Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziemia Święta

Apel o pokój nowego kustosza Ziemi Świętej

Nowy kustosz Ziemi Świętej - o. Pierbattista Pizzaballa OFM wystąpił z apelem o powstrzymanie zbrojnego konfliktu, który nęka Strefę Gazy. W maju br. zginęło tam blisko 100 Palestyńczyków. Izraelskie wojsko prowadzi obecnie akcję wyburzania palestyńskich domów w Rafah przy granicy egipskiej; dotychczas zburzono ich ok. 200, pozbawiając ponad 2 tys. osób dachu nad głową. W tej dramatycznej sytuacji kustosz Ziemi Świętej podkreślił dobitnie, że droga walk i przemocy prowadzi donikąd - wyzwala tylko nienawiść, strach i żądzę odwetu. Zwierzchnik Franciszkanów Ziemi Świętej skrytykował też tzw. mur bezpieczeństwa, budowany przez władze izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu, aby oddzielić Izrael od Autonomii Palestyńskiej. Podkreślił, że mur w żadnym wypadku nie pomoże rozwiązać konfliktu, lecz tylko utwierdza podziały, udręczenie i lęk. Kustosz wezwał do dialogu na rzecz pokoju, pokonania uprzedzeń, szacunku dla wolności drugiego człowieka.
Władze izraelskie, które chcą zabezpieczyć swoją ludność od ataków terrorystycznych, doprowadziły do rozdzielenia murem i zasiekami palestyńskich wsi, domów od pól, dzieci od szkół, chorych od szpitali, wiernych od świątyń.

Arabia Saudyjska

Tortury za modlitwę

Chrześcijanin z Indii, zatrudniony w Arabii Saudyjskiej, został aresztowany i poddany torturom za to, że modlił się do Jezusa. Poinformowali o tym watykańską agencję misyjną FIDES przedstawiciele Konferencji Biskupów Katolickich Indii, powołując się na krewnych więźnia.
Agenci saudyjskiej policji religijnej „Muttawa” 6 miesięcy temu zaskoczyli na modlitwie Briana Savio O’Connora, od kilku lat pracującego w tym największym kraju arabskim. Według jego krewnych, przewieziono go do stołecznego więzienia Ali Hira, gdzie pół roku spędził w nieludzkich warunkach, m.in. wieszano go głową w dół, poddawano wstrząsom elektrycznym, wyśmiewano go, bito i usiłowano zmusić do wyrzeczenia się wiary. Obecnie O’Connor przebywa w innym więzieniu - w Olaya. Oficjalnie policja religijna zarzuciła mu m.in. odmawianie modlitwy do Jezusa, za co w Arabii Saudyjskiej grozi kara śmierci.
W sprawie uwięzionego chrześcijanina i wielu podobnych przypadków wobec niemuzułmanów, którzy padają ofiarami prześladowań za wiarę w Arabii Saudyjskiej, organizacje praw człowieka zorganizowały protesty w Indiach i na całym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chiny

Kolejne represje władz wobec „podziemnych” chrześcijan

Policja chińska aresztowała Zhao Wenquana - zwierzchnika jednego z protestanckich Kościołów nieuznawanych przez władze komunistyczne. Wiadomość o zdarzeniu podało 25 maja br. działające w USA Stowarzyszenie Pomocy Chinom (China Aid Association). Duchownego zatrzymano w prowincji Anhui we wschodnich Chinach po nabożeństwie z udziałem ponad 4 tys. osób, co w tamtych warunkach jest liczbą bardzo wysoką. Oskarżono go o zakłócanie porządku publicznego i zorganizowanie nielegalnego zebrania o charakterze religijnym. Aresztowania objęły również inną grupę, działającą w północnych Chinach. Według Stowarzyszenia, zatrzymano nie tylko jej zwierzchnika - Xu Shuanfu, ale także kilkudziesięciu wiernych, a jednego z nich zakatowano na śmierć.
Władze komunistyczne utrzymują, że w oficjalnych Kościołach protestanckich jest tam ponad 14 mln chrześcijan, tymczasem - zdaniem organizacji monitorujących sytuację w Chinach - w Kościołach niezależnych od władz grupa wiernych jest mniej więcej dwukrotnie większa.

Rosja

Abp Kondrusiewicz spotkał się z ministrem kultury i środków przekazu

Perspektywy współpracy rosyjskiego Ministerstwa Kultury i Środków Masowego Przekazu z Kościołem katolickim były głównym przedmiotem rozmowy metropolity moskiewskiego - abp. Tadeusza Kondrusiewicza z szefem tego resortu - min. Aleksandrem Sokołowem. Odbyła się ona z inicjatywy tego ostatniego 21 maja br. w siedzibie urzędu w Moskwie.
Arcybiskup powiedział potem dziennikarzom, że po raz pierwszy miał okazję spotkać się z ministrem kultury Rosji.
W czasie rozmowy abp Kondrusiewicz wyraził nadzieję na przyszłą owocną i wzajemnie korzystną współpracę tego urzędu z Papieską Radą ds. Kultury, na której czele stoi francuski kardynał kurialny Paul Poupard. Min. Sokołow zapewnił, że kierowany przezeń resort jest zawsze otwarty na współpracę z Kościołem katolickim.

Reklama

USA

„Wojna w Iraku była nieuzasadniona” - uważa amerykański kardynał Theodore Edgar McCarrick, arcybiskup Waszyngtonu. W wywiadzie dla włoskiego miesięcznika katolickiego 30 giorni kard. McCarrick wyjaśnił, że „położenie kresu okrutnej dyktaturze w Iraku jest niewątpliwie faktem pozytywnym”. Jego zdaniem, problem polega obecnie na tym, że „nie widać wyraźnej strategii wyjścia z sytuacji”. Wyraził też nadzieję, że w końcu naród iracki będzie mógł żyć w kraju, w którym panuje pokój. Kardynał przypuszcza, że w tej chwili również administracji amerykańskiej zależy na tym, aby większą rolę w dramacie irackim odgrywała ONZ. „Nie jest ona niewątpliwie narzędziem doskonałym, nie ma jednak obecnie nikogo innego na scenie międzynarodowej, kto miałby podobny potencjał” - dodał kard. McCarrick.

Belgia

Obecność przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego na Pielgrzymce Narodów do Mariazell, 22 maja br., wywołała niezadowolenie zwolenników laickości w UE. W czasie pielgrzymki wielokrotnie apelowano o poszanowanie dla duchowych wartości Europy i przypominano o jej chrześcijańskich korzeniach. Dlatego też Komisja poczuła się zobowiązana do ogłoszenia wyjaśnienia, iż komisarze i przewodniczący KE często uczestniczą w różnych uroczystościach i spotkaniach, odpowiadających ich osobistym przekonaniom. Nie można jednak uważać, że jest to jednoznaczne ze stanowiskiem Komisji.

Francja

18 maja br. zmarł w Taizé 68-letni brat Clément, który był pierwszym bratem z tej wspólnoty odpowiedzialnym za kontakty z Polską i innymi krajami bloku sowieckiego. W 1971 r. jako pierwszy brat z tej wspólnoty przybył do Polski. Był przyjmowany m.in. przez Jerzego Turowicza oraz biskupa katowickiego Herberta Bednorza. W następnych latach br. Clément odbył kilkadziesiąt podróży do Polski, nawiązując bezpośrednie kontakty z wieloma środowiskami katolickimi. Kilkakrotnie uczestniczył w tradycyjnej pieszej pielgrzymce mężczyzn do Piekar, która w latach 70. była miejscem spotkań polskich środowisk związanych ze Wspólnotą w Taizé. Opiekował się także licznymi grupami z Polski, przybywającymi do Taizé.

Węgry

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego na Węgrzech rozpoczęła działalność pierwsza radiowa stacja katolicka. Na okres siedmiu lat Węgierski Urząd Radiofonii i Telewizji przyznał Konferencji Biskupów tego kraju pasmo na falach średnich, będące dotychczas własnością rozgłośni państwowej.
Ojciec Święty Jan Paweł II w przesłaniu wystosowanym na ręce dyrektora rozgłośni - bp. Ontola Spönyi z Szekesfehérvár - wyraził nadzieję, że Dobra Nowina Kościoła będzie teraz mogła docierać do większego kręgu osób na Węgrzech. Życzył, aby to przyczyniło się do pokojowej budowy społeczeństwa węgierskiego.

Tydzień na świecie

Papież Jan Paweł II podczas audiencji, jakiej udzielił 4 czerwca br. w Watykanie prezydentowi USA George’owi W. Bushowi, zaapelował o „możliwie najszybszą normalizację” sytuacji w Iraku.

W katedrze św. Wawrzyńca w Genui odbył się pogrzeb Fabrizio Quattrocchiego, 36-letniego Włocha zamordowanego przez terrorystów w Iraku. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup stolicy Ligurii - kard. Tarcisio Bertone, na którego ręce Jan Paweł II wystosował specjalny telegram. Ojciec Święty modlił się za duszę zamordowanego, prosił też Boga o pojednanie i pokój dla ciężko doświadczonego narodu irackiego.

Najbardziej znany dziennik amerykański New York Times opublikował list do swoich czytelników, w którym przyznaje, że w latach 2001-2003 część jego artykułów na temat broni masowego rażenia w Iraku była nieprawdziwa. Dotyczy to tekstów, które opierały się na informacjach (obecnie uznanych za „dezinformacje”) emigrantów irackich, potwierdzanych przez funkcjonariuszy USA „przekonanych o potrzebie interwencji w Iraku”. „Informacji tych nie weryfikowaliśmy, przeważała pogoń za newsem” - przyznała m.in. redakcja dziennika.

W USA doszło do ogłoszenia precedensowego wyroku. Znana ze swych liberalnych poglądów sędzia federalna z San Francisco - Phyllis Hamilton orzekła, że ograniczanie prawa kobiety do usunięcia ciąży jest sprzeczne z konstytucją, uznając za słuszną skargę na podpisaną niecały rok temu ustawę zakazującą jednego z rodzajów zabiegów aborcyjnych.

Grecja opowiedziała się za odwołaniem do chrześcijaństwa w konstytucji UE. Rzecznik rządu powiedział, że stanowisko Grecji skłania się do niedawnej inicjatywy 7 państw UE (Polska, Włochy, Portugalia, Czechy, Malta, Litwa i Słowacja zwróciły się do sprawującej przewodnictwo w UE Irlandii, żądając, aby w traktacie konstytucyjnym UE znalazło się odniesienie do chrześcijańskiego dziedzictwa Europy).

Media doniosły, że Komisja Europejska zaczyna tonąć pod stertą nieprzetłumaczonych dokumentów - zaległości wynoszą obecnie 60 tys. stron.

Norwegia, jako drugi kraj na świecie (po Irlandii), wprowadziła całkowity zakaz palenia tytoniu w barach i restauracjach.

Przeciwko legalizacji eutanazji opowiedzieli się bułgarscy deputowani. Zdecydowana większość posłów uznała, że Bułgaria nie może zaakceptować zabijania ludzi nieuleczalnie chorych, ponieważ jest to sprzeczne z etyką chrześcijańską, zakazującą świadomego pozbawienia życia.

Irak ma prezydenta i nowy rząd, który formalnie przejmie władzę od koalicji. Prezydentem został Ghazi Maszal Adżil al Jawer. Jednocześnie Ijad Alawi, umiarkowany szyita i zamożny przedsiębiorca, został nominowany na premiera tymczasowego rządu Iraku.

Wydalony z Polski stypendysta jemeńskiego ministerstwa edukacji (doktorant UAM w Poznaniu) Ahmed Ammar, podejrzany o współpracę z międzynarodowym terroryzmem, został aresztowany w Jemenie.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję