Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 11/2003

AG/AP/Massimo Sambucetti

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 5 marca 2003 r.

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 5 marca 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie będzie pokoju na ziemi tak długo, jak długo trwać będzie ucisk narodów, niesprawiedliwość społeczna i brak równowagi w gospodarce. Do wielkich i pożądanych przemian struktur nie wystarczą inicjatywy i działania zewnętrzne; wymagane jest przede wszystkim zbiorowe nawrócenie serc na miłość.
Jan Paweł II - papież
(Z kazania podczas Mszy św. w bazylice św. Sabiny - Środa Popielcowa, 5 marca 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

2 marca br. przed niedzielną modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II wezwał chrześcijan do gorącej modlitwy w okresie Wielkiego Postu w intencji pokoju. "Niech będzie to czas intensywnej modlitwy i dobrze przeżywanego postu w intencji pokoju - przekroczenie niepewności wiernych w odniesieniu do niebezpieczeństwa wojny, czas intensywnej modlitwy do Chrystusa - Księcia Pokoju" - powiedział Ojciec Święty.
"Pokój jest darem Boga, o który uprasza się z wielką pokorą i ufnością, bez poddawania się trudnościom. Trzeba zatem na nowo szukać możliwej drogi uniknięcia wojny, która zawsze niesie ze sobą żałobę i poważne konsekwencje dla wszystkich" - stwierdził Jan Paweł II.
Ojciec Święty przypomniał, że Wielki Post jest czasem nawrócenia i odnowy, "podczas którego wierni są zaproszeni, by z jeszcze większą intensywnością spojrzeć na Chrystusa; aby tym lepiej przygotować się na wypełnienie największej ofiary, jaką jest krzyż". Liturgia Środy Popielcowej zaprasza nas, abyśmy do modlitwy dołączyli post - praktykę pokutną, "która wymaga większego wysiłku duchowego: nawrócenia, to znaczy serca podejmującego szczerą decyzję oderwania się od zła i grzechu, by lepiej otworzyć się na pełnienie woli Boga".
"Post pomaga lepiej zrozumieć trudności i cierpienia tak wielu naszych braci dotkniętych głodem, niedostatkiem i wojną. Pobudza także do konkretnej solidarności z tymi, którzy znajdują się w potrzebie" - mówił Papież.
Jan Paweł II zaapelował, by dobrze przygotować się na przeżycie dnia modlitwy i postu w intencji pokoju. "Prośmy o pokój dla świata, w sposób szczególny dla Iraku i Ziemi Świętej, zwłaszcza w modlitwie różańcowej, która będzie odmawiana w sanktuariach, wspólnotach i rodzinach - za pośrednictwem Maryi, Matki Miłosierdzia i Królowej Pokoju" - wzywał Ojciec Święty.
Zwracając się do pielgrzymów przybyłych na wspólną modlitwę maryjną, Papież pozdrowił zwłaszcza grupę rzymskiej wspólnoty wiernych z Rumunii, którzy przybyli wraz z duszpasterzami z okazji wizyty ad limina Apostolorum swoich biskupów. Z wdzięcznością wspomniał swoją wizytę w Bukareszcie przed czterema laty. "Zachęcam Was, byście pełni gorliwości trwali w praktykach chrześcijańskich, dokładając wszelkich starań, by być zawsze wiernymi bogatej tradycji duchowej Waszego narodu" - mówił. Gdy zebrani na placu Rumuni zaczęli skandować: "Unitate" (jedność) - słowo, które towarzyszyło papieskiej pielgrzymce w Rumunii, Ojciec Święty zauważył: "To słowo powtarzało się w różnych okolicznościach w czasie mojej wizyty w Rumunii. Przypomina ono, aby prosić o ekumenizm. Dziękuję Wam!".

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Rozpoczynamy dzisiaj Wielki Post. Liturgia Środy Popielcowej przypomina nam o kruchości ziemskiej egzystencji człowieka i świata. Zachęca do spojrzenia na życie w świetle męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wzywa wszystkich wierzących do nawrócenia. Czyni to słowami św. Pawła: «W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem» (2 Kor 5, 20). Tegoroczna Środa Popielcowa jest jednocześnie dniem modlitw i postu w intencji pokoju na świecie. Wierzę, że na dialog w sprawie pokoju nigdy nie jest za późno. Dlatego o tę modlitwę i post proszę wszystkich. Niech to będzie konkretny gest, znak ludzi wierzących, znak włączenia się w misję, by przypomnieć światu, że na pokój nigdy nie jest za późno. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"

Audiencja generalna 5 marca 2003 r.

Papieskie gratulacje

L´ Osservatore Romano przez swoje polskie wydanie "spełnia właściwe sobie zadania ewangelizacyjne w posłudze Kościołowi w naszej Ojczyźnie". Pisze o tym Ojciec Święty w liście do redaktora tego wydania - o. Czesława Drążka, z okazji ukazania się 250. numeru.
"Na początku pontyfikatu wyraziłem życzenie - stwierdza Ojciec Święty - aby moi Rodacy trwali w łączności ze mną i towarzyszyli mi w misji Następcy Piotra (...). Jednym z przejawów tej więzi jest polskie wydanie L´ Osservatore Romano, które skupia swoją uwagę na Magisterium i działalności papieża, uczy poznawać i miłować Kościół oraz ofiarnie mu służyć".
Jan Paweł II zwraca uwagę na przydatność pisma dla duszpasterzy, osób konsekrowanych, młodych przygotowujących się do kapłaństwa i wiernych świeckich - w ich formacji apostolskiej. Podkreśla potrzebę głębszej i dojrzalszej "świadomości Kościoła", "aby orędzie Chrystusa mogło docierać do ludzi współczesnych, kształtować wspólnoty, przenikać życie społeczne i kulturę".
Papież wspomina autorytet, jakim polskie wydanie L´ Osservatore Romano cieszy się w kraju i za granicą. To dowód, że czasopismo "spełnia pokładane w nim nadzieje i odgrywa rolę szczególnego pomostu łączącego Kościół w Polsce ze Stolicą Apostolską".

Reklama

Kard. pio laghi z misją pokojową w Waszyngtonie

Specjalny papieski wysłannik - kard. Pio Laghi udał się do Waszyngtonu z osobistym listem Jana Pawła II do prezydenta George´a W. Busha, w sprawie kryzysu irackiego. Spotkał się z prezydentem 5 marca. Po wyjściu z Białego Domu złożył oświadczenie dla prasy, które przekazała włoska telewizja publiczna RAI. Oto polski tekst tej wypowiedzi: "Zostałem przyjęty bardzo serdecznie. Rozmawialiśmy z dużą szczerością. Wyraziłem opinie Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej. Przekazałem list, jaki Ojciec Święty skierował do prezydenta Busha. Nie mogę powiedzieć nic o jego treści. Mogę jedynie ujawnić jego zakończenie: «Może Pan być pewien, Panie Prezydencie, że modlimy się za Pana, ale przede wszystkim za naród amerykański, który darzymy szacunkiem i przyjaźnią»".
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rzecznika Białego Domu Ariego Fleischera, ani prezydent Bush, ani administracja amerykańska nie wydały żadnego oświadczenia po spotkaniu z wysłannikiem papieskim.

Reklama

Środa Popielcowa w Rzymie

Jak co roku, główne obrzędy Środy Popielcowej w Rzymie odbyły się z udziałem Papieża na Awentynie. Jan Paweł II przewodniczył liturgii słowa w bazylice św. Sabiny, do której ich uczestnicy przeszli w pokutnej procesji z pobliskiego kościoła św. Anzelma; następnie wygłosił kazanie, poświęcił popiół i posypał nim głowy niektórym obecnym. Mszę św. odprawił emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - słowacki kardynał kurialny Jozef Tomko.
W kazaniu Papież stwierdził, że uczynki pokutne mają również wymiar wspólnotowy. Mówiąc o obrzędzie posypania głów popiołem, Ojciec Święty zauważył, że należy go odczytać jako uznanie w sobie stworzenia złożonego z ziemi i przeznaczonego ziemi (por. Rdz 3, 19); oznacza zarazem przyznanie, że jest się grzesznikiem potrzebującym Bożego przebaczenia, aby móc żyć zgodnie z Ewangelią (por. Mk 1, 15); oznacza wreszcie ożywienie nadziei na ostateczne spotkanie z Chrystusem w chwale i pokoju Nieba.
"Ta perspektywa radości zobowiązuje wierzących do tego, by uczynić wszystko dla przyspieszenia przyszłego pokoju. Zakłada to oczyszczenie serca oraz umocnienie komunii z Bogiem i z braćmi. Taki cel ma modlitwa i post, do czego w obliczu wiszącej nad światem groźby wojny wezwałem wierzących. Przez modlitwę oddajemy się całkowicie w ręce Boga i tylko od Niego oczekujemy prawdziwego pokoju. Przez post przygotowujemy serce na przyjęcie od Pana pokoju, daru i uprzywilejowanego znaku nadejścia Jego Królestwa" - stwierdził Ojciec Święty.

Przed beatyfikacją Matki Teresy z Kalkuty

Rozpoczęły się przygotowania do beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty, która odbędzie się 19 października br. w Watykanie. Z tej okazji Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości utworzyło specjalną stronę internetową pod adresem: www. motherteresacause. info.
Na stronie można znaleźć m.in. formularze zgłoszeniowe dla uczestników uroczystości beatyfikacyjnych oraz przewidzianej na następny dzień audiencji połączonej z dziękczynieniem za wyniesienie na ołtarze Matki Teresy z Kalkuty.
Wybrana przez Ojca Świętego data beatyfikacji ma symboliczny charakter: będzie to jubileusz 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II oraz w tym dniu Kościół obchodzić będzie Światowy Dzień Misyjny, połączony z zakończeniem ogłoszonego przez Papieża Roku Różańca Świętego.
Proces beatyfikacyjny Matki Teresy z Kalkuty (1910-97), założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, był najkrótszy we współczesnych dziejach Kościoła. Chcąc umożliwić jak najszybsze ogłoszenie jej błogosławioną, Jan Paweł II wyjątkowo uchylił obowiązującą w Kościele zasadę, według której proces beatyfikacyjny można otworzyć dopiero w pięć lat po śmierci danej osoby.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję