Reklama

Wiadomości z Polski

Niedziela Ogólnopolska 14/2003

Archiwum Seminarium Na Skałce

Ks. inf. Ireneusz Skubiś przewodniczy Mszy św. Na Skałce w Krakowie.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś przewodniczy Mszy św. Na Skałce w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy biskup włocławski

Ks. prał. Wiesław Mering - 57-letni rektor Seminarium Duchownego w Pelplinie - został nowym biskupem włocławskim. Sakrę biskupią otrzyma 26 kwietnia br. we Włocławku, wtedy też odbędzie ingres do swojej katedry. Jako dewizę swej posługi przyjął słowa: Iustitia, pax et gaudium, zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian (14, 17): "Królestwo Boże (...) to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym".
Ks. Wiesław Mering urodził się 10 grudnia 1945 r. w Żukowie k. Gdańska. Gdy miał 17 lat, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, jednak po dwóch latach przeniósł się na studia filozoficzne na Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie był uczniem prof. Stefana Swieżawskiego. Po ich ukończeniu wrócił do pelplińskiego Seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1972 r. w Gdyni z rąk biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej Zygfryda Kowalskiego. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej, jako wikariusz w parafii św. Marcina w Sierakowicach, rozpoczął studia doktoranckie na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które ukończył w 1976 r. z tytułem doktora nauk humanistycznych. Pracę z antropologii filozoficznej napisał pod kierunkiem prof. Mieczysława Gogacza. Przez rok studiował teologię na Uniwersytecie Nauk Humanistycznych w Strasburgu, jako stypendysta rządu francuskiego, uzyskując tam stopień licencjata.
Po powrocie do Polski był wikariuszem w dwóch parafiach: Chrystusa Króla w Toruniu (1978) i Matki Bożej Różańcowej w Gdyni (1978-81) oraz wykładowcą metafizyki w WSD w Pelplinie. W 1982 r. został proboszczem w Lignowcach k. Pelplina. W 1983 r. otrzymał nominację na duszpasterza rodzin diecezji chełmińskiej (był nim do 1989 r.) i diecezjalnego wizytatora nauki religii (do 1990 r.). W latach 1984-86 wykładał filozofię w WSD w Koszalinie, a w latach 1994-95 - metafizykę i historię filozofii w WSD w Elblągu. Od 1992 r. jest rektorem WSD w Pelplinie.

Reklama

Na Skałce w Krakowie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piątek - dzień dla każdego katolika bardzo ważny, dzień krzyżowej śmierci Zbawiciela, który siebie samego oddał za nas, by umożliwić nam nowe życie. W Krakowie Na Skałce wspominamy w tym dniu św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który podobnie jak Chrystus stanął w obronie godności człowieka, żeby samemu móc narodzić się dla nieba.
Wieczysta Nowenna do tego Świętego, którą odprawiamy w każdy piątek, tym razem 21 marca, w sposób szczególny została naznaczona przez obecność wikariusza biskupiego ds. środków społecznego przekazu archidiecezji częstochowskiej - ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Niedzieli. Jego osoba zbliżyła Kraków do Częstochowy - dawną stolicę Polski do stolicy duchowej naszego narodu.
Ks. inf. Skubiś przewodniczył Mszy św. w kościele skałecznym i wygłosił homilię. Świadectwo Stanisława ze Szczepanowa stanowi swoiste przynaglenie, dlatego Kaznodzieja zachęcił wszystkich do budowania życia na prawdzie i miłości. Miłość i prawda to dwa filary niezbędne do tego, by każdy mógł funkcjonować w społeczeństwie pokoju i wzajemnego zrozumienia, a przede wszystkim przebaczenia, które jest przecież istotą chrześcijańskiego życia - stwierdził ks. Skubiś.
W czasie swojego pobytu Na Skałce ks. inf. Skubiś został wyróżniony medalem, wydanym specjalnie z okazji 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Wręczenia medalu dokonał o. dr hab. Andrzej Napiórkowski - rektor Seminarium Paulinów Na Skałce i przeor klasztoru skałecznego. Jak mówił Ojciec Przeor, medal jest potwierdzeniem tego, co Ksiądz Infułat czyni dla Polski i polskości, dla obrony wartości chrześcijańskich, koniecznych do poprawnego funkcjonowania naszego społeczeństwa, które ma dążyć do zbawienia.

Br. Tomasz Wilk OSPPE

Radio Jasna Góra ma 8 lat

Słowa: "Tu Radio Jasna Góra..." po raz pierwszy dały się słyszeć z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski 25 marca 1995 r.
Początkowo Radio obejmowało swoim zasięgiem najbliższe okolice. Przed dwoma laty uruchomiono nowy nadajnik o mocy 5 kW, zasięg Radia wzrósł do ok. 90 km w promieniu wokół Częstochowy. Obecnie sygnał dociera nie tylko na teren archidiecezji częstochowskiej, ale również archidiecezji łódzkiej i katowickiej, diecezji sosnowieckiej, gliwickiej i kaliskiej. Radio Jasna Góra odbierane jest także w archidiecezji poznańskiej, w niektórych dzielnicach Warszawy i Wrocławia, a także po drugiej stronie Tatr - w Starym Smokowcu na Słowacji. Od kilku lat korzystać można także z przekazu internetowego na stronie: www.rjg.pl
W rozmowie z KAI generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski zwrócił uwagę na znaczącą rolę, jaką rozgłośnia odgrywa w życiu Sanktuarium. "Dzięki radiu «głos z domu Matki» może docierać do wielu polskich domów zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Życzę Rozgłośni Jasnogórskiej nade wszystko «ośmiu błogosławieństw» na tę 8. rocznicę istnienia".
Rozgłośnia na sposób stały współpracuje z Radiem Watykańskim, z chicagowską rozgłośnią WPNA, która nadaje 15-minutowe audycje dotyczące życia Jasnej Góry, jak również z Radiem Maryja, Radiem Niepokalanów, Radiem Rodzina we Wrocławiu, Radiem VIA w Rzeszowie, Radiem FIAT w Częstochowie.
W najbliższym czasie będzie zamontowany nowy nadajnik, który - podobnie jak poprzednie - został podarowany przez ofiarodawców z Niemiec. Poprawi to zasięg rozgłośni.
Jedną z audycji, które gromadzą przy radioodbiornikach i telefonach największą liczbę słuchaczy, jest Apel Jasnogórski. "Postanowiliśmy zaproponować radiosłuchaczom, aby codziennie przekazywali telefonicznie przez pół godziny przed Apelem swoje modlitewne intencje. Tak powstała Księga Apelowa - materialny zapis próśb i podziękowań powierzanych Królowej Polski" - mówi o. Roman Majewski - dyrektor Radia.

Reklama

Rafał Łączny

330. rocznica śmierci o. Kordeckiego

20 marca o. Jan Golonka przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej w 330. rocznicę śmierci o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego przeora Jasnej Góry z czasów potopu szwedzkiego. "To on przed świętym Obrazem Matki Bożej podczas oblężenia szwedzkiego, leżąc krzyżem na mod-litwie, wyszeptał: «Najświętsza Panienko, Tyś od burzących kolubryn mocniejsza»" - powiedział o. Golonka na początku Mszy św. Przypomniał, że w tym roku, 16 listopada, przypada 400. rocznica urodzin bohatera. "Mamy więc prawo, by ten 2003 r. był dla Jasnej Góry, dla Paulinów, dla Polski rokiem o. Augustyna Kordeckiego" - mówił o. Golonka. Po Mszy św. delegacja Fundacji "Pro Patria" złożyła wiązankę kwiatów przy urnie z prochami o. Kordeckiego w Kaplicy Matki Bożej.

Przybywają maturzyści

17 marca na Jasną Górę przybyła II grupa maturzystów archidiecezji gnieźnieńskiej. Dla 2,5 tys. młodzieży Mszę św. odprawił biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś wraz z ok. 30 duszpasterzami. Organizatorem pielgrzymki był ks. Tadeusz Kwitowski.
W dniach 19-22 marca ponad 200-osobowa grupa maturzystów diecezji radomskiej uczestniczyła w rekolekcjach zorganizowanych przez ks. Pawła Mąkosę. Msze św. dla młodzieży sprawowali: biskup senior Edward Materski oraz ks. inf. Jerzy Banaśkiewicz, protonotariusz apostolski z Radomia. Konferencje głosili m. in.: ks. dr Paweł Sobierajski, ks. Bernard Kasprzycki, ks. Józef Walusiak i ks. dr Sławomir Płusa.
21 marca pielgrzymowali maturzyści diecezji legnickiej. Dla ok. 5,5 tys. młodych Mszę św. odprawił biskup diecezji Tadeusz Rybak. Za organizację odpowiadał ks. Marek Mendyk.
Tego samego dnia ok. 1,2 tys. młodzieży maturalnej wraz z 28 duszpasterzami z diecezji kaliskiej przybyło na czuwanie nocne. W pielgrzymce wziął udział biskup pomocniczy diecezji Teofil Wilski, który odprawił Mszę św. Słowo Boże wygłosił ks. Rajmund Gruszka. Organizatorem czuwania był ks. kan. Jerzy Adamczak.
22 marca ok. 3,5 tys. młodzieży z diecezji sandomierskiej i 48 duszpasterzy pielgrzymowało pod hasłem: Z Różańcem w ręku idziemy w przyszłość. Eucharystię dla młodzieży sprawował biskup diecezji Andrzej Dzięga. Za organizację odpowiedzialny był ks. Bogdan Piekut.

W skrócie

22 marca metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dla 90 kierowników i opiekunów schronisk dla bezdomnych, prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta.

22 marca w 24. Pielgrzymce Obrońców Życia wzięło udział ok. tysiąca osób. Mszę św. odprawił abp Stanisław Nowak. W pielgrzymce udział wzięli: bp Jan Szkodoń z Krakowa i bp Jan Wątroba z Częstochowy. Spotkanie zorganizował dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

22 marca Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Ignacego Jeża rozpoczęło się nocne czuwanie Ruchu Szensztackiego. Ok. 700 osób modliło się o pokój dla świata, w intencji rodzin oraz Ojca Świętego. Organizatorem był ks. Arkadiusz Sosna z Instytutu Ojców Szensztackich.

23 marca zakończyły się trzydniowe Jasnogórskie Dni Skupienia. W piątej serii spotkań, które organizuje o. Dariusz Szuba OSPPE, wzięło udział 45 osób. Hasłem spotkań tego sezonu były słowa: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie Syn.

Zapowiedzi

6-12 kwietnia - Jasnogórskie Rekolekcje Wielkopostne

11 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Sosnowieckiej

12 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Łowickiej

12 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Płockiej

13 kwietnia - Wielkopostny koncert "Gaude Mater"

Tydzień w Polsce

Jan Paweł II mianował prefekta Kongregacji Nauki Wiary - kard. Josepha Ratzingera swoim osobistym wysłannikiem na obchody 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uroczystości te odbędą się w Krakowie 11 maja br.

Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński potwierdził, że polscy żołnierze z jednostki specjalnej GROM uczestniczą w bezpośrednich walkach z wojskami Saddama Husajna w Iraku, mimo iż Polska nie jest w stanie wojny z tym państwem. Prasa podała, że dotąd z budżetu MON przeznaczono 22 mln zł na pokrycie obecności naszych oddziałów w Iraku. Tymczasem dowództwo sił ONZ w Libanie wyraziło obawy o bezpieczeństwo pełniących tam pokojową misję m.in. polskich żołnierzy.

W Sejmie odbyła się debata o polskim udziale w wojnie przeciwko Irakowi. Decyzję prezydenta i rządu o wysłaniu polskich żołnierzy do Iraku poparły SLD, UP, PO i PiS. Przeciwko były LPR, PSL i "Samoobrona".

W kilkunastu polskich miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie i Poznaniu, pod has-łem "Stop wojnie" protestowano przeciwko akcji zbrojnej w Iraku.

W związku z wojną w Iraku Straż Graniczna zamknęła do odwołania 23 turystyczne przejścia graniczne ze Słowacją.

Senat odrzucił własny projekt ustanowienia 16 października Dniem Ojca Świętego Jana Pawła II - w 25. roku jego pontyfikatu. Dzień ten miał być poświęcony popularyzacji papieskiego nauczania i podejmowaniu działań społecznych realizujących wskazania międzyludzkiej solidarności i braterstwa. Projekt ustawy zgłosiło 15 senatorów, których reprezentował sen. Zbigniew Romaszewski.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zasugerował premierowi Leszkowi Millerowi dymisję. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej powiedział m.in.: "Musi sobie odpowiedzieć sam Leszek Miller na pytanie, czy jest w stanie w tym trudnym momencie nadal kierować państwem". Premier odparł w TVP, że nie widzi przeszkód, by dalej stać na czele rządu.

Juliusz Braun zrezygnował z funkcji szefa KRRiTV. - Uznałem, że wizje moja i pana Włodzimierza Czarzastego, sekretarza Rady, są nie do pogodzenia. Opowiadam się za ładem demokratycznym w świecie mediów, a pan Czarzasty za ograniczeniem tej wolności - tłumaczył swoją decyzję Juliusz Braun. Nową szefową KRRiTV została mianowana przez prezydenta Danuta Waniek (SLD). Wybrano ją głosami członków związanych z SLD i PSL.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zeznawał w Pałacu Prezydenckim jako świadek w tzw. sprawie Rywina. Prokuratura starała się o przesłuchanie po ujawnieniu wiadomości o prywatnym liście, jaki Lew Rywin miał skierować do Aleksandra Kwaśniewskiego po swoich wizytach w Agorze i konfrontacji z premierem Leszkiem Millerem.

Ciężki kryzys przywództwa i niska kultura polityczna, skrajny pragmatyzm i brak wartości w życiu publicznym oraz kontynuacja postaw peerelowskich - to główne przyczyny kryzysu elit w Polsce. Wskazali na nie uczestnicy panelu, który odbył się w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie.

Adam Małysz jako pierwszy w historii skoczek narciarski zdobył po raz trzeci z rzędu Puchar Świata.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież spotkał się z ojcami, których córki zginęły w wyniku wojny w Ziemi Świętej

2024-03-27 12:01

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

papież Franciszek

Pro Terra Sancta

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek przypomniał historię Bassama Aramina i Ramiego Elhanana, Izraelczyka i Araba, których córki w wieku 10 i 13 lat zostały zabite podczas toczącej się wojny w Ziemi Świętej. Nieco więcej wiadomości na ten temat przekazał Salvatore Cernuzio z Radia Watykańskiego.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

CZYTAJ DALEJ

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję