Reklama

Wiadomości ze świata

Niedziela Ogólnopolska 20/2003

Grzegorz Gałązka

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 7 maja 2003 r.

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 7 maja 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież wspomina pielgrzymkę do Hiszpanii

Jan Paweł II do Polaków

"Serdecznie witam licznych pielgrzymów z Polski. Wracamy dzisiaj pamięcią do ostatniej pielgrzymki do Hiszpanii, która zapisała się głęboko w moim sercu. Głównym celem tej podróży była kanonizacja pięciu nowych świętych: dwóch kapłanów i trzech sióstr zakonnych. Wszyscy oni żyli w trudnych czasach, w których przemoc dyktowana ideologią ścierała się z mocą wiary. Wprawdzie tylko jeden z nowych świętych - ks. Pedro Poveda oddał życie za wiarę jako męczennik, ale wszyscy oni oddawali je każdego dnia, wytrwale pełniąc posługę wobec najbardziej potrzebujących. Dziękuję Bogu za ten nowy dar świętości dla Kościoła w Hiszpanii i na całym świecie.
W przeddzień kanonizacji dane mi było spotkać się z młodzieżą. Większość przybyła z Hiszpanii, ale byli też młodzi z innych krajów. Nie brakło również młodych Polaków - tych, którzy żyją w Hiszpanii, i tych, którzy przyjechali z Polski. Jestem im wdzięczny za ich obecność, za towarzyszenie mi w mojej posłudze i za budowanie wspólnoty wiary z rówieśnikami z Europy i świata. Modlę się, aby wspólne dawanie świadectwa miłości Chrystusa i Kościoła owocowało w sercach młodzieży umocnieniem w wierze.
W tych dniach Kościół w Polsce, szczególnie w Krakowie, świętuje 750-lecie kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika, z którym historia Polski związała się na stałe. Już dzisiaj w duchu pielgrzymuję na Wawel i na Skałkę i oddaję hołd temu wielkiemu Patronowi Polski. Jego opiece zawierzam wszystkie sprawy Ojczyzny i Narodu. Niechaj jego wstawiennictwo wyprasza dar jedności, pokoju i wszelkiej pomyślności. Szczęść Boże!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 7 maja 2003 r.

Włochy

Na znaczenie wolności prasy dla zapewnienia pokoju, demokracji i rozwoju zwrócił uwagę Kofi Annan - sekretarz generalny ONZ - w swoim orędziu wystosowanym w związku z obchodzonym 3 maja br. Światowym Dniem Wolności Prasy. Przypomniał on, że wielu dziennikarzy jest więzionych czy szykanowanych w związku z pełnieniem swej misji. "Wielu z nich musiało zapłacić cenę życia" - powiedział Sekretarz i przypomniał, że w samym konflikcie irackim zginęło 14 reporterów, a 2 zaginęło bez wieści. Mówiąc o roli mediów w przekazywaniu informacji odnośnie do konfliktów zbrojnych, Kofi Annan podkreślił konieczność respektowania pewnych norm etycznych i zawodowych. "Narody Zjednoczone z niepokojem obserwują zjawisko selektywności informacji. Dlaczego niektóre wydarzenia przyciągają uwagę mediów, a inne o podobnym ciężarze gatunkowym nie mogą się przebić?" - pytał w orędziu Sekretarz Generalny ONZ. Zwrócił on również uwagę na rolę mediów w podsycaniu konfliktów i budzeniu nienawiści. Przestrzegł, że nadużycia w tej dziedzinie mogą mieć tragiczne konsekwencje dla ludzkości, i zapowiedział, iż sprawie wolności prasy poświęcony zostanie Światowy Szczyt na temat Społeczeństwa Informacyjnego. Szczyt ten ma się odbyć w grudniu br. w Genewie.

Reklama

Hiszpania

Jan Paweł II prosi Hiszpanię, aby pozostała chrześcijańska i broniła chrześcijańskich korzeni Europy - to bodaj najważniejsze komentarze prasy hiszpańskiej dotyczące 5. wizyty Ojca Świętego w tym kraju. Najobszerniej zrelacjonował to wydarzenie prawicowo-konserwatywny dziennik La Razón. Nad niemal całostronicowym zdjęciem Dostojnego Gościa w papamobilu widnieje duży napis: "Papież z Hiszpanią. Na zawsze". Wewnątrz numeru - obszerny serwis zdjęciowy z pielgrzymki wraz ze szczegółowymi opisami wszystkich jej fragmentów i cytatami z przemówień papieskich. Milion wiernych żegna Papieża na placu Kolumba, Papież jest najmłodszy wśród nas - to tylko niektóre, najwymowniejsze tytuły. Pod dużym zdjęciem ze spotkania Jana Pawła II z rodziną królewską w nuncjaturze widnieje tytuł: Królowie zapraszają Papieża z 6. wizytą do Hiszpanii. W innym komentarzu czytamy m.in., iż po sobotnim spotkaniu z Ojcem Świętym na Cuatro Vientos prawie 500 młodych ludzi, w znacznym stopniu pod wpływem osobistego świadectwa Papieża, zdecydowało się pójść za głosem powołania do stanu duchownego i zakonnego.

Francja

Francuski dziennik Le Figaro, komentując 5. wizytę Jana Pawła II w Hiszpanii, nazwał spotkanie z młodzieżą na Cuatro Vientos "odmładzającą kąpielą dla Papieża". Autor artykułu stwierdza, że "znajdzie ono godne miejsce w antologii najlepszych spotkań Papieża z młodymi ludźmi". Podkreśla m.in. "ogromną jasność umysłu" Ojca Świętego. Natomiast dziennik La Croix chwali "doskonałość hiszpańszczyzny" Papieża.
Prasa francuska zgodnie uważa, że wezwanie Ojca Świętego do zachowania przez Hiszpanów wartości chrześcijańskich należało do najważniejszych wypowiedzi w czasie pielgrzymki. Wszystkie francuskie dzienniki podkreślają również wielokrotne papieskie wezwania do życia w pokoju.

Tydzień na świecie

Mimo ostatnich wydarzeń na Kubie Stolica Apostolska nie będzie przerywać dialogu z Hawaną - powiedział m.in. watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano. Wyjaśnił on, że jest to ta sama "metoda", jaką stosował Paweł VI, który pertraktował z przywódcami Europy Wschodniej nawet wówczas, gdy dialog nie dawał nadziei. "Będziemy go kontynuować również za pośrednictwem nuncjusza na Kubie - abp. Roblesa i przez biskupów, a przede wszystkim przez kard. Ortegę, arcybiskupa Hawany" - dodał.

Nowym przełożonym generalnym Zakonu Karmelitów Bosych na okres 6 lat został Hiszpan - o. Luis Arostegui Gamboa OCD z Prowincji Nawarskiej. Wyboru dokonano w Avili - mieście św. Teresy od Jezusa, fundatorki Zakonu - podczas 89. Kapituły Generalnej Karmelu Terezjańskiego.

Prezydent USA George W. Bush ogłosił, że działania wojenne w Iraku dobiegły końca. Obecnie w kraju tym powstaje tymczasowy rząd z udziałem Irakijczyków, w tym działaczy emigracyjnych. Według zapewnień Amerykanów, będzie on odzwierciedlał podział religijny i etniczny Iraku.

Sąd apelacyjny w Palermo podtrzymał wyrok uniewinniający 84-letniego Giulio Andreottiego, byłego siedmiokrotnego premiera Włoch, niesłusznie oskarżanego o powiązania z mafią. Pierwszy wyrok, również uniewinniający, zapadł w 1999 r. Andreotti od początku twierdził, że pomówienia to akt zemsty na nim za twardą politykę antymafijną, jaką prowadził, będąc u władzy.

167 osób zginęło, a 520 zostało hospitalizowanych - to oficjalny bilans trzęsienia ziemi, które nawiedziło prowincję Bingol w Turcji.

Węgierska opozycja uniemożliwiła w parlamencie wysłanie do Iraku 300 żołnierzy, o co prosiły Stany Zjednoczone. Większość posłów uznała, że udział w misji jest dopuszczalny jedynie pod auspicjami ONZ lub NATO.

Kościół na Filipinach włączył się w walkę przeciw epidemii SARS. Aby zapobiegać zarażeniom, kard. Jaime Sin, arcybiskup Manili, wydał wskazówki dla wiernych, aby przyjmowali Komunię św. na rękę i aby powstrzymywali się od całowania figur świętych, co jest powszechną praktyką w filipińskich kościołach. Jednocześnie wezwał do odmawiania zaproponowanej przez niego modlitwy, w której zawarta jest prośba do Boga o ochronę przed SARS, a także o pomoc dla tych, którzy zostali nią doświadczeni.

Władze Chin ujawniły, że cała załoga - 70 marynarzy - zginęła w wypadku chińskiego okrętu podwodnego na Morzu Wschodniochińskim.

Libijskie MSZ wzięło odpowiedzialność za zamach na samolot PanAm, który w 1988 r. rozbił się nad Lockerbie. W zamian za skruchę Trypolisu i wypłatę odszkodowań rodzinom ofiar tragedii ONZ zniesie sankcje nałożone na Libię, a USA skreślą ją z listy krajów wspierających terroryzm.

34 osoby zginęły w wypadku na Węgrzech, gdy niemiecki autokar turystyczny wjechał pod pędzący pociąg na przejeździe kolejowym w pobliżu popularnej miejscowości Siofok nad Balatonem. W pociągu, którego kilka wagonów się wykoleiło, ranny został maszynista i jeden pasażer.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

[ TEMATY ]

papież

forum

Ghana

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

To ogólnoświatowe przedsięwzięcie ekumeniczne jest współtworzone przez chrześcijan wszystkich wyznań. Zostało zapoczątkowane w 1998 roku. Ma swoje lokalne odpowiedniki w wielu krajach świata. W Polsce jest nim Polskie Forum Chrześcijańskie.

CZYTAJ DALEJ

Książka, która zmienia perspektywę

2024-04-19 09:12

mat. organizatorów

To doskonały podręcznik dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, a zarazem książka, która może zmienić naszą perspektywę oceny wydarzeń, które dzieją się dookoła nas – mówił ks. Rafał Kowalski podczas konferencji poświęconej książce Joaquina Navarro-Vallsa „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rodziny NURT we Wrocławiu.

Rzecznik metropolity wrocławskiego przytoczył jeden z fragmentów książki, w którym Joaquin Navarro-Valls opisuje wspólną z papieżem wyprawę w góry. Kiedy Jan Paweł II podczas przerwy na odpoczynek zasnął rzecznik Stolicy Apostolskiej miał zapisać: „Patrzę jak spokojnie zasypia powierzając ster Kościoła Bogu”. – My byśmy napisali, że papież śpi. Oni widział coś więcej i dostrzegania tego czegoś więcej możemy się uczyć z tej publikacji – przekonywał ks. Rafał Kowalski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję