Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Regina Coeli” z papieżem

Osobie Maryi oraz nabożeństwu majowemu poświęcił Jan Paweł II rozważania przed modlitwą Regina Coeli 9 maja w Watykanie. Przypomniał, że Jezus Chrystus z krzyża rozszerzył duchowe macierzyństwo Maryi, dając Jej za syna swego umiłowanego ucznia Jana. „Od tej chwili wierni z pokolenia na pokolenie przywołują Ją i uciekają się do Niej z miłością i nadzieją. Maryja zaś wyraża swoje macierzyństwo przez szczególną bliskość wobec człowieka i wszystkich jego spraw - powiedział Ojciec Święty. - Gdyby wszyscy ludzie dostrzegli ten niezwykły dar, o ileż bardziej poczuliby się braćmi, rezygnując z przemocy, otwierając serca na przebaczenie z nieba i okazując szacunek każdemu człowiekowi ze względu na godność każdej osoby. O ileż bardziej wszyscy poczuliby się braćmi”.
Papież przypomniał, że 13 maja obchodzimy wspomnienie objawień Matki Bożej w Fatimie i Jej apelu o nawrócenie świata.
Jan Paweł II zwrócił się też do pielgrzymów z Polski. Powiedział, że w szczególny sposób łączy się w modlitwie z uczestnikami procesji z Wawelu na Skałkę - ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika. „Opiece tego patrona Polski zawierzam Kraków, naszą Ojczyznę i wszystkich rodaków na świecie” - powiedział.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie pozdrawiam obecnych tutaj moich rodaków, pielgrzymów do Grobów Apostolskich. Szczególnie cieszę się dzisiaj z obecności licznej grupy dzieci pierwszokomunijnych z kościoła św. Stanisława w Rzymie. Polecam Bogu wszystkie dzieci, które w tym okresie po raz pierwszy przyjmują do serc Chrystusa. Życzę, aby postępując w duchu wiary rodziców i bliskich, uczyły się kochać Jezusa całym swoim życiem, a idąc za przewodnictwem Matki Bożej, nigdy nie ustawały w wierze. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Szczęść Boże!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 12 maja 2004 r.

Ojciec Święty modli sięza ofiary zamachu w Czeczenii

Jan Paweł II z głębokim bólem przyjął wiadomość o zamachu w stolicy Czeczenii - Groznym i modli się o dialog i pojednanie w tym kraju. Zapewnia o tym w imieniu Papieża sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano w telegramie kondolencyjnym przesłanym na ręce rodzin ofiar zamachu.
„Zawierzając miłosierdziu Bożemu dusze tych, którzy zginęli w tragicznych okolicznościach, jak również wszystkich ofiar przemocy, Jego Świątobliwość zapewnia o swej modlitwie o to, aby i Czeczenia przy wkładzie ze strony wszystkich mogła odnaleźć drogę dialogu i pojednania” - czytamy w telegramie.
W następstwie zamachu, do jakiego doszło 9 maja na trybunie honorowej stadionu w Groznym podczas koncertu z okazji zakończenia II wojny światowej, zginęło co najmniej sześć osób, w tym prezydent Czeczenii Achmad Kadyrow. Ponad 50 osób doznało obrażeń różnego stopnia. 13 osób jest ciężko rannych.

Reklama

Spotkanie z Gwardią Szwajcarską

W czasie 2-dniowego pobytu w Bernie w czerwcu br. Papież Jan Paweł II spotka się z byłymi członkami Gwardii Szwajcarskiej. Zapowiedział to sam Ojciec Święty podczas audiencji dla 33 rekrutów, którzy 6 maja br. złożyli uroczystą przysięgę na wierność w służbie Papieżowi i Kościołowi.
Podczas spotkania z rekrutami i ich rodzinami Ojciec Święty wyraził wdzięczność za służbę, jaką szwajcarscy żołnierze pełnią w Watykanie. „Jest to zadanie wymagające, a być może często ciężkie, które jednak Wam Bóg wynagrodzi” - powiedział Papież.
Wcześniej w Bazylice św. Piotra rekruci wraz ze 110 gwardzistami wzięli udział w Mszy św., której przewodniczył szef dyplomacji watykańskiej - abp Giovanni Lajolo. W wywiadzie z okazji święta Gwardii Szwajcarskiej płk Elmar Maeder powiedział, że zadaniem tej formacji dzisiaj jest także obrona Kościoła przed „atakami z różnych stron”.

Audiencja dla ambasadorów przy UNESCO

„Kultura może być skutecznym lekarstwem na bolączki naszych czasów, takie jak: wojna, rasizm, ubóstwo, wyzysk człowieka przez człowieka” - powiedział Jan Paweł II do ambasadorów wielu krajów świata przy UNESCO. 8 maja Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji grupę dyplomatów wraz z przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji - abp. Franco Follo.
Papież wyraził przekonanie, że organizacje międzynarodowe mogą się przyczynić do stworzenia autentycznej kultury, i przypomniał, że Kościół katolicki zawsze zainteresowany był zarówno rozwojem kultury, jak i obroną życia, o czym świadczy powołanie takich instytucji, jak papieskie akademie nauk, nauk społecznych i życia.
Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie faktem, że „w naszych trudnych czasach” postępowi zagrażają bolączki wojny, rasizmu, ubóstwa i wyzysku, które mają nie tylko zgubny wpływ na nasze życie, ale utrudniają nam budowę lepszego świata.

Reklama

Leki dla ubogich

Sympozjum zorganizowane przez Międzynarodową Federację Farmaceutów Katolickich i pozarządową organizację „Cumvivium” odbyło się 8 maja w Watykanie. Po raz pierwszy Kościół, naukowcy, firmy farmaceutyczne i przedstawiciele akademii papieskich poszukiwali wspólnie sposobów udostępnienia ubogim narodom lekarstw na choroby zakaźne.
Oczekiwania Kościoła w tej dziedzinie przedstawił sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia - bp José Redrado. Natomiast przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia zaprezentował nową strategię tej instytucji, lansowaną w walce z AIDS, gruźlicą, malarią i innymi groźnymi chorobami. Zastanawiano się też nad możliwościami szerszego dostępu do Neverapine - leku zapobiegającego przekazywaniu wirusa HIV przez matkę nowo narodzonemu dziecku.
W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele 80% producentów podstawowych leków. Dostrzegli oni, że Kościół posiada dobrą sieć umożliwiającą kontakt z ludźmi ubogimi. Podkreślili konieczność utrzymania wysokiej jakości lekarstw, a jednocześnie poprawienia ich dostępności.

Pierwszy egzemplarz książki Jana Pawła II

Jan Paweł II otrzymał specjalny, oprawiony w skórę i opatrzony numerem 1 egzemplarz swojej najnowszej książki. Tom Wstańcie, chodźmy! wręczyli Papieżowi 10 maja podczas spotkania w Sali Klementyńskiej dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława Archidiecezji Krakowskiej - ks. Antoni Świerczek oraz ekonom archidiecezji - ks. Marek Głownia.
„Ojciec Święty bardzo się ucieszył i od razu zaczął nawiązywać do umieszczonych w książce grafik, przedstawiających miejsca, które są szczególnie bliskie jego sercu: krypty św. Leonarda i konfesji św. Stanisława na Wawelu oraz ulicy Kanoniczej, gdzie mieszkał jako profesor, a później biskup - powiedział Radiu Plus ks. A. Świerczek. Dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława przekazał też, że Jan Paweł II zaaprobował polskie wydanie swoich wspomnień i wyznał, że na pewno będzie do niego często zaglądał.
Książka ukaże się we wszystkich księgarniach w Polsce 18 maja, w dniu 84. urodzin Papieża, w dwóch edycjach: w twardej i miękkiej oprawie. Uroczysta prezentacja tomu odbędzie się tego samego dnia o godz. 11.00 w Muzeum Archidiecezji Krakowskiej - w budynku, gdzie Ojciec Święty mieszkał jako biskup krakowski.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję