Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Indie

Matka Teresa z Kalkuty może przyczynić się do pojednania i przeciwdziałania religijnemu fundamentalizmowi - uważają biskupi czterech diecezji położonych w indyjskim stanie Gudżarat. W związku z beatyfikacją Matki Teresy, która odbędzie się 19 października br. w Watykanie, biskupi organizują w tym czasie wiele nabożeństw i spotkań. Zaprosili na nie m.in. religijnych zwierzchników hinduistów i muzułmanów.

Brazylia

Żyjąca w Brazylii największa wspólnota katolicka na świecie traci w ostatnich latach rokrocznie ok. 1 mln osób. W ostatnim 10-leciu ub. wieku zmniejszyła się z ponad 83 mln w 1991 r. do niespełna 74 mln w 2000 r. Znaczna część wiernych odeszła do wspólnot protestanckich. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, Kościół katolicki w Brazylii planuje otwarcie 170 nowych regionalnych stacji telewizyjnych, przez które rozpowszechniać będzie nowe materiały ewangelizacyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ukraina

Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich Ukrainy skierowali apel do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Proszą o rozpatrzenie zgodności z europejskimi standardami projektu nowej redakcji ustawy O wolności sumienia i organizacjach religijnych, który ma być dyskutowany przez Radę Najwyższą Ukrainy. Apel do Rady Europy podpisali obaj lwowscy kardynałowie - Lubomyr Husar i Marian Jaworski oraz kijowski patriarcha prawosławny Filaret i zwierzchnicy trzech Kościołów protestanckich. Ich zdaniem, projekt zmian w ustawie grozi ograniczeniem praw organizacji religijnych, gdyż rozszerza kompetencje centralnego urzędu ds. wyznań. Autorzy apelu zwrócili uwagę, że największym ugrupowaniem dążącym do wprowadzenia wspomnianych zmian jest frakcja partii komunistycznej ściśle związana z Ukraińskim Kościołem Prawosławnym, podlegającym Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Izrael

Reklama

Patriarcha łaciński Jerozolimy - abp Michel Sabbah 28 września br. poświęcił i wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła w arabskiej wiosce Muqibleh, położonej w rejonie Gilboa na północy Izraela. Jest to pierwszy kościół wznoszony w tym rejonie od czasów bizantyjskich, po z górą 1100 latach. Rozpoczęcie budowy kościoła w Muqibleh jest wydarzeniem historycznym, ponieważ od powstania państwa Izrael w 1948 r. chrześcijanie nie wznieśli na jego terytorium żadnego nowego kościoła, nie licząc monumentalnej Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie i kilku sanktuariów w miejscach świętych (np. w Kafarnaum). Kościoły te powstały zresztą na ruinach poprzednich świątyń.

Włochy

Jak co roku w święto św. Gabriela Archanioła, patrona Radia Watykańskiego, w ośrodku nadawczym Santa Maria di Galeria pod Rzymem odprawiona została specjalna Msza św. w intencji tej rozgłośni. Podczas uroczystości prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - kard. Crescenzio Sepe wyraził uznanie dla rozgłośni papieskiej, która od 1931 r. jest narzędziem ewangelizacji.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II wybrał temat przyszłorocznego XXXVIII Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Brzmi on: Media w rodzinie: ryzyko i bogactwo. W specjalnym oświadczeniu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - abp John Foley podkreślił m.in., że „temat jest odzwierciedleniem troski Ojca Świętego, aby środki przekazu wzbogaciły życie rodziny, a nie szkodziły jej”.

O. Joseph William Tobin został wybrany na drugą, sześcioletnią kadencję przełożonego Generalnego Redemptorystów. Wyboru dokonano w Rzymie podczas XXIII Kapituły Generalnej Zgromadzenia.

Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy uzyskał status prywatnego stowarzyszenia świeckich. Uroczystość nadania statutu odbyła się w siedzibie Papieskiej Rady ds. Świeckich w Rzymie z udziałem kierującego tą dykasterią - kard. Jamesa Francisa Stafforda. Do Związku należy 60 tys. młodych w 20 krajach Europy i w Kanadzie.

W parlamencie Indii zawiśnie wkrótce portret Matki Teresy z Kalkuty. Poinformował o tym rzecznik Konferencji Biskupów tego kraju w Delhi. Według tej informacji, indyjski rząd, w którym większość stanowią członkowie nacjonalistycznej partii hinduskiej BJP, zasygnalizował gotowość spełnienia prośby Kościoła katolickiego w sprawie założenia państwowej fundacji imienia Matki Teresy.

W Londynie demonstrowało ok. 20 tys. osób, domagając się wyjścia wojsk koalicji z Iraku, a także zakończenia okupacji terytoriów palestyńskich przez Izrael. Kilkutysięczne manifestacje odbyły się także w Paryżu, Atenach, Ankarze, Seulu i w kilku hiszpańskich miastach.

Po wielkich awariach prądu w USA i Skandynawii, w kompletnych ciemnościach pogrążyły się Włochy. Przyczyną była awaria linii przesyłowej.

Szwajcarski senat odrzucił ustawę legalizującą marihuanę.

Wbrew prawu i protestom w świecie rząd Izraela zatwierdził budowę dalszej części tzw. muru bezpieczeństwa na terytoriach palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ma on chronić jedno z największych nielegalnych osiedli żydowskich w Autonomii Palestyńskiej. Obserwatorzy nazwali to posunięcie kolejną prowokacją wobec Palestyńczyków i przekreśleniem międzynarodowych wysiłków w celu przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie.

Po tym, jak udziału w akcjach na terytoriach palestyńskich odmówiło 27 izraelskich pilotów, grupa obrońców praw człowieka z Izraela oświadczyła, że dowódca izraelskich sił powietrznych powinien odpowiedzieć przed sądem za śmierć palestyńskich cywili.

ONZ ograniczyła liczbę swoich pracowników w Iraku do mniej niż 50. Przed pierwszym i największym zamachem bombowym na biura ONZ w Bagdadzie było ich ponad 600 (teraz jest 25).

Sąd Apelacyjny w nigeryjskim stanie Kasina uniewinnił Aminę Lawal, skazaną przez islamski sąd na karę śmierci przez ukamienowanie za cudzołóstwo. Obrony kobiety podjęli się najlepsi prawnicy Nigerii, przy wsparciu wielu międzynarodowych organizacji praw człowieka. Rząd w Lagos uznał niedawno szariat, obowiązujący w 13 z 36 stanów Nigerii, za sprzeczny z konstytucją i tym samym unieważnił kilka już wydanych wyroków śmierci.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Cenzura czy mowa nienawiści?

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 34-35

[ TEMATY ]

gender

Adobe Stock

Ostra krytyka środowisk homoseksualnych oraz jednoznaczne twierdzenie, że są tylko dwie płcie, już niedługo może się stać przestępstwem zagrożonym karą 3 lat więzienia. Takie zmiany w Kodeksie karnym przygotował resort sprawiedliwości.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian Kodeksu karnego ma zapewnić „pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”. „Mowa nienawiści” to specjalnie zaprojektowany termin prawniczy, który jest narzędziem służącym do zakazu krytyki m.in. ze względu na „orientację seksualną” lub „tożsamość płciową”. W ekstremalnych przypadkach za mówienie i pisanie, że aktywny homoseksualizm jest grzechem, albo za podkreślanie, iż istnieją tylko dwie płcie, może grozić nawet do 3 lat więzienia. – Oczywiście, nie stanie się to od razu, bo nie wiadomo, jak zachowają się polskie sądy, ale praktyka wymiaru sprawiedliwości w innych państwach wskazuje, że najpierw jest seria procesów, a później coraz większe ograniczanie wolności słowa – mówi mec. Rafał Dorosiński, który z ramienia Ordo Iuris monitoruje proponowane zmiany w Kodeksie karnym ws. „mowy nienawiści”.

CZYTAJ DALEJ

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

[ TEMATY ]

Korea Płd.

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

W 2023 r. w tym wschodnioazjatyckim kraju ochrzczono łącznie 51 307 osób, w porównaniu do 41 384 osób w 2022 roku. Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrost ten jest gwałtowny, to liczba ta jest niższa niż poziomy sprzed pandemii, kiedy było ich ponad 80 tys. rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję