Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Austrii

Betlejemskie Światło Pokoju

W 25 krajach europejskich zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju. Od 18 lat, rokrocznie zapala je od lampki w betlejemskiej grocie wybrane dziecko z Górnej Austrii. „To brzmi jak paradoks, że symbol pokoju - światło z Betlejem przywożone jest właśnie z regionu, w którym na porządku dziennym są okrutne akty przemocy i śmierć, i że zapłonie ono w tylu krajach u ludzi dobrej woli” - powiedział m.in. biskup pomocniczy w Wiedniu Helmut Krätzl, który ze strony katolickiej przewodniczył 13 grudnia br. w stolicy Austrii ekumenicznym uroczystościom przekazania światła delegacjom z innych krajów. Bp Krätzl podkreślił, że inicjatywa Betlejemskiego Światła Pokoju ma przypominać słowa, jakimi aniołowie oznajmili pasterzom narodziny Jezusa: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”.
W Wigilię Bożego Narodzenia Światło Pokoju będzie rozwiezione po całej Austrii.

Z Francji

W Polskiej Misji w Paryżu

W dniach 7 i 8 grudnia br. bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, odwiedził po raz pierwszy Polską Misję Katolicką w Paryżu. 7 grudnia dokonał uroczystego poświęcenia m.in. marmurowego ołtarza w prezbiterium kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym mieści się rektorat Polskiej Misji Katolickiej we Francji. W homilii Ksiądz Biskup mówił, że ołtarz ma przypominać wiernym wołanie adwentowe: „Przygotujcie drogę Panu”. Bp Karpiński odprawił Mszę św. dla dzieci, a wieczorem przemawiał do młodzieży.
Drugi dzień wizyty był przeznaczony na spotkanie z polskimi kapłanami z dekanatu paryskiego. Ksiądz Biskup odprawił Mszę św. i wygłosił konferencję o Kościele jako znaku i narzędziu nadziei na podstawie adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa. Wieczorem w Seminarium Polskim w Issy-les-Moulineaux, na przedmieściu Paryża, Ksiądz Biskup spotkał się ze studentami studiów zaocznych Wydziału Filozofii KUL, którzy przybyli do Paryża na wykłady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Jerzy Kluger, przyjaciel Jana Pawła II z lat młodości, otrzymał 4 grudnia br. tytuł „Człowieka Pojednania” za 2003 r., przyznawany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej w centrum Rzymu, w obecności ambasador Hanny Suchockiej, ambasadora Izraela przy Watykanie Bena Hura i sekretarza Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan - bp. Briana Farrella. Laudację wygłosił współprzewodniczący Rady - ks. Michał Czajkowski, przypominając wszystkie najważniejsze fakty z życia obu przyjaciół: Karola Wojtyły i Jerzego Klugera.

USA

Kościół św. Jacka w Chicago został podniesiony 1 grudnia br. do godności bazyliki mniejszej. Z tej okazji odbyły się tam uroczystości liturgiczne, którym przewodniczył arcybiskup metropolita Chicago - kard. Francis Eugene George. Wśród koncelebransów był m.in. prowincjał Księży Zmartwychwstańców - ks. Adam Piasecki.
W kazaniu kard. George wyraził radość, że jego archidiecezja wzbogaciła się o nową bazylikę. Jest to wspaniały dar Jana Pawła II zarówno dla całej archidiecezji, jak i dla chicagowskiej Polonii - podkreślił Hierarcha. Odczytany został także list gratulacyjny od kard. Józefa Glempa. Prymas Polski jest opiekunem Polonii, a chicagowskie Jackowo odwiedzał kilkakrotnie, ostatnio latem br.

Chiny

Pozbawiony od 6 lat wolności 72-letni obecnie bp James Su Zhimin z diecezji Baoding (chińskiego podziemnego Kościoła katolickiego) „zniknął” z miejscowego szpitala wkrótce po operacji. Azjatycka agencja katolicka UCA-News podała, że niedawno odwiedzili Biskupa w szpitalu członkowie jego rodziny. Wcześniej - od czasu osadzenia Hierarchy w więzieniu w 1997 r. - nic nie było o nim wiadomo. Dopiero 14 listopada br. pewien katolik ujawnił, że dowiedział się o przewiezieniu Biskupa na oddział chorób serca szpitala w Baoding (prowincja Hebei, 150 km na południe od Pekinu). Krewni, których dopuszczono po wielu trudnościach, powiedzieli, że miał on zabandażowane oczy po operacji okulistycznej.

Rosja

Oby nigdy już w Rosji nie zapłonął ogień ateizmu i nie zapanował „duchowy Czarnobyl” - mówił m.in. abp Tadeusz Kondrusiewicz 7 grudnia br. podczas Mszy św. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sankt Petersburgu (najstarszej z istniejących i największej świątyni katolickiej Rosji), której przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego (Seminariów i Instytutów Naukowych), wraz z biskupami 4 rosyjskich diecezji: abp. Kondrusiewiczem z Moskwy, bp. Josephem Werthem z Nowosybirska, Clemensem Pickelem z Saratowa oraz Cyrylem Klimowiczem z Irkucka. W świątyni zebrali się licznie Polacy z Sankt Petersburga.
6 grudnia br. odbyła się uroczysta sesja z okazji 10-lecia Seminarium w Sankt Petersburgu.

Tydzień na świecie

4 grudnia minęła 40. rocznica ogłoszenie soborowej Konstytucji o liturgii. Papież Jan Paweł II w liście apostolskim wydanym z tej okazji zwrócił uwagę na konieczność „rozwijania duchowości liturgicznej”.

W obecności ponad 1,5 tys. członków ruchu fokolarynów abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, odczytał przesłanie, jakie Jan Paweł II skierował do założycielki ruchu - Chiary Lubich w 60. rocznicę jego powstania. Uroczystość odbyła się w Wielkiej Sali ośrodka Mariapoli w Castel Gandolfo, w pobliżu letniej rezydencji papieskiej.

Pomnik św. o. Pio z Pietrelciny odsłonił w Bolonii przewodniczący Izby Deputowanych włoskiego parlamentu - Pier Ferdinando Casini. Pochodzący z tego miasta polityk chadecki podkreślił szczególny związek słynnego kapucyna z Bolonią. W odsłonięciu monumentu wziął udział arcybiskup Bolonii - kard. Giacomo Biffi.

W Rzymie miał miejsce nadzwyczajny Synod Biskupów obrządku chaldejskiego (wschodniego Kościoła katolickiego). Wybrany został nowy patriarcha Babilonii dla Chaldejczyków - Emmanuel III Delly. Podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra otrzymał on dokument papieski, przyjmujący go do „wspólnoty kościelnej”, co jest równoznaczne z uznaniem i potwierdzeniem przez Ojca Świętego ważności wyboru.

Kościół katolicki w Korei otrzymał zezwolenie Stolicy Apostolskiej na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego 124 Koreańczyków, którzy ponieśli śmierć męczeńską w 1791 r.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przegłosowało rezolucję zgłoszoną przez Palestyńczyków, by w sprawie muru między Izraelem a Palestyną wypowiedział się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Prokremlowska Jedna Rosja wygrała wybory do Dumy (będzie miała prawie połowę miejsc w parlamencie). Wraz z partią populisty Żyrinowskiego i komunistyczno-narodowym blokiem Rodina obóz rządzący uzyska ponad 300 głosów w Dumie, co pozwoli mu na przeprowadzenie zmiany konstytucji, która na razie zabrania Władimirowi Putinowi kandydowania na trzecią kadencję. „Poprzednia Duma była kontrolowana przez Kreml, nowa będzie mu posłuszna jeszcze bardziej” - stwierdził m.in. politolog Igor Bunin.

Wysokiej rangi przedstawiciele judaizmu i chrześcijaństwa we wspólnym oświadczeniu wydanym w Jerozolimie wypowiedzieli się przeciwko przemocy w Ziemi Świętej. „Jako zwierzchnicy religijni podzielamy ból i troskę wszystkich ludzi cierpiących w Ziemi Świętej” - czytamy m.in. w dokumencie ogłoszonym na zakończenie 3. oficjalnego spotkania delegacji Stolicy Apostolskiej i Naczelnego Rabinatu Izraela.

O większą aktywność na rzecz pokoju w Ziemi Świętej zaapelowało do prezydenta George’a W. Busha 32 przywódców religijnych w USA. Autorzy listu ogłoszonego w Waszyngtonie zwrócili uwagę, że potrzebne są „nowe wysiłki na najwyższym szczeblu”, gdyż kroki na drodze pokojowej, podejmowane dotychczas przez Izrael i władze Autonomii Palestyńskiej, są „zbyt niezdecydowane”. Ponadto, ich zdaniem, odnosi się wrażenie, że rząd USA, angażując się w Iraku i Afganistanie, przesunął na dalszy plan ognisko zapalne Izrael-Palestyna.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą". Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być "decyzją rodzica".

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Paulini – mnisi wsłuchani w mowę krzyża

2024-03-29 15:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

BPJG

W głębi duchowości paulińskiej i w życiu każdego mnicha ukryta jest tajemnica krzyża. „Mądrość krzyża” obrał dla jednoczonych przez siebie pustelników naddunajskich bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia, uznawany za założyciela Zakonu Paulinów. Odtąd przypomina ona paulinom o naśladowaniu Chrystusa, bezwarunkowym pójściu za ogołoconym Mistrzem, który jest posłuszny aż do śmierci krzyżowej. A Jasnogórski Wizerunek Maryi Prowadzącej do Chrystusa z bolesnymi rysami na twarzy przypomina, że była Ona pierwszą, która do końca trwała przy Synu.

Pierwotna nazwa wspólnoty paulinów, która w XIII w. powstała na Węgrzech brzmiała „Bracia Świętego Krzyża”. Wyrosła ona w XIII w. z ducha średniowiecznej mistyki krzyża, która streszczała się w pragnieniu św. Bernarda z Clairvaux, aby „Memoria passionis Christi” przeniknęła całą ludzką egzystencję i zmuszała do odpowiedzi życiem na Ukrzyżowaną Miłość. Pierwszy pauliński klasztor na Węgrzech otrzymał znamienny programowy tytuł - św. Krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję