Reklama

Wiadomości z Watykanu


Niedziela Ogólnopolska 36/2003

PAP/EPA/Maurizio Brambatti
Ojciec Święty Jan Paweł II pozdrawia wiernych zgromadzonych na modlitwie „Anioł Pański” - Castel Gandolfo, 24 sierpnia

2003 r.

„Dobry ustrój społeczeństwa musi opierać się na autentycznych wartościach etycznych i cywilnych, możliwie jak najpełniej podzielanych przez obywateli” (cytat z adhortacji „Ecclesia in Europa”). (...) Ewangelia Chrystusowa, która w ciągu wieków stanowiła element jednoczący ludy europejskie, pozostanie także dzisiaj niewyczerpanym źródłem duchowości i braterstwa.
Jan Paweł II - papież
(Z rozważań przed modlitwą Anioł Pański - 24 sierpnia 2003 r.)

„Anioł Pański” z Papieżem

Sprawy integracji europejskiej, a zwłaszcza wiodącej roli niektórych instytucji w pogłębianiu tego procesu, były przedmiotem rozważań Jana Pawła II przed modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo 24 sierpnia. Ojciec Święty zwrócił uwagę na szczególne znaczenie w tym względzie Unii Europejskiej, Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Po raz kolejny upomniał się też o podkreślenie chrześcijańskich korzeni kontynentu w przyszłym traktacie konstytucyjnym Unii.
„Myślę dzisiaj ponownie o bieżącym stanie procesu integracji europejskiej, a zwłaszcza o decydującej roli w tym zakresie jej instytucji” - powiedział Ojciec Święty. Wymienił w tym kontekście kolejno: Unię Europejską, „zaangażowaną w poszukiwanie nowych form otwarcia, spotkania i współpracy między jej krajami członkowskimi”, Radę Europy z siedzibą w Strasburgu i związany z nią Europejski Trybunał Praw Człowieka, „prowadzące szlachetne zadanie urzeczywistniania Europy wolności, sprawiedliwości i solidarności”, oraz Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, „która zajmuje się sprawą podstawowych swobód osoby i narodów kontynentu”.
Papież zapewnił, że podąża modlitewnie mozolną drogą traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej, który jest obecnie omawiany w gabinetach rządów różnych krajów. Wyraził ufność, że ci, którzy poświęcają swą energię temu zagadnieniu, będą zawsze kierować się przeświadczeniem, że „dobry ustrój społeczeństwa musi opierać się na autentycznych wartościach etycznych i cywilnych, możliwie jak najpełniej podzielanych przez obywateli” (cytat z adhortacji Ecclesia in Europa).
Ojciec Święty powiedział, że wyraźne uznanie w traktacie europejskim chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu stanie się dla niego główną gwarancją jego przyszłości.
Na zakończenie Papież prosił Maryję, aby była nadal dla budowy Europy dziś i jutro tym natchnieniem duchowym, którego nie da się niczym zastąpić, aby prawdziwie służyć człowiekowi. Natchnienie to znajduje w Ewangelii niezawodną gwarancję i rękojmię wolności, sprawiedliwości i pokoju dla wszystkich: wierzących i niewierzących - powiedział Ojciec Święty.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie witam pielgrzymów z Polski i ze świata. W sposób szczególny pragnę pozdrowić rodziny polskie z emigracji z bp. Ryszardem Karpińskim. Niech Bóg błogosławi Wam i wszystkim polskim rodzinom na świecie.
Pozdrawiam także przedstawicieli Rycerstwa Niepokalanej. Cieszę się, że po osiemdziesięciu pięciu latach od powstania Wasze Stowarzyszenie się rozwija i że troska o zbawienie dusz, jaka rozpalała św. Maksymiliana, wciąż ożywia Wasze działania. Niech opieka i wstawiennictwo Matki Najświętszej stale Wam towarzyszą.
Dzisiejsza konferencja poświęcona była postaci Papieża Jana Pawła I. Wczoraj obchodziliśmy 25. rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową. Uczestniczyłem w tamtym konklawe. Wspominam go jako nauczyciela wiary prostej i pełnej oddania, przeżywanej według zasady: „Najważniejsze jest naśladować i kochać Chrystusa”. Oby to była reguła życia dla nas wszystkich.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Audiencja generalna 27 sierpnia 2003 r.

„Ja również klękam przed jej jasnogórskim wizerunkiem”

Telegram Ojca Świętego Jana Pawła II,
skierowany do Ojców Paulinów oraz Pielgrzymów Jasnogórskich

Przewielebny o. Izydor Matuszewski
Generał Zakonu Paulinów
Jasna Góra, Częstochowa

Dziś rzesze pielgrzymów, pod przewodnictwem Księdza Prymasa, Księży Kardynałów i Biskupów, otaczają Sanktuarium, aby oddawać hołd Matce Bożej Jasnogórskiej i zawierzać Jej sprawy osobiste i rodzinne, a także losy Kościoła i Narodu. Ja również klękam przed Jej jasnogórskim wizerunkiem w kaplicy w Castel Gandolfo i jednoczę się w tej modlitwie uwielbienia i oddania. Razem przychodzimy do Maryi, gorąco wierząc, że wejrzy na nasze troski i jak w Kanie Galilejskiej przedstawi je Chrystusowi. Razem też wsłuchujemy się w Jej słowa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5) i wciąż na nowo uczymy się posłuszeństwa Chrystusowi. Przez posłuszeństwo wiary może dokonywać się przemiana naszej codzienności, tak że stanie się ona objawieniem Jego Bożej miłości.
Przypominają o tym również poświęcane dziś nowe stacje różańcowe na obrzeżach placu jasnogórskiego, przedstawiające tajemnice światła. Są to misteria posłuszeństwa Syna Bożego zbawczej woli Ojca. Niech ich kontemplacja będzie dla wszystkich pielgrzymów prawdziwą szkołą odczytywania woli Bożej i wiernego współdziałania z Chrystusem w budowaniu Królestwa niebieskiego.
Jasnogórskiej Królowej zawierzam drogich Kardynałów i Biskupów, Ojców Paulinów, Kapłanów, Osoby konsekrowane i wszystkich Wiernych pielgrzymujących do Jej tronu. Wszystkim z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Reklama

Jan Paweł II - papież
Castel Gandolfo, 26 sierpnia 2003 r.

Stolica Apostolska na spotkaniu w Kazachstanie

Delegacja Stolicy Apostolskiej weźmie udział w międzynarodowym Kongresie Międzyreligijnym, który odbędzie się w dniach 23-24 września w stolicy Kazachstanu - Astanie. Informując o tym, rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls podkreślił, że Kościół katolicki „z przyjemnością przyjął zaproszenie” na to spotkanie.
„Jak wiadomo, Kościół katolicki sprzyja dialogowi między religiami, a - jak naucza deklaracja Nostra aetate Soboru Watykańskiego II - „wzywa swoich synów, aby z roztropnością i miłością przez rozmowy i współpracę z wyznawcami innych religii, dając świadectwo wiary i życia chrześcijańskiego, uznawali, chronili i wspierali owe dobra duchowe i moralne, a także wartości społeczno-kulturalne, które u tamtych się znajdują» (n. 2)” - stwierdził Rzecznik Stolicy Apostolskiej. Przypomniał następnie o licznych spotkaniach z przywódcami religijnymi, jakie w ciągu 25 lat swego pontyfikatu odbył Jan Paweł II „dla wspierania na świecie wartości duchowych i moralnych i na rzecz pojednania i pokoju między narodami”.
Navarro-Valls wymienił w tym kontekście ubiegłoroczne styczniowe spotkanie w Asyżu, w czasie którego Ojciec Święty podkreślił, że powoływanie się na Boga w stosowaniu przemocy jest bluźnierstwem i nie ma nic wspólnego z religią.
„Stolica Apostolska życzy gorąco powodzenia spotkaniu w Astanie i ma nadzieję, że przyczyni się ono do krzewienia pokoju i zgody w rodzinie ludzkiej, przy poszanowaniu praw każdej osoby” - czytamy na zakończenie oświadczenia Rzecznika.
Delegacji watykańskiej przewodniczyć będzie emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, słowacki kardynał kurialny Jozef Tomko, a w jej skład wejdą m.in.: przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” - abp Renato Martino, nuncjusz apostolski w Kazachstanie - abp Józef Wesołowski, arcybiskup Astany Tomasz Peta i ks. Józef Maj TJ z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Kondolencje po zamachu w Bombaju

Jan Paweł II przekazał kondolencje indyjskim władzom cywilnym oraz rodzinom dotkniętym zamachami w Bombaju 26 sierpnia. Kard. Angelo Sodano w telegramie do abp. Ivana Diasa zapewnia o papieskiej modlitwie w intencji ofiar. „Papież apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrzeczenie się dróg przemocy, które przyniosły tak wiele niepotrzebnego cierpienia oraz o dołożenie starań, by pokój zatriumfował nad siłami nieufności i nienawiści”.
Arcybiskup Bombaju w imieniu tamtejszej wspólnoty katolickiej wyraził gotowość spieszenia z pomocą rodzinom ofiar zamachu. „Katolicy uczynią wszystko, co w ich mocy, aby utrzymać pokój i zgodę w mieście, które nosi dumną nazwę pierwszej metropolii w Indiach” - oświadczył kard. Dias.
W wyniku wybuchów w Bombaju co najmniej 52 osoby zginęły, a ok. 150 zostało rannych. Eksplodowały ładunki podłożone w dwóch samochodach-pułapkach: na zatłoczonym bazarze i w pobliżu słynnej budowli „Wrota Indii”. Do ataku doszło w dniu ogłoszenia raportu archeologicznego w sprawie miejsca kultu, do którego prawa roszczą sobie zarówno hinduiści, jak i muzułmanie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Katedra wystawiona na sprzedaż, diecezjanie protestują

2019-02-23 09:25

azr (KAI) / Utrecht

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie jest zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.

pl.wikipedia.org
Katedra św. Katarzyny

Katolicy z Utrechtu rozpoczęli internetową zbiórkę podpisów przeciwko sprzedaży katedry pw. św. Katarzyny po tym, jak 18 lutego rada parafialna ogłosiła, że budynek jest wystawiony na sprzedać ze względu na zbyt wysokie koszty jego utrzymania.

Jak informuje holenderski dziennik "De Volkskrant", istnieje możliwość, że świątynia zostanie przekazana za symboliczną kwotę 1 euro na rzecz Muzeum klasztoru św. Katarzyny, który sąsiaduje z katedrą. Z przekształceniem świątyni w muzeum nie zgadzają się miejscowi katolicy, którzy podpisują internetową petycję. Do protestu dołączają także wierni z innych miast, a nawet krajów. Do tej pory zebrano blisko 1700 podpisów.

O sprzedaży świątyni zadecyduje ostatecznie Stolica Apostolska, jako że chodzi o parafię katedralną, a nie tylko kościół parafialny.

Katedra pw. św. Katarzyny to najważniejsza świątynia katolicka w Utrechcie. Budowa gotyckiego kościoła rozpoczęła się w 1470 r., a w 1853 r. kościół ten podniesiono do rangi katedry diecezjalnej. Jej znaczenie i prestiż spadły odkąd w 2007 r. prymas Holandii i przewodniczący tamtejszego episkopatu kard. Willema Jacobus Eijk przeniósł się z katedry do położonej ok. 60 km od miasta parafii św. Augustyna.

Od lat 70. Kościół katolicki w Holandii notuje znaczący spadek liczby wiernych. O ile w roku 1970 stanowili oni 40 proc. społeczeństwa liczącego blisko 13 mln obywateli, o tyle 2017 r. stanowili oni jedynie niespełna 22 proc. siedemnastomilionowego społeczeństwa.

Na przestrzeni lat liczba katolików spadła więc z 5,32 mln do 3,76 mln wyznawców. Tylko w 2017 r. na blisko 19,9 tys. pogrzebów przypadło jedynie niespełna 11,6 tys. chrztów dzieci. Zaś od 2003 r. liczba parafii w kraju spadła z 1525 do 690. Według danych z 2010 r. archidiecezja Utrecht liczyła ok. 754 tys. katolików, jednakże udział w niedzielnej Mszy św. deklarowały niespełna 32 tys. spośród nich.

Petycję przeciwko sprzedaży katedry można znaleźć pod adresem: Zobacz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

NA SŁOWO - młodzi mówią Bogu TAK

2019-02-23 10:20

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Młodzi rozpoczynają spotkanie NA SŁOWO w Hali Orbita

Przygotowywane od wielu miesięcy spotkanie młodzieży rozpoczęło się we wrocławskiej Hali Orbita. Przez cały dzień młodzi będą pochylać się nad Słowem Bożym i oddawać hołd Jezusowi. - Czekamy na dwa tysiące młodych ludzi - mówił tuz przed spotkaniem ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, organizator spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem