Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Z Watykanu


Niedziela Ogólnopolska 36/2004


Palestyńczyk z wioski na Zachodnim Brzegu idzie ze swoimi owcami wzdłuż muru wznoszonego przez Izrael dla oddzielenia terytoriów palestyńskich

„Anioł Pański” z Papieżem

„Myślą i sercem powracam do skromnej Groty Massabielskiej i z tego miejsca ciszy i modlitwy, gdzie wszystko mówi o Maryi, udaję się do innych sanktuariów maryjnych” - powiedział Ojciec Święty przed modlitwą Anioł Pański 22 sierpnia w Castel Gandolfo.
Papież raz jeszcze podziękował Bogu i tym wszystkim, którzy pomagali mu w organizacji tej pielgrzymki 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podkreślił, że w sierpniu przypada wiele świąt maryjnych, a maryjne sanktuaria wypełniają tłumy wiernych. Dzieje się tak choćby we włoskich sanktuariach Maryi w Oropa w Biella, della Guardia w Genui czy w sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach. „Nie mogę także zapomnieć sanktuariów w Częstochowie czy w Kalwarii Zebrzydowskiej, w których tak często zatrzymywałem się, by prosić o macierzyńską pomoc Maryi dla Kościoła i świata” - powiedział Papież. Życzył, by „Niebieska Matka Zbawiciela była coraz bardziej kochana i czczona przez chrześcijan”.
Jan Paweł II zaprosił też wiernych, by wraz z nim zwrócili się do Najświętszej Maryi Panny czczonej jako Matka Boża Kazańska. „Jej ikona opuściła Rosję w latach 20. ubiegłego stulecia. Po dłuższych postojach w różnych miejscach dotarła do apartamentów Papieża i od tego czasu czuwała nad jego codzienną pracą” - powiedział Ojciec Święty. Zapowiedział, że podczas audiencji generalnej 25 sierpnia wraz z pielgrzymami będzie się modlił przed tą ikoną. Następnie delegacja watykańska zwróci ikonę Aleksemu II, patriarsze Moskwy i Wszechrusi.

Jan Paweł II do Polaków

Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 25 sierpnia, poświęconej w całości pożegnaniu ikony Matki Bożej Kazańskiej, nie wygłosił tradycyjnych pozdrowień do grup językowych. Pozdrowienia te, również po polsku, otrzymali na piśmie pielgrzymi obecni w Auli Pawła VI. Po audiencji papieskie błogosławieństwo otrzymał Piotr Adamczyk, odtwórca głównej roli w przygotowywanym filmie Historia Karola.
„Serdecznie pozdrawiam moich rodaków. Oddajemy dziś cześć Matce Bożej, zgromadzeni wokół Jej sławnej ikony kazańskiej, która zostanie przekazana Kościołowi prawosławnemu w Rosji.
Dla nas, Polaków, ten hołd składany w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ma szczególną wymowę: staje się znakiem tej wiary i pobożności, która jednoczy tradycję Wschodu i Zachodu w miłości do Bogarodzicy. Jej opiece zawierzam Was i wszystkich Polaków” - to słowa pozdrowienia Papieża skierowanego do pielgrzymów z Polski.

Konflikt izraelsko-palestyński dotyczy wszystkich chrześcijan

„Konflikt izraelsko-palestyński dotyczy wszystkich chrześcijan na świecie” - powiedział patriarcha łaciński Jerozolimy abp Michel Sabbah. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwierzchnik katolików w Ziemi Świętej stwierdził, że odpowiedzialność za to, co się tam dzieje, nie spoczywa wyłącznie na jej mieszkańcach.
„Nie chodzi o to, by przyjeżdżać tu, aby walczyć, ale by doprowadzić do pojednania” - podkreślił palestyński hierarcha. Skrytykował on decyzję Izraela o budowie nowych osiedli w Strefie Gazy, mówiąc, że wymierzona jest ona w pokój. „Pokój jest bardzo prosty: zostawić każdy obszar jego mieszkańcom: Palestynę - Palestyńczykom, Izrael - Izraelczykom. Zajęcie cudzych ziem to agresja i wojna” - oświadczył patriarcha.

Reklama

Orędzie Papieskie na XX Światowy Dzień Młodzieży

„Młodzi, nie ulegajcie próżnym złudzeniom i przejściowej modzie, które nierzadko pozostawiają tragiczną pustkę duchową!” - zaapelował Jan Paweł II w orędziu na przyszłoroczny XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. Papież przestrzega młodych katolików przed uleganiem „mitom sukcesu i władzy” oraz fałszywymi formami pobożności. Hasłem Dnia, który odbędzie się od 11 do 21 sierpnia 2005 r. są słowa: „Przybyliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2).
Nawiązując do hasła XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii, Ojciec Święty napisał: „To temat, który pozwala młodym ludziom z wszystkich kontynentów przemierzyć w duchu drogę Mędrców, których relikwie - zgodnie z pobożną tradycją - czczone są właśnie w tym mieście, oraz jak oni spotkać Mesjasza wszystkich narodów”.
Jan Paweł II przypomniał, że ŚDM odbędzie się w trakcie Roku Eucharystii w Kościele (od 2004 do 2005 r.) i podkreślił znaczenie Mszy św., która jest „prawdziwym spotkaniem miłości z Tym, który dał siebie całego za nas”. „Nie wahajcie się, Drodzy Młodzi, odpowiedzieć Mu, kiedy zaprasza Was «na ucztę Godów Baranka» (por. Ap 19,9). Słuchajcie Go, przygotowujcie się w sposób odpowiedni i przystępujcie do sakramentu Ołtarza, zwłaszcza w tym Roku Eucharystii, który ogłosiłem dla całego Kościoła” - napisał Papież.

Przekazanie ikony kazańskiej gestem braterskiej miłości

„Wielkoduszny gest, pełen braterskiej miłości” - tak przekazanie ikony Matki Bożej Kazańskiej określił szwajcarski metropolita prawosławny Jeremiasz. Były przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich umieszcza to wydarzenie w kontekście wymiany gestów pojednania między Kościołami Wschodu i Zachodu. Jego zdaniem, wyraża ono ogromną otwartość Jana Pawła II na Wschód.
Hierarcha kierujący ośrodkiem prawosławnym w Genewie zastrzega, iż trudno przewidzieć reakcje Patriarchatu Moskiewskiego na ten dar. „W dialogu ekumenicznym istnieją trudności, których nie da się szybko rozwiązać, ale istnieją też ważne gesty, które mogą przyczynić się do poprawy relacji obydwu Kościołów. Nie bez znaczenia jest tu wymowa, jaką ikona kazańska ma dla narodu rosyjskiego. Zapewne przyjmie on ten gest Zachodu z satysfakcją. Dlatego też musimy przyjąć to wydarzenie z radością” - stwierdził metropolita Jeremiasz.

„Kamień milowy” ekumenizmu

Jako „kamień milowy” i „ważny element rozwoju ekumenicznego” określił swoje spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) - bp Wolfgang Huber.
Ojciec Święty przyjął ewangelickiego biskupa Berlina na audiencji w swojej letniej rezydencji w Castel Gandolfo 24 sierpnia. Spotkanie było dla bp. Hubera „doświadczeniem na wskroś ekumenicznym”. Zwrócił on uwagę, że Kościoły w Niemczech wiedzą, iż dla ekumenizmu nie ma alternatywy i „dlatego postępują niezwykle ostrożnie wobec osiągniętego już stanu dobrych stosunków ekumenicznych”. Nauczono się, że nie należy oczekiwać szybkich postępów w otwartych jeszcze kwestiach, ale że trzeba postępować „cierpliwie, z umiarem, ale także i z odrobiną ekumenicznej niecierpliwości”.
Bp Huber przebywał z wizytą w Watykanie na zaproszenie kard. Waltera Kaspera, przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Głównym punktem jego pierwszej wizyty jako przewodniczącego EKD były rozmowy na temat przyszłości ekumenizmu między EKD a Kościołem katolickim. Zapoznał się też z sytuacją wspólnoty luterańskiej w Rzymie.

Przesłanie do uczestników Konferencji liturgicznej

„Poprzez znaki sakramentalne czerpiemy ze źródeł zbawienia, abyśmy zostali ukształtowani i przemienieni aż do upodobnienia naszego życia do życia Chrystusa” - napisał kard. Angelo Sodano do uczestników 55. Krajowej Konferencji Liturgicznej, która rozpoczęła się 23 sierpnia w sanktuarium św. o. Pio z Pietrelciny w San Giovanni Rotondo.
W liście napisanym na życzenie Jana Pawła II sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przypomniał m.in., że „liturgia, ułatwiając nam kontakt ze świętymi tajemnicami, zachęca nas, byśmy dążyli do świętości, odpowiadając na ewangeliczne wezwanie, abyśmy stali się doskonali jak Ojciec nasz, który jest w niebie (por. Mt 5,48)”.
„Temat spotkania - Liturgia i świętość - nabiera szczególnego znaczenia dla drogi Kościoła w aktualnym momencie historii i nawiązuje do tego, co Ojciec Święty napisał w liście apostolskim Novo millennio ineunte, to znaczy, że perspektywa świętości musi być wpisana w całość działalności duszpasterskiej (por. n. 30)” - zauważa kard. Sodano. Watykański sekretarz stanu podkreśla znaczenie przede wszystkim Eucharystii, która „nadaje prawdziwe oblicze chrześcijańskiej świętości” i w której znajduje się „źródło świętości, tajemnica apostolstwa i nowej ewangelizacji”.
Na zakończenie kard. Sodano zwrócił uwagę na fakt, że tegoroczny tydzień liturgiczny odbywa się w San Giovanni Rotondo - miejscu, które „stało się bliskie dla ogromnej liczby ludzi z racji obecności Ojca Pio”. „W życiu i posłudze tego pokornego kapucyna wszystko mówi o więzi, jaka łączy liturgię, a zwłaszcza sakramenty Eucharystii i pokuty ze świętością. Tajemnica jego całkowitego przylgnięcia do Chrystusa leży bowiem w codziennym odprawianiu Eucharystii i stałej posłudze konfesjonału” - powiedział.

Bp Śmigiel: Słowo i Eucharystia budują z nas wspólnotę miłości

2019-02-16 18:15

xpb/Toruń

- Słowo i Eucharystia budują z nas wspólnotę miłości - powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. dziękczynnej za 85 lat istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Msza św. sprawowana w kaplicy toruńskiego seminarium była centralnym wydarzeniem trzydniowych obrad Zarządów Diecezjalnych KSM, które zakończą się w niedzielę 17 lutego. W Eucharystii uczestniczył także bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM.

ks. Paweł Borowski

Drugi dzień obrad rozpoczął się wspólną modlitwą i podsumowaniem projektów realizowanych przez Stowarzyszenie m.in. akcji „Polak z sercem”. Przed południem odbyła się także konferencja prasowa, podczas której nastąpiła prezentacja projektu „Środowisko Młodzieży”, Platformy KSM i prac nad nowelizacją statutu KSM. Bp Marek Solarczyk podzielił się swoimi spostrzeżeniami związanymi z zadaniami stawianymi młodzieży przez papieża Franciszka podczas ostatnich Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Minister środowiska Sławomir Mazurek wyraził radość z owocnej współpracy KSM w ramach projektu „Środowisko Młodzieży”.

Kolejnym punktem obrad było seminarium „Środowiska Młodzieży”, podczas którego zebrani wysłuchali dwóch wykładów: ks. dra Marcina Szczodrego na temat ekologii ducha i katolickiej nauki społecznej oraz ministra Sławomira Mazurka na temat budowania środowiska młodzieżowego wokół zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Centralnym punktem drugiego dnia obrad była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. W homilii bp Śmigiel przypomniał, że Bóg pragnie dokonywać wielkich znaków w naszym życiu, ale potrzebuje naszych dłoni, naszego zaangażowania, naszej wiary i ufności w Jego moc. – Tam gdzie ma się dokonać cud, znak potrzeba wysiłku człowieka, ale nic się nie dokona bez Pana Boga. To Bóg jest Tym, który inicjuje, który sprawia cud i który jest potrzebny do tego, byśmy mogli rozpoznać znak – mówił.

- Jeśli dziś dotykają nas problemy, a może nawet kryzysy, myślę tu o Kościele, to są to w gruncie rzeczy kryzysy wiary w Boga i zaufania do Pana Jezusa. Wszystkie inne sprawy są konsekwencją kryzysu wiary – mówił bp Śmigiel.

Biskup toruński nawiązując do ewangelicznej perykopy o rozmnożeniu chleba zaznaczył, że Chrystus przychodzi, by zaspokoić głód każdego człowieka. Nie chodzi tylko o głód cielesny, ale o głód Boga. – My wszyscy, ja również, jesteśmy głodni Pana Boga, chcemy nieustannie karmić się Panem Bogiem, Jego słowem. Chcemy otrzymywać od Niego sens naszego życia, chcemy przyjmować Eucharystię do naszego serca, bo to jest Chleb na życie wieczne – dodał. Podkreślił także, że nawet ci, którzy Boga nie uznają noszą w sobie ten głód. – Świat współczesny, nawet jeśli neguje Boga, to w jakimś sensie jest głodny Boga. Neguje ideę Boga, ale chce prawdy, miłości, chce sensu. Jeśli będziemy świadkami Jezusa Chrystusa, dobrymi synami i córkami Kościoła to jestem przekonany, że jesteśmy w stanie przekonać świat współczesny do Boga i zaspokoić jego głód – zaznaczył bp Śmigiel.

ks. Paweł Borowski

- Słowo i Eucharystia są podstawą chrześcijańskiego życia. Niech Eucharystia będzie jak najczęstszą praktyką waszego życia duchowego. Bez Eucharystii trudno znaleźć sens życia – podkreślił. Wskazał, że na bazie Słowa i Eucharystii tworzy się wspólnota miłości. – Jeśli chcemy, żeby w Kościele dokonywały się znaki, żeby w naszym życiu były one obecne, to potrzebujemy wiary, a wiara przyjdzie wtedy, gdy otworzymy się na Słowo Pana, otworzymy się na łaskę i będziemy karmić się Chlebem Eucharystii, by w konsekwencji zacząć dzielić się miłością – zakończył bp Śmigiel.

Zwieńczeniem drugiego dnia obrad będzie gra miejska, której celem jest przybliżenie postaci św. Stanisława Kostki i Mikołaja Kopernika.

Obrady zakończą się w niedzielę 17 lutego konferencją formacyjną, którą wygłosi ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM oraz Eucharystią sprawowaną w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Toruń: zakończyły się krajowe obrady KSM

2019-02-17 16:34

xpb/Toruń

– Kościół potrzebuje świadomych, dojrzałych ludzi, którzy wezmą odpowiedzialność za losy swoich wspólnot i poniosą wartości w swoje środowiska – powiedział ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na zakończenie Ogólnopolskiej sesji Zarządów Diecezjalnych KSM, która odbywała się w Toruniu. W spotkaniu uczestniczyło ponad 150 osób z całej Polski. Wśród uczestników był m.in. bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM.

Ks. Paweł Borowski

Trwające trzy dni obrady rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kaplicy toruńskiego seminarium, której przewodniczył bp Solarczyk. Podczas homilii podkreślił wielką odpowiedzialność za dary złożone w nasze ręce przez Boga jaka spoczywa na każdym wierzącym, a w sposób szczególny na młodych zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. – Jesteśmy Bożymi ogrodnikami – mówił do zebranych.

Drugi dzień obrad poświęcony był podsumowaniu projektów realizowanych przez Stowarzyszenie oraz prezentacji nowych zadań. Odbyło się Seminarium Środowiska Młodzieży, podczas którego referaty wygłosili: ks. dr Marcin Szczodry oraz minister środowiska Sławomir Mazurek.

W ramach spotkania zorganizowano konferencję prasową, której celem było przybliżenie działalności KSM z racji 85. rocznicy powstania oraz prezentacja związana z uruchomieniem Platformy KSM, projektem „Środowisko Młodzieży” i nowelizacją statutu.

Centralnym punktem trzydniowych obrad była Msza św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, który podkreślił, że każde ludzkie działanie, by mogło przynieść dobre owoce musi być połączone z wiarą w to, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Wskazał także na dwa filary budowania autentycznej wspólnoty miłości: Słowo i Eucharystia. – Słowo i Eucharystia budują z nas wspólnotę miłości – mówił.

Oprócz obrad i wyborów uzupełniających do Prezydium Krajowej Rady nie zabrakło czasu na zwiedzanie, wspólne spędzanie czasu i grę miejską przygotowaną przez KSM Diecezji Toruńskiej. Gra miała na celu przybliżenie postaci św. Stanisława Kostki, integrację oraz możliwość poznania różnych zakątków Torunia w nieco odmienny sposób.

Zwieńczeniem obrad była niedzielna sesja, podczas której ogłoszono komunikaty i zaprezentowano Platformę KSM oraz wręczono nagrody najlepszym zespołom biorącym udział w grze miejskiej. Uczestnicy wysłuchali także konferencji formacyjnej asystenta generalnego ks. dr Andrzeja Lubowickiego, który podkreślił ważność osobistej pracy nad sobą będącej fundamentem służby drugiemu.

- Tym, co niszczy wspólnoty są wszelkiego rodzaju „-izmy”. Największym „-izmem”, który zabija wspólnotę jest egozim, który idzie w parze z władzą. Drugim jest hedonizm, a trzecim materializm – mówił ks. Lubowicki. Zaznaczył, że niekiedy zdarza się, że w Stowarzyszeniu większy nacisk kładzie się na różnego rodzaju akcyjność niż na pracę nad sobą, ale by dać coś drugiemu trzeba najpierw w sobie samym przepracować pewne sprawy, nieustannie się rozwijać. Aby komuś coś dać, trzeba to najpierw samemu posiadać. – Kościół potrzebuje świadomych, dojrzałych ludzi, którzy wezmą odpowiedzialność za losy swoich wspólnot i poniosą wartości w swoje środowiska – mówił.

- Wspólnota to suma poświęceń – podkreślił asystent generalny KSM. Poświęcanie swojego czasu, talentów itp. jest możliwe na tyle, na ile pracujemy nad sobą. – Najważniejszą wartością przy pracy nad sobą jest wiara, a wartość najważniejsza we wspólnocie to miłość, która prowadzi do jedności – dodał.

Po konferencji przewodniczący Krajowej Rady KSM Patryk Czech podziękował oddziałowi KSM Diecezji Toruńskiej i jego asystentowi ks. Łukaszowi Meszyńskiemu za dobrą organizację spotkania i bogaty program pobytu w Toruniu.

Ostatnim wydarzeniem Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych KSM była Eucharystia w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, której przewodniczył i homilię wygłosił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. W homilii podkreślił, że prawdziwe szczęście płynie nie z dóbr tego świata, ale ze zjednoczenia z Bogiem. Przykładem troski o żywą, pełną świeżości przyjaźń z Jezusem są właśnie członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która skupia w swoich szeregach blisko 15 tys. osób w całym kraju.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. Głównym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła poprzez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości oraz zasad we wszystkich dziedzinach życia społecznego i kulturalnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem