Reklama

Nie pozwolić na nudę

Toruńskie Oratorium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dusza dziecka jest jak gleba niezaorana -
umiej ją uprawiać, a wyda owoc stokrotny.
Ks. Bronisław Markiewicz

W Toruniu przy parafii św. Michała Archanioła na Rybakach od 11 lat istnieje Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza. Dział ono przy Zgromadzeniu Księży Michalitów i zajmuje się dziećmi oraz młodzieżą z rodzin dysfunkcyjnych, nieporadnych wychowawczo, a czasem po prostu biednych. W ubiegłym roku placówka obchodziła dziesięciolecie pracy dydaktyczno-wychowawczej. Powstała 29 września 1993 r., a jej otwarcia i poświęcenia dokonał toruński ordynariusz - bp Andrzej Suski. Pierwszym dyrektorem Oratorium był ks. Józef Ślusarczyk, a godność proboszcza pełnił ks. dr hab. Czesław Kustra, obecnie wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Wyższym Seminarium Duchownym.
Naszym podopiecznym pragniemy stworzyć drugi dom, w którym - mam nadzieję - czują się potrzebni i kochani, mogą bawić się i pożytecznie spędzać wolny czas, mogą spożyć gorący posiłek (często jedyny w ciągu dnia), a przede wszystkim mogą spokojnie odrobić zadanie domowe z fachową pomocą nauczyciela.
Istnieje tu wiele kół zainteresowań, w których dzieci mogą się realizować i rozwijać swoje talenty, np. modelarnia, gdzie instruktorem jest dwukrotny mistrz świata Zygfryd Franckiewicz. Jego podopieczni, biorący udział w zawodach nawet o randze Mistrzostw Województwa czy Mistrzostw Polski, zdobyli dziesiątki dyplomów i nagród.
W ośrodku jest również pracownia informatyczna (4 komputery oraz telewizor i wideo w każdej sali edukacyjnej). Prowadzimy zajęcia z cyklu „Komputery w edukacji”, podczas których młodzież poznaje zasady obsługi komputera i zdobywa wiele fachowych wiadomości z tej dziedziny. Dzieci mogą również grać - pod kontrolą wychowawców - w ulubione gry komputerowe, które, odpowiednio dobrane, mogą nawet młodsze dzieci wiele nauczyć.
W Oratorium istnieje koło kroju i szycia. Dzieci mają więc okazję zasady krawiectwa i próbują swoich sił w praktyce, aby potem pochwalić się przed mamą samodzielnie wykonaną pracą. Jest koło kulinarne. Młodzież poznaje tam sztukę przyrządzania posiłków, uczy się gotować, zapoznaje się z zasadami nakrywania stołu i uczy się zachowania przy stole.
Mamy także koło teatralne. Młodzież z Oratorium wystawiła dotychczas ponad 50 przedstawień. Były to nie tylko bajki dla dzieci typu Kot w butach, ale i jasełka bożonarodzeniowe czy Misterium Męki Pańskiej. Ostatnio wysiłki skupiły się na przygotowaniu Gościa oczekiwanego Zofii Kossak.
Oratorium działa zespół wokalno-taneczny „Michałki”, a dzieci prezentują swoje umiejętności na bardzo szerokim forum. Istnieje również koło plastyczne i turystyczno-sportowe. Jego działalność to przede wszystkim rajdy rowerowe i wycieczki, a także różne rozgrywki: piłka nożna i siatkowa, szachy i warcaby, biegi na orientację itp.
Dzieci nie nudzą się również podczas wakacji. Mówiąc o pracy profilaktyczno-wychowawczej, warto podkreślić, że od początku istnienia Oratorium dzieci spędzały wakacje letnie i zimowe na koloniach. Były w wielu ciekawych miejscowościach, np. w Warszawie, Kołobrzegu, Pewli Małej, Ujanowicach, w Ustce i Rabce, a zwiedziły prawie całą Polskę, m.in. Kraków, Zakopane, Sanok, Biecz, Stary i Nowy Sącz, Malbork, Wiśnicz, Wieliczkę - trudno wyliczyć wszystkie miejsca. Na koloniach nie tylko bawiły się, ale i uczestniczyły w zajęciach terapeutycznych opartych na metodzie Weroniki Sherborne, na profilaktyce uzależnień, na programie według Małego Księcia. Na podstawie naszych doświadczeń powstał program autorski opracowany przez mgr Annę Lewandowską i piszącego ten tekst. Spróbujemy się na nim opierać w naszej dalszej pracy. Prezentowane przez nas przykłady zajęć stymulacyjno-terapeutycznych mają pomóc młodym ludziom uniknąć uzależnienia od nikotyny, alkoholu, narkotyków i innych środków zmieniających świadomość.
Jakie były inne formy naszej działalności? Poza tradycyjnie już obchodzonymi Dniem Nauczyciela czy Dniem Matki oraz corocznym świętem patrona naszej parafii - św. Michała Archanioła, dzieci i dorośli z Oratorium obchodzą wspólnie Wielkanoc i Wigilię świąt Bożego Narodzenia. Gość honorowy -
Bp Andrzej Suski gościł u nas nie tylko na Wigilii, ale również na wielu innych spotkaniach, np. na inscenizacjach sztuk teatralnych czy na otwarciu siłowni, która działa już od 1997 r., pomagając dzieciom i dorosłym w zdobyciu tężyzny fizycznej. Poza tym gościliśmy w naszych murach bp. Józefa Szamockiego, śp. bp. Jana Chrapka oraz biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego.
Oratorium znacząco zaistniało na mapie kulturalnej Torunia. Otrzymaliśmy poparcie prezydenta miasta Torunia Michała Zaleskiego, a bp Andrzej Suski nazwał nasze Oratorium placówką wzorcową na terenie Torunia i diecezji.
Z okazji jubileuszu odwiedził nas także były generał Zgromadzenia Księży Michalitów - ks. Kazimierz Tomaszewski. Z inicjatywy kolejnych dyrektorów Oratorium (ks. Józefa Ślusarczyka, Krzysztofa Bochenka i piszącego te słowa) gościli w naszych murach również artyści, m.in. „Skaldowie”, Violetta Villas, Eleni, Krzysztof Krawczyk i wielu innych. Dzięki poparciu ks. prob. Piotra Bieńka, który po ojcowsku traktuje nasze Stowarzyszenie Opieki nad Dziećmi Opuszczonymi, dając nam lokal, opłacając gaz i oświetlenie, dzięki pomocy sponsorów te przeżycia religijno-artystyczne na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci, jak i dorosłych parafian.
Na temat placówki i jej metod działania powstały też prace naukowe. Pisał o nas ks. dr hab. Czesław Kustra w książce pt. Oratoria jako forma opieki wychowawczej we współczesnej parafii czy prof. dr hab. ks. Jerzy Bagrowicz w artykule W trosce o młode pokolenie. Napisano także prace magisterskie. Co roku w naszym Oratorium zjawiają się studenci toruńskich uczelni, którzy odbywają tu praktyki.
Jakie widzimy perspektywy rozwoju Oratorium? Marzy nam się większa i lepiej wyposażona sala komputerowa, aby z programu „Komputery w edukacji” mogło jednorazowo korzystać więcej dzieci. Biblioteka placówki liczy ok. 2700 woluminów. Chcielibyśmy powiększyć księgozbiór o nowości wydawnicze i zbiory lektur. Chcemy też założyć wideotekę. Pragniemy, aby pracowało u nas więcej lektorów języków obcych. Marzy nam się boisko sportowe i mała sala gimnastyczna - obecnie dysponujemy tylko siłownią.
W Oratorium staramy się ukazywać dzieciom podstawy moralności chrześcijańskiej, pragniemy im dawać miłość i przyjaźń, których braku tak często doświadczają w domu rodzinnym. Dziecko czeka na tę miłość, na dobroć, chce być w centrum zainteresowania, chce, aby ktoś zajął się jego problemami, aby starał się je zrozumieć. U nas dziecko jest podmiotem, a nie przedmiotem działania.
Oratorium istnieje dzięki pomocy ludzi dobrej woli i otwartego serca. Dzięki pomocy Kościoła i władz oświatowych, nauczycieli - wolontariuszy, kolejnych dyrektorów placówki, Księdza Proboszcza, dzięki dobroci sponsorów. Pamiętajmy o słowach Jezusa zawartych w Ewangelii według św. Mateusza: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (por. Mt 25, 40). Zapraszam do zwiedzenia michalickiego Oratorium, proszę o listy i uwagi, o podzielenie się swoimi problemami i spostrzeżeniami. Przecież „wszystkie dzieci są nasze”. Listy można kierować pod adresem Redakcji Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekanalne Spotkanie Presynodalne

2024-04-23 00:02

Wiktor Cyran

W parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu odbyło się dekanalne spotkanie zespołów presynodalnych z dekanatów Wrocław – Kozanów oraz Wrocław – Osobowice. Księża wraz z wiernymi uczestniczyli w konferencji, trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem oraz spotkali się na wspólnej agapie.

Ksiądz Tomasz Kowalski podkreśla, że czas wielu katechez już za nami. Dzisiaj odbyła się przedostatnia katecheza dotycząca listu do kościoła w Filadelfii. Jest to piękny list, również jak wcześniejsze zachęca nas do czujności, z ścisłym nadawcą listu, a więc z Panem Jezusem. I dzisiaj takie zdanie, które jak myślę jest takim centrum tego listu to zdanie, które zachęca do bycia wytrwałym, do tego aby trwać przy słowie, do tego aby zachować imię Pana Jezusa, nadawcy listu i w ten sposób stać się filarem, fundamentem w świątyni Pana Jezusa. Myślę, że to jest jedno z ważniejszych przesłań tego listu – opowiada ks. Tomasz, dodając: - Teraz czeka nas moment otwarcia synodu. Już za niecały miesiąc bo 19 maja ksiądz abp Józef Kupny podczas uroczystej Eucharystii we wrocławskiej katedrze otworzy oficjalnie synod dzięki czemu grupy presynodalne staną się grupami synodalnymi i wejdziemy już w taką intensywną ale bardzo piękną fazę synodu – ogłasza członek sekretariatu synodu.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję