie żyje w miłości Chrystusa. Nawet wówczas, gdy byłby w stanie zmienić negatywne zjawiska w kwestiach socjalnych i politycznych, każdy wynik okazałby się krótkotrwały, bez miłości. Sama zdolność dawania siebie innym jest darem Bożej łaski. Jak naucza św. Paweł: "(...) to Bóg jest w was sprawcą i chcenia, i działania, zgodnie z [Jego] wolą" (Flp 2, 13).
Jan Paweł II - papież
(Z orędzia na Wielki Post)

"Anioł Pański" z Papieżem

9 lutego przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II po raz kolejny wyraził zaniepokojenie sytuacją międzynarodową i zachęcił do modlitw w intencji pokoju. Nawiązał też do obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego. "W tym czasie niepokoju w wymiarze międzynarodowym wszyscy czujemy potrzebę zwrócenia się do Pana, by błagać o wielki dar pokoju" - powiedział Papież.
"Jak już wspomniałem w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae, trudności, jakie na początku tego nowego tysiąclecia pojawiają się na światowym horyzoncie, skłaniają nas, by uznać, że nadzieję na mniej mroczną przyszłość może w nas wzbudzić jedynie interwencja z wysoka" - powiedział Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że są podejmowane liczne inicjatywy modlitwy w różnych częściach świata. "Wspierając je całym sercem, proszę wszystkich, by wzięli do ręki różaniec i by wzywali wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny. Odmawiając Różaniec, nie można nie czuć się zobowiązanym do konkretnej służby sprawie pokoju" - apelował Jan Paweł II.

Dzień Chorego w Watykanie

O modlitwę różańcową w intencji pokoju na świecie i w Ziemi Świętej oraz rodziny zaapelował Jan Paweł II do chorych zgromadzonych na Mszy św. w Bazylice Watykańskiej 11 lutego z okazji XI Światowego Dnia Chorego. Mszę św. odprawił wikariusz generalny Papieża dla diecezji rzymskiej - kard. Camillo Ruini. Pod koniec Eucharystii do Bazyliki przybył Jan Paweł II, który skierował do zebranych przemówienie.
Po Mszy św. wszyscy opuścili Bazylikę Watykańską i z zapalonymi świecami udali się na pogrążony w mroku Plac św. Piotra. Zwracając się do wiernych z okna swego apartamentu, Jan Paweł II odczytał fragment przygotowanego na tę uroczystość przemówienia, z którym na zakończenie Liturgii zapoznał obecnych główny celebrans.
Papież powiedział m.in.: "Chciałem, aby w tym roku, wstrząsanym licznymi niepokojami o losy ludzkości, intencją modlitwy różańcowej były sprawy pokoju i rodziny (por. list apostolski Rosarium Virginis Mariae, 6; 40-42). Wy, Drodzy Chorzy Bracia i Siostry, jesteście «na pierwszej linii» wstawiających się za tymi dwoma wielkimi celami. Z serca udzielam Wam - tu obecnym i Waszym najbliższym - apostolskiego błogosławieństwa".
Po błogosławieństwie bp Stanisław Dziwisz podał Papieżowi zapaloną świecę, którą Jan Paweł II trzymał do końca spotkania. Przez chwilę Ojciec Święty słuchał dochodzącego z placu hymnu do Matki Bożej z Lourdes, następnie powiedział: "Dziękuję Wam z całego serca za ten pochód z pochodniami. Myślimy o wszystkich chorych świata. Łączymy się z Matką Bożą z Lourdes i z chorymi pielgrzymującymi do Lourdes. Łączymy się także z Waszyngtonem, gdzie w tym roku odbywają się centralne uroczystości Światowego Dnia Chorego. Wszystkim przesyłam moje błogosławieństwo. Do następnego razu! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

"Serdecznie witam wszystkich pielgrzymów języka polskiego. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Jest to szczególna sposobność, ażeby przypomnieć, iż cierpienie ludzkie zawsze niesie w sobie wyzwanie miłości. Ten, kto je znosi w miłości do Boga i do ludzi, zamienia je w wielki dar i staje się orędownikiem w wielu trudnych sprawach. To dlatego w niedzielę prosiłem właśnie chorych o gorącą modlitwę o pokój na świecie. Ten zaś, kto styka się z człowiekiem obarczonym cierpieniem, jest wezwany, by - naśladując dobrego Samarytanina - otwierał serce i w miarę swoich możliwości niósł ulgę i duchowe wsparcie. Rozważając dziś słowa Psalmu, który wychwala miłosierdzie Boga, pamiętajmy, że sami mamy być świadkami miłosierdzia.
Wszystkim pielgrzymom z Polski niech Pan Bóg błogosławi. W szczególny sposób pozdrawiam dzisiaj księży biskupów z Białorusi, na czele z kard. Kazimierzem Świątkiem, którzy przybyli do Stolicy Apostolskiej z wizytą ad limina. Drodzy Bracia w biskupstwie, zanieście to moje pozdrowienie na Białoruś. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Reklama

Audiencja generalna 12 lutego 2003 r.

Kard. Etchegaray z Misją Pokojową w Iraku

Specjalny wysłannik Jana Pawła II do Iraku - francuski kardynał kurialny Roger Etchegaray przybył 11 lutego wieczorem do Bagdadu, rozpoczynając swoją misję pokojową.
"Przybyłem do Bagdadu jako wysłannik Papieża. Przywiozłem z sobą jego orędzie do prezydenta Saddama Husajna " - powiedział kard. Etchegaray dziennikarzom na stołecznym lotnisku.
12 lutego kard. Roger Etchegaray spotkał się z czołowymi politykami Iraku: wiceprezydentem Tahą Jasinem Ramadanem i wicepremierem Tarikiem Azizem. Zdaniem Księdza Kardynała, "dobrym znakiem jest to wszystko, co Irak uczynił, aby otworzyć się przed światem i pokazać pragnienie pokoju, do którego dąży Rada Bezpieczeństwa, oraz aby przyjąć inspektorów ONZ".

Wicepremier Iraku u Papieża

14 lutego br. wicepremier Iraku Tarik Aziz został przyjęty przez Ojca Świętego. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej - Joaquin Navarro-Valls na zakończenie 30-minutowej audiencji papieskiej dla irackiego polityka stwierdził, że spotkania Aziza - najpierw z Janem Pawłem II, następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano i z szefem dyplomacji watykańskiej - abp. Jean-Louisem Tauranem - były okazją do wymiany opinii "na temat niebezpieczeństwa interwencji zbrojnej w Iraku, która przyniosłaby dalsze ciężkie cierpienia jego mieszkańcom, wycieńczonym długoletnim embargiem".
Według watykańskiego komunikatu, wicepremier Aziz "zapewnił, że rząd iracki pragnie współpracy ze wspólnotą międzynarodową, zwłaszcza w dziedzinie rozbrojenia, Stolica Apostolska zaś ponownie podkreśliła konieczność wiernego wypełnienia w sposób konkretny rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ". Kościół katolicki nadal będzie prowadził dzieło "wychowania do pokoju i współistnienia między narodami, aby w każdej sytuacji znajdować rozwiązanie pokojowe" - czytamy w komunikacie.
W rozmowie poruszono również problem przewidywanych "wielkich cierpień ludności", już i tak cierpiącej od lat na skutek embarga nałożonego na Irak po wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 r., której Watykan był zdecydowanie przeciwny.
Tego samego dnia po południu wicepremier Aziz spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Włoch Marco Frattinim. Natomiast w sobotę 15 lutego odwiedził Asyż, aby się pomodlić o pokój u grobu św. Franciszka.

Orędzie na Wielki Post

Słowa z Dziejów Apostolskich: Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu (20, 35) - są mottem tegorocznego orędzia Jana Pawła II na Wielki Post. Prezentacja orędzia miała miejsce 6 lutego w Watykanie. Przedstawił je przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum" - abp Paul Josef Cordes.
"Nasze czasy odznaczają się, niestety, szczególną pokusą egoizmu, a ludzie współcześni pozostają pod wielkim oddziaływaniem różnych przesłań, chwalących to, co chwilowe, przyjemne i przynoszące sukces" - pisze Ojciec Święty w orędziu. Podkreśla, że troska o innych dochodzi do głosu najczęściej przy okazji klęsk żywiołowych, wojen i innych tragedii, na co dzień natomiast trudno jest budować kulturę solidarności. Przeważa chęć gromadzenia bogactw - zauważa Papież i dodaje, że wprawdzie uczciwe zdobywanie środków i rzeczy potrzebnych do życia jest czymś oczywistym i właściwym, to jednak nadmierne pragnienie ich posiadania "zamyka ludzi na Stwórcę oraz na ich braci i siostry". Powtarza za św. Pawłem, iż "żądza pieniędzy jest korzeniem wszelkiego zła; to przez nią niektórzy odeszli od wiary i sprowadzili na siebie wiele cierpień".
Ojciec Święty przypomina też w swym przesłaniu starą i oczywistą zasadę, ciągle jednak ignorowaną, że celem działań ludzkich nie może być zysk uprzywilejowanej garstki ludzi, lecz winna być poprawa warunków życiowych wszystkich.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Australia/ Atak nożownika w kościele w Sydney

2024-04-15 13:38

[ TEMATY ]

atak

PAP/EPA/STEVEN SAPHORE

W kościele w zachodniej części australijskiego Sydney doszło do ataku nożownika. Parę osób jest rannych, ale nikt nie odniósł ran zagrażających życiu. Wśród rannych jest ksiądz prowadzący w momencie ataku modlitwę. Sprawca został zatrzymany i jest przesłuchiwany - poinformowała w poniedziałek policja.

Według stacji ABC, powołującej się na pogotowie ratunkowe, nożownik zranił co najmniej cztery osoby, z których jedna została hospitalizowana.

CZYTAJ DALEJ

Św. Bernadetta Soubirous

[ TEMATY ]

święta

źródło: wikipedia.pl

św. Maria Bernadetta Soubirous

św. Maria Bernadetta Soubirous

Bernadetta urodziła się w Lourdes 7 stycznia 1844 roku. W wieku czternastu lat przy grocie Massabielle objawiła się jej Matka Boża, która przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie.

W wieku dwudziestu dwóch lat Bernadetta postanowiła zamknąć się w klasztorze w Saint-Gildard, domu macierzystym zgromadzenia sióstr miłosierdzia z Nevers, gdzie pozostała aż do śmierci w 1879 roku.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uczniowska integracja

2024-04-15 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły

d

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję