Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

„Myślą i sercem powracam do skromnej Groty Massabielskiej i z tego miejsca ciszy i modlitwy, gdzie wszystko mówi o Maryi, udaję się do innych sanktuariów maryjnych” - powiedział Ojciec Święty przed modlitwą Anioł Pański 22 sierpnia w Castel Gandolfo.
Papież raz jeszcze podziękował Bogu i tym wszystkim, którzy pomagali mu w organizacji tej pielgrzymki 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podkreślił, że w sierpniu przypada wiele świąt maryjnych, a maryjne sanktuaria wypełniają tłumy wiernych. Dzieje się tak choćby we włoskich sanktuariach Maryi w Oropa w Biella, della Guardia w Genui czy w sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach. „Nie mogę także zapomnieć sanktuariów w Częstochowie czy w Kalwarii Zebrzydowskiej, w których tak często zatrzymywałem się, by prosić o macierzyńską pomoc Maryi dla Kościoła i świata” - powiedział Papież. Życzył, by „Niebieska Matka Zbawiciela była coraz bardziej kochana i czczona przez chrześcijan”.
Jan Paweł II zaprosił też wiernych, by wraz z nim zwrócili się do Najświętszej Maryi Panny czczonej jako Matka Boża Kazańska. „Jej ikona opuściła Rosję w latach 20. ubiegłego stulecia. Po dłuższych postojach w różnych miejscach dotarła do apartamentów Papieża i od tego czasu czuwała nad jego codzienną pracą” - powiedział Ojciec Święty. Zapowiedział, że podczas audiencji generalnej 25 sierpnia wraz z pielgrzymami będzie się modlił przed tą ikoną. Następnie delegacja watykańska zwróci ikonę Aleksemu II, patriarsze Moskwy i Wszechrusi.

Jan Paweł II do Polaków

Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 25 sierpnia, poświęconej w całości pożegnaniu ikony Matki Bożej Kazańskiej, nie wygłosił tradycyjnych pozdrowień do grup językowych. Pozdrowienia te, również po polsku, otrzymali na piśmie pielgrzymi obecni w Auli Pawła VI. Po audiencji papieskie błogosławieństwo otrzymał Piotr Adamczyk, odtwórca głównej roli w przygotowywanym filmie Historia Karola.
„Serdecznie pozdrawiam moich rodaków. Oddajemy dziś cześć Matce Bożej, zgromadzeni wokół Jej sławnej ikony kazańskiej, która zostanie przekazana Kościołowi prawosławnemu w Rosji.
Dla nas, Polaków, ten hołd składany w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ma szczególną wymowę: staje się znakiem tej wiary i pobożności, która jednoczy tradycję Wschodu i Zachodu w miłości do Bogarodzicy. Jej opiece zawierzam Was i wszystkich Polaków” - to słowa pozdrowienia Papieża skierowanego do pielgrzymów z Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Konflikt izraelsko-palestyński dotyczy wszystkich chrześcijan

„Konflikt izraelsko-palestyński dotyczy wszystkich chrześcijan na świecie” - powiedział patriarcha łaciński Jerozolimy abp Michel Sabbah. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwierzchnik katolików w Ziemi Świętej stwierdził, że odpowiedzialność za to, co się tam dzieje, nie spoczywa wyłącznie na jej mieszkańcach.
„Nie chodzi o to, by przyjeżdżać tu, aby walczyć, ale by doprowadzić do pojednania” - podkreślił palestyński hierarcha. Skrytykował on decyzję Izraela o budowie nowych osiedli w Strefie Gazy, mówiąc, że wymierzona jest ona w pokój. „Pokój jest bardzo prosty: zostawić każdy obszar jego mieszkańcom: Palestynę - Palestyńczykom, Izrael - Izraelczykom. Zajęcie cudzych ziem to agresja i wojna” - oświadczył patriarcha.

Orędzie Papieskie na XX Światowy Dzień Młodzieży

„Młodzi, nie ulegajcie próżnym złudzeniom i przejściowej modzie, które nierzadko pozostawiają tragiczną pustkę duchową!” - zaapelował Jan Paweł II w orędziu na przyszłoroczny XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. Papież przestrzega młodych katolików przed uleganiem „mitom sukcesu i władzy” oraz fałszywymi formami pobożności. Hasłem Dnia, który odbędzie się od 11 do 21 sierpnia 2005 r. są słowa: „Przybyliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2).
Nawiązując do hasła XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii, Ojciec Święty napisał: „To temat, który pozwala młodym ludziom z wszystkich kontynentów przemierzyć w duchu drogę Mędrców, których relikwie - zgodnie z pobożną tradycją - czczone są właśnie w tym mieście, oraz jak oni spotkać Mesjasza wszystkich narodów”.
Jan Paweł II przypomniał, że ŚDM odbędzie się w trakcie Roku Eucharystii w Kościele (od 2004 do 2005 r.) i podkreślił znaczenie Mszy św., która jest „prawdziwym spotkaniem miłości z Tym, który dał siebie całego za nas”. „Nie wahajcie się, Drodzy Młodzi, odpowiedzieć Mu, kiedy zaprasza Was «na ucztę Godów Baranka» (por. Ap 19,9). Słuchajcie Go, przygotowujcie się w sposób odpowiedni i przystępujcie do sakramentu Ołtarza, zwłaszcza w tym Roku Eucharystii, który ogłosiłem dla całego Kościoła” - napisał Papież.

Reklama

Przekazanie ikony kazańskiej gestem braterskiej miłości

„Wielkoduszny gest, pełen braterskiej miłości” - tak przekazanie ikony Matki Bożej Kazańskiej określił szwajcarski metropolita prawosławny Jeremiasz. Były przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich umieszcza to wydarzenie w kontekście wymiany gestów pojednania między Kościołami Wschodu i Zachodu. Jego zdaniem, wyraża ono ogromną otwartość Jana Pawła II na Wschód.
Hierarcha kierujący ośrodkiem prawosławnym w Genewie zastrzega, iż trudno przewidzieć reakcje Patriarchatu Moskiewskiego na ten dar. „W dialogu ekumenicznym istnieją trudności, których nie da się szybko rozwiązać, ale istnieją też ważne gesty, które mogą przyczynić się do poprawy relacji obydwu Kościołów. Nie bez znaczenia jest tu wymowa, jaką ikona kazańska ma dla narodu rosyjskiego. Zapewne przyjmie on ten gest Zachodu z satysfakcją. Dlatego też musimy przyjąć to wydarzenie z radością” - stwierdził metropolita Jeremiasz.

„Kamień milowy” ekumenizmu

Jako „kamień milowy” i „ważny element rozwoju ekumenicznego” określił swoje spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) - bp Wolfgang Huber.
Ojciec Święty przyjął ewangelickiego biskupa Berlina na audiencji w swojej letniej rezydencji w Castel Gandolfo 24 sierpnia. Spotkanie było dla bp. Hubera „doświadczeniem na wskroś ekumenicznym”. Zwrócił on uwagę, że Kościoły w Niemczech wiedzą, iż dla ekumenizmu nie ma alternatywy i „dlatego postępują niezwykle ostrożnie wobec osiągniętego już stanu dobrych stosunków ekumenicznych”. Nauczono się, że nie należy oczekiwać szybkich postępów w otwartych jeszcze kwestiach, ale że trzeba postępować „cierpliwie, z umiarem, ale także i z odrobiną ekumenicznej niecierpliwości”.
Bp Huber przebywał z wizytą w Watykanie na zaproszenie kard. Waltera Kaspera, przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Głównym punktem jego pierwszej wizyty jako przewodniczącego EKD były rozmowy na temat przyszłości ekumenizmu między EKD a Kościołem katolickim. Zapoznał się też z sytuacją wspólnoty luterańskiej w Rzymie.

Przesłanie do uczestników Konferencji liturgicznej

„Poprzez znaki sakramentalne czerpiemy ze źródeł zbawienia, abyśmy zostali ukształtowani i przemienieni aż do upodobnienia naszego życia do życia Chrystusa” - napisał kard. Angelo Sodano do uczestników 55. Krajowej Konferencji Liturgicznej, która rozpoczęła się 23 sierpnia w sanktuarium św. o. Pio z Pietrelciny w San Giovanni Rotondo.
W liście napisanym na życzenie Jana Pawła II sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przypomniał m.in., że „liturgia, ułatwiając nam kontakt ze świętymi tajemnicami, zachęca nas, byśmy dążyli do świętości, odpowiadając na ewangeliczne wezwanie, abyśmy stali się doskonali jak Ojciec nasz, który jest w niebie (por. Mt 5,48)”.
„Temat spotkania - Liturgia i świętość - nabiera szczególnego znaczenia dla drogi Kościoła w aktualnym momencie historii i nawiązuje do tego, co Ojciec Święty napisał w liście apostolskim Novo millennio ineunte, to znaczy, że perspektywa świętości musi być wpisana w całość działalności duszpasterskiej (por. n. 30)” - zauważa kard. Sodano. Watykański sekretarz stanu podkreśla znaczenie przede wszystkim Eucharystii, która „nadaje prawdziwe oblicze chrześcijańskiej świętości” i w której znajduje się „źródło świętości, tajemnica apostolstwa i nowej ewangelizacji”.
Na zakończenie kard. Sodano zwrócił uwagę na fakt, że tegoroczny tydzień liturgiczny odbywa się w San Giovanni Rotondo - miejscu, które „stało się bliskie dla ogromnej liczby ludzi z racji obecności Ojca Pio”. „W życiu i posłudze tego pokornego kapucyna wszystko mówi o więzi, jaka łączy liturgię, a zwłaszcza sakramenty Eucharystii i pokuty ze świętością. Tajemnica jego całkowitego przylgnięcia do Chrystusa leży bowiem w codziennym odprawianiu Eucharystii i stałej posłudze konfesjonału” - powiedział.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: Jako cały Kościół poczujmy się odpowiedzialni za powołania

2024-04-17 12:48

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

powołania

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli i wszystkich ludzi wierzących do tego, byśmy szczególnie w tę niedzielę i przez cały ten tydzień znowu ożywili w sobie wielkie wołanie do Pana żniwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne – powiedział bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, z okazji Niedzieli Dobrego Pasterza, która przypada 30 kwietnia. Rozpoczyna ona Tydzień Modlitw o Powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Bp Przybylski przypomniał, że w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczynamy szczególny czas modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, „mając świadomość tego, że wszyscy jesteśmy powołani”. „Dlatego nasza modlitwa o powołania dotyczy przede wszystkim rozeznawania drogi, woli Bożej, odwagi pójścia za tym powołaniem” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Nowy rektor rzymskiego Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego

2024-04-17 10:00

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Włodzimierz Rędzioch

18 kwietnia 1993 r., podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra, Jan Paweł II ogłosił błogosławioną siostrę Faustynę. W następnym roku, na polecenie ówczesnego wikariusza Rzymu kard. Kamila Ruiniego, położony niedaleko Watykanu kościół Świętego Ducha in Sassia (Santo Spirito in Sassia), stał się oficjalnym Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego, którego celem jest promowanie kultu Bożego Miłosierdzia, przekazanego przez św. Faustynę Kowalską, wśród wiernych diecezji rzymskiej i pielgrzymów przyjeżdżających do Wiecznego Miasta.

Świątynia ta stała się miejscem pielgrzymowania wiernych żyjących duchowością św. Faustyny, a każdego dnia o godz. 15 jest tu odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

2024-04-17 18:28

[ TEMATY ]

Watykan

chór

Vatican News

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z Chórem Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pielgrzymuje do Rzymu. Po środowej audiencji generalnej chór koncertował na placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego.

Po Audiencji Generalnej bp Piotr Sawczuk miał okazję do rozmowy z Papieżem Franciszkiem. Chór wykonał koncert w obecności Papieża. W wydarzeniu uczestniczyli również właściciele i reprezentanci firmy Suempol z Bielska Podlaskiego, który jest patronem chóru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję