Reklama

Korzenie

Rodzina, dom i pokolenia - to skarb

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. Kazimierzem Radzikiem CSMA - nowo wybranym generałem Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła - rozmawia ks. Sylwester Łącki CSMA

Ks. Sylwester Łącki CSMA: - Obejmuje Ojciec Generał prowadzenie Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w momencie szczególnym: oto dopiero co wkroczyliśmy w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa i znaleźliśmy się w formalnych strukturach Unii Europejskiej. W jaki sposób wydarzenia te warunkować będą pracę Ojca w czasie sześcioletniej kadencji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Kazimierz Radzik CSMA: - Zasadniczym celem mojego działania i działania nowego zarządu będzie pogłębienie charyzmatu zostawionego nam w testamencie przez czcigodnego sługę Bożego ks. Bronisława Markiewicza oraz odpowiedź na wszystkie wyzwania, przed którymi nasza wspólnota zakonna stanie w nowych, unijnych strukturach. Niewątpliwym znakiem Opatrzności Bożej była informacja, którą otrzymaliśmy z Watykanu w pierwszym dniu obrad XIX Kapituły Generalnej. Oto watykańska Komisja Lekarska uznała fakt nadzwyczajnego uzdrowienia (co do sposobu), przekraczającego stan wiedzy medycznej, ks. Romana Włodarczyka CSMA. Za chorego zanoszona była modlitwa o uzdrowienie za przyczyną ks. Bronisława Markiewicza. Sprawa została przekazana dalej i rozpatrywana będzie przez Komisję Teologów. Potraktowaliśmy to jako szczególny znak z nieba, że nasza obecność w Kościele powszechnym i we współczesnym świecie, z jego potrzebami i problemami, jest konieczna. Z tym większą gorliwością będziemy chcieli odpowiedzieć na wszystkie wołania o pomoc: czy to w naszej Ojczyźnie, czy w krajach Unii Europejskiej, czy wreszcie na innych kontynentach, bo przecież Michalici pracują w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, w Australii i Papui-Nowej Gwinei.
Tam prowadzimy parafie, szkoły katolickie, ewangelizujemy, uczymy...

- Powołaniem Ojca Generała - zgodnie z michalickim charyzmatem - jest praca z młodzieżą. Co Zgromadzenie zamierza czynić, aby nie postępował proces erozji podstawowych wartości, na których winno się wznosić nasze życie indywidualne, społeczne i narodowe?

- Odpowiedź na to pytanie dadzą najbliższe dni Kapituły, która z nowym już zarządem dokona pogłębionej refleksji nad tym, jak Michalici mają stawiać czoło wyzwaniom na polu wychowania i formacji nie tylko dzieci i młodzieży, lecz także dorosłych - przede wszystkim nauczycieli, wychowawców, rodziców czy opiekunów. Obecnie pracujemy w szesnastu krajach świata i problem odpowiedniego wychowania młodego człowieka, tak aby w przyszłości był on w stanie podjąć życiowe obowiązki, zauważamy wszędzie. Dzisiaj zagrożona jest rodzina, najważniejsza komórka społeczna, a przecież pierwszymi naturalnymi wychowawcami są rodzice. Jeżeli zdeprawuje się rodzinę, jeżeli pozwoli się, aby była nienaturalna (związki homoseksualne), to ucierpią na tym przede wszystkim dzieci.
Sam pochodzę z rodziny wielodzietnej. Mam jedenaścioro rodzeństwa. Pomimo skromnych warunków zawsze byliśmy, i nadal jesteśmy, rodziną szczęśliwą. To w moim domu rodzinnym nauczyłem się życia wspólnotowego, nauczyłem się dzielić tym, co posiadałem, widzieć problemy moich sióstr i braci. W domu nauczyłem się czuć i współczuć. Dlatego wiem, że jako Michalici powinniśmy jeszcze bardziej podejmować współpracę z rodzinami, których dzieci trafiają pod naszą opiekę. Ks. Markiewicz nazywał takie podejście pracą u podstaw. A wiemy, jak bardzo ważna jest podstawa, na której budowane jest życie każdego człowieka...

Reklama

- Sukcesy wychowawcze Zgromadzenia uwarunkowane są jakością formacji kandydatów do życia zakonnego i kapłańskiego. Czy trzeba coś zmienić w formacji, aby przyszli kapłani czy bracia zakonni mogli podołać wyzwaniom globalizującego się świata?

- Oczywiście, że formacja, czy to na szczeblu niższego seminarium, postulatu, nowicjatu czy klerykatu, a później kapłańska i zakonna musi być ciągle wzbogacana o aktualne sposoby rozwiązywania problemów. Żeby zrozumieć drugiego człowieka, trzeba najpierw dobrze poznać samego siebie przez modlitwę, pracę duchową i intelektualną oraz fizyczną. Powściągliwość i praca - to dwie naczelne zasady każdego michality. Jakże potrzebne są one współczesnemu światu - każdemu człowiekowi. „Któż jak Bóg!” - zawołanie św. Michała Archanioła jest naszym orężem oraz zachętą do radykalnego opowiadania się za Bogiem i wartościami, które zostały nam przekazane w Ewangelii przez Jezusa Chrystusa. Te dwa hasła nie straciły nic ze swej aktualności. Radykalizm ewangeliczny, roztropność, empatia oraz świadectwo życia - tego dzisiaj potrzebuje człowiek. Mamy być świadkami nadziei, bo Europa gdzieś ją zgubiła, bo świat gdzieś ją zagubił. Przypomniał nam o tym Jan Paweł II w adhortacji Ecclesia in Europa. Wychowując innych, trzeba być świadkiem nadziei.
Nadto formacja intelektualna musi być postawiona na jak najwyższym poziomie. Po ukończeniu podstawowych studiów filozoficzno-teologicznych młodzi kapłani kierowani są, i nadal będą, na studia specjalistyczne. Kierunki studiów specjalistycznych wyznaczane są przez aktualne potrzeby Zgromadzenia i możliwości konkretnych osób. Dzisiaj same dobre chęci nie wystarczą. Konieczna jest kadra wykwalifikowanych sług Ewangelii i człowieka.

- Ojciec Generał jest góralem. Czy tęskni Ksiądz za górami?

- Pochodzę spod Gorlic, z Binczarowej - piękne tereny i dobrzy ludzie. Tam są moje korzenie, tam uczyłem się poznawać Boga i świat. Tego się nie zapomina. Jeżeli tylko mogę, zawsze wracam do domu rodzinnego. Moja rodzina obecnie liczy około dwustu osób. Organizujemy zjazdy rodzinne, podczas których widzę, że rodzina i dom, pokolenia - to skarb, z którego jestem dumny.

- Dziękuję za rozmowę.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: unikać eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

2024-04-20 13:00

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Pietro Parolin

wikimedia/CC BY-SA 2.0

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Wszyscy pracują nad tym, aby konflikt na Bliskim Wschodzie nie eskalował – powiedział kard. Pietro Parolin przy okazji konferencji na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum. W kwestii aborcji Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia”.

„Wydaje mi się, że jak dotąd sprawy, poszły całkiem dobrze, w tym sensie, że nie było tego, czego się obawiano i że obie strony starają się nie prowokować w taki sposób, aby poszerzyć konflikt” – zaznaczył kard. Parolin w kwestii napięć między Iranem a Izraelem w ostatnim czasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję