Reklama

Wiadomości z Polski

W dniach 27-28 listopada 2003 r. odbyło się w Częstochowie 325. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem Józefa Kardynała Glempa, Prymasa Polski. Uczestniczył w nim także Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Episkopat zaniepokojony zagrożeniami dla życia i rodziny oraz nieładem moralnym

Komunikat z 325. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

1. U progu Adwentu, który jest szczególnym czasem łaski i wezwaniem do modlitewnego oczekiwania na przyjście Chrystusa, Zebranie Plenarne Episkopatu, zgodnie z tradycją, zostało poprzedzone dorocznymi rekolekcjami. Pasterze Kościoła włączają się w nurt modlitwy i duchowego wyciszenia, jakie praktykują grupy wiernych.

2. Episkopat Polski przypomina o szczególnej wartości rodziny, „zbudowanej na fundamencie sakramentu małżeństwa, jako najważniejszej wspólnoty, w której zarówno małżonkowie, jak i dzieci żyją swoim powołaniem i doskonalą się w miłości” (Pastores gregis, 52). Dlatego z niepokojem księża biskupi patrzą na problemy dotyczące zagrożenia życia, godności kobiety, matki i rodziny. Uwaga pasterzy Kościoła skupiła się na zmniejszeniu urodzin o połowę w ostatnim dwudziestoleciu i zaobserwowanym po raz pierwszy w ubiegłym roku ujemnym przyroście naturalnym przy jednoczesnym ograniczeniu pomocy materialnej na rzecz rodziny i propagowanym rządowym programie, proponującym szkodliwe dla kobiet rozwiązania niezgodne z katolickim nauczaniem. Wyrażając szczególny szacunek dla macierzyńskiej godności kobiety, Episkopat Polski apeluje o stwarzanie takiego społecznego klimatu i warunków materialnych, które sprzyjać będą otwarciu na dar nowego życia. Duszpasterzom zaś przypomina o potrzebie należytego przygotowania młodych ludzi do małżeństwa, formowania grup wspierających duszpasterstwo rodzin oraz pomagania rodzinom będącym w trudnej sytuacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3. Biskupi zapoznali się z aktualnym stanem duszpasterstwa polskiej emigracji na świecie. W kontekście jednoczącej się Europy dostrzegają jeszcze bardziej potrzebę pasterskiej troski o tych, którzy z różnych powodów opuszczają Ojczyznę. Ze strony Kościołów z innych krajów kierowane są prośby o duszpasterzy Polonii i misjonarzy. Biskupi są świadomi, że wszystkie działania wspólnoty Kościoła muszą być naznaczone duchem misyjnym, aby wzbudzać i zachować w sercach wiernych gorliwość o głoszenie Ewangelii. Konkretnym przejawem zaangażowania będzie modlitwa za misje oraz wsparcie materialne okazane Kościołowi na Wschodzie podczas zbiórki w II niedzielę Adwentu.

Reklama

4. W trosce o młodzież biskupi przypominają o jej istotnym miejscu w Kościele. Wobec osłabiającego się poczucia więzi części młodych ludzi ze wspólnotą parafialną Episkopat Polski zwraca uwagę, aby na nowo podjąć zadanie budowania wspólnot młodzieżowych przy parafiach. Sprzyjać temu mogą: katecheza związana z przyjmowaniem sakramentów, działalność w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Światło-Życie, grupy modlitewne i biblijne oraz formacja animatorów i liderów nowej ewangelizacji wśród młodych, a także inicjatywy kulturalne, sportowe i zakładanie świetlic przyparafialnych.

5. Biskupi polscy z niepokojem obserwują liczne przejawy moralnego nieładu zarówno w Ojczyźnie, jak i na świecie. Należą do nich przede wszystkim korupcja, uwikłanie w nieprawdę, brak troski o dobro wspólne oraz trwające konflikty zbrojne i szerzące się zjawisko terroryzmu. Dlatego powierzając Jasnogórskiej Pani sprawy Polski i innych krajów, zwłaszcza dotkniętych wojnami, biskupi wzywają wszystkich do modlitwy o uspokojenie umysłów i przywrócenie ładu moralnego. Do tej modlitwy są zaproszone wszystkie Kościoły chrześcijańskie i wierni zwłaszcza od 18 do 25 stycznia, w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, przeżywanym pod hasłem Mój pokój wam daję (J 14, 27). Wobec utrzymującego się zjawiska bezrobocia 4 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Barbary, zachęcamy do modlitwy za bezrobotnych.

6. Episkopat Polski wyraża wdzięczność wiernym za modlitwy i złożone ofiary, które zostały przeznaczone na pomoc dla Iraku. Jednocześnie przypomina, że jak co roku trwa akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i zachęca do wielkodusznego włączenia się w to dzieło organizowane przez diecezjalną Caritas.

Reklama

Na czas adwentowego czuwania i radość zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego biskupi wszystkim z serca błogosławią.

Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi zgromadzeni na 325. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Częstochowa, 28 listopada 2003 r.

Częstochowski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich zachował swój status

22 listopada 2003 r. w gmachu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Zebranie rozpoczęło się Mszą św. celebrowaną przez ks. Jerzego Kuliberdę.
Zasadniczym sukcesem minionej - 4-letniej kadencji jest uzyskanie decyzji sądu utrzymującej status Oddziału Częstochowskiego, odpowiadający oddziałom wojewódzkim mimo zniesienia województwa częstochowskiego.
W tajnym głosowaniu prezesem Oddziału na nową kadencję została wybrana ponownie dr Wanda Terlecka, zastępcą - dr Anna Bielobradek, sekretarzem Zarządu - dr Elżbieta Szałkowska, a skarbnikiem - dr Włodzimierz Mierzwa.
Członkami Zarządu Oddziału zostali: dr Jadwiga Kozera, dr Irena Ostaszewicz, dr Wanda Pilkiewicz, dr Aniela Pychyńska, dr Stanisław Pius, dr Anna Bednarska-Serwan i dr Maria Zubrzycka.
Komisję Rewizyjną stanowią: dr Bogumiła Myślin - przewodnicząca oraz dr Wiesława Dudek, dr Jan Mielczarek, dr Anna Wolańska i dr Włodzimierz Wróbel.
Delegatami na Walne Zgromadzenie KSLP zostali: dr Anna Bielobradek, dr Karol Biskupek, dr Aniela Pychyńska i dr Włodzimierz Wróbel.
We współpracy z Radą Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej - Oddział Częstochowski KSLP reprezentować będą dr Aniela Pychyńska i dr Elżbieta Szałkowska.
Comiesięczne spotkania Oddziału Częstochowskiego KSLP odbywają się w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 19.00, po Mszy św. o godz. 18.00, w kościele im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Tydzień w Polsce

W dniach 27-28 listopada br. na Jasnej Górze odbwało się 325. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wcześniej biskupi uczestniczyli w dorocznych rekolekcjach. W tym roku nauki głosił wybitny liturgista - ks. prof. Stanisław Czerwik z Kielc.

Krajowa Rada Katolików Świeckich wystosowała list do marszałka Sejmu RP Marka Borowskiego, w którym sprzeciwia się zrównaniu praw związków homoseksualnych z małżeństwami. W dokumencie, podpisanym przez przewodniczącego Rady - prof. Michała Seweryńskiego, autorzy zwracają uwagę na sprzeczność projektu ustawy z art. 18 Konstytucji RP, który określa małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

Parlament holenderski, po nieprzyjemnej dla Polaków debacie, ratyfikował rozszerzenie UE, ale czasowo zamknął swój rynek pracy i zażądał zamknięcia granic przed polską żywnością, jeśli do 1 maja 2004 r. utrzymają się wątpliwości co do czystości naszego mięsa i mleka. Tymczasem parlament Belgii odłożył głosowanie nt. ratyfikacji - w związku z nieprzejednanym stanowiskiem Polski w sprawie nowej konstytucji UE (czyli systemu głosowania w UE).

Były minister spraw zagranicznych RP Władysław Bartoszewski podczas spotkania zorganizowanego przez Unię Europejską w Wiesbaden w ostrych słowach skrytykował ideę budowy niemieckiego Centrum przeciw Wypędzeniom w Berlinie, określając ją jako „manipulowanie ludzkim nieszczęściem”. „Poczucia winy najlepiej pozbyć się przez projekcję swego nieczystego sumienia na innych” - stwierdził.

Pod gmachem Sejmu RP odbyła się pikieta kilku tysięcy związkowców „Solidarności”, emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych przeciwko planowi oszczędnościowemu wicepremiera Jerzego Hausnera. „Miller na emeryturę za 600 zł!” - wołali demonstranci, którzy nie zgadzają się, aby rząd rozwiązywał problemy finansowe państwa kosztem najsłabszych i najbiedniejszych. Swe postulaty zawarli w petycji, którą ich delegacja wręczyła wicemarszałkowi Sejmu Tomaszowi Nałęczowi.

Rząd przyjął informację dotyczącą zawyżania cen leków pochodzących z importu przez zagraniczne firmy farmaceutyczne.

Z informacji dotyczącej sytuacji w Krajowej Spółce Cukrowej SA, którą Ministerstwo Skarbu Państwa przedstawiło posłom z sejmowej Komisji Spraw Publicznych, wynika, że jeśli natychmiast nie zostaną podjęte działania ratunkowe wobec KSC, spółce tej grozi upadłość.

Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja przemysłowa w Polsce w październiku br. była aż o ponad 12% wyższa niż przed rokiem. Tymczasem eksperci zwrócili uwagę, iż nie wpłynęło to na spadek bezrobocia w kraju, którym dotkniętych jest nadal ponad 3 mln Polaków.

MSWiA ogłosiło, że wszystkie dowody osobiste wydane przed 1 stycznia 2001 r. zachowują ważność do końca 2007 r.

ZUS podał, że koniec bieżącego roku nie jest ostatecznym terminem dostarczenia mu dokumentów potwierdzających zatrudnienie i zarobki, potrzebnych dla obliczenia tzw. kapitału początkowego.

Jerzy Owsiak oznajmił, że w przyszłym roku nie zorganizuje Przystanku Woodstock.

Z powodu złej oceny jakości studiów Państwowa Komisja Akredytacyjna zawiesiła nabór lub zamknęła 16 kierunków studiów: 7 na uczelniach państwowych i 9 na prywatnych.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję