Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niestety, myśl skierowana ku Ziemi Świętej budzi w naszych sercach niepokój i ból z powodu przemocy, jaka nie przestaje naznaczać tego regionu z powodu zbyt dużej ilości niewinnej krwi przelanej przez Izraelczyków i Palestyńczyków, która przysłania nadejście brzasku pokoju i sprawiedliwości. Dlatego pragniemy dzisiaj zanosić żarliwą modlitwę do Przedwiecznego, w wierze i nadziei, do Boga Shalom, ażeby nieprzyjaźń nie popychała więcej do nienawiści tych, którzy odwołują się do ojca Abrahama - Żydów, chrześcijan i muzułmanów - i ustąpiła miejsca wyraźnej świadomości więzów, jakie ich łączą, i odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach jednych i drugich.
Jan Paweł II - papież
Z przesłania z okazji 100-lecia rzymskiej synagogi - 22 maja 2004 r

„Regina Coeli” z papieżem

23 maja w rozważaniach poprzedzających modlitwę Regina Coeli Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego tego dnia w Kościele Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Przypomniał swe orędzie opublikowane z tej okazji, które w tym roku nosi tytuł: Media w rodzinie: niebezpieczeństwo i bogactwo.
„Dzięki nowoczesnej technologii wiele rodzin ma dostęp do bogatych zasobów przekazu i informacji i okazję do wychowania, ubogacenia kulturalnego i duchowego wzrostu” - mówił. Dodał przy tym, że środki przekazu mogą jednak wyrządzić poważną szkodę rodzinie, kiedy ukazują niewłaściwą czy nawet wypaczoną wizję życia, samej rodziny, religii i moralności. Trzeba więc - kontynuował Papież - nauczyć się korzystać ze środków przekazu „z mądrością i rozwagą”. Obowiązek ten - przypomniał - spoczywa przede wszystkim na „rodzicach, odpowiedzialnych za zdrowe i wyważone wychowanie swych dzieci”. Dotyczy on także instytucji publicznych, „wezwanych do wprowadzania w życie reguł gwarantujących respektowanie przez środki społecznego przekazu prawdy i dobra wspólnego”.
W dalszej części swego wystąpienia Jan Paweł II nawiązał do przypadającej tego dnia uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, które - jak podkreślił - „ukazuje, jak człowieczeństwo, przyjęte i odkupione przez Chrystusa, zostało przez Niego podniesione do pełnej jedności z Bogiem”.
Na zakończenie południowego spotkania z wiernymi, przemawiając po włosku, Jan Paweł II skierował pozdrowienie do uczestników uroczystości z okazji 750-lecia konsekracji bazyliki św. Franciszka w Asyżu: reprezentującego go tam kard. Giovanniego Battisty Re - prefekta Kongregacji ds. Biskupów, ordynariusza tego miasta, franciszkańskich rodzin zakonnych, władz i wiernych.
„Łączę się w modlitwie, prosząc o wstawiennictwo Świętego Patrona Włoch nad całym narodem, aby mógł z nadzieją patrzeć w przyszłość nacechowaną zgodą i solidarnością” - powiedział Papież.
Jan Paweł II zaprosił wszystkich do udziału w Nieszporach Zesłania Ducha Świętego, którym przewodniczyć będzie w sobotę 29 maja o godz. 18. Podkreślił, że uczestnicy tego modlitewnego czuwania prosić będą „dla siebie, a przede wszystkim dla Kościoła, o obfite rozlanie darów Ducha Świętego”.

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie witam i pozdrawiam wszystkich moich rodaków. Szczególnie witam i pozdrawiam Arcybiskupa stolicy prymasowskiej w Gnieźnie wraz z reprezentacją Inowrocławia: Panem Prezydentem, Radą Miasta, mieszkańcami i duszpasterzami. Dziękuję za pamięć, życzliwość i przyznane mi obywatelstwo Waszego miasta.
Pozdrawiam Izbę Celną z Wrocławia, a także pielgrzymkę z mojej rodzinnej parafii w Wadowicach.
Zbliżamy się do wielkiej uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Na pamięć przychodzą mi słowa, które wypowiedziałem 25 lat temu na placu Zwycięstwa w Warszawie, dzisiaj plac Marszałka Józefa Piłsudskiego: «Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!»... Myśląc o obecnej rzeczywistości, powtarzam te wciąż aktualne słowa w mojej codziennej modlitwie: «Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej naszej ziemi!». Szczęść Boże wszystkim!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiecja generalna, 26 maja 2004 r.

Apel o pomoc Afryce

Nowy apel o pomoc Afryce zawiera przesłanie Papieża do uczestników sympozjum na temat sytuacji na tym kontynencie w dobie globalizacji, które odbyło się w Rzymie z inicjatywy Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. W liście do jej przewodniczącego - kard. Renato Raffaele Martino Jan Paweł II wzywa wspólnotę międzynarodową do pomocy mieszkańcom Czarnego Lądu w walce z dramatem ubóstwa i przemocy.
„Z bólem stwierdzam istnienie licznych zarzewi przemocy, która wykrwawia Afrykę, podobnie jak AIDS i inne choroby oraz nędza i niesprawiedliwość. Afryka potrzebuje niezwłocznie pokoju, sprawiedliwości i pojednania” - podkreślił Papież.
W liście Ojciec Święty kładzie nacisk na znaczenie przygotowania nowych kadr kierowniczych, które wkrótce przejmą odpowiedzialność za kontynent. „Oby wspólnota międzynarodowa potrafiła zdecydowanie i szczodrze przyczynić się do promocji sprawiedliwości i pokoju w Afryce” - napisał Jan Paweł II, kierując swój apel przede wszystkim do katolików na całym świecie.

Reklama

Odsłonięcie pomnika Papieża w domu polskim w Rzymie

19 maja na wewnętrznym dziedzińcu Domu Polskiego im. Jana Pawła II w Rzymie przy Via Cassia został odsłonięty pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II autorstwa rzeźbiarza Czesława Dźwigaja. W uroczystości wzięli udział m.in.: abp Stanisław Dziwisz, abp Józef Kowalczyk i abp Józef Michalik.
Bp Tadeusz Rakoczy w wygłoszonym przemówieniu przypomniał dzieje Fundacji Jana Pawła II, która jest właścicielem Domu Polskiego i działającego przy nim Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu, tych, którzy wcześniej stali na czele tej placówki, jak prof. Stanisław Grygiel i ks. Ksawery Sokołowski, a także inne polskie ośrodki, m.in. „Corda Cordi” - dzisiejszy „Sursum Corda” - oraz ks. Kazimierza Przydatka TJ i o. Konrada Hejmo OP.
Bp Rakoczy wyraził swój podziw dla Papieża, który stał się żywym katechizmem nauczającym, jak z ręki Boga przyjmować młodość i starość, zdrowie i dolegliwości. I przez to jego życie teraz, gdy w słabości doskonali się moc Boża, jest jeszcze bardziej skuteczne - wielu bowiem ludzi odnajduje się mimo swojej słabości.

Przesłanie z okazji 100-lecia rzymskiej synagogi

Swoją wizytę w rzymskiej synagodze 13 kwietnia 1986 r., a także dzieje trudnych stosunków Kościoła katolickiego z wyznawcami judaizmu oraz sytuację w Ziemi Świętej przypomniał Jan Paweł II w przesłaniu z okazji 100-lecia tej głównej synagogi Rzymu. Organizatorzy zaprosili Papieża na uroczystości 23 maja. Ojciec Święty nie mógł przybyć osobiście, reprezentowali go kardynałowie: Camillo Ruini - wikariusz dla diecezji rzymskiej i Walter Kasper - przewodniczący watykańskiej Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem.
W przesłaniu adresowanym do głównego rabina Riccardo Di Segni, zaczynającym się od pozdrowienia „Shalom!”, Ojciec Święty stwierdził, że synagoga „jest symbolem i pamiątką tysiącletniej obecności w Rzymie ludu Przymierza Syjonu”.
Szczególne pozdrowienie Papież skierował do byłego głównego rabina Rzymu Elio Toaffa, który podejmował go w synagodze podczas wizyty 13 kwietnia 1986 r. Papież nawiązał do swojej wizyty w Izraelu, gdzie złożył hołd ofiarom Szoah w Yad Vashem i modlił się na górze Syjon. Przyznał, że czeka nas jeszcze długa droga w dążeniu do osiągnięcia prawdziwego pokoju. „Bóg sprawiedliwości i pokoju, miłosierdzia i pojednania wzywa nas do współpracy bez wahania w naszym współczesnym świecie, kaleczonym przez starcia i nieprzyjaźń. Jeżeli będziemy umieli połączyć nasze umysły i nasze dłonie, by odpowiedzieć na wezwanie Boga, światło Przedwiecznego przybliży się, by oświecić wszystkie narody i ukazać nam drogi pokoju, Szalom. Chcielibyśmy przebyć je złączeni jednym sercem” - napisał w przesłaniu Ojciec Święty.

Kard. Kasper z wizytą w Ziemi Świętej

Kard. Walter Kasper - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan udał się 24 maja z 4-dniową wizytą do Ziemi Świętej.
Kluczowym dniem pobytu kard. Kaspera w Izraelu był 27 maja. Odwiedził wtedy Bazylikę Grobu Bożego. Następnie spotkał się w siedzibie Patriarchatu Łacińskiego z abp. Michelem Sabbahem, patriarchą Jerozolimy i zwierzchnikiem Kościoła rzymskokatolickiego w Ziemi Świętej. Rozmawiano o sytuacji parafii i wiernych, szczególnie palestyńskich, na terytoriach okupowanych przez Izrael. Patriarcha podziękował Papieżowi i Stolicy Apostolskiej za stałą troskę o Kościół w Ziemi Świętej i za ponawiane apele o przywrócenie pokoju w tym regionie.
Kard. Kaspera przyjął w swojej rezydencji w Jerozolimie prezydent Izraela Mosze Kacaw. Gość z Watykanu wyraził zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej nasilaniem się konfliktu izraelsko-palestyńskiego i zapewnił, że Kościół stale wspiera wszelkie inicjatywy pokojowe i na rzecz rozwiązania obecnych napięć.
Kardynał rozmawiał także z ministrami i wysokimi przedstawicielami rządu izraelskiego na temat poprawy obustronnych stosunków i zażegnania obecnego kryzysu. Chodzi szczególnie o dwie sprawy: wiz izraelskich dla duchownych pracujących i studiujących w Ziemi Świętej oraz o regulacje prawne dla własności kościelnej i działalności gospodarczej instytucji katolickich.
Kard. Kasper spotkał się też z naczelnymi rabinami Izraela: aszkenazyjskim i sefardyjskim. Zapewnił ich, że Kościół katolicki będzie nadal działał na rzecz pojednania i dialogu z judaizmem.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję