Reklama

Nasze sprawy

Bezrobocie czy bezrobotni?

Łukasz Kobeszko
Niedziela Ogólnopolska 36/2004

Ukazał się 11. numer Znaków Nowych Czasów, pisma podejmującego ciągłą refleksję nad społeczno-polityczną rzeczywistością otaczającego nas świata. W numerze tym na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się problematyka związana z bezrobociem i bezrobotnymi (po wejściu do UE Polska jest krajem, w którym najwięcej mieszkańców spośród wszystkich 25 państw Wspólnoty nie może znaleźć zatrudnienia). Na pierwszy rzut oka zdziwić może dokonane tutaj rozróżnienie na „bezrobocie” i „bezrobotnych”. Grzegorz Łęcicki zauważa, że bardzo często w środkach masowego przekazu spotkać się możemy z tym pierwszym pojęciem. O bezrobociu i walce z nim mówią prawie wszyscy - dziennikarze, politycy, przedstawiciele władz i organizacji międzynarodowych, ludzie kultury i sztuki. Właśnie o bezrobociu - bezosobowym zjawisku, efekcie gorszej lub lepszej koniunktury ekonomicznej i makrogospodarczych fluktuacji. Mało natomiast słyszy się o bezrobotnych, a przecież bezrobocie dotyczy i dotyka tylko i wyłącznie człowieka. Mimo postępującej rewolucji technicznej i automatyzacji wielu zawodów człowiek zawsze pozostanie podmiotem pracy. G. Łęcicki apeluje, by w dyskusjach o bezrobociu uświadomić sobie tragedię człowieka, którego to zjawisko dotyka. Bezrobocie nie jest wirtualnym wskaźnikiem migającym na ekranie komputera, lecz w każdym przypadku poważną anomalią. Nie tylko powoduje ono istotne zaburzenia w funkcjonowaniu pojedynczego człowieka (frustracje, depresje, nerwice, brak wiary w siebie i w możliwości zmiany swego losu, staczanie się w nałogi, często nawet próby samobójcze), ale całej jego rodziny i środowiska, w którym żyje. Autor apeluje więc, by spojrzeniu na bezrobocie przywrócić ludzki, osobowy kształt.
Blok materiałów o bezrobociu uzupełniają w tym numerze pisma fragmenty książki ks. Bronisława Mierzwińskiego pt. Nauczanie Jana Pawła II o bezrobociu, a także artykuły Tomasza Mickiewicza, Ewy Leś i Józefiny Hrynkiewicz na temat różnych aspektów tego zjawiska. Ważną rolę w ukazaniu czytelnikom sposobów pomocy bezrobotnym jest publikacja materiałów z konferencji Społeczność służąca człowiekowi, która odbyła się w maju br. na terenie warszawskiej parafii św. Zygmunta. Jej uczestnicy powołali do życia Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Praca”, którego celem będzie właśnie walka z bezrobociem i pomoc osobom niemającym zatrudnienia poprzez integrację lokalnych wspólnot parafialnych, samorządowych i osiedlowych. Prelegenci konferencji apelowali w swoich wystąpieniach o to, by parafie stały się lokalnymi centrami pomocy osobom pozbawionym pracy. Każdy bezrobotny powinien odczuć, że jego parafia nie zostawia go w tej trudnej chwili samego - tak można w skrócie podsumować główną myśl konferencji.
W dziale międzynarodowym znajdziemy ciekawą rozmowę z przedstawicielami buddyjskiej wspólnoty wietnamskiej w Europie, którzy odwiedzając niedawno Polskę, złożyli także wizytę abp. Henrykowi Muszyńskiemu. W wywiadzie opowiadają oni o represjach, jakim poddawani są w Wietnamie członkowie niezależnych od państwa wspólnot religijnych, a zwłaszcza katolicy i buddyści.
Rubryka „Wokół wartości” zwraca z kolei uwagę tekstem Tomasza Pisuły pt. Religijność Polaków w świetle najnowszych badań socjologicznych, który zauważa, że w środowisku bezrobotnych słabnie identyfikacja z religią i instytucją Kościoła. Spowodowane jest to najczęściej poczuciem beznadziei i bezsensu wśród tych ludzi, którzy często nie odczuwają zainteresowania swoimi problemami i realnej pomocy ze strony własnych wspólnot parafialnych. By ten stan zmienić, trzeba podjąć trud codziennej pracy w środowiskach lokalnych, co właśnie proponuje najnowszy numer ZNCZ.

Znaki Nowych Czasów są dostępne w salonach sieci EMPiK, RUCH i niektórych księgarniach. Można je zaprenumerować w dowolnym momencie przez redakcję, w której dostępne są też egzemplarze archiwalne. Adres: ul. Nowogrodzka 84/86, 02-018 Warszawa, tel. (0-22) 622-59-74, e-mail: znaki.redakcja@wp.pl

24 marca Dniem Modlitwy i Pamięci o Misjonarzach Męczennikach

2019-03-24 09:32

kg (KAI/FIDES) / Rzym

Kościół katolicki w wielu krajach, w tym w Polsce, obchodzi dziś Dzień Modlitwy i Pamięci o Misjonarzach Męczennikach. Ustanowił go w 1993 Młodzieżowy Ruch Misyjny we Włoszech, istniejący i działający w ramach tamtejszych Papieskich Dzieł Misyjnych. Na jego obchody wybrano 24 marca dla upamiętnienia zamordowania w tym właśnie dniu w 1980 arcybiskupa San Salvadoru – Oscara Arnulfo Romero, kanonizowanego w Rzymie 14 października 2018 roku.

niedziela.pl
O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek

„Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – mówił Jan Paweł II. A niektórzy za przekazywanie wiary oddali nawet życie. Przykładem tego są nasi franciszkańscy misjonarze w Peru czy Helenka Kmieć. W sposób szczególny módlmy się w intencji wszystkich misjonarzy, aby nie tracili odwagi w głoszeniu Chrystusa. I my sami również możemy w naszym środowisku być misjonarzami, chociaż czasem to może również kosztować” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Także dzisiaj na całym świecie giną misjonarze. Według informacji zebranych przez Agencję Fides, w 2018 r. na całym świecie zostało zamordowanych 40 misjonarzy. To prawie dwa razy więcej niż w roku 2017. Większość z zamordowanych w 2018 r. to księża: 35 osób. Przez osiem lat największą liczbę zabitych notowano w Ameryce, natomiast w 2018 r. w tym tragicznym rankingu na pierwszym miejscu jest Afryka.

W ostatnich latach, pracując na terenach misyjnych, męczeńską śmiercią zginęli: franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski (Peru, 1990), kleryk Robert Gucwa (Rep. Środkowoafrykańska, 1994), ks. Jan Czuba (Kongo, 1998), oblat o. Henryk Dejneka (Kamerun, 2001), s. Czesława Lorek (Dem. Republika Konga, 2003), franciszkanin Mirosław Karczewski (Ekwador, 2010), salezjanin Marek Rybiński (Tunezja, 2011) i wolontariuszka misyjna Helena Kmieć (Boliwia, 2017). W tragicznych okolicznościach zginęli również ks. Andrzej Dudzik (Sierra Leone, 2011) i ks. Mariusz Graszk (Boliwia, 2013).

Papieskie Dzieła Misyjne zachęcają, by wierni upamiętnili męczeńską śmierć misjonarzy postem i modlitwą, prosząc Boga, by „pracujących na misjach chronił od niebezpieczeństwa, a zabitym otworzył bramy nieba”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: Narodowy Marsz Życia

2019-03-24 14:59

mip (KAI) / Warszawa

Spod Kolumny Zygmunta wyruszył pierwszy Narodowy Marsz Życia. Pochód wiedzie Traktem Królewskim na plac Trzech Krzyży, gdzie ogłoszona zostanie Deklaracja środowisk pro-life w Polsce.

Artur Stelmasiak

Wśród uczestników marszu zauważalne są barwne transparenty z hasłami: „Kocham Cię życie”, „Tak dla życia”, „Jesteśmy Polakami, mamy odpowiadać za Polskę”, „Genderyzm to dewiacja”, „Ręce precz od naszych dzieci”. W wydarzeniu uczestniczą liczne rodziny oraz organizacje pro-life z całej Polski.

Pochód poprzedziła Msza święta sprawowana w stołecznym kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Na początku odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym podziękował organizatorom wydarzenia za determinację w działaniach na rzecz ochrony ludzi od poczęcia do naturalnej śmierci. Przypomniał także słowa św. Jana Pawła II, w których dopominał się od rządów troski o najsłabszych i najbardziej potrzebujących, wśród których znajdują się dzieci poczęte.

Wydarzenie organizuje Chrześcijański Kongres Społeczny, którego inicjatorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek. Wydarzenie współorganizuje Polska Federacja Ruchów Obrony Życia oraz Fundacja św. Benedykta.

24 marca uchwalony został przez polski sejm Narodowym Dniem Życia. Jest on obchodzony już po raz piętnasty.

T.P.

Deklaracja Narodowego Marszu Życia RP 2019

Niepodległą Polskę odbudujemy na fundamencie Dekalogu, bo tylko w tym jest życie naszego narodu.

Dekalog nie jest opinią, jest zbiorem zasad życia, jest warunkiem cywilizacji życia.

Życie nie jest wartością ostateczną, ale jest – jak powiedział święty Jan Paweł II – wartością przedostateczną, warunkującą wszystkie pozostałe.

Rodzina nie jest prywatnym związkiem, jest wspólnotą od której zaczyna się społeczeństwo i bez której społeczeństwo się rozpada!

Dlatego wzywamy władze publiczne do wyraźnego umocnienia prawa do życia w naszym ustawodawstwie. Do wypełnienia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja RP 1997! Do przyjęcia społecznego projektu ustawodawczego Zatrzymaj Aborcję!

Wzywamy władze do realizacji wszystkich przepisów prawa chroniących życie, do czynnej walki z przestępczością aborcyjną!

Wzywamy do oficjalnego odrzucenia antywychowawczych zaleceń WHO!

Wzywamy władze Stolicy do odwołania tzw. warszawskiej Karty LGBT!

Wzywamy wszystkie władze publiczne do poszanowania Konstytucji i realizacji jej art. 72: każdy ma prawo żądać od władz publicznych przeciwdziałania demoralizacji młodzieży. I my tego żądamy!

A wszystkich polityków, szczególnie nieobecnych – bo obecni mówią to razem z nami – wzywamy do aktywnego i systematycznego popierania w debacie publicznej i pracach ustawodawczych zasad cywilizacji życia. Promocja dobra wspólnego narodu, kształtowanie w jego duchu opinii publicznej, to Wasz pierwszy obowiązek!

I wszystko to zobowiązujemy się wypełniać.

Tak nam dopomóż Bóg!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem