Reklama

Wiadomości z Polski


Niedziela Ogólnopolska 41/2003

Centralne obchody Dnia Papieskiego 2003

Warszawa, 11-12 października 2003 r.

11 października - sobota
10.00 - Międzynarodowa sesja naukowa nt. „Jan Paweł II - Apostoł Jedności” (Warszawa, aula główna Uniwersytetu Warszawskiego)
17.00 - Uroczyste posiedzenie Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (Sale Zamku Królewskiego w Warszawie)
18.00 - Gala Nagród TOTUS 2003
(Sale Zamku Królewskiego w Warszawie)

12 października - niedziela
9.00 - Msza św. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowana przez Polskie Radio, pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego - abp. Józefa Kowalczyka
13.00 - Msza św. transmitowana przez Telewizję Polonia dla zagranicy, celebrowana przez Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa
15.00 - Koncert galowy z okazji Dnia Papieskiego
(Sale Teatru Wielkiego w Warszawie)
20.00 - „Apel Warszawy z Ojcem Świętym” na Placu Zamkowym z udziałem Prymasa Polski - most medialny z Watykanem

Dzień Papieski w Krakowie

12 października 2003 r.
12.00 - 17.00 - „Wyobraźnia Miłosierdzia” - w hołdzie dziełu i osobie Ojca Świętego - koncert teatru Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux oraz zaproszonych gości
17.00 - 18.00 - Finał konkursów „XXV lat Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II” oraz „Jan Paweł II - autorytet w wychowaniu do wartości”
18.00 - 20.00 - koncert „Przystanek nadziei” oprowadza: Raz Dwa Trzy, komentarz: ks. dr hab. Grzegorz Ryś, wystąpią: Grzegorz Turnau, Anna Szałapak, Beata Rybotycka, Janusz Radek, Mariusz Lubomski, Tomasz Wachnowski, Iwona Loranc, Zespół „Po Godzinach”, Zespół „Kroke”, Leszek Długosz, Edward Linde-Lubaszenko; Konrad Mastyło, Halina Jarczyk.
20.15 - 21.45 - Most medialny: Watykan - Częstochowa - Warszawa - Kraków - Wadowice

Reklama

Parafie wadowickie zapraszają na rynek w Wadowicach

Dla uczczenia srebrnego jubileuszu Pontyfikatu swego największego Rodaka - Jana Pawła II, parafie wadowickie zapraszają 16 października na rynek w Wadowicach na Mszę św. o godz. 12.00 oraz na radosne Te Deum laudamus o godz. 20.30.

W imieniu wadowickich parafii zaprasza

ks. Jakub Gil - proboszcz

Narada Księży Kierowników

Diecezjalnych Pieszych Pielgrzymek
W Niepokalanowie w dniach 23 i 24 września 2003 r. odbyła się doroczna ogólnopolska narada księży kierowników diecezjalnych pieszych pielgrzymek. Tegoroczna narada, już 24. z kolei, przebiegała pod hasłem: Ażeby pielgrzymka była naprawdę pielgrzymką. Korzystanie z modlitw przed pielgrzymką i stosowanie paraliturgii według rytuału znacznie pomaga w utrzymaniu świadomości religijnego wymiaru pielgrzymki.
Omawiano m.in. sprawy związane z przejściem grup pielgrzymkowych ulicami miast, a szczególnie Częstochowy, oraz łączności radiowej szeregów pątniczych ze słuchaczami w diecezji, którzy pozostali w domu. Zajęto się również uroczystościami mającymi miejsce podczas pielgrzymki, jak sakrament małżeństwa.
Sprawy diecezjalnych pieszych pielgrzymek były nie tylko omawiane, ale także omadlane podczas wspólnych pacierzy brewiarzowych. Mszy św. przewodniczył i homilie wygłosił abp Edmund Piszcz.

„Rodzina wielodzietna darem na trzecie tysiąclecie”

W dniach 15-23 sierpnia br. w Nowym Sączu odbył się Kongres Rodzin Wielodzietnych. Podczas Kongresu medalem bł. Gianny Beretta Molla uhonorowano bp. Stanisława Stefanka i abp. Kazimierza Majdańskiego za trud i wierność obronie życia i rodziny. Podczas Mszy św., której przewodniczył bp Stefanek, każde z dzieci (było ich 170) podeszło z różą, dziękując Panu Bogu za swoje życie i Księdzu Biskupowi za każde dobro na rzecz rodziny i życia.
Medal bł. Gianny to dar od męża Błogosławionej, Piotra Molla, który otrzymała Fundacja „S.O.S. Rodzinie” w Nowym Sączu. Ze względu na wartość, jaką on przedstawia, Fundacja postanowiła honorować nim te osoby, które bez względu na trud bronią życia i rodziny. Wzorem i przykładem jest sama bł. Gianna, która nie zawahała się oddać życia za swoje czwarte dziecko. Wiedziała jako lekarz, co ją czeka, kiedy powie życiu dziecka TAK. Wiedziała także jako matka, że jest niezbędna trójce swoich malutkich dzieci. Wiedziała, czym będzie jej odejście dla męża, którego bardzo kochała, i dla jej całej rodziny. Mimo to bez wahania złożyła siebie w ofierze. Laura, jej córka, tak napisała w wypracowaniu szkolnym: „Miałam tylko 3 lata i nie rozumiałam tego płaczu, tych zapalonych świec. Dzisiaj jestem dumna, że miałam tak odważną matkę, która nie zawahała się oddać swego życia za swoje dziecko”.
Dotychczas medal bł. Gianny otrzymali również: ks. prał. Zenon Rogoziewicz, dr Wanda Półtawska i śp. prof. Włodzimierz Fijałkowski.
18 października odbędzie się sesja nt. Życie ludzkie w rękach świętych lekarzy, podczas której medalem bł. Gianny zostaną uhonorowani dr inż. Antoni Zięba i Radio Maryja. Sesja rozpocznie się o godz. 10.00 Mszą św. w kościele Ducha Świętego w Nowym Sączu (ul. ks. Piotra Skargi).
O godz. 17.00 odbędzie się koncert charytatywny dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, z okazji 25-lecia jego Pontyfikatu, a także bp. Stanisławowi Dziwiszowi przez rodziny wielodzietne (namiot przy al. Piłsudskiego - naprzeciw McDonalda).
Informacje: Fundacja „S.O.S. Rodzinie”, tel./fax (0-18) 547-42-60.

Krystyna Zając

Tydzień w Polsce

3 października Ojciec Święty przyjął na audiencji premiera Leszka Millera.

Pracownicy Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia i TV otrzymali papieskie medale „Pro Ecclesia et Pontifice”. Wręczył je w siedzibie Episkopatu w Warszawie sekretarz generalny KEP bp Piotr Libera. Wyróżnienia zostały przekazane z okazji patronalnego święta mediów elektronicznych i niedawno obchodzonej Niedzieli Środków Społecznego Przekazu.

Caritas Polska zwyciężyła w konkursie „Sukces roku 2003 w ochronie zdrowia” w kategorii: działalność charytatywna. Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

XII Forum Młodzieży Akademickiej, z udziałem przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całej Polski, odbyło się w Olsztynie k. Częstochowy.

Wszedł w życie obowiązek wizowy dla udających się do Polski obywateli Białorusi, Ukrainy i Rosji (obywatele Ukrainy i Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego otrzymają wizy za darmo).

Aż 50 przypadków naruszenia ustawy antykorupcyjnej wykryto podczas kontroli 1197 pracowników Kancelarii Premiera i instytucji podległych.

Uczestnicy XVI Krajowego Zjazdu „Solidarności” w Stalowej Woli poddali ostrej krytyce rząd Leszka Millera. Podczas Zjazdu miała miejsce kilkutysięczna manifestacja poparcia - w obronie pracowników Huty Stalowa Wola, którzy walczą o utrzymanie miejsc pracy.

Kilka tysięcy górników wzięło udział w blokadach na ulicach i drogach Śląska. Przebywający w Katowicach wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział jednak, że rząd nie wycofa się z planów „reformy górnictwa” i likwidacji „nierentownych” kopalń. Podjęte przez górników kolejne próby rozmów z przedstawicielami rządu zakończyły się fiaskiem.

Pracownicy Fabryki Kabli w Ożarowie Mazowieckim rozpoczęli okupację terenu b. zakładu, domagając się stworzenia nowych miejsc pracy i realizacji zawartego wcześniej porozumienia w sprawie uruchomienia produkcji.

W Warszawie taksówkarze z kilkudziesięciu miast Polski protestowali przeciwko obowiązkowi montowania kas fiskalnych od stycznia 2004 r.

Jerzy Urban został oskarżony o znieważenie Papieża Jana Pawła II jako głowy państwa watykańskiego. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wysłała do sądu akt oskarżenia wobec Urbana, któremu grozi do 3 lat więzienia. Urban jest oskarżony o to, że tuż przed ubiegłoroczną pielgrzymką Ojca Świętego do Polski znieważył Jana Pawła II w wulgarnej publikacji. Marek Jurek, poseł PiS, powiedział m. in., że kwalifikacja czynu jest „rażąco zaniżona”, gdyż sianie przez Urbana antykatolickiej nienawiści jest przede wszystkim obrazą uczuć religijnych katolików.

Telewizyjna Redakcja Audycji dla Dzieci i Młodzieży została rozwiązana po tym, jak wyemitowała powtórkę programu, w którym wystąpił podejrzany o pedofilię dyrygent chóru chłopięcego. Przed rokiem w „Teleranku” promowano stronę internetową z dziennikiem homoseksualisty.

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej kobiet zdobyła mistrzostwo Europy.

Całodzienna spowiedź w Warszawie

PIOTR CHMIELIŃSKI
Edycja warszawska (st.) 30/2002

Wojciech Łączyński

Tylko w kilku kościołach warszawskich można skorzystać z całodziennej posługi w konfesjonale. Są to głównie świątynie prowadzone przez zgromadzenia zakonne: jezuitów, kapucynów, pallotynów oraz misjonarzy.

Kościół usilnie zachęca proboszczów do wprowadzenia codziennej praktyki słuchania spowiedzi poza godzinami sprawowania Eucharystii. " Tak jak we wszystkich parafiach istnieje ustalony porządek Mszy św., tak też powinny być podawane do publicznej wiadomości godziny dyżurów w konfesjonale. Z tych samych racji, zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich, należy pomnażać liczbę miejsc, w których sakrament pokuty jest sprawowany cały dzień" - czytamy w dokumentach II Polskiego Synodu Plenarnego.

Jednak miejsc, gdzie trwa całodzienna spowiedź, jest w Warszawie bardzo mało. "Spowiedź podczas Mszy św." - taką informację można przeczytać na tablicach ogłoszeń większości świątyń w Warszawie. Najlepiej sytuacja wygląda na Starym i Nowym Mieście. Tutaj większość kościołów jest w ciągu dnia otwarta, w niektórych trwa całodzienna spowiedź, a także adoracja Najświętszego Sakramentu. Często odprawiane są także Msze św.

Chyba najbardziej znanym w Warszawie miejscem, gdzie przez cały dzień można skorzystać z sakramentu pokuty, jest sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej. Spowiedź trwa tam w dni powszednie w godzinach: 6.30-12.45, 15.00-18.45 i 20.00-20.15. W niedziele kapłani spowiadają od 7.00 do 13.50 oraz od 20.00 do 20.50. Przez cały ten czas trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracyjnej. Spowiedź odbywa się właśnie w tej kaplicy. Ustawiono tam ogromny konfesjonał, z zewnątrz przypominający nieco szafę. Penitent otwiera drzwiczki i wchodzi do niewielkiego pomieszczenia z klęcznikiem i kratką. Umieszczona na zewnątrz lampka informuje, czy konfesjonał jest zajęty, czy nie. A zajęty jest praktycznie cały czas. - Codziennie mamy bardzo dużo penitentów - twierdzą jezuici ze Świętojańskiej.

Całodzienna spowiedź trwa również w kościele Przemienienia Pańskiego Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej. Posługa sakramentu pokuty to szczególny charyzmat kapucynów. Wśród wielu wybitnych spowiedników pochodzących z tego zakonu można wymienić chociażby bł. o. Honorata Koźmińskiego czy św. o. Pio. Na Miodowej spowiedź trwa w godz. 6.30-12.00 i 15.30-19.00. Tutaj także przychodzi bardzo dużo ludzi. Niektórzy wstępują przypadkowo i widząc kapłana w konfesjonale decydują się na spowiedź. Większość jednak doskonale wie, że w kapucyńskiej świątyni jest możliwość wyspowiadania się przez cały dzień. Zdarzają się nawrócenia po wielu latach trwania w grzechu. - Spowiedź wtedy odbywa się często z wielkim żalem, bólem, płaczem. Zdarzyło mi się nieraz, że chłop jak dąb, którego nie można podejrzewać, że jest mięczakiem, ryczy jak bóbr u kratek konfesjonału podczas właśnie takiej spowiedzi. Nie ma w tym nic udawanego, jest to autentyczna spowiedź nawrócenia - opowiada o. Dariusz Sosnowski.

Od godz. od 6.00 do 12.00 oraz od 16.30 do 19.30 można skorzystać z sakramentu pokuty w Bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Tę świątynię, położoną w ścisłym centrum miasta, odwiedza szczególnie wiele osób, wśród których dużą część stanowią studenci pobliskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Studenci chętnie też korzystają z posługi duszpasterzy akademickich w kościele św. Anny przy pl. Zamkowym. Tutaj ze spowiedzi można skorzystać codziennie w godz. 15.00-18.00. W pozostałym czasie o sakrament pokuty można zawsze poprosić dyżurującego w rektoracie świątyni kapłana. Jak podkreśla rektor kościoła ks. Bogdan Bartołd, bardzo wielu penitentów to, oprócz studentów, narzeczeni przygotowujący się do sakramentu małżeństwa. - W naszej świątyni odbywa się bardzo wiele ślubów, po prostu młodym parom podoba się to miejsce. Może także decyduje to, że św. Anna jest patronką małżeństw - wyjaśnia ksiądz rektor. Dodaje, że w posłudze duszpasterskiej w kościele św. Anny pomaga wielu zaprzyjaźnionych kapłanów, w tym np. z Opus Dei.

W kościele św. Marcina na Piwnej co prawda nie ma całodziennej spowiedzi, ale na dwóch konfesjonałach wiszą kartki z dokładnymi godzinami dyżurów spowiedników. Są tam nawet ich nazwiska. Jest to więc doskonała okazja, żeby praktykować regularną spowiedź u tego samego kapłana. Jak podkreślają duszpasterze, jest to bardzo ważne dla rozwoju życia duchowego. U św. Marcina z sakramentu pokuty można skorzystać np. w soboty od godz. 19.30 do 20.30.

W kościołach na Starym i Nowym Mieście Msze św. odprawiane są bardzo często, nie tylko rano i wieczorem. To także dobra okazja do spowiedzi. I tak np. u franciszkanów konwentualnych na Zakroczymskiej spowiednicy posługują w konfesjonale podczas Mszy św. o godz. 10.00, a u dominikanów na Freta - o 12.00.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej całodzienna spowiedź odbywa się w kościele św. Wincentego Pallottiego przy ul. Skaryszewskiej. Posługują tu pallotyni. Z sakramentu pokuty można skorzystać codziennie w godz. 8.00-12.30 i 15.00-17.30. Spowiedź odbywa się w specjalnym pomieszczeniu połączonym z kaplicą adoracyjną, gdzie przez cały dzień wystawiony jest Najświętszy Sakrament. - Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Warszawy. Wielu ma stałych spowiedników. Sporo jest także podróżnych, gdyż w pobliżu znajduje się Dworzec Warszawa Wschodnia - mówi ks. Edmund Robek, proboszcz parafii.

Szkoda, że miejsc w Warszawie, gdzie trwa całodzienna spowiedź, jest tak mało. W dodatku większość z nich znajduje się na terenie Starego Miasta i okolic, gdzie dominują kościoły zakonne. Praktycznie nie zdarza się, żeby całodzienna spowiedź odbywała się w świątyni prowadzonej przez księży diecezjalnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. W klasztorach jest więcej kapłanów. - Na plebaniach diecezjalnych zwykle jest ich mało i w dodatku mają różne czasochłonne zajęcia, jak np. katechezę - wyjaśnia ks. Bartołd.

Wydaje się jednak, że w wielu parafiach diecezjalnych, zwłaszcza tam, gdzie świątynie szczycą się tytułami sanktuariów, wprowadzenie spowiedzi w ciągu dnia, choćby przez 2-3 godziny, byłoby możliwe bez uszczerbku dla innych obowiązków księży. Potrzeba może jedynie trochę dobrej woli. Doświadczenie pokazuje bowiem, że kiedy się naprawdę chce usłużyć drugiemu człowiekowi, czas zawsze się znajdzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej

2019-04-18 17:33

Anna Majowicz

Dla nas Wielki Czwartek to dzień, w którym wracamy do początków. Bez względu na to, ile minęło od naszych święceń kapłańskich, stajemy w tym miejscu, w którym większość z was przyjmowała ten właśnie sakrament, by po raz kolejny wypowiedzieć przed Bogiem: ,, Oto jestem” – przypomniał kapłanom abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przewodniczył w katedrze wrocławskiej Mszy św. Krzyżma, podczas której wspólnie z księżmi odnowił przyrzeczenia kapłańskie.

Anna Majowicz
Abp Józef Kupny wlewa wonności do oleju i przyrządza krzyżmo
Zobacz zdjęcia: Msza św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej

Hierarcha w homilii zwrócił uwagę na dwa słowa, które stanowią fundamentalną podstawę kapłańskiej posługi: ,,słuchaj” i ,,kochaj”. – Pan Jezus mówi nam, byśmy słuchali Słowa Bożego i kochali Boga całym sercem, umysłem, duszą i mocną. Ze wszystkich sił – pokreślił metropolita wrocławski. - Słuchaj i kochaj. Proszę dziś razem z wami Boga, by dał nam wystarczająco dużo siły i łaski, by te słowa nie pozostały jedynie jakąś teorią. Niech staną się żywe w historii każdego z nas. Niech staną się żywe w naszym wrocławskim Kościele – nauczał.

Posłuchaj całej homilii:

https://drive.google.com/file/d/1tTz0WnL_gprbdpaCUTaNXRmu8TvSGdxW/view?usp=sharing

W trakcie Eucharystii abp Józef Kupny pobłogosławił olej katechumenów i dokonał konsekracji krzyżma.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem