Reklama

Z Jasnej Góry


Niedziela Ogólnopolska 36/2004


Ogółem od 26 maja w 217 pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 160 469 osób.

Pielgrzymowanie na Jasną Górę w liczbach

W dniach od 18 do 26 sierpnia na Jasną Górę weszły 83 pielgrzymki piesze. Wędrowało w nich 40 312 osób. Dotarły także: pielgrzymka rowerowa, pielgrzymka na rolkach oraz dwie pielgrzymki biegowe.
Najliczniejsze piesze pielgrzymki to:
- 22. Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej - 8 500 osób
- 28. Pielgrzymka Diecezji Opolskiej - 3 650 osób
- 79. Pielgrzymka Łódzka - 2 658 osób
- 12. Pielgrzymka Diecezji Gliwickiej - 2 134 osoby
- 13. Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej - 2 tys. osób
Piesze pielgrzymki według diecezji:
- archidiecezja częstochowska - 55 pielgrzymek - 13 174 osoby
- archidiecezja łódzka - 13 pielgrzymek - 6 53 osoby
- archidiecezja katowicka - 5 pielgrzymek - 708 osób
- diecezja sosnowiecka - 4 pielgrzymki - 2 545 osób
- diecezja radomska - 3 pielgrzymki - 668 osób
- diecezja gliwicka - 2 pielgrzymki - 2 224 osoby
- pozostałe diecezje - 8 pielgrzymek - 13 940 osób

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Telegram Papieski na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

Przewielebny O. Izydor Matuszewski
Generał Zakonu Paulinów
Jasna Góra, Częstochowa

W myślach i modlitwie jednoczę się z Episkopatem Polski, Wspólnotą Ojców Paulinów i z wszystkimi Pielgrzymami, którzy jak co roku gromadzą się w jasnogórskim Sanktuarium, aby oddawać hołd Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej. Zbliżam się i ja do Jej tronu i do intencji, jakie przedstawiają liczni przybysze z różnych stron Polski i świata, dokładam moją prośbę, aby miała pieczę nad Kościołem i by z matczyną troską otwierała serca duchowieństwa i wiernych na wszelkie dobro, a chroniła je przed złem i zgorszeniem. Myśląc o Ojczyźnie, pragnę zawierzać Jasnogórskiej Królowej szczególnie los ludzi dotkniętych ubóstwem, rodzin cierpiących brak środków do życia, dzieci, które rozpoczynając nowy rok szkolny, będą doświadczać niedostatku, ludzi chorych i starych, którzy nie mogą liczyć na dostateczną opiekę. Oby Jej wstawiennictwo towarzyszyło solidarnemu wypełnianiu wezwania: „Zróbcie wszystko, cokolwiek [Chrystus] wam powie” (por. J, 2, 5) i stało się rękojmą przemian, które zaowocują pomyślnością Polski i Polaków.
Jak przed dwudziestu pięciu laty, kiedy po raz pierwszy jako papież mogłem się pokłonić Jasnogórskiej Pani, tak i dziś padam na kolana przed Jej cudownym wizerunkiem i proszę, aby otoczyła płaszczem opieki tych, którzy się do Niej z wiarą uciekają. Wszystkim Pielgrzymom przesyłam moje pozdrowienie i błogosławieństwo: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Reklama

Jan Paweł II, papież
Castel Gandolfo, 25 sierpnia 2004 r.

Uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej

Procesja maryjna z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę, w której niesiono kopię Obrazu Jasnogórskiego, rozpoczęła 25 sierpnia uroczystości odpustowe Matki Bożej Jasnogórskiej. O godz. 19.00 Mszy św. na Szczycie przewodniczył biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski. Kazanie wygłosił biskup radomski Zygmunt Zimowski. Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki. W procesji i we Mszy św. wzięła udział kilkusetosobowa grupa grekokatolików, przybyłych na Jasną Górę w Pielgrzymce Pojednania. Mszę św. zakończyły rozważania Apelu Jasnogórskiego, któremu na Szczycie przewodniczył abp Stanisław Nowak.
26 sierpnia zgromadziło się przed Szczytem ok. 100 tys. wiernych z całego kraju. Sumie przewodniczył abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski. Wśród 210 kapłanów i 47 biskupów obecni byli m.in.: kard. Lubomyr Huzar - zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie, kard. Franciszek Macharski z Krakowa, abp Jan Martyniak - metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, bp Włodzimierz Juszczak - biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej obrządku greckokatolickiego oraz abp István Seregély - przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier i arcybiskup Egeru.
Papież Jan Paweł II nadesłał do wiernych okolicznościowy telegram, skierowany na ręce generała Zakonu Paulinów. Jego tekst odczytał wikariusz generalny Zakonu Paulinów - o. Tomasz Ciołek. Generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski przypomniał w słowie powitania, że „Maryja Częstochowska z Ikony swojej odnawia w nas obraz Jezusa. Wskazując na Jezusa, wzywa nas do kroczenia Jego śladami, do naśladowania Go w codziennym życiu”.
W wygłoszonym kazaniu kard. Józef Glemp - prymas Polski pochylił się nad kondycją współczesnej rodziny. Przez miłość rodziny podążamy w stronę miłości Ojczyzny. „Bez zdrowej i silnej rodziny państwo nie może rozwijać się tak, aby zapewnić obywatelom pokój i bezpieczeństwo. Ze zdrowych rodzin bierze początek zdrowe i silne państwo” - mówił. Ksiądz Prymas z troską podkreślił, że współczesna rodzina narażona jest na różne naciski: proponowanie fałszywej miłości, która zaczyna się od zdrady i doprowadza do rozwodu, propagowanie seksualizmu, nowoczesnych technik przenoszenia gatunku in vitro, przez klonowanie i inne manipulacje. „Prawdą jest, że tzw. polityka prorodzinna nie jest popularna, nie tworzy klimatu, aby obywatel czuł się zadowolony w swojej ojczyźnie, miał możliwości rozwojowe w swojej rodzinie - mówił. - Co kogo obchodzi, że coraz więcej jest zgonów, a coraz mniej urodzeń? Polska, piękna Ojczyzna znakomitych ludzi - topnieje, bo ubywa jej synów i córek...”.
Przy wtórze jasnogórskich fanfar wierni odnowili Jasnogórskie Ślubowania Narodu Polskiego, po raz pierwszy złożone 26 sierpnia 1956 r.
Na zakończenie Mszy św. kard. Huzar odniósł się do trwającej na Jasnej Górze pielgrzymki polsko-ukraińskiego pojednania. „Celem tych pielgrzymek jest, ażebyśmy się razem modlili o to, żeby między naszymi narodami było sprzymierzenie, porozumienie, prawdziwe sąsiedztwo. Bo ponad tysiąc lat jesteśmy sąsiadami, czasem bardzo dobrymi, ale czasem także nie tak bardzo dobrymi. I doszliśmy do przekonania w naszych Kościołach, że najwyższy czas, abyśmy odłożyli pomyłki i grzechy przeszłości i zaczęli iść razem jak prawdziwi, dobrzy sąsiedzi” - mówił kard. Huzar. Od Generała Zakonu Paulinów i Przeora Jasnej Góry kard. Huzar otrzymał kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Oprawę muzyczną przygotowała jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka, Jasnogórski Chór Mieszany pod dyrekcją Józefa Siedlika, a także podprzeorzy jasnogórscy: o. Sebastian Matecki i Nikodem Kilnar oraz o. Jacek Łęski.
Sumę poprzedziła modlitwa różańcowa w 25. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę i Aktu Oddania Kościoła i Świata Jasnogórskiej Matce Kościoła. Modlitwę poprowadził o. Kamil Szustak.
Po południu pielgrzymi wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wałach, której przewodniczył o. Dariusz Nowicki wraz z młodzieżą z Duszpasterstwa „Hale”, oraz w modlitwie różańcowej prowadzonej przez o. Bogusława Srokę.
Na wieczorne uroczystości złożyły się procesja eucharystyczna po wałach, której przewodniczył definitor generalny Zakonu Paulinów - o. Stanisław Jarosz, oraz Msza św. na Szczycie pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka w intencji pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. W homilii Metropolita Częstochowski zwrócił się do częstochowian: „Nasze powołanie - ludzi tutaj żyjących jest powołaniem idącym po linii tego, co stanowi o maryjności tego Obrazu. Maryja jest Królową Służebnicą. Jej powołanie jest powołaniem do służby. Jesteśmy miastem zrodzonym z tej Ikony. Ono rozrosło się w blasku tego miejsca i dlatego całym sercem służymy pielgrzymom”. Nawiązując do encykliki Ojca Świętego o Eucharystii, abp Nowak zwrócił uwagę na świętość niedzieli i wezwał do zaprzestania handlu w supermarketach. Ale też podkreślił, że muszą być prace służebne: - „My, tu, w Częstochowie, którzy jesteśmy u Królowej Służebnicy, mamy postępować w Jej duchu” - powiedział. Po Mszy św. rozważanie apelowe poprowadził o. Stanisław Jarosz.

O. Robert M. Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Zapowiedzi

7-8 września - Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

10-12 września - 48. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”
- 22. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej

11 września - 11. Pielgrzymka Legionu Maryi
- Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych
- Pielgrzymka Kawalerów Maltańskich
- 8. Pielgrzymka Pracowników Służb Skarbowych i Finansowych Celnych

12 września - 33. Pielgrzymka Kombatantów

Reklama

Zaufała Jezusowi. I zaczęły się dziać dziwne rzeczy

2019-02-18 14:21

- Chodzi o to, żeby się nie martwić, żeby się nie zamartwiać, żeby nie myśleć negatywnie, żeby nie myśleć, że się nie uda. Jak zaufaliśmy, to wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Naprawdę wierzymy, że Pan Bóg działa, że się troszczy, że to należy do Niego - mówiła s. Glapka

- Jeśli oddajemy obawy, lęki, ufamy Mu całkowicie, to Pan Bóg przemienia nas całkowicie - dodawała

- Bóg działa w ten sposób, że po prostu stawia ludzi, organizuje pewne wydarzenia i trzeba z odwagą za tym pójść - podkreśliła s. Jolanta Glapka RSCJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Andrzej Tarasiuk nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego

2019-02-20 20:12

md / Kraków (KAI)

Ks. dr Andrzej Tarasiuk został mianowany przez abp. Marka Jędraszewskiego rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku bp. Janusza Mastalskiego. Jak poinformowano w komunikacie Kurii Metropolitalnej, nowy rektor obejmie obowiązki 1 marca.

diecezja.pl

Ks. Andrzej Tarasiuk ma 42 lata i pochodzi z Białej Podlaskiej. Jego dzieciństwo i wczesna młodość związane były z rodzinnym Terespolem nad Bugiem, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Warszawy. Od 8. roku życia zaangażowany był w Służbę Liturgiczną Ołtarza, najpierw jako ministrant, później jako lektor.

Po maturze podjął naukę w Studium Medycznym im. Prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu. W 1998 r. ukończył je z tytułem technika elektroradiologii. W tym czasie podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium i został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 2004 r. w katedrze na Wawelu z rąk kard. Franciszka Macharskiego, a następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy. W 2007 r., pełniąc dalej posługę duszpasterską w parafii, podjął studia licencjacko-doktoranckie z zakresu homiletyki na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie oraz studia podyplomowe na Wydziale Polonistyki UJ z retoryki. W czerwcu 2009 r. złożył egzamin dyplomowy z pracy na temat "Ksiądz – powołanie czy zawód?".

Od 2008 r. pełnił posługę wikariusza w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie na os. Podwawelskim. W 2017 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie obronił pracę pt. "Rola i znaczenie sakramentów w dynamice życia duchowego chrześcijanina w nauczaniu Sługi Bożego biskupa Jana Pietraszki", napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka i uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych.

Ks. Andrzej Tarasiuk jest doświadczonym katechetą oraz duszpasterzem dzieci i młodzieży. Od początku posługi kapłańskiej przygotowywał dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz młodzież do sakramentu bierzmowania. Od 2008 r. był duszpasterzem parafialnej wspólnoty młodzieży studiującej i pracującej "Trzynastka". Od 2011 r. uczestniczy w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Wykłada teologię duchowości na kursie dla animatorów Grup Apostolskich Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Jest inicjatorem i współorganizatorem pierwszych dwóch tur ogólnopolskich Rekolekcji Motocyklowych. W 2016 r. uczestniczył w pielgrzymce motocyklistów "Iskra Miłosierdzia" od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach do Watykanu, zorganizowanej z racji trwającego wówczas Roku Miłosierdzia i w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Nowy rektor krakowskiego seminarium jest także absolwentem Szkoły dla spowiedników w Skomielnej Czarnej, prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Zaangażowany jest w dzieła miłosierdzia oraz posługę wobec ubogich poprzez prowadzenie rekolekcji i Triduum Sacrum dla bezdomnych w Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie oraz w Przytulisku Brata Alberta przy ul. Krakowskiej.

Jest opiekunem duchowym wspólnoty namARKA i przewodnikiem Grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę (Wspólnota II-Śródmieście).

Pod koniec sierpnia 2018 r. został skierowany do posługi ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Został powołany na rektora po tym, jak pełniący dotąd tę funkcję ks. prof. Janusz Mastalski został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem