Reklama

Bądź jak Jezus 2018

Ku Bogu

Zawierzyć Bogu - jak Maryja...

O. Stanisław Jarosz OSPPE - Definitor Generalny Zakonu Paulinów
Niedziela Ogólnopolska 32/2004


... jak Maryja

Jasna Góra była i jest dla nas, Polaków, miejscem szczególnych zawierzeń Bogu przez serce Matki. Wśród wielu pięknych dzieł pragnę zwrócić uwagę na Jasnogórskie Księgi Zawierzenia Parafii.
Idea zakładania ksiąg parafialnych powstała podczas Soboru Watykańskiego II. W odpowiedzi na prośbę papieża Jana XXIII (a później Pawła VI) o modlitwę trwały czuwania z Maryją w Wieczerniku Jasnogórskim, aby Duch Święty zstąpił na obradujących na Soborze biskupów i cały Kościół. Przedstawiciele różnych parafii przyjeżdżali do Sanktuarium i składali dar całodziennej modlitwy. Następnie kontynuowali swoją modlitwę w parafiach. Poświęconą świecę i różaniec zabierali - miały być symbolem obecności Maryi pośród czuwających Apostołów.
W 1965 r. istotą czuwań było oddanie parafii Matce Bożej w intencji Soboru. Delegacje przywoziły swój dokument z listą wiernych oddanych Maryi za wolność Kościoła. Polska w ten sposób przygotowywała się do Millennium - 1000. rocznicy Chrztu.
Każda parafia wracała z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który wędrował później po rodzinach.
Owocem tego dzieła jest ponad 10 tys. ksiąg parafialnych zgromadzonych w jasnogórskim archiwum.
W 1966 r. w 1000-lecie Chrztu Polska została powierzona Maryi Jasnogórskiej za wolność Kościoła w świecie. Milenijny Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Maryi znajduje się w każdym kościele. Biskupi wraz z prymasem Stefanem kard. Wyszyńskim, w duchu odpowiedzialności za cały Kościół Chrystusowy w świecie, pragnęli w ten sposób zabezpieczyć wiarę narodów w macierzyńskich ramionach Matki Kościoła.
Zbliża się 40. rocznica złożenia wotum oddania naszych parafii Maryi Jasnogórskiej za Kościół. Jest to czas refleksji nad wypełnieniem i codziennym życiem tym oddaniem w naszych rodzinach, parafiach i w całej Ojczyźnie. Podjęliśmy wiele zobowiązań duchowych, moralnych, których nie potrafimy wypełnić o własnych siłach. Potrzebujemy nieustannego rachunku sumienia, ale też podjętego wysiłku w obronie wartości chrześcijańskich.
Jako przedstawiciel Jasnogórskiego Sanktuarium Narodu pragnę zaprosić i zachęcić kapłanów oraz parafian do aktualizacji Ksiąg Zawierzenia w obliczu obecnych czasów tak trudnych dla Kościoła. Księga ta jest ważnym dokumentem istnienia oraz pielgrzymiej działalności parafii, dlatego warto zadbać o jej stan, wygląd i aktualizację. Jest również wyrazem oddania się Matce Najświętszej pod Jej troskliwą opiekę.
Po 1965 r. w naszym kraju powstało wiele nowych parafii, które nie mają własnej kroniki na Jasnej Górze. Zachęcam więc księży proboszczów do złożenia takiego wotum - Księgi Parafii - gdzie parafianie będą mogli ponawiać swoje akty wiary i ufności, ilekroć przyjadą na Jasną Górę. Koszt tego przedsięwzięcia jest nieduży. Należy tylko zakupić pamiątkową księgę (jeśli się uda - to oprawioną), zatytułować ją: Jasnogórska Księga Parafii... oraz dokonać pierwszego zapisu, który obejmie np. krótką charakterystykę kościoła, parafii, akt oddania wiernych Matce Bożej; można też zrobić w księdze poszczególne rozdziały, np. oddanie parafii, rodzin, oddanie indywidualne. Księgę można przywieźć osobiście lub przesłać drogą pocztową pod adresem: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Czętochowa, z dopiskiem: „Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia”.
W obliczu trudnych wyzwań nowego tysiąclecia Jan Paweł II wielokrotnie ponawiał zawierzenie Polski i świata Matce Chrystusa. Za Ojcem Świętym pragniemy wołać: „O Matko, która znasz cierpienia i nadzieje Kościoła i świata, wspomagaj swoje dzieci w codziennych próbach, jakich życie nie szczędzi nikomu, i spraw, aby dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich ciemności nie przemogły świata. Tobie, Jutrzenko Zbawienia, powierzamy naszą drogę w nowym Millennium, aby pod Twoim przewodnictwem wszyscy ludzie odnaleźli Chrystusa, światłość świata i Jedynego Zbawiciela, który króluje z Ojcem i Duchem Świętym na wieki wieków. Amen”.
Z błogosławieństwem Chrystusowym od Tronu Jasnogórskiej Pani

Otwarto konkurs na projekt wystroju Świątyni Opatrzności Bożej

2018-05-25 16:05

abd / Warszawa (KAI)

Otwarcie konkursu na wystrój wnętrza Świątyni Opatrzności Bożej ogłoszono dziś w Warszawie podczas konferencji prasowej poprzedzającej XI Święto Dziękczynienia, które będzie obchodzone w niedzielę, 3 czerwca. - Zamierzeniem kard. Nycza jest to, żeby wnętrze tej świątyni nie było przypadkowe, ale żeby była ona miejscem, w którym powstaną prawdziwe, wybitne dzieła sztuki. Dlatego ogłosiliśmy ten konkurs: aby uniknąć przypadkowości i zaprosić do współpracy najlepszych architektów i artystów z Polski i zagranicy - wyjaśnia w rozmowie z KAI prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł.

Artur Stelmasiak

- Mam nadzieję, że otrzymamy spójną koncepcję całości, nie rozstrzygającą jeszcze poszczególnych szczegółów. Nie spodziewam się np. że zostanie już zaprojektowany każdy z witraży, ale że powstanie projekt kolorystyki tych witraży i rozstrzygnięcia, w jaki sposób wnętrze świątyni powinno być oświetlone, aby naprowadzało na promień z góry, czyli z kopuły. Spodziewam się też koncepcji ściany ołtarzowej, która jest potężna i która powinna być wiodącym elementem - wylicza w rozmowie z KAI metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, komentując otwarty dziś konkurs na projekt wnętrza Świątyni Bożej Opatrzności.

Jak wyjaśnia prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, to kolejny ważny etap trwających w świątyni prac. Podkreśla, że także troska o piękny wystrój jest wyrazem dziękczynienia Panu Bogu, które od stuleci towarzyszyło idei budowy tej świątyni. - Mamy świadomość, że tworzenie takich dzieł będzie trwało. Do tego potrzebna jest pokora i cierpliwość, ale również uczciwość wobec naszych darczyńcom, którym chcemy zaprezentować, jak ta świątynia będzie wyglądała i na których zaufanie chcemy zapracować - dodaje.

Otwarcie konkursu na projekt wystroju Świątyni Opatrzności Bożej ogłoszono 25 maja w Warszawie podczas konferencji prasowej poprzedzającej XI Święto Dziękczynienia, które będzie obchodzone w Kościele w Polsce w niedzielę 3 czerwca. Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie wystroju wnętrza Świątyni Opatrzności Bożej oraz czterech znajdującej się w niej kaplic. Regulamin konkursu skonstruowany jest w taki sposób, aby do udziału mogli przystąpić zarówno ci twórcy, którzy chcą zaprojektować wystrój całego wnętrza, jak też ci, którzy wybiorą sobie jedynie jedną z kaplic.

- Jest to konkurs, który nie zamyka drogi nikomu. Mamy nadzieje ze wykroczy on poza granice Polski i zmobilizuje wyobraźnie architektów i artystów z całego świata - mówił podczas konferencji prasowej bp Rafał Markowski, kierujący pracami sądu konkursowego, który wyłoni zwycięski projekt.

Artyści i architekci mogą zgłaszać chęć udziału w konkursie do 16 lipca. Termin składania prac konkursowych upływa 30 marca 2019 r., a ogłoszenie wyników przewidziane jest 23 maja 2019 r. tak, aby podczas przyszłorocznego XII Święta Dziękczynienia 2 czerwca 2019 r. zaprezentować wystawę, składającą się ze wszystkich nadesłanych na konkurs prac.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Abp Paglia: wynik irlandzkiego referendum to owoc hiper-indywidualizmu

2018-05-26 15:06

st (KAI) / Watykan

Konieczne jest przeciwdziałanie kulturze hiper-indywidualizmu, prowadzącej do myślenia jedynie o korzyściach indywidualnych, za które niekiedy płaci się wysoką cenę – tak skomentował wyniki referendum w Irlandii abp Vincenzo Paglia. Prezes Papieskiej Akademii Pro Vita w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego odniósł się do faktu, że 68 proc. uczestników opowiedziało się za depenalizacją aborcji. Jak zaznaczył, powinno to nas jeszcze bardziej pobudzać nie tylko do obrony życia, ale także jego promowania.

TV Trwam

Abp Paglia zaznaczył, że wynik irlandzkiego referendum nie może być dla nikogo powodem do świętowania, bo zawsze odbieranie życia jest dramatem, a zwłaszcza gdy chodzi o istnienie niewinnej istoty ludzkiej, uśmiercanej przed urodzeniem. Przypomniał słowa bł. Óscara Arnulfo Romero, który przypominał, że Sobór Watykański II wzywa wszystkich, by byli męczennikami, to znaczy by dawali życie, a nie je zabierali. Podał przykład matki, która przyjmuje w swym łonie dziecko, rodzi je, troszczy się o nie. Ta matka jest męczennicą, bo oddaje życie. „A dzisiaj, w świecie, gdzie jakże łatwo dopomaga się brudnemu dziełu śmierci. Wolałbym radować się za każdym razem, gdy ludzkie jest bronione, wspierane i promowane. Tego rzeczywiście potrzebuje cały świat” - stwierdził prezes Akademii Pro Vita.

Abp Paglia wskazał, że przyczyną takiego wyniku irlandzkiego referendum jest postawa indywidualizmu, która zaciemnia i pobudza do zapomnienia o prawach wszystkich ludzi, w tym tych, którzy powinni się urodzić. Dlatego trzeba wspierać tych, którzy stoją w obliczu pokusy targnięcia się na życie swoich nienarodzonych dzieci i odwieść ich od tak dramatycznych kroków. Konieczne jest także umocnienie praw wszystkich, zwłaszcza osób najsłabszych. Nikogo nie można porzucać. „Jest to kultura, która musi być promowana przeciwko temu, co nazwałbym «hiper-indywidualizmem», prowadzącym do myślenia jedynie o korzyściach indywidualnych, za które niekiedy płaci się wysoką cenę” – powiedział włoski hierarcha kurialny.

Abp Paglia zauważył, że dramat współczesności polega na tym, że mamy do czynienia z kulturą, która na drugi plan spycha prawo do życia, a na plan pierwszy wysuwa tych, którzy chcą wyeliminować drugiego, by ocalić samych siebie. „Dlatego konieczne jest, aby zdecydowanie wspierać obronę, towarzyszenie i promocję życia ludzkiego w każdym jego momencie” – stwierdził prezes Papieskiej Akademii Pro Vita.

.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem