Reklama

Listy polecone

Ojcze Jerzy, mój Proroku na Kahlenbergu!

Ks. Tymoteusz
Niedziela Ogólnopolska 36/2003
Spieszę tą drogą
dziękować Ojcu
za to, że znów mogę być
na uroczystościach
320. rocznicy wiktorii wiedeńskiej.

To dla mnie i łaska,
i honor,
i wielka dobroć Ojca.

Prawie wszystkie pielgrzymki
i wycieczki w stronę Rzymu
wstępują na Kahlenberg,
a Królowa Marysieńka,
dobra Siostra, otwiera drzwi,
serdecznym głosem
i po polsku zaprasza gości.
A w kościele już wszystko
po polsku:
Obraz Matki Bożej
Królowej Korony Polskiej.
Tu śpiewa się serdeczniej
Z dawna Polski Tyś Królową.
Tu czuje się inaczej
modlitwę Wielkiego Prymasa:
Jestem przy Tobie,
pamiętam, czuwam!

Tu 13 września 1983 r.
klęczał Papież-Polak
Jan Paweł II,
dziękując Bogu
za wiktorię wiedeńską.

Boże!
Co on tu mówił Matce Bożej,
Królowej Polski,
i Nieśmiertelnemu Królowi Wieków?

Wszystko nam dałeś,
co dać mogłeś, Panie!...

W kaplicy króla Sobieskiego
same kolana się zginają,
aby z kapucynem - ojcem Marco d’Aviano
wołać: Przed Twe ołtarze
zanosim błaganie,
Ojczyznę wolną
pobłogosław, Panie!

Bóg nas wysłucha,
bo nasz ojciec kapucyn,
co modlił się o zwycięstwo,
będzie beatyfikowany,
więc jego i nas
Bóg wysłucha.

Tu król Jan III Sobieski
woła do Boga i świata:
Nie nam, Panie, nie nam,
lecz Imieniowi Twemu
niech będzie chwała!

Obraz Matejki
i chorągiew Kara Mustafy,
ofiarowane papieżowi
Innocentemu XI,
mówią światu
królewskie zawołanie:
Przyszedłem, zobaczyłem,
Bóg zwyciężył!

Ojcze Jerzy Kochany!
Pozdrawiam księdza profesora
ze wszystkimi tytułami -
Bonifacego Miązka.
On jest slawistą
na Uniwersytecie Wiedeńskim.
Boję się jego uczoności,
ale tak mu dziękuję,
że jest dla mnie łaskawy
i po każdym kazaniu
mówi tyle dobrych słów.
Wiem, że to z jego dobroci
i wielkości.

Bardzo mi schlebia
iść ze znakiem pokoju
do Pani Ambasador,
do parlamentarzystów,
do Dyrygenta chóru
z katedry katowickiej,
do orkiestry z Rembertowa,
która nosi imię Viktoria,
do moich dzieci grających
ze Żdżar
i do artystów tanecznych,
i do zadziwionych Turczynek,
które nie wiedzą,
co tu się dzieje.

Ojcze Jerzy Kochany!
Pięknie jest zawsze
na Kahlenbergu,
tyle tysięcy Polonusów
przyjeżdża z Austrii
i europejskiej Polonii.
Tylko dlaczego w Polsce
tak cicho
i nikt nie jedzie do Wiednia
na Imieniny Matki Boskiej,
do króla z podzięką
za wiktorię wiedeńską?
Przecież jesteśmy wolni.
Może z Kahlenbergu
usłyszy nas Europa,
może jeszcze raz powiedzą
Jaśnie Oświeceni i Panujący:
Vivat Polonus,
unus defensor Mariae.
Niech żyje Polak,
jedyny obrońca Maryi.

Polacy, pojedźmy tam!
Przypomnijmy Europie,
żeśmy tam byli,
aby Europa była wolna.

Ojcze Kochany!
Marysieńko Czcigodna!
Do zobaczenia na Kahlenbergu.

Kard. Sarah: jeśli chcesz podźwignąć Kościół, padnij na kolana!

2019-03-18 16:41

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Nie bójmy się tego powiedzieć: Kościół potrzebuje dziś głębokiej reformy, która dokona się przez nasze nawrócenie – uważa kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zabrał głos na temat trwającego obecnie kryzysu Kościoła.

Bożena Sztajner/Niedziela

Postrzega go z perspektywy zwyczajnych wiernych i ogromnej rzeszy porządnych księży. Kolejne odsłony słabości Kościoła zachwiały wiarą katolików i rzuciły cień podejrzenia na wszystkich kapłanów. Kard. Sarah chce im przywrócić ufność i pokój. Nie wątpcie, trwajcie przy nauczaniu Kościoła, bądźcie wytrwali w modlitwie, w Kościele zawsze będzie dość światła dla każdego, kto szuka Boga – pisze afrykański purpurat.

Nie lekceważy on jednak aktualnego kryzysu. „Kościół – zauważa - miał być miejscem światła, a stał się kolebką ciemności”. To co się w nim dzieje, postrzega w bardzo radykalnych kategoriach, zapożyczonych od papieża Franciszka. Ujawniane dziś skandale widzi przez pryzmat ewangelicznych wydarzeń: zdrady Judasza i zaparcia się Piotra. Twierdzi, że od dawna żyjemy tajemnicą Judasza. Zdrada dokonująca się dzisiaj, została przygotowana i spowodowana przez wiele innych zdrad, mniej widocznych, bardziej subtelnych, ale równie głębokich. Zarzuciliśmy modlitwę i pogrążyliśmy się w nurcie aktywizmu. Wstydziliśmy się Jezusa, Jego objawienia i nauczania moralnego. Aby błyszczeć przed światem, zakwestionowaliśmy prawdę objawioną i pozbawiliśmy moralność jej znaczenia. Niektórzy kapłani kwestionują znaczenie celibatu, roszczą sobie prawo do życia prywatnego, co jest sprzeczne z misją kapłana. Inni posuwają się tak daleko, że chcą mieć prawo do zachowań homoseksualnych – wylicza kard. Sarah.

Podkreśla on, że kryzys ten ma przede wszystkim charakter duchowy, jest kryzysem wiary. Diabeł natomiast chce byśmy starali się go rozwiązać jak kryzys instytucji tylko ludzkiej. „Jeśli chcesz podźwignąć Kościół, padnij na kolana” – pisze prefekt watykańskiej kongregacji, podkreślając, że to właśnie modlitwa musi być pierwszą odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Tego kryzysu nie da się przezwyciężyć ludzkimi siłami. Kard. Sarah przestrzega też przed podziałami, tworzeniem frakcji w Kościele. Przyznaje, że biskupi i kapłani są niedoskonali, mają swoje słabości. Prosi jednak wiernych, by nimi nie gardzili, choć jak podkreśla, powinni od nich wymagać katolickiej wiary i sakramentów życia Bożego.

Kard. Sarah pisze o tym we wstępie do swego nowego książkowego wywiadu „Le soir approche et déjà le jour baisse” (Ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił), który w środę 20 marca trafi do francuskich księgarń. Poprzednie dwa („Bóg albo nic” oraz „Moc milczenia”) okazały się światowymi bestsellerami. Tym razem prefekt watykańskiej kongregacji skupia się na duchowym kryzysie współczesnego świata. Wyznaje, że książka ta jest „krzykiem jego duszy”. „Jestem wam winien, chrześcijanie, jedyną prawdę, która zbawia – pisze afrykański purpurat. – Już niebawem stanę przed wiekuistym Sędzią. Cóż Mu powiem, jeśli nie przekażę wam prawdy, którą sam otrzymałem? My biskupi powinniśmy drżeć na myśl o naszym milczeniu, które obarcza nas winą, o milczeniu, które czyni nas wspólnikami, o naszym milczeniu, by przypodobać się światu” – dodaje kard. Sarah.

We wstępie do nowej książki wskazuje on również na szczególną rolę miłości do Następcy Piotra. Nie przypadkiem dedykuje tę pozycję dwóm papieżom: „Benedyktowi XVI, niezrównanemu w staraniach o odbudowę Kościoła, i Franciszkowi, wiernemu synowi św. Ignacego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież po raz pierwszy złoży wizytę władzom miejskim Rzymu

2019-03-19 13:48

ts (KAI) / Rzym

Papież Franciszek po raz pierwszy złoży wizytę władzom miejskim Rzymu. W czasie dwugodzinnej wizyty 26 marca na Kwirynale planowane jest też przemówienie papieża do władz Wiecznego Miasta, poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Ponadto papież zwróci się z krótkim przemówieniem do mieszkańców miasta oraz do pracowników administracji miejskiej i ich rodzin, wpisze się też do złotej księgi Rzymu.

Grzegorz Gałązka

Według ogłoszonego dziś programu papież rozpocznie swoją wizytę na Kwirynale o godz. 10.30 rozmową za zamkniętymi drzwiami z panią burmistrz Rzymu Virginią Raggi. Po jej zakończeniu przywita się z zastępcą burmistrza, przewodniczącym Rady Miejskiej oraz kierownictwem administracji miejskiej. Franciszek przekaże im książkę „Ripensare il futuro” (Przemyśleć na nowo przyszłość), zawierającą jego przemówienia na temat Europy.

Przewidziana jest także przywitanie z radnymi miejskimi i przewodniczącymi władz 15 dzielnic Rzymu, po czym papież wygłosi przemówienie do władz Wiecznego Miasta. Na zakończenie burmistrz Raggi ogłosi nowy program stypendialny i nada Sali Pamięci na Kapitolu nazwę „Laudato si’” - encykliki papieskiej z 2015 r.

W południe, z loży Pałacu Senatorów na Kapitolu, Franciszek skieruje pozdrowienia do mieszkańców Rzymu, po czym w jednej z sal przemówi do pracowników i ich rodzin. Wyjazd do Watykanu planowany jest na godz. 12.30.

Franciszek jest czwartym papieżem, który odwiedzi władze miejskie Rzymu. Jako pierwszy uczynił to w 1966 r. św. Paweł VI. Kolejnym papieżem odwiedzającym Kapitol był św. Jan Paweł II w 1998 r., a w 2009 r. – Benedykt XVI.

40-letnia Virginia Raggi jest pierwszą kobietą na stanowisku burmistrza Rzymu. Wielokrotnie już spotkała się z papieżem w Watykanie i podczas uroczystości w mieście. Jest członkiem Ruchu Pięciu Gwiazd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem