Reklama

Wiadomości ze świata


Niedziela Ogólnopolska 36/2003

PAP/AP/Bill

Haber
27 sierpnia 2003 r. z sądu w Montgomery usunięto monument przedstawiający 10 Przykazań Bożych.

Z USA

Usunięto pomnik 10 przykazań z Sądu Stanowego

Z sądu w Montgomery w stanie Alabama usunięto 27 sierpnia br. postument przedstawiający 10 Przykazań Bożych. Nastąpiło to na polecenie stanowego wymiaru sprawiedliwości, który podkreślił m. in., że pomnik wzniesiono nielegalnie, naruszając konstytucyjne prawo rozdziału państwa i Kościoła.
Sąd federalny nakazał usunięcie pomnika, gdyż stwierdził, że postawił go potajemnie i nielegalnie przed 2 laty sędzia Roy Moore. Objął on to stanowisko w 2000 r., 22 sierpnia br. został jednak zawieszony w czynnościach za „brak poszanowania niezależności i integralności sądownictwa” - brzmi orzeczenie wymiaru sprawiedliwości. „Nigdy nie zaprę się Pana, od którego zależą nasze prawa i nasz kraj” - zapewnił odwołany sędzia. Wcześniej odrzucił polecenie zdemontowania pomnika, wydane po raz pierwszy jeszcze w listopadzie 2002 r. przez sąd federalny. Postanowienie to poparło wiele stowarzyszeń obrony praw obywatelskich. „Ostatni rozdział tej sprawy nie został jeszcze napisany i nadal będziemy walczyć” - oświadczył bezpośrednio po usunięciu postumentu pastor Patrick Mahoney ze stowarzyszenia Koalicja Obrony Chrześcijańskiej.

Włochy

Ruch Comunione e Liberazione (CL) na dorocznym mityngu przyjaźni w Rimini oficjalnie skrytykował projekt europejskiej konstytucji, przedstawiony przez Konwent Europejski pod przewodnictwem byłego prezydenta Francji Valery’ego Giscarda d’Estaing. Stanowisko CL przedstawił uczestnikom spotkania jego rzecznik Roby Ronza, który zwrócił uwagę na brak w dokumencie „wzmianki o chrześcijańskich korzeniach” naszego kontynentu. Jego zdaniem, to tylko „wierzchołek góry lodowej”. „Po formalnym ukłonie w stronę pomocniczości projekt stwarza przesłanki do autokratycznej centralizacji (...) W sposób bezprecedensowy w dziejach Europy zamierza się zalegalizować konstytucję nie na drodze powszechnego głosowania, lecz paktu zawartego między państwami” - czytamy m.in. w oświadczeniu. Kończy je apel do rządu Silvio Berlusconiego o „radykalną rewizję projektu”, a jeśli to okaże się niemożliwe, o odroczenie podpisania konstytucji europejskiej.

Białoruś

Przy licznym udziale duchowieństwa i wiernych odbyły się 21-22 sierpnia br. w Brasławiu uroczystości odpustowe w miejscowym sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior. Wśród księży byli m.in. przełożeni bądź członkowie najwyższych władz zgromadzeń marianów i salwatorianów oraz administrator apostolski dla grekokatolików na Białorusi - o. Jan Sergiusz Gajek. Przybyli także przedstawiciele władz państwowych z Mińska, wojewódzkich z Witebska, powiatowych i miejskich, jak również ambasad Wielkiej Brytanii, Litwy i Słowacji. Obchody rozpoczęły się 21 sierpnia wieczorną Mszą św. pod przewodnictwem biskupa witebskiego Władysława Blina, który udzielił ponad stu młodym ludziom sakramentu bierzmowaniu. Wręczył im również pamiątkowe krzyże. W kazaniu mówił m.in. o miłości chrześcijańskiej. Podczas nocnego czuwania młodzieży wikariusz generalny diecezji witebskiej - ks. prał. Franciszek Kisiel odprawił o północy Mszę św. Sumie odpustowej przy ołtarzu polowym przewodniczył biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz, który również wygłosił kazanie. Mówił o zadaniach i wyzwaniach, przed jakimi stoi obecnie Kościół „po okresie milczenia i prześladowań”.

Reklama

Irak

„Irak nie jest w stanie sam uporać się z problemami powojennej odbudowy i nadal potrzebuje pomocy ze strony wspólnoty międzynarodowej” - powiedział m.in. łaciński arcybiskup Bagdadu Jean Benjamin Sleiman. W wywiadzie dla włoskiej misyjnej agencji informacyjnej MISNA nawiązał on do niedawnego barbarzyńskiego zamachu terrorystycznego przed siedzibą przedstawicielstwa ONZ w stolicy. Powiedział, iż Narody Zjednoczone są szczególnie powołane do udziału w odbudowie Iraku i - mimo tego aktu przemocy - pomoc powinna być kontynuowana. „Uderzenie w personel ONZ świadczy o nienawiści, gdyż działacze Narodów Zjednoczonych pomagali zwykłym ludziom” - stwierdził.

Tydzień na świecie

Pierwszy z 6 tys. oficjalnych medali wybitych z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II zostanie przymocowany do krzyża stojącego na Adamello we włoskich Alpach (3278 m), postawionego dla upamiętnienia dwóch wizyt Papieża na szczycie w Dolomitach - w 1984 i 1988 r.

26 sierpnia br. minęło 25 lat od wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła I (Albino Lucianiego). Od 17 czerwca br. we włoskiej diecezji Belluno toczy się proces beatyfikacyjny Jana Pawła I - Papieża Uśmiechu.

Zaniepokojenie odmową uznania osobowości prawnej katolickim wspólnotom zakonnym wyraziła Konferencja Biskupów Katolickich Sri Lanki. Istnieje obawa, że decyzja ta może oznaczać pojawienie się kolejnych zakazów; władze mogą traktować kolędowanie, rozbudowę seminarium bądź wzniesienie kościoła jako przejaw propagowania wiary.

Premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział m.in. w wywiadzie dla tygodnika diecezjalnego, że Włochy gotowe są uczynić, co do nich należy, aby w konstytucji europejskiej znalazł się zapis o korzeniach chrześcijańskich; „Zdajemy sobie jednak sprawę, że jesteśmy w mniejszości w stosunku do innych krajów UE” - dodał.

Szef niemieckiej dyplomacji Joschka Fischer, mówiąc o Centrum przeciw Wypędzonym, przyznał: „To nie może być muzeum niemieckich ofiar wojny. Niemcy nie powinni pokazywać palcem na inne narody, które wyrządziły im krzywdę, lecz dyskutować o tym, co bezpowrotnie utracili z własnej winy”.

Portugalczyk Ramiro Armando de Oliveira Lopes da Silva został tymczasowym specjalnym wysłannikiem ONZ w Iraku. Zastąpił zamordowanego w zamachu w Bagdadzie Sergio Vieirę de Mello, o którym abp Diarmuid Martin (do niedawna przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ) powiedział m.in., że był „najlepszym reprezentantem wspólnoty międzynarodowej i mógł przywrócić praworządność w Iraku”.

W Iraku w ręce Amerykanów wpadł Ali Hassan al Madżid, nazywany „chemicznym Alim”. Jest on odpowiedzialny za zagazowanie kurdyjskich wiosek pod koniec lat 80.

W wyniku 2 eksplozji samochodów-pułapek na zatłoczonym bazarze i w pobliżu słynnej budowli „Wrót Indii” w Bombaju zginęły co najmniej 52 osoby, a ok. 150 zostało rannych. Do ataku doszło w dniu ogłoszenia raportu archeologicznego w sprawie miejsca kultu, do którego prawa roszczą sobie zarówno hinduiści, jak i muzułmanie. O dokonanie zamachu podejrzewa się skrajną organizację muzułmańską pod nazwą Studencki Ruch Islamski Indii (SIMI), powiązaną z kaszmirskim ugrupowaniem zbrojnym Laszkar e-Taiba.

Zwycięzcą pierwszych wyborów prezydenckich w Rwandzie od czasu ludobójstwa w 1994 r. został, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Paul Kagame.

Mimo rozejmu kończącego wojnę domową w Liberii armia rządowa i 2 partyzanckie ugrupowania wznowiły walki. Partyzancka armia LURD zaatakowała w rejonie Gbarangi, drugiego po stolicy miasta kraju, a powstańcy z ruchu MODEL - w rejonie portu Buchanan.

Robert Korzeniowski został po raz trzeci mistrzem świata w chodzie, ustanawiając nowy rekord w tej dyscyplinie podczas mistrzostw świata w lekkiej atletyce w Paryżu.

Katedra wystawiona na sprzedaż, diecezjanie protestują

2019-02-23 09:25

azr (KAI) / Utrecht

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie jest zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.

pl.wikipedia.org
Katedra św. Katarzyny

Katolicy z Utrechtu rozpoczęli internetową zbiórkę podpisów przeciwko sprzedaży katedry pw. św. Katarzyny po tym, jak 18 lutego rada parafialna ogłosiła, że budynek jest wystawiony na sprzedać ze względu na zbyt wysokie koszty jego utrzymania.

Jak informuje holenderski dziennik "De Volkskrant", istnieje możliwość, że świątynia zostanie przekazana za symboliczną kwotę 1 euro na rzecz Muzeum klasztoru św. Katarzyny, który sąsiaduje z katedrą. Z przekształceniem świątyni w muzeum nie zgadzają się miejscowi katolicy, którzy podpisują internetową petycję. Do protestu dołączają także wierni z innych miast, a nawet krajów. Do tej pory zebrano blisko 1700 podpisów.

O sprzedaży świątyni zadecyduje ostatecznie Stolica Apostolska, jako że chodzi o parafię katedralną, a nie tylko kościół parafialny.

Katedra pw. św. Katarzyny to najważniejsza świątynia katolicka w Utrechcie. Budowa gotyckiego kościoła rozpoczęła się w 1470 r., a w 1853 r. kościół ten podniesiono do rangi katedry diecezjalnej. Jej znaczenie i prestiż spadły odkąd w 2007 r. prymas Holandii i przewodniczący tamtejszego episkopatu kard. Willema Jacobus Eijk przeniósł się z katedry do położonej ok. 60 km od miasta parafii św. Augustyna.

Od lat 70. Kościół katolicki w Holandii notuje znaczący spadek liczby wiernych. O ile w roku 1970 stanowili oni 40 proc. społeczeństwa liczącego blisko 13 mln obywateli, o tyle 2017 r. stanowili oni jedynie niespełna 22 proc. siedemnastomilionowego społeczeństwa.

Na przestrzeni lat liczba katolików spadła więc z 5,32 mln do 3,76 mln wyznawców. Tylko w 2017 r. na blisko 19,9 tys. pogrzebów przypadło jedynie niespełna 11,6 tys. chrztów dzieci. Zaś od 2003 r. liczba parafii w kraju spadła z 1525 do 690. Według danych z 2010 r. archidiecezja Utrecht liczyła ok. 754 tys. katolików, jednakże udział w niedzielnej Mszy św. deklarowały niespełna 32 tys. spośród nich.

Petycję przeciwko sprzedaży katedry można znaleźć pod adresem: Zobacz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: więcej miejsca w Kościele dla geniuszu kobiecości

2019-02-23 11:55

vaticannews / Watykan (KAI)

W Kościele, który jest matką, trzeba zrobić więcej miejsca dla geniuszu kobiecości, bo poprzez niego Kościół sam się wyraża – w ten spontaniczny sposób Papież zareagował na wystąpienie Lindy Ghisoni. Podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia wskazała na potrzebę komunii, dzielonej odpowiedzialności, prewencji i solidarności wobec osób zranionych duchowo i cieleśnie przez nadużycia w Kościele.

Grzegorz Gałązka

"Zaproszenie kobiety do wygłoszenia referatu nie jest wchodzeniem w kościelny feminizm, gdyż każdy feminizm kończy na maskulizmie w spódnicy. Nie. Zaproszenie kobiety, aby mówiła o ranach Kościoła, jest zaproszeniem samego Kościoła, aby mówił o sobie, o ranach, które nosi. I to jest krok, który moim zdaniem powinniśmy zrobić z wielkim zaangażowaniem: kobieta jest obrazem Kościoła, który jest kobietą, oblubienicą, matką. To jest ten styl. Bez niego będziemy mówić o ludzie Bożym jako organizacji, może synodalnej, ale nie jako o rodzinie zrodzonej przez matkę Kościół. Nie chodzi o to, aby w Kościele dawać kobietom więcej zadań, choć to też jest dobra rzecz, ale w ten sposób nie rozwiąże się problemu. Chodzi o ukazanie w naszej myśli kobiety jako obrazu Kościoła. I o myślenie o Kościele w kategoriach kobiecych" - powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem