Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Francji

Lotniska - skrzyżowanie dróg ludzkości

Ks. Sławomir Kawecki, kapelan międzynarodowego lotniska im. Chopina na Okęciu w Warszawie, został ponownie wybrany na sekretarza generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Kapelanów Portów Lotniczych. Funkcję tę powierzono mu podczas IV Europejskiego Seminarium Katolickich Kapelanów Lotnictwa Cywilnego, które obradowało w Lyonie w dniach 12-15 maja br. Podczas obrad abp Agostino Marchetto, sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, wyraził uznanie dla ks. Kaweckiego za niezwykłą aktywność i podziękował polskiemu duchownemu za wszystko, co czyni w dziedzinie apostolatu lotnictwa cywilnego.
Temat lyońskiego seminarium brzmiał: Jedność w różnorodności - wyzwania dla opieki duszpasterskiej nad lotnictwem cywilnym. Abp Marchetto stwierdził, że kapelani lotnisk pracują w środowisku stanowiącym mieszaninę ras, kultur i religii, co sprawia, że ich posługa jest niezwykle trudna, ale jednocześnie niezmiernie ważna. Za Janem Pawłem II nazwał lotniska "prawdziwym skrzyżowaniem dróg ludzkości". Kapelani ogarniają swą troską nie tylko załogi samolotów i personel naziemny, mechaników i techników, ale także pasażerów. Dla wszystkich kapelan ma być znakiem "jedności w różnorodności" - podkreślił abp Marchetto.
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Migrantów i Podróżujących zachęcił też do regularnego sprawowania Mszy św. w kaplicach, które są "duchowym sercem lotniska", a także do dbania o to, aby kaplica, w której jest ona celebrowana, była widoczna, a droga do niej wyraźnie oznakowana. Wszystkie ważniejsze lotniska świata i Europy posiadają kaplice, w których posługuje 110 kapelanów.

Kuba

Kubańscy funkcjonariusze urzędu bezpieczeństwa ostrzegli chrześcijan przed zbiorowymi modlitwami w intencji aresztowanych niedawno dysydentów. Rzecznik kubańskiej Fundacji na rzecz Praw Człowieka - Alain Leon Gomez powiedział dziennikarzom w Hawanie, że otrzymał ostrzeżenie od oficera służb bezpieczeństwa, który zagroził mu, że "jeśli jeszcze raz zapali świecę za dysydenta, zostanie przybity gwoździami".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Powstał nowy film poświęcony życiu św. Teresy z Lisieux. Opowiada on historię św. Teresy przez wgląd w jej życie wewnętrzne i rozwój duchowy. Odtwórczynią głównej roli jest Lindsay Younce, niedawno nawrócona na katolicyzm była członkini Stowarzyszenia Przyjaciół (kwakrów). Film został zadedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Teresa jest pierwszym w historii kina pełnometrażowym filmem non-profit, sfinansowanym z ofiar.

Francja

Jeszcze w tym roku zakończy się w Metzu etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego jednego z "ojców zjednoczonej Europy" - Roberta Schumana. Postulator procesu - ks. Jacques Paragon przypomniał m.in., że dużą wagę do tej sprawy przywiązuje Jan Paweł II. "Papież wielokrotnie wskazywał na postać Schumana jako wzór chrześcijanina zaangażowanego w życie polityczne; były francuski premier i wieloletni parlamentarzysta pojmował swoją działalność jako całkowite powierzenie się Bogu" - powiedział ks. Paragon.
Starania o beatyfikację Roberta Schumana podjęto w 1990 r. Od pewnego czasu prowadzone są też procesy dwóch innych twórców zjednoczonej Europy - kanclerza Niemiec Konrada Adenauera oraz premiera Włoch Alcide de Gasperiego.

Słowacja

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji - bp František Tondra, komentując wyniki referendum europejskiego na Słowacji, podkreślił m.in., że "w dalszym ciągu Kościół będzie domagał się wprowadzania chrześcijańskich zasad w Unii Europejskiej". Biskup spiski w realizacji tych zasad chce współpracować z innymi Kościołami na Słowacji.

Chiny

Chińska policja aresztowała ks. Lin Daominga, kapłana Kościoła podziemnego z diecezji Fuzhou na zachodzie kraju. Funkcjonariusze aresztowali najpierw matkę duchownego, a później jego samego. Według informacji podanej przez UCA News, matka ks. Daominga pracowała w podziemnym seminarium duchownym w Changle, niedaleko Fuzhou. 12 kwietnia br. została aresztowana wraz z 8 seminarzystami i osadzona w więzieniu. Jak mówią świadkowie, ks. Lin odwiedził ją 3 maja br. i natychmiast został aresztowany.
11 kwietnia br. w Jiangtian policja aresztowała ks. Zhenga Ruipinga wraz z grupą 10 kleryków; mimo że nie przedstawiono mu żadnych zarzutów, przebywa on nadal w areszcie.

Tydzień na świecie

28 czerwca br. - w czasie pierwszych Nieszporów uroczystości Świętych Piotra i Pawła w Bazylice Watykańskiej - Papież Jan Paweł II ogłosi adhortację posynodalną Ecclesia in Europa. Jak poinformował mistrz ceremonii papieskich - bp Piero Marini, dokument stanowić będzie podsumowanie obradującego w październiku 1999 r. II Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Europy. Jego temat brzmiał: Jezus Chrystus żyjący w swoim Kościele źródłem nadziei dla Europy.

"Kościół w Rosji ma dziś nową patronkę" - tak skomentował kanonizację m. Urszuli Ledóchowskiej abp Tadeusz Kondrusiewicz z Moskwy, obecny na uroczystościach 18 maja br. w Rzymie. Przypomniał on m.in., że św. Urszula przez wiele lat pracowała w Petersburgu i pamięć o niej wśród mieszkańców miasta jest wciąż żywa. "Ona była apostołką nowej ewangelizacji, mam nadzieję, że jej kult rozwinie się w Rosji" - powiedział abp Kondrusiewicz.

Patriarchat Moskiewski wydał 19 maja br. oświadczenie w imieniu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, iż "kategorycznie nie zgadza się z decyzją o utworzeniu nowych katolickich diecezji w Kazachstanie".

Amnesty International ujawniła, że państwa grupy G-8, będące głównymi dostawcami broni w świecie, nie stosują się do międzynarodowych zobowiązań, dostarczając broń krajom, które naruszają prawa człowieka.

Nowym prezydentem Argentyny został Nestor Kirchner. Z drugiej tury wyborów wycofał się były prezydent Carlos Menem.

The Guardian opublikował wyniki przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii "sondażu w sprawie euro", według których większość Brytyjczyków nadal sprzeciwia się zastąpieniu funta wspólną walutą UE.

Socjalistyczni deputowani do francuskiego Zgromadzenia Narodowego złożyli projekt ustawy zezwalającej na stosowanie we Francji eutanazji. Jednocześnie próby przeforsowania podobnej ustawy podjęli socjaliści rządzący w Wielkiej Brytanii.

Rosyjska Duma ratyfikowała traktat graniczny z Litwą. Dla Litwinów jest to fakt o znaczeniu symbolicznym - zamyka okres formowania państwa po odzyskaniu niepodległości na początku lat 90. XX wieku.

W trzęsieniu ziemi w północnej Algierii zginęło ponad tysiąc osób, ok. 7 tys. zostało rannych. Taki jest początkowy bilans strat. Wstrząsy osiągnęły 6,7 stopnia w skali Richtera.

Rumuńskie służby wywiadowcze wykryły plany zamachu terrorystycznego na obiekty zachodnie na terenie tego kraju.

Dziewięć samobójczych zamachów terrorystycznych wstrząsnęło Izraelem i Marokiem, zginęło ok. 50 osób. Był to prawdopodobnie skoordynowany atak al-Kaidy.

Zdaniem amerykańskich i europejskich ekspertów, al-Kaida rozpoczyna nową kampanię terroru. Twierdzą oni, iż choć Osama ben Laden pozostaje liderem organizacji, kieruje nią jednak nowe pokolenie dowódców.

Rządy Indonezji i Filipin przeprowadziły wielkie operacje wojskowe przeciwko separatystom islamskim, działającym w tych krajach.

Tajwan walczy z epidemią SARS w osamotnieniu, gdyż Pekin nie dopuszcza go do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Chiny, z których wirus dotarł do Tajwanu, zapowiedziały, że zablokują jego wniosek o przyjęcie do WHO jako obserwatora.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję