Reklama

"Ja tam u was byłem"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwiastunom z gór, stopom ich cześć,
bo niosą nam radosną wieść - tę wieść:
Pokoju dar, wśród życia dróg...
(Z ulubionej przez Jana Pawła II pieśni oazowej)

13 grudnia 2001 r. dostąpiłem łaski rozmowy z Jego Świątobliwością Janem Pawłem II. Ojciec Święty, dowiedziawszy się, że jestem proboszczem w Ochotnicy, stwierdził: "Ja tam u Was byłem".
Pamiętał drewniany ochotnicki kościół, był dobrze zorientowany co do działalności partyzanckiej na terenie wsi w czasie II wojny światowej i pytał: "Czy jeszcze żyje ten ksiądz, który przed laty był w Ochotnicy proboszczem?". Chodziło o ks. Wojciecha Zygmunta, proboszcza parafii w latach 1953 -81. Ks. Zygmunt w 2001 r. miał już 90 lat i był jednym z najstarszych kapłanów diecezji tarnowskiej. Rezydował w Domu Opieki Społecznej w Kupieninie. Zmarł 6 sierpnia 2002 r.
Ta niezwykła rozmowa z Ojcem Świętym świadczy o tym, jak głęboko zapadły i utkwiły w jego pamięci Gorce i wydarzenia z historii konkretnych miejscowości. Wspomniane spotkanie zmobilizowało mnie do poszukiwania w Ochotnicy papieskich szlaków. Z Kalendarium życia Karola Wojtyły (Znak - Kraków 1983, s. 119-122) dowiadujemy się, że w styczniu 1953 r. profesorowie z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie (prof. dr Jacek Hennel, prof. dr Andrzej Hrynkiewicz, dr Stanisław Szymczyk) zaprosili ks. Karola Wojtyłę "na wycieczkę w Gorce, co zapoczątkowało całą serię dalszych wypraw narciarskich". W czerwcu tegoż roku 10-osobowa grupa wraz z ks. Wojtyłą była na dwudniowej wycieczce w Gorcach i Beskidzie Wyspowym. Także we wrześniu ks. Wojtyła był w Gorcach. W sierpniu następnego roku odbył kilkudniową wycieczkę z Rabki przez Turbacz a Lubań w Pieniny oraz na Przehybę. 12 września w czasie kolejnej wyprawy "na przepięknej «trasie spacerowej» między Turbaczem a Lubaniem" ks. Wojtyła przeprowadził zasadniczą rozmowę z prof. Stefanem Swieżawskim i jego żoną o pracy naukowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Prof. Swieżawski namawiał wtedy gorąco ks. Wojtyłę, aby oddał swe siły i zdolności pracy na tej uczelni. Tak zaczęła się wieloletnia praca przyszłego Ojca Świętego Jana Pawła II jako profesora KUL-u. Od 20 stycznia 1955 r. w czasie przerwy semestralnej ks. Wojtyła był na nartach z grupą młodzieży w Ochotnicy Górnej. Mieszkali wtedy u Józefa i Katarzyny Janczura w przysiółku Skałka. Tam codziennie przeżywali Mszę św., w ciągu dnia jeździli na nartach, a wieczorami prowadzili dyskusje filozoficzno-światopoglądowe. Niezapomniana była wyprawa narciarska na Lubań. Podchodzili tam od Studzionek. Na szczycie, przy cudownej zimowej pogodzie, ks. Wojtyła odprawił Mszę św. Ołtarz zrobiony był z nart, a tłem była panorama ośnieżonych i oświetlonych blaskiem zimowego słońca Tatr. Wyprawa ta bardzo ich zmęczyła, gdyż według ówczesnych przepisów kościelnych, zachowali post eucharystyczny od północy i jechali na czczo. W wyprawie brali udział m.in. prof. Jerzy Janik i prof. Jacek Hennel.
Gorce były jednymi z ulubionych gór Jana Pawła II, dlatego - o ile tylko pozwalał mu na to czas - chętnie do nich wracał. Przez nie przebiega granica archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej, a szczyty Gorca i Lubania położone są na terenie parafii Ochotnica Dolna. W książce Zapis drogi... Wspomnienia o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły (Kraków 1998) odnotowane są m.in. następujące wycieczki szlakami przez Ochotnicę: 10 sierpnia 1954 r.: Turbacz - Lubań - Czorsztyn; 20 stycznia 1955 r., 11 sierpnia 1958 r.: Turbacz - Lubań - Krościenko, a było to tuż przed jego biskupią konsekracją. W dniach 1-8 sierpnia 1963 r. kard. Wojtyła wraz z grupą znajomych odbył wycieczkę w Beskid Wyspowy oraz w Gorce i na Turbacz. W wydanej w 2002 r. książce Pilnujcie mi tych szlaków (A. Matuszczyk, U. Własiuk) opisany jest m.in. pobyt Jana Pawła II na ochotnickiej ziemi w styczniu 1955 r. Do umiłowania Gorców nawiązał Jan Paweł II w czasie I pielgrzymki do Ojczyzny, w Nowym Targu, oraz podczas kolejnej - w 1997 r. - w Ludźmierzu, gdy 7 czerwca, patrząc na pasmo Gorców, zachęcał zgromadzone tysiące pielgrzymów do wędrowania, mówiąc: "Chodź na Turbacz! O - widać go". Przed południem tegoż samego dnia Jan Paweł II mógł nacieszyć się widokiem Gorców i podziwiać je z okien helikoptera, lecąc ponad szczytami Turbacza i Lubania w Pieniny.
W roku jubileuszowym 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, o czym informowała także Niedziela (nr z 25 maja 2003 r.) w artykule Tadeusza A. Janusza Szlak papieski w Beskidzie Wyspowym i Gorcach, społeczność wspomnianych pasm górskich postanowiła uczcić tego niezwykłego Turystę, wytyczając przez wzniesienia szczytów i miejscowości szlaki, którymi w przeszłości rzeczywiście wędrował ks. Karol Wojtyła.
By upamiętnić papieskie wędrowanie po Gorcach, w Międzynarodowym Roku Gór i Roku Gorców mieszkańcy Ochotnicy wznieśli w pobliżu niewielką, ale uroczą kapliczkę z kamienia z kopią limanowskiej Piety. Poświęcono ją 29 czerwca 2002 r. Od kilku lat w uroczystość Świętych Piotra i Pawła o godz. 16.00 odprawiana jest pod szczytem Gorca Msza św. za Piotra naszych czasów, a także o błogosławieństwo dla turystów oraz o pomyślny urodzaj grzybów i owoców leśnych, z których te okolice słyną. W tym roku Msza św. na Gorcu poprzedzona będzie jeszcze uroczystym otwarciem Gorczańskiego Szlaku Papieskiego biegnącego przez Ochotnicę i nabożeństwem przy kościele w Ochotnicy Dolnej o godz. 11.00. Na zakończenie sezonu wakacyjnego w Gorcach, pod koniec sierpnia, sprawowana jest Msza św. obok bazy namiotowej na Lubaniu.
Sąsiedzi ochotnickiego kościoła pamiętają, jak w 1978 r. cieszył się wyborem na papieża kard. Wojtyły ich proboszcz - ks. Wojciech Zygmunt i szczycił, mówiąc: "Przecież on nie tak dawno u mnie był i razem jeździliśmy na nartach".
O prywatnej obecności kard. Wojtyły w Ochotnicy Dolnej zdały także relację osoby z krakowskiego "Środowiska" - współautorzy książki Zapis drogi... Wspomnienia o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły.
W lipcu 1972 r. trzy matki (Teresa Życzkowska, Maria Heydlowa i Danuta Ciesielska) wraz z dziećmi (w sumie jedenaście osób) przyjechały na wypoczynek do Ochotnicy i zamieszkały w wynajętym nowym domu dość daleko od kościoła. We wsi nie było jeszcze wtedy prądu. Pewnego wieczoru nawiedzili ich niespodziewani, ale jakże zacni goście. Był to kard. Karol Wojtyła wraz ze swym kapelanem - ks. Stanisławem Dziwiszem. Długo nie mogli znaleźć wypoczywających, gdyż nie mieli dokładnego adresu, a Ochotnica to wieś długa i wielu turystów przybywało tu już wtedy na wypoczynek. Kard. Wojtyła był jednak wytrwały w poszukiwaniach i udało się. Ileż było radości z tego spotkania, serdecznych rozmów i żartów z dziećmi. Na zakończenie Ksiądz Kardynał udzielił im błogosławieństwa. Odnajdując teraz papieskie szlaki po Ochotnicy, stwierdziłem, że był to dom Państwa Waresiaków w osiedlu Polisiówka, którzy będąc wówczas nauczycielami, mieszkali w Szczawnicy, a nowo wybudowany dom wynajmowali letnikom.
Znający bliżej Ojca Świętego i jego zamiłowanie do gór ks. prof. Stanisław Nagy, sercanin, potwierdza, że w prywatnych rozmowach z Janem Pawłem II i wspomnieniach dawniejszych wędrówek miejscowość Ochotnica wymieniana jest często.
Bogu dzięki za każdy ślad obecności Ojca Świętego na gorczańskiej ziemi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję