Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wręczono nagrody "Bóg zapłać" 2003

Abp Kazimierz Majdański, ks. prał. Józef Maj, Jan Mincewicz i ks. Krzysztof Ukleja to laureaci tegorocznej Nagrody "Bóg zapłać", przyznawanej przez miesięcznik Powściągliwość i Praca wydawany od ponad 100 lat przez Księży Michalitów. Nagrodę zbiorową "Bóg zapłać" 2003 Kapituła przyznała zespołowi redakcyjnemu Studia otwartego - Cybernetyki 7. Wręczenie nagród odbyło się 9 maja br. w Warszawie.
- Zło jest krzykliwe, głośne i zdominowało media - powiedział podczas ceremonii o. Kazimierz Tomaszewski, generał Zakonu Michalitów, który wręczał laureatom medale. - Dzisiejsza uroczystość świadczy o tym, że można i należy promować dobro - dodał.
Ks. prał. Józef Maj z parafii św. Katarzyny w Warszawie został nagrodzony za "pracę wychowawczą i duszpasterską w środowiskach akademickich oraz za ożywianie i pielęgnowanie najszczytniejszych tradycji narodowych, które znajdują swój wyraz m.in. w realizacji pomnika-sanktuarium Ofiar komunizmu z lat 1939-56".
Jana Mincewicza z Wilna wyróżniono za "działalność na rzecz kultury polskiej na Wileńszczyźnie oraz za wieloletnią pracę katechetyczną wśród mieszkających tam naszych rodaków".
Ks. Krzysztof Ukleja został nagrodzony za "kierowanie Caritas diecezji warszawsko-praskiej, która jest wzorem troski Kościoła o najuboższych". - Trudno sobie wyobrazić Kościół bez miłosierdzia, bez pracy charytatywnej - powiedział po otrzymaniu medalu. - Taka działalność uwiarygodnia Kościół - dodał. Zażartował również, że teraz trzeba się ostro wziąć do pracy, by zasłużyć na niebo, bo swoją nagrodę na ziemi już odebrał.
Nagrodę zbiorową "Bóg zapłać" 2003 Kapituła przyznała zespołowi redakcyjnemu Studia otwartego - Cybernetyki 7 za "stworzenie programu, który jest publiczną debatą o najróżniejszych problemach kraju i Kościoła". - Nasz program trwał półtora roku - przypomniał Paweł Nowacki, redaktor naczelny Studia otwartego. - Nie chciałbym zapeszać, ale jest szansa, by od czerwca Telewizja Puls i TV Niepoklanów wznowiły nadawanie - dodał.
Abp Kazimierz Majdański, który otrzymał nagrodę za "niezłomną służbę narodowi, przejawiającą się przede wszystkim we wszechstronnych działaniach na rzecz umacniania polskiej rodziny", nie mógł przybyć na ceremonię.

Reklama

Dzwon Zygmunta bił specjalnie dla Jana Pawła II

Z katedry na Wawelu prosto do Watykanu popłynęły 12 maja urodzinowe życzenia dla Jana Pawła II. Serdecznym pozdrowieniom towarzyszyło bicie dzwonu Zygmunta, który zwykle obwieszcza krakowianom ważne wydarzenia. Całość transmitowała włoska telewizja.
Na wieżę Zygmuntowską wspięli się kardynałowie Crescenzio Sepe, Franciszek Macharski, przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych Ferdinando Casini i wiceminister spraw zagranicznych Włoch Mario Baccini. "Dziękujemy Ci, Ojcze Święty!" - mówił po polsku kard. C. Sepe. Powiedział, że nie ustaje w podziękowaniach Bogu za to, że daje Janowi Pawłowi II siłę i energię do sprawowania obowiązków pontyfikatu. Zauważył, że wszystkie dzwony na całym świecie będą z radością biły na cześć Papieża. Szef włoskiego parlamentu F. Casini podkreślił, że Jan Paweł II jest ambasadorem języka włoskiego na cały świat i Włosi nie przestaną mu za to dziękować. Złożył także Papieżowi życzenia urodzinowe. "Rzym spotkał się z Krakowem" - mówił z wieży Zygmuntowskiej kard. Franciszek Macharski. Kraków Ojca Świętego składa swoje życzenia od św. Stanisława, z katedry wawelskiej. To jest głos Krakowa na 25-lecie, na nadchodzące już wnet urodziny. Zawsze i stale Kraków kocha Ojca Świętego". Wiceminister spraw zagranicznych Włoch M. Baccini dodał żartobliwie, że wprawdzie statystyki watykańskie przewidują, że setna podróż apostolska Jana Pawła II odbędzie się dopiero w czerwcu, to dzięki telewizyjnemu spotkaniu z Krakowem można powiedzieć, że ta pielgrzymka odbywa się właśnie teraz. Włosi przypomnieli również, że podczas wizyty w parlamencie Italii w listopadzie ub.r. Ojciec Święty otrzymał w darze miniaturę krakowskiego dzwonu, który bił dla niego 25 lat temu na wieść o wyborze Papieża z Krakowa i towarzyszył mu zawsze podczas pielgrzymek do ojczyzny.
Po złożeniu życzeń jedenastu dzwonników wawelskich rozkołysało dzwon Zygmunta, który obwieścił początek międzynarodowych obchodów ćwierćwiecza pontyfikatu Jana Pawła II.

Złoty Krzyż Zasługi Archidiecezji Łódzkiej dla ks. inf. Ireneusza Skubisia

Arcybiskup łódzki Władysław Ziółek przyznał redaktorowi naczelnemu Tygodnika Katolickiego Niedziela - ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi Złoty Krzyż Zasługi w dowód wdzięczności za przyjęcie przed 10 laty pod skrzydła Niedzieli Łódzkiej - edycji diecezjalnej oraz za wspieranie Kościoła łódzkiego mądrością i bogactwem doświadczenia osobistego i kapłańskiego życia. Złoty Krzyż Zasługi, najwyższe odznaczenie archidiecezji łódzkiej, przyznawany jest osobom, które mają szczególny wkład w budowanie Kościoła łódzkiego.
Wręczenie odznaczenia miało miejsce podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w niedzielę 4 maja br. w sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach. Msza św. pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka, koncelebrowana przez bp. Adama Lepę, bp. Ireneusza Pękalskiego oraz księży dekanatu pabianickiego, stanowiła centrum obchodów 10. rocznicy utworzenia Niedzieli Łódzkiej, która ukazuje się od 11 kwietnia 1993 r. i była pierwszą edycją diecezjalną Tygodnika Katolickiego Niedziela. Poproszony o wygłoszenie okolicznościowego kazania - ks. inf. Ireneusz Skubiś wyraził najpierw radość i wdzięczność, że uroczystość jubileuszowa ma miejsce w kościele poświęconym św. Maksymilianowi Kolbemu, którego postać inspiruje go od czasu studiów seminaryjnych i pierwszych lat pracy dla mediów katolickich. Ksiądz Redaktor podziękował Pasterzom archidiecezji łódzkiej za życzliwość dla Niedzieli, a księżom proboszczom za bezinteresowny trud kolportażu tego największego w Polsce tygodnika katolickiego.
Na uroczystości w Pabianicach obecni byli także: ks. prał. Ryszard Olszewski - proboszcz miejsca i kustosz sanktuarium, ks. prał. Stanisław Grad - dziekan dekanatu tomaszowskiego, ks. kan. Waldemar Kulbat - redaktor odpowiedzialny za Niedzielę Łódzką oraz księża proboszczowie parafii pabianickich: ks. Marek Ristau, ks. kan. Czesław Rosiak, ks. dr Adam Mikuła. Z Częstochowy przybyli redaktorzy współpracujący z edycją łódzką - Ewa Oset i Piotr Kublicki. Niedzielę Łódzką reprezentowali redaktorzy Elżbieta Adamczyk, Aleksandra Łuczak i Marian Miszalski.
Abp Ziółek sprawował Eucharystię w intencji dalszego rozwoju czytelnictwa prasy katolickiej w archidiecezji łódzkiej. W słowie na zakończenie Liturgii Ksiądz Arcybiskup wyraził życzenie, aby Tygodnik Katolicki Niedziela był nadal stale obecny w życiu Kościoła i narodu. "Niech się rozchodzi to pismo! Dziś, gdy tyle zagrożeń, tyle zatrutych źródeł, musimy być czujni i zwracać się do źródeł czystych, nieskażonych, które pozwalają nam przeżywać godnie nasze ludzkie powołanie" - apelował abp Ziółek.

Elżbieta Adamczyk

Tydzień w Polsce

Święcenia biskupie przyjął ks. prał. Paweł Stobrawa - dotychczasowy proboszcz opolskiej parafii pw. Świętych Piotra i Pawła - mianowany przez Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Głównym konsekratorem nowego biskupa był abp Alfons Nossol, a współszafarzami sakramentu byli opolscy biskupi pomocniczy: Jan Bagiński i Jan Kopiec.

Metropolita Wilna - kard. Juozas Audrys Baczkis został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu odbyła się sesja naukowa poświęcona encyklice Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia, przygotowana przez Wrocławskie Towarzystwo Teologiczne działające przy tej uczelni.

Blisko 40 rektorów i profesorów katolickich uniwersytetów z 10 krajów europejskich uczestniczyło w Warszawie w konferencji Stowarzyszenia Europejskich Uniwersytetów Katolickich (FUCE). Gospodarzem spotkania był Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Sławomir Kawecki został ponownie wybrany na dwuletnią kadencję sekretarzem generalnym Europejskiego Stowarzyszenia Kapelanów Portów Lotniczych. Ks. Kawecki jest kapelanem międzynarodowego lotniska im. Fryderyka Chopina na Okęciu w Warszawie.

W Poznaniu uczczono 20. rocznicę śmierci związanego z solidarnościową opozycją dominikanina o. Honoriusza Kowalczyka, który zginął w czasie stanu wojennego w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Obok Amerykanów i Brytyjczyków Polska jako jedyny kraj z koalicji antysaddamowskiej zdecydowała się administrować powojennym Irakiem (Australia i Dania zrezygnowały ze względu na protesty społeczne). Rząd wybrał "górnopołudniową" strefę stabilizacyjną. W MON trwają już przygotowania do wysłania polskich żołnierzy do Iraku.

Premier Leszek Miller zapowiedział, że wkrótce w Waszyngtonie powstanie polska misja gospodarcza, która będzie wspierać nasze firmy starające się o kontrakty na odbudowę Iraku.

Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy referendalnej, według którego po pierwszym dniu referendum europejskiego będzie można podawać dane o frekwencji.

We Wrocławiu obradowali prezydenci krajów tzw. Trójkąta Weimarskiego - Francji, Niemiec i Polski: Jacques Chirac, Gerhard Schröder i Aleksander Kwaśniewski. Spotkanie zdominowała sprawa rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. Prezydent Francji powiedział m.in.: "Unia nie potrzebuje, żeby Polska była pomostem między nią a USA, ale potrzebuje Polski w swoich strukturach".

"Dziennikarz ma prawo do błędu. Jeśli wykaże należytą staranność, zbierając materiał, to nie może odpowiadać za naruszenie dobrego imienia, gdyby publikacja okazała się nieprawdą" - uznał Sąd Najwyższy, rozpatrując kasację od wyroku za artykuł Wakacje z agentem w nieistniejącym już dzienniku Życie. Jego autorzy nie muszą przepraszać Aleksandra Kwaśniewskiego. "I tak nie mieliby gdzie..." - powiedział m.in. prezydent, który w czasie wydania orzeczenia przygotowywał się do wystąpienia na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Lider Ligi Polskich Rodzin - poseł Roman Giertych wyliczył, że informacjom o eurosceptykach poświęcono ostatnio w publicznych mediach jedynie 2% czasu antenowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

[ TEMATY ]

klinika

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję