Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralne obchody Dnia Papieskiego 2003

Warszawa, 11-12 października 2003 r.

11 października - sobota
10.00 - Międzynarodowa sesja naukowa nt. „Jan Paweł II - Apostoł Jedności” (Warszawa, aula główna Uniwersytetu Warszawskiego)
17.00 - Uroczyste posiedzenie Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (Sale Zamku Królewskiego w Warszawie)
18.00 - Gala Nagród TOTUS 2003
(Sale Zamku Królewskiego w Warszawie)

12 października - niedziela
9.00 - Msza św. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowana przez Polskie Radio, pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego - abp. Józefa Kowalczyka
13.00 - Msza św. transmitowana przez Telewizję Polonia dla zagranicy, celebrowana przez Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa
15.00 - Koncert galowy z okazji Dnia Papieskiego
(Sale Teatru Wielkiego w Warszawie)
20.00 - „Apel Warszawy z Ojcem Świętym” na Placu Zamkowym z udziałem Prymasa Polski - most medialny z Watykanem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień Papieski w Krakowie

12 października 2003 r.
12.00 - 17.00 - „Wyobraźnia Miłosierdzia” - w hołdzie dziełu i osobie Ojca Świętego - koncert teatru Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux oraz zaproszonych gości
17.00 - 18.00 - Finał konkursów „XXV lat Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II” oraz „Jan Paweł II - autorytet w wychowaniu do wartości”
18.00 - 20.00 - koncert „Przystanek nadziei” oprowadza: Raz Dwa Trzy, komentarz: ks. dr hab. Grzegorz Ryś, wystąpią: Grzegorz Turnau, Anna Szałapak, Beata Rybotycka, Janusz Radek, Mariusz Lubomski, Tomasz Wachnowski, Iwona Loranc, Zespół „Po Godzinach”, Zespół „Kroke”, Leszek Długosz, Edward Linde-Lubaszenko; Konrad Mastyło, Halina Jarczyk.
20.15 - 21.45 - Most medialny: Watykan - Częstochowa - Warszawa - Kraków - Wadowice

Parafie wadowickie zapraszają na rynek w Wadowicach

Dla uczczenia srebrnego jubileuszu Pontyfikatu swego największego Rodaka - Jana Pawła II, parafie wadowickie zapraszają 16 października na rynek w Wadowicach na Mszę św. o godz. 12.00 oraz na radosne Te Deum laudamus o godz. 20.30.

Reklama

W imieniu wadowickich parafii zaprasza

ks. Jakub Gil - proboszcz

Narada Księży Kierowników

Diecezjalnych Pieszych Pielgrzymek
W Niepokalanowie w dniach 23 i 24 września 2003 r. odbyła się doroczna ogólnopolska narada księży kierowników diecezjalnych pieszych pielgrzymek. Tegoroczna narada, już 24. z kolei, przebiegała pod hasłem: Ażeby pielgrzymka była naprawdę pielgrzymką. Korzystanie z modlitw przed pielgrzymką i stosowanie paraliturgii według rytuału znacznie pomaga w utrzymaniu świadomości religijnego wymiaru pielgrzymki.
Omawiano m.in. sprawy związane z przejściem grup pielgrzymkowych ulicami miast, a szczególnie Częstochowy, oraz łączności radiowej szeregów pątniczych ze słuchaczami w diecezji, którzy pozostali w domu. Zajęto się również uroczystościami mającymi miejsce podczas pielgrzymki, jak sakrament małżeństwa.
Sprawy diecezjalnych pieszych pielgrzymek były nie tylko omawiane, ale także omadlane podczas wspólnych pacierzy brewiarzowych. Mszy św. przewodniczył i homilie wygłosił abp Edmund Piszcz.

„Rodzina wielodzietna darem na trzecie tysiąclecie”

W dniach 15-23 sierpnia br. w Nowym Sączu odbył się Kongres Rodzin Wielodzietnych. Podczas Kongresu medalem bł. Gianny Beretta Molla uhonorowano bp. Stanisława Stefanka i abp. Kazimierza Majdańskiego za trud i wierność obronie życia i rodziny. Podczas Mszy św., której przewodniczył bp Stefanek, każde z dzieci (było ich 170) podeszło z różą, dziękując Panu Bogu za swoje życie i Księdzu Biskupowi za każde dobro na rzecz rodziny i życia.
Medal bł. Gianny to dar od męża Błogosławionej, Piotra Molla, który otrzymała Fundacja „S.O.S. Rodzinie” w Nowym Sączu. Ze względu na wartość, jaką on przedstawia, Fundacja postanowiła honorować nim te osoby, które bez względu na trud bronią życia i rodziny. Wzorem i przykładem jest sama bł. Gianna, która nie zawahała się oddać życia za swoje czwarte dziecko. Wiedziała jako lekarz, co ją czeka, kiedy powie życiu dziecka TAK. Wiedziała także jako matka, że jest niezbędna trójce swoich malutkich dzieci. Wiedziała, czym będzie jej odejście dla męża, którego bardzo kochała, i dla jej całej rodziny. Mimo to bez wahania złożyła siebie w ofierze. Laura, jej córka, tak napisała w wypracowaniu szkolnym: „Miałam tylko 3 lata i nie rozumiałam tego płaczu, tych zapalonych świec. Dzisiaj jestem dumna, że miałam tak odważną matkę, która nie zawahała się oddać swego życia za swoje dziecko”.
Dotychczas medal bł. Gianny otrzymali również: ks. prał. Zenon Rogoziewicz, dr Wanda Półtawska i śp. prof. Włodzimierz Fijałkowski.
18 października odbędzie się sesja nt. Życie ludzkie w rękach świętych lekarzy, podczas której medalem bł. Gianny zostaną uhonorowani dr inż. Antoni Zięba i Radio Maryja. Sesja rozpocznie się o godz. 10.00 Mszą św. w kościele Ducha Świętego w Nowym Sączu (ul. ks. Piotra Skargi).
O godz. 17.00 odbędzie się koncert charytatywny dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, z okazji 25-lecia jego Pontyfikatu, a także bp. Stanisławowi Dziwiszowi przez rodziny wielodzietne (namiot przy al. Piłsudskiego - naprzeciw McDonalda).
Informacje: Fundacja „S.O.S. Rodzinie”, tel./fax (0-18) 547-42-60.

Krystyna Zając

Tydzień w Polsce

3 października Ojciec Święty przyjął na audiencji premiera Leszka Millera.

Pracownicy Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia i TV otrzymali papieskie medale „Pro Ecclesia et Pontifice”. Wręczył je w siedzibie Episkopatu w Warszawie sekretarz generalny KEP bp Piotr Libera. Wyróżnienia zostały przekazane z okazji patronalnego święta mediów elektronicznych i niedawno obchodzonej Niedzieli Środków Społecznego Przekazu.

Caritas Polska zwyciężyła w konkursie „Sukces roku 2003 w ochronie zdrowia” w kategorii: działalność charytatywna. Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

XII Forum Młodzieży Akademickiej, z udziałem przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całej Polski, odbyło się w Olsztynie k. Częstochowy.

Wszedł w życie obowiązek wizowy dla udających się do Polski obywateli Białorusi, Ukrainy i Rosji (obywatele Ukrainy i Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego otrzymają wizy za darmo).

Aż 50 przypadków naruszenia ustawy antykorupcyjnej wykryto podczas kontroli 1197 pracowników Kancelarii Premiera i instytucji podległych.

Uczestnicy XVI Krajowego Zjazdu „Solidarności” w Stalowej Woli poddali ostrej krytyce rząd Leszka Millera. Podczas Zjazdu miała miejsce kilkutysięczna manifestacja poparcia - w obronie pracowników Huty Stalowa Wola, którzy walczą o utrzymanie miejsc pracy.

Kilka tysięcy górników wzięło udział w blokadach na ulicach i drogach Śląska. Przebywający w Katowicach wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział jednak, że rząd nie wycofa się z planów „reformy górnictwa” i likwidacji „nierentownych” kopalń. Podjęte przez górników kolejne próby rozmów z przedstawicielami rządu zakończyły się fiaskiem.

Pracownicy Fabryki Kabli w Ożarowie Mazowieckim rozpoczęli okupację terenu b. zakładu, domagając się stworzenia nowych miejsc pracy i realizacji zawartego wcześniej porozumienia w sprawie uruchomienia produkcji.

W Warszawie taksówkarze z kilkudziesięciu miast Polski protestowali przeciwko obowiązkowi montowania kas fiskalnych od stycznia 2004 r.

Jerzy Urban został oskarżony o znieważenie Papieża Jana Pawła II jako głowy państwa watykańskiego. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wysłała do sądu akt oskarżenia wobec Urbana, któremu grozi do 3 lat więzienia. Urban jest oskarżony o to, że tuż przed ubiegłoroczną pielgrzymką Ojca Świętego do Polski znieważył Jana Pawła II w wulgarnej publikacji. Marek Jurek, poseł PiS, powiedział m. in., że kwalifikacja czynu jest „rażąco zaniżona”, gdyż sianie przez Urbana antykatolickiej nienawiści jest przede wszystkim obrazą uczuć religijnych katolików.

Telewizyjna Redakcja Audycji dla Dzieci i Młodzieży została rozwiązana po tym, jak wyemitowała powtórkę programu, w którym wystąpił podejrzany o pedofilię dyrygent chóru chłopięcego. Przed rokiem w „Teleranku” promowano stronę internetową z dziennikiem homoseksualisty.

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej kobiet zdobyła mistrzostwo Europy.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

[ TEMATY ]

książki

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję