Reklama

50 lat koła przewodników sudeckich

Odpust na Śnieżce

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 36/2003

Piotr Nowak
Mszę św. odpustową sprawował bp Dominik Duka.

Stało się już tradycją, że co roku 10 sierpnia, we wspomnienie św. Wawrzyńca, patrona kaplicy na szczycie Śnieżki, spotykają się tam przewodnicy górscy i turyści z obu stron granicy, aby dziękować Bogu, że bezpiecznie prowadzi ich po trudnych szlakach życia. W tym roku okazja była szczególna - 50-lecie istnienia Koła Przewodników Sudeckich w Jeleniej Górze. Modlitwą objęto zmarłych w tym roku przewodników - Tadeusza i Krystynę oraz tych, którzy zginęli w górach - Jacka Mierzejewskiego i Tomka Szałowskiego, a ich tablice pamiątkowe zostały poświęcone w Kotle Łomniczki na symbolicznym cmentarzyku górskim.
Mszę św. dla pielgrzymów na szczycie Śnieżki celebrował bp Dominik Duka, ordynariusz diecezji Hradec Kralove w Czechach. Przybyli również księża z Czech oraz Polski, z Karpacza i z całego dekanatu mysłakowickiego na czele z księdzem dziekanem Tadeuszem Grabiakiem, przewodnicy górscy z pierwszym prezesem koła przewodników PTTK w Jeleniej Górze Leszkiem Krzeptowskim, władze Karpacza - burmistrz Bogdan Malinowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Wioletta Dereczennik, a także komendant Straży Granicznej - mjr Kazimierz Mierzwa, członkowie GOPR oraz turyści z Polski, Czech i Niemiec.
Liturgia sprawowana była w trzech językach, bowiem Śnieżka jest miejscem szczególnym dla tych trzech ościennych narodów. Dla Czechów zawsze była symbolem słowiańszczyzny i słowiańskich korzeni. Niemcy traktowali ją jak swoją świętą górę.
Kaplicę św. Wawrzyńca polecił wybudować w 1681 r. hrabia Leopold von Schaffgotch, właściciel śląskiej części Karkonoszy, i ofiarował ją cystersom. Przyczyniło się to do znacznego wzrostu popularności Śnieżki. Msze św. sprawowano tam do 1812 r., kiedy to na Śląsku dokonano kasaty wielu klasztorów, w tym cieplickiej placówki cystersów. Ołtarz główny, z rzeźbą św. Wawrzyńca, przeniesiono wówczas do kaplicy św. Anny przy Dobrym Źródle na górze Grabowiec, a z kaplicy uczyniono schronisko. Stan taki trwał do 1850 r. W ostatnim pięćdziesięcioleciu o kaplicę troszczyli się przewodnicy górscy, a jej patrona - św. Wawrzyńca, opiekuna poszukiwaczy złota, obrali swoim patronem.
Dziś kaplica św. Wawrzyńca to w zasadzie ten sam budynek, który wzniósł von Schaffgotch. Wyposażona jest jednak bardzo skromnie - ołtarzyk, epitafium.
Przed Rokiem Jubileuszowym 2000 podjęto starania o ustawienie na szczycie Śnieżki krzyża milenijnego na wzór krzyża na Giewoncie. Projekt ten jednak spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem władz Karkonoskiego Parku Narodowego. Wielu turystów uważa jednak, że krzyż na Śnieżce powinien stanąć i ma nadzieję, że tak się stanie.

Bp Czaja: Z całego serca przepraszam

2019-03-21 19:58

Drogi Panie Dariuszu,

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

zwracam się do Pana tą drogą, ponieważ nie mam innej możliwości, a chcę się odnieść do słów Pana, które za pośrednictwem mediów skierował Pan w moją stronę.

Mój sekretarz i zarazem rzecznik Kurii Diecezji Opolskiej, ks. Joachim Kobienia wyjaśnił kolejny raz niektóre kwestie poruszone w Pana wypowiedzi. Mógłbym i ja, jeszcze coś dodać, ale nie to jest moim zamiarem.

Gorzkie słowa, jakie Pan skierował, wraz z mamą, w moją stronę, staram się zrozumieć i odczytuję je jako wyraz ogromnego bólu i cierpienia, i wielkiej traumy, które są pochodną straszliwego czynu pedofilii, którego dopuścił się wobec Pana, ks. Mariusz. Do tego doszły jeszcze rany związane z sytuacją w parafii, zwłaszcza niezrozumiała dla Pana modlitwa o zdrowie dla sprawcy. Chodzi o sytuację, która powstała jako nieprzewidziany rezultat obranej drogi dyskrecji, którą w dobrej wierze podjąłem, na prośbę Pana mamy. Jest mi bardzo przykro z tego powodu!

Z całego serca przepraszam Pana, podobnie jak w naszym pierwszym spotkaniu i w liście pasterskim, za to, czego dopuścił się wobec Pana ks. Mariusz. Przepraszam za wielką krzywdę, którą Panu wyrządził dopuszczając się przestępstwa pedofilii. Przykro mi też, że podjęta droga dyskrecji przysporzyła Panu, jeszcze więcej bólu i cierpienia.

Panie Dariuszu, boleję także bardzo nad stanem Pańskiego zdrowia i zarówno Panu, jak i mamie, oferuję konieczne wsparcie dla powrotu do pełni sił.

Szkoda, że odwołał Pan spotkanie, o które Pan prosił w środę popielcową. Być może udałoby się uniknąć tego wielkiego napięcia, które powstało. Ufam jednak, że Pan zachce się ze mną spotkać. Zawsze jestem gotów na takie spotkanie, w czasie którego mógłbym jeszcze raz, bardzo osobiście, Pana przeprosić. Niech Pan Bóg ma Pana w szczególnej opiece i uzdrowi wszelkie rany.

+ biskup Andrzej Czaja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: Narodowy Marsz Życia

2019-03-24 14:59

mip (KAI) / Warszawa

Spod Kolumny Zygmunta wyruszył pierwszy Narodowy Marsz Życia. Pochód wiedzie Traktem Królewskim na plac Trzech Krzyży, gdzie ogłoszona zostanie Deklaracja środowisk pro-life w Polsce.

Artur Stelmasiak

Wśród uczestników marszu zauważalne są barwne transparenty z hasłami: „Kocham Cię życie”, „Tak dla życia”, „Jesteśmy Polakami, mamy odpowiadać za Polskę”, „Genderyzm to dewiacja”, „Ręce precz od naszych dzieci”. W wydarzeniu uczestniczą liczne rodziny oraz organizacje pro-life z całej Polski.

Pochód poprzedziła Msza święta sprawowana w stołecznym kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Na początku odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym podziękował organizatorom wydarzenia za determinację w działaniach na rzecz ochrony ludzi od poczęcia do naturalnej śmierci. Przypomniał także słowa św. Jana Pawła II, w których dopominał się od rządów troski o najsłabszych i najbardziej potrzebujących, wśród których znajdują się dzieci poczęte.

Wydarzenie organizuje Chrześcijański Kongres Społeczny, którego inicjatorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek. Wydarzenie współorganizuje Polska Federacja Ruchów Obrony Życia oraz Fundacja św. Benedykta.

24 marca uchwalony został przez polski sejm Narodowym Dniem Życia. Jest on obchodzony już po raz piętnasty.

T.P.

Deklaracja Narodowego Marszu Życia RP 2019

Niepodległą Polskę odbudujemy na fundamencie Dekalogu, bo tylko w tym jest życie naszego narodu.

Dekalog nie jest opinią, jest zbiorem zasad życia, jest warunkiem cywilizacji życia.

Życie nie jest wartością ostateczną, ale jest – jak powiedział święty Jan Paweł II – wartością przedostateczną, warunkującą wszystkie pozostałe.

Rodzina nie jest prywatnym związkiem, jest wspólnotą od której zaczyna się społeczeństwo i bez której społeczeństwo się rozpada!

Dlatego wzywamy władze publiczne do wyraźnego umocnienia prawa do życia w naszym ustawodawstwie. Do wypełnienia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja RP 1997! Do przyjęcia społecznego projektu ustawodawczego Zatrzymaj Aborcję!

Wzywamy władze do realizacji wszystkich przepisów prawa chroniących życie, do czynnej walki z przestępczością aborcyjną!

Wzywamy do oficjalnego odrzucenia antywychowawczych zaleceń WHO!

Wzywamy władze Stolicy do odwołania tzw. warszawskiej Karty LGBT!

Wzywamy wszystkie władze publiczne do poszanowania Konstytucji i realizacji jej art. 72: każdy ma prawo żądać od władz publicznych przeciwdziałania demoralizacji młodzieży. I my tego żądamy!

A wszystkich polityków, szczególnie nieobecnych – bo obecni mówią to razem z nami – wzywamy do aktywnego i systematycznego popierania w debacie publicznej i pracach ustawodawczych zasad cywilizacji życia. Promocja dobra wspólnego narodu, kształtowanie w jego duchu opinii publicznej, to Wasz pierwszy obowiązek!

I wszystko to zobowiązujemy się wypełniać.

Tak nam dopomóż Bóg!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem