Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust u św. Kingi w Starym Sączu

Świętość wielu świętych i błogosławionych jest owocem wiary narodów chrześcijańskich Europy - mówił pasterz diecezji tarnowskiej bp Wiktor Skworc.
24 i 27 lipca Hierarcha przewodniczył uroczystościom odpustowym przy papieskim ołtarzu na błoniach w Starym Sączu, czyli w miejscu, gdzie w 1999 r. Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę. 24 lipca Kościół ją wspominał w liturgii. Do Starego Sącza przybyli wierni z całej Sądecczyzny oraz spoza granic diecezji tarnowskiej.
Bp Skworc mówił, że współcześni chrześcijanie, tak jak św. Kinga przed wiekami, powinni świadczyć, że wiara chrześcijańska stanowi jedyną wyczerpującą odpowiedź na pytania, jakie życie stawia każdemu człowiekowi i każdej społeczności.
Uroczystość miała szczególny charakter ze względu na obecność przy papieskim ołtarzu księży neoprezbiterów diecezji tarnowskiej. Ksiądz Biskup wręczył im dekrety, kierujące ich do pierwszych placówek duszpasterskich.
Bp Skworc przyznał, że dziś Kościół w sposób szczególny potrzebuje modlitwy i świadectwa sióstr klarysek. Żyjąc za klauzurą, są niejako zabrane ze świata, ale żyją dla współczesnego człowieka, który przybywa do Starego Sącza, aby oprzeć się na modlitwie, świadectwie i miłości zakonnic.
Do uroczystości odpustowych siostry klaryski i wierni świeccy przygotowywali się przez nowennę, odprawianą codziennie wieczorem w przyklasztornym kościele. W Starym Sączu św. Kinga jest otaczana szczególną czcią. Patronuje samorządowcom całej Sądecczyzny, a od wieków opiekuje się górnikami wydobywającymi sól.
Legenda głosi, że Kinga, widząc nędzę materialną mieszkańców Bochni, wskazała miejsce, gdzie miała znajdować się sól i tak rozpoczęła swą działalność bocheńska kopalnia soli. Do najpopularniejszych jednak należały legendy o cudach św. Kingi powstrzymującej najazdy Tatarów oraz o cudownym odkryciu Dunajca i powstaniu Tatr z porzuconej korony św. Kingi.

Reklama

K. D.

Relikwie św. Teresy z Lisieux będą pielgrzymować po Polsce

Wiosną 2005 r., prawdopodobnie w maju i czerwcu, będą pielgrzymować po Polsce relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Jej doczesne szczątki peregrynują po całym świecie od 1994 r.
Zdaniem karmelity - o. Jana Malickiego, św. Teresa nie tylko patronuje misjom, ale "przede wszystkim sama daje nam przykład nowej ewangelizacji w praktyce", w pełni realizując powołanie "rybaka dusz".
Relikwie goszczą zazwyczaj w katedrach, kościołach karmelitańskich i świątyniach noszących wezwanie św. Teresy, lecz o ich przyjęcie mogą starać się także inne parafie.
Szczegóły pielgrzymki będą podawane przez komitet organizacyjny, który powstanie za kilka miesięcy i zajmie się koordynacją przygotowań do peregrynacji relikwii. Odpowiedzialnym za jego tworzenie jest o. Szczepan Praśkiewicz, prowincjał Karmelitów Bosych.
Propozycja peregrynacji relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus powstała już kilka lat temu. Uczestnicy II Ogólnopolskiego Kongresu Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych skierowali w 2002 r. prośbę w tej sprawie do Episkopatu Polski. Napisali w oświadczeniu wydanym po zakończeniu obrad, że "obecność relikwii Świętej z Lisieux pomogłaby nam zintegrować się bardziej z dziedzictwem duchowym Kościoła w Europie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Międzynarodowy zlot młodzieży w Wadowicach

Przyjdźcie do mnie spragnieni - pod takim hasłem spotkali się w Wadowicach w dniach 22-27 lipca br. chrześcijanie różnych wyznań. Był to już czwarty międzynarodowy zlot młodzieży, organizowany przez Wspólnotę "Emmanuel".
Zlot poprzedziło Forum Muzyczne (17-20 lipca), którego uczestnicy uczyli się wielbić Boga tańcem i śpiewem.
Na boisku przy klasztorze Ojców Karmelitów ustawiono namiot dla tysiąca osób, w którym odbywały się warsztaty tematyczne. Niektóre z warsztatów, np. o liturgii, prowadzone były przez przedstawicieli dwóch obrządków - łacińskiego i greckokatolickiego. Podczas warsztatów mówiono o wolności, samotności, sektach, planowaniu rodziny i polityce. Uczestnicy zlotu słuchali konferencji m.in. o tym, jak spotkać Boga w obowiązkach dnia codziennego, jak być świadkiem Jezusa we współczesnym świecie.
Jak co roku, w spotkaniu uczestniczyła młodzież z Europy Wschodniej - Ukrainy, Białorusi i Rosji.
Wspólnota "Emmanuel" powstała w 1972 r. we Francji. Dziś obecna jest już w 60 krajach, m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i Rosji. Tworzą ją kapłani i świeccy. Członkowie Wspólnoty organizują m.in. spotkania modlitewne w parafiach i rekolekcje dla małżeństw.

Reklama

Rowerowy maraton do Rzymu

100 osób bierze udział w IV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej do Rzymu, która wyruszyła z Nowej Dęby 18 lipca br. pod hasłem Aby byli jedno. Na rowerach jedzie 80 pielgrzymów, w tym 10 kobiet. Trasa liczy ponad 2 tys. km. Pielgrzymi będą jechać do Wiecznego Miasta ok. dwóch tygodni. 6 sierpnia przyjmie ich na audiencji Ojciec Święty Jan Paweł II. W pielgrzymce uczestniczy sześciu księży, w tym trzech z diecezji sandomierskiej. Najmłodszy uczestnik ma 14 lat, najstarszy - 73. Na rowerze jedzie również Stefan Buś, właściciel piekarni w Nowej Dębie, który użyczył na potrzeby wyprawy czterokomorowego pieca, dzięki czemu uczestnicy mają na bieżąco świeży chleb, wypiekany co drugi dzień przez piekarzy z ekipy towarzyszącej rowerzystom. W ekipie jest również lekarz - Ryszard Bury oraz obsługa techniczna.
Organizatorem pielgrzymki jest ks. Mariusz Nowak, prezes Katolickiego Klubu Sportowego "Alpin" w Rzeszowie, wikariusz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Małopolskim.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Papieżu Janie Pawle II

"25 lat na Stolicy Piotrowej"

Główna nagroda: Pielgrzymka samolotowa do Ziemi Świętej z Duszpasterstwem Pielgrzymkowym Księży Pallotynów.
Pełny zestaw pytań konkursowych i regulamin Konkursu opublikowane są w Tygodniku "Niedziela" nr 30 z 27 lipca 2003 r. i w Internecie: www.konkurs.k.pl.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej i Polska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich

Przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego
Prof. Witold Stępniewski
Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej

Tydzień w Polsce

20 lipca w karmelitańskim sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej k. Krakowa zakończyło się 5. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Szkaplerz noś, na Różańcu proś - to historyczne hasło przyświecało pielgrzymom żyjącym pobożnością szkaplerzną na spotkaniu odbywającym się w Roku Różańca Świętego. W spotkaniu Rodziny Szkaplerznej wzięło udział ok. 4 tys. osób.

Prawie 2 tys. młodych ludzi uczestniczyło w sanktuarium na Górze św. Anny w dorocznym święcie młodzieży. Spotkanie, zakończone 26 lipca, zorganizowało franciszkańskie duszpasterstwo młodzieżowe tamtejszego sanktuarium.

Instytut Pamięci Narodowej bada, jak Służba Bezpieczeństwa prześladowała intelektualistów i artystów. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że niszczono im mienie, grożono śmiercią i kalectwem oraz szkalowano, rozpowszechniając obrzydliwe plotki.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał 23 lipca traktat akcesyjny Polski z Unią Europejską. 1 maja 2004 r. Polska znajdzie się w UE.

Sejmowa komisja śledcza skierowała do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie sfałszowania projektu ustawy medialnej. Nastąpiło to po pierwszej w dziejach komisji konfrontacji między prawnikami, którzy pracowali nad projektem.

Skompromitowany projekt ustawy medialnej został wycofany przez premiera Leszka Millera z Sejmu. Opozycja mówi, że to dobra dla państwa, ale spóźniona decyzja.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy chce zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.

Związek Powiatów Polskich wystąpił z ostrzeżeniem, informując, że system ochrony zdrowia załamie się w ciągu kilku tygodni. Minister zdrowia przyznaje, że sytuacja jest bardzo trudna i zapowiada wprowadzenie programu naprawczego.

Michał Tober przestał być rzecznikiem rządu Leszka Millera. W zamian został wiceministrem kultury z zadaniem opracowania nowej ustawy medialnej.

Poseł Andrzej Jagiełło ze Starachowic idzie w zaparte. Podtrzymuje, że nie wiedział o planowanej akcji Centralnego Biura Śledczego przeciw partyjnym kolegom ze Starachowic, a zatem nie mógł ich uprzedzić.

SLD powraca do pomysłu zalegalizowania małżeństw homoseksualnych. Ostatnio poparcia projektowi udzielił marszałek Marek Borowski.

Szef Samoobrony Andrzej Lepper usunął z klubu parlamentarnego kolejnych posłów. Z 53 parlamentarzystów Samoobrony na początku kadencji dziś zostało tylko 32.

W Śląskim Centrum Chorób Serca dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepu płuc.

Według projektu MON, służba wojskowa zostanie w 2006 r. skrócona do 9 miesięcy.

Happening pod hasłem: Szerokiej drogi na cały rok pod opieką św. Krzysztofa odbył się 25 lipca, w dniu patronalnym św. Krzysztofa, przy warszawskim Rondzie Romana Dmowskiego. W trakcie imprezy organizatorzy - MIVA Polska i Komenda Stołeczna Policji - promowali "Krzysia": akcję propagującą bezpieczny powrót ze spotkań towarzyskich, wesel, zabaw czy dyskotek.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję