Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje dla nauczycieli

W dniach 5-10 lipca 2004 r. w Głogowie odbyły się rekolekcje dla nauczycieli szkół katolickich. Boże lekcje zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy, które sprawuje opiekę już nad 46 placówkami edukacyjnymi rozsianymi po całej Polsce. Ponad stu pedagogów, m.in. ze szkół w Częstochowie, Wieluniu, Kutnie, Łodzi, Dąbrowie Górniczej, Kadłubie, Czempiszu, Trzcince, Drobnicach, Czernicach, Chajewie, Dębniku i Warszawie poddawało się formacji sumień.
Przewodnim tematem zajęć było zdanie św. Teresy z Lisieux, zwanej św. Teresą od Dzieciątka Jezus: Wszystko jest łaską.
Dobry wychowawca to ten, który pozwala na to, aby Chrystus prowadził przez niego lekcje. W przygotowaniu do pracy nie powinno zapominać się o Bogu, gdyż pomijanie Go stanowi grzech zaniedbania”.
W czasie rekolekcji kazanie do nauczycieli wygłosił również bp Edward Dajczak.

Jarosław Petrowicz

Nominacja papieska

Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł do godności arcybiskupa ad personam biskupa polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głódzia.
Abp Leszek Sławoj Głódź ma 59 lat; w czasie studiów w Seminarium Duchownym w Białymstoku powołano go na dwa lata do wojska; służył w pułku zmechanizowanym w Kołobrzegu oraz w brygadzie saperów w Szczecinie. Wraz z przywróceniem w 1991 r. w Polsce ordynariatu polowego został mianowany jego biskupem polowym; budował od podstaw struktury duszpasterstwa wojskowego.
W 1991 r., już jako biskup polowy, otrzymał stopień generała brygady, a w 1993 r. - generała dywizji. W Polskim Radiu w niedziele przed godziną ósmą od lat można słuchać w ramach Radiowego Magazynu Wojskowego jego felietonów Nie tylko z ambony.
W strukturach watykańskich abp Głódź jest m.in. konsultorem Kongregacji Kościołów Wschodnich, w której pracował w latach 1981-91, oraz członkiem Centralnego Biura ds. Koordynacji Duszpasterskiej Ordynariatów Polowych w Kongregacji ds. Biskupów. W Konferencji Episkopatu Polski jest m.in. członkiem Rady Stałej oraz przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Jest kawalerem Krzyża Oficerskiego Polonia Restituta oraz Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej w Wojsku Polskim oraz za działalność społeczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chrześcijanie dla Europy

W dniach od 23 do 26 września 2004 r. w Lille zostanie zorganizowany 100. Tydzień Społeczny we Francji na temat: Europa - społeczeństwo, które trzeba budować.
Tygodnie społeczne zainaugurowane sto lat temu podejmowały promocję myśli społecznej Kościoła oraz formowanie liderów ruchów katolickich. Do lat 90. była to inicjatywa wyłącznie francuska. Później zaczęto nawiązywać kontakty międzynarodowe.
Tegoroczne spotkanie w Lille ma na celu uczczenie 100-lecia istnienia Tygodni Społecznych oraz podziękowanie Bogu za to dzieło. Będzie również okazją do dialogu chrześcijan z Europy, by się lepiej poznali i zrozumieli.
Michel Camdessus - przewodniczący francuskich tygodni społecznych - podkreśla, że uczestnicy spotkania będą mogli wzbogacić się swoją różnorodnością międzykulturową i przyjąć na siebie odpowiedzialność za Unię Europejską. Stwierdził także, że warto zastanowić się nad przeszłością, by móc stawić czoło teraźniejszości.
Spotkanie będzie okazją do podjęcia refleksji na temat: Jak zbudować nowe europejskie społeczeństwo - odpowiedzialne, solidarne i otwarte na resztę świata? Najważniejsze sympozja będą poświęcone następującym tematom:
1. Rodzina i społeczeństwo
2. W służbie pokoju
3. Wolność i religie
4. Demokracja i uczestnictwo
5. Ekonomia i kwestie socjalne: w kierunku trwałego rozwoju
6. Ubóstwo, otwartość i dzielenie się z innymi
Po wykładach zostaną zorganizowane debaty na wymienione wyżej zagadnienia, w celu umożliwienia uczestnikom aktywnego udziału. Potrzebna będzie znajomość języka francuskiego, angielskiego lub niemieckiego.
Na tegoroczny Tydzień Społeczny jest zaproszony każdy chętny. Koszt udziału dla Polaków wynosi 50 euro. W tej cenie będzie zapewniony przejazd, mieszkanie oraz uczestnictwo w wybranym sympozjum. Istnieje możliwość wykupienia obiadów po 6 lub po 12 euro. Zgłoszenia należy przesyłać do 15 sierpnia, korzystając z formularza na stronie internetowej: www.euroforum.pl
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel./fax (0-22) 827-29-04 w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 11.00-14.00.

Barbara Galbarczyk

Pamięć o Powstaniu Warszawskim

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński podziękował Senatowi USA za uchwalenie rezolucji honorującej 60. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Rezolucję tę amerykańscy senatorzy uchwalili jednogłośnie 21 lipca br., zapewniając w niej m.in., że zryw Polaków w sierpniu 1944 r. „będzie na zawsze służył jako symbol bohaterstwa w obliczu przeciwności losu oraz symbol dążenia do wolności”. Podkreślili też, że umiłowanie wolności przez Polaków, którego wyrazem było powstanie, widoczne jest także dzisiaj „w polskim przyczynku do globalnej wojny z terroryzmem”.
- Jednogłośne przyjęcie rezolucji upamiętniającej to wydarzenie przyjmujemy jako dowód najwyższego uznania narodu amerykańskiego dla heroicznej postawy warszawiaków sprzed 60 lat - napisał w specjalnym oświadczeniu prezydent Lech Kaczyński. Dodał, że w jego opinii, rezolucja pokazuje, że zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone „kierują się tymi samymi wartościami, z których najwyższą zawsze było dążenie do wolności”.
31 lipca w Warszawie zostanie otwarte Muzeum Powstania Warszawskiego. Niektóre fotografie z ekspozycji Muzeum prezentujemy na okładce i wewnątrz bieżącego numeru Niedzieli.

Tydzień w Polsce

Premier Marek Belka, przebywając w obozie Babilon w Iraku podczas ceremonii 3. półrocznej zmiany polskiego kontyngentu w strefie centrum-południe, powiedział, że Polska zamierza utrzymać swój kontyngent co najmniej do końca 2005 r., kiedy wygaśnie mandat ONZ dla sił wielonarodowych w Iraku. Jednakże z początkiem przyszłego roku liczebność polskich sił w koalicji będzie stopniowo zmniejszana. Premier dodał, że po zmniejszeniu wojskowego kontyngentu w Iraku Polska może wysłać więcej wojsk do Afganistanu.

Polacy wyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych muszą od 9 sierpnia br. zostawić w Ambasadzie USA w Warszawie odciski swoich palców. Nową procedurę wprowadzono ze względów bezpieczeństwa.

Podczas wizyty w Warszawie prezydent Niemiec Horst Köhler zapewnił, że żadna poważna siła polityczna w Niemczech - ani rząd, ani opozycja - nie popiera roszczeń majątkowych Powiernictwa Pruskiego wobec Polski. Tymczasem rząd niemiecki nakazał byłym przesiedleńcom zwrot wypłaconych przed laty odszkodowań za utracone mienie. W polskich księgach wieczystych do dzisiaj figurują oni jako właściciele i z pewnością zwrócą się do sądu o zwrot swoich dawnych majątków.

Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) zorganizował w Berlinie spotkanie poświęcone 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mimo że w wystąpieniach prelegentów nie było żadnych kontrowersyjnych treści, niemal wszyscy polscy politycy zgadzają się, że inicjatywa Eriki Steinbach zaszkodzi stosunkom polsko-niemieckim, a część z nich uznała spotkanie za „prowokację” ze strony, która nie ma prawa do obchodzenia tej rocznicy.

Nastąpiły zmiany w rządzie Marka Belki. Do dymisji podał się minister finansów Andrzej Raczko (przeszedł do pracy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym), zastąpił go Mirosław Gronicki, główny ekonomista Banku Millennium. Jest również zmiana szefa w resorcie zdrowia: min. Mariana Czakańskiego zastąpił Marek Balicki z SdPl, który już wcześniej zajmował to stanowisko. Premier zdecydował ponadto powołać Lecha Nikolskiego na pełnomocnika rządu ds. Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-13.

Sejm zaakceptował zmiany w ustawie o emeryturach i rentach, kluczowe dla planu oszczędnościowego wicepremiera Jerzego Hausnera. Stało się to możliwe dzięki poparciu udzielonego koalicji rządzącej przez Platformę Obywatelską. Ustawa przewiduje m.in., że świadczenia będą podnoszone dopiero wówczas, gdy inflacja przekroczy 5%, ale nie rzadziej niż co 2 lata.

Już ok. 40 mln ludzi na całym świecie żyje z HIV lub chorych na AIDS - głosi zaprezentowany w Warszawie, tegoroczny Raport o Stanie Zdrowia na Świecie, przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tylko w 2003 r. na AIDS zmarło 3 mln osób, a kolejne 5 mln zostało zakażonych.

Powalone drzewa, pożary stodół i zalane piwnice - to skutki gwałtownych burz, które przeszły przez województwa: świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie.

Inspektorzy pracy zaapelowali do rolników, aby nie angażowali dzieci do niebezpiecznych prac gospodarskich. Coraz więcej dzieci ulega bowiem wypadkom na wsi. W pierwszym półroczu 2004 r. rolnicy w Polsce zgłosili 52 556 wypadków.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję