Reklama

40 lat koronacji Gaździny Podhala

Oddała berło

Roman Stachowski
Niedziela Ogólnopolska 36/2003

Roman Stachowski
Piuska Ojca Świętego, umieszczona w krysztale u stóp cudownej Figury Matki Bożej Ludźmierskiej.

W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uroczystej Sumie odpustowej w sanktuarium w Ludźmierzu przewodniczył metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski. Koncelebrowali księża, którzy w tym roku obchodzili jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich. Ksiądz Kardynał założył ornat, w którym 40 lat temu była celebrowana Msza św., w czasie której koronowana była figura Matki Bożej Ludźmierskiej.
„Ten ornat jest świadkiem troski o Kościół i Dzieło Boże” - powiedział podczas powitania kustosz ludźmierskiego sanktuarium, ks. prał. Tadeusz Juchas.
Minęło 40 lat, od czasu, gdy w obecności ponad 200-tysięcznej rzeszy wiernych w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu Prymas Polski - kard. Stefan Wyszyński, w asyście ówczesnego biskupa krakowskiego Karola Wojtyły, zwieńczył cudowną figurę papieskimi koronami. Na zakończenie Eucharystii, gdy księża biskupi błogosławili figurą zebrane rzesze wiernych, z rąk Matki Bożej wypadło berło, które zdołał pochwycić bp Karol Wojtyła. To zdarzenie kard. Wyszyński skomentował słowami: „Matka Boża oddała władzę”.
Gdy po raz pierwszy po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II odwiedził swoją ojczyznę, 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu podczas Mszy św. na polowym ołtarzu umieszczona została figura Tej, która wiernemu ludowi Podhala króluje od ponad 600 lat - Gaździny Podhala.
„Ten skarb, Moi Drodzy, to nie tylko złota korona na skroniach Królowej Podhala, ale także Jej królestwo w duszach, w myślach, w słowach i w uczynkach” - tak niegdyś bp Karol Wojtyła w liście do wiernych przypominał, jak powinien być strzeżony Skarb całego Podhala.
Złote korony, berło i wota zostały skradzione z kościoła w Ludźmierzu w marcu 1983 r. W tym samym roku podczas czerwcowej pielgrzymki Jan Paweł II na krakowskich Błoniach poświęcił nowe insygnia do cudownej figury, a 15 sierpnia metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski dokonał jej rekoronacji. Znamiennym symbolem tegorocznych uroczystości jubileuszowych w ludźmierskim sanktuarium było umieszczenie piuski, którą ofiarował Jan Paweł II, w krysztale u stóp cudownej figury w ołtarzu. „Jak drogocenny klejnot zawiera się w tym niezwykłym symbolu Ojca Świętego jego miłość do Boga, do Ojczyzny, do każdego z nas” - stwierdził w czasie Mszy św. jubileuszowej ks. prał. Tadeusz Juchas.

Reklama

O. Cantalemessa: trzeba na nowo odkryć wagę życia wewnętrznego

2019-03-22 16:58

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Życiu wewnętrznemu poświęcił kaznodzieja Domu Papieskiego drugą konferencję wielkopostną wygłoszoną w kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie w obecności papieża i pracowników Kurii Rzymskiej.

Biuro prasowe kapucynów

O. Raniero Cantalamessa wskazał, że życie wewnętrzne przeżywa dziś kryzys i patrzy się na nie z pewną podejrzliwością. Przyczyn takiego stanu rzeczy można szukać także w samej naturze człowieka, który nastawiony jest na to, co zewnętrzne, widzialne, a do czego zachęcają go zmysły. W obecnej kulturze rolę, którą pełniło życie wewnętrzne czy duchowe zastępuje się psychologią i psychoanalizą, skupiając się na podświadomości, a pomijając relację z Bogiem. Także w życiu Kościoła, po Soborze Watykańskim II, ideałem nie jest „ucieczka od świata” ale „wychodzenie do świata”.

„Porzucenie życia wewnętrznego i zwrócenie się w stronę tego, co zewnętrzne to jeden z najbardziej niebezpiecznych aspektów sekularyzacji. Aż do pokusy teologicznego uzasadnienia tego nowego kierunku, który przyjął imię: teologii śmierci Boga czy też świeckiego miasta – stwierdził o. Cantalamessa. – Mówi się, że Bóg sam dał nam przykład. Kiedy przyjął ciało człowieka, ogołocił się, opuścił samego siebie z wewnętrznego życia Trójcy, stał się «światowy», to znaczy rozmył się w tym, co świeckie. Stał się Bogiem «poza sobą»”.

Włoski kapucyn podkreślił także, że człowiek żyje dziś w ciągłym pędzie, w strachu przed ciszą. Szczególnie widać to wśród młodych, którzy niejednokrotnie żyją w „orgii hałasu”, zapominając, że życie wewnętrzne to droga do życia autentycznego. Ale fala życia zwróconego w stronę tego, co zewnętrzne porywa także osoby zaangażowane w misję Kościoła. Trzeba temu zaradzić, gdyż zdaniem o. Cantalamessy, albo odnajdziemy klimat i czas milczenia oraz życia wewnętrznego, albo pogrążymy się w duchowej i całkowitej pustce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czary mary czy ciary bez miary?

2019-03-22 22:23

Agata Pieszko

Od 22-24 marca u Paulinów na ul. św. Antoniego będzie trwało Triuduum Maryjne z okazji 5. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. W tym czasie w sanktuarium odbędzie się cykl konferencji pt. "Zrujnowana czy odbudowana świątynia?", które poprowadzą Ojciec Paulin Adam Czuszel oraz Debora Sianożęcką-psycholog.

Agata Pieszko
Debora Sianożęcka podczas konferencji Triduum Maryjnego

Dzisiejsze wydarzenia Triduum Maryjnego rozpoczęły się Drogą Krzyżową. Piękny początek-bo któż, jak nie Maryja najbardziej rozumiał miłość ukrzyżowaną? Następnie wierni mogli uczestniczyć we Mszy Świętej z homilią opartą na rozważaniach 1. Listu do Koryntian. Ten list uświadomił i utwierdził nas w tym, że żyjemy w świecie ludzi cielesnych, a nie duchowych. Trawi nas więc grzech i podziały, a przecież Jezus mówi: "Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi".(Mt 12,25). Niestety wiele między nami sporów. Ojciec Adam zwracał uwagę na to, jak próbujemy zagłuszyć je dobrami tego świata, uprawiając "jakieś czary mary" i zaklinając rzeczywistość, a tak naprawdę w zamian otrzymujemy "ciary bez miary" widząc, w jakim świecie żyjemy. Pozornie powinno nam się żyć lepiej-przecież medycyna rozwija się błyskawicznie, a na wyciągnięcie ręki mamy wszelkie dobra! Jednak w Warszawie przyjmuje się standardy dezawuujące rodzinę, ludzie nie potrafią się zatrzymać, goniąc za zyskiem, a w miastach burzy się domy z fundamentami, żeby stawiać nowe drapacze chmur. "Czym się karmisz?"-pytała Debora Sianożęcka podczas konferencji po Mszy Św-"Bo jeżeli karmisz tylko ciało, to Twoja dusza bez swojego pokarmu obumrze".

"Kościół, który przestaje się budować, zanim zostanie ukończony, zamienia się w ruinę. To samo dzieje się z ludźmi, którzy myślą, że osiągnęli pewien pułap życia chrześcijańskiego i już nad sobą nie pracują"-mówił o. Adam. W poniedziałek (25.03) w Sanktuarium wrocławskich Paulinów o godz. 17:30 odbędą się Klęczki Jasnogórskie, a po nich Msza Św., której będzie przewodniczył abp Józef Kupny.

Zapraszamy do uczestnictwa w Triduum Maryjnym oraz wieńczącej je Mszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem