Reklama

Bliżej człowieka

Spotkania z Matką Teresą

Z ks. kan. Stanisławem Muzalem rozmawiał ks. Paweł Maciaszek
Niedziela Ogólnopolska 36/2004


Matka Teresa z Kalkuty

Z ks. kan. Stanisławem Muzalem z diecezji łomżyńskiej rozmawia ks. Paweł Maciaszek

Ks. Paweł Maciaszek: - W obecnym czasie ogromną popularnością cieszy się osoba Matki Teresy. Wiem, że Ksiądz Kanonik miał szczęście dwukrotnie rozmawiać ze Świętą z Kalkuty. Proszę o przybliżenie nam okoliczności tych spotkań.

Ks. kan. Stanisław Muzal: - Nasza znajomość rozpoczęła się podczas pielgrzymki do Lourdes, w Grocie Objawień, w 1979 r. Pamiętam dokładnie letnie, upalne przedpołudnie i moją modlitwę. Byłem tam jedynym kapłanem ubranym w sutannę. Może dlatego Matka Teresa podeszła właśnie do mnie i powiedziała: „Ojcze duchowny, podaj mi Komunię św.”. Z radością spełniłem tę prośbę i rozeszliśmy się. Kilka minut później miało miejsce kolejne spotkanie. Tym razem przy cudownym źródełku. Zaskoczony zostałem pytaniem, z jakiego jestem kraju. Kiedy odpowiedziałem, że jestem księdzem z Polski, usłyszałem zapewnienie: „Ja do Polski przyjadę, bo mam zaproszenie od Sióstr Służebniczek Krzyża z Lasek, z Zakładu dla Niewidomych”. Bardzo się cieszyłem z tego krótkiego spotkania.

- Jak się domyślam, wiedząc o planowanej podróży Matki Teresy do Polski, zapewne Ksiądz Kanonik chciał się z nią spotkać po raz kolejny. Czy tak rzeczywiście było?

- Niezupełnie tak. W 1983 r. byłem uczestnikiem pielgrzymki kapłanów diecezji płockiej do Rzymu. O godz. 7.00 stawiliśmy się na Okęciu na odprawie celnej, jednak z powodu mgły nie odlecieliśmy o czasie. W trakcie oczekiwania mój przyjaciel - ks. kan. Jerzy Dębowski przybiegł do mnie, mówiąc: „Idź, zobacz, tam w kącie siedzi zakonnica podobna do Matki Teresy. Wy się znacie, więc porozmawiaj z nią”. Tak też się stało. Poznała mnie, serdecznie przywitaliśmy się i poprosiłem o błogosławieństwo dla chorych zakonnic. Mój francuski nie był biegły, poprosiłem więc, by mówiła wolno i wyraźnie. Sam nie wiem, jak to się stało, ale za chwilę była z nami Amerykanka polskiego pochodzenia, która zgodziła się pełnić rolę tłumacza. Wkrótce o pamiątkowe wpisy na obrazkach, książkach, brewiarzach prosili zarówno kapłani, jak i osoby świeckie. Po autograf znanej zakonnicy przychodzili wszyscy, nawet mundurowi pracownicy ochrony pogranicza. Miałem ze sobą 200 obrazków św. Stanisława Kostki, które Matka Teresa również podpisała. Po kilku godzinach oczekiwania zaproszono wszystkich pasażerów na śniadanie. Matka Teresa tłumaczyła: „Nie mamy zwyczaju jadać w restauracji”. Zaproponowałem przyniesienie posiłku do poczekalni, a ona wyraziła zgodę. Zgodził się na to także pracownik restauracji, podając wraz z posiłkiem specjalny stolik. Zakonnica z Kalkuty, uśmiechając się, powtarzała kilkakrotnie, że jeszcze nigdy, na żadnym lotnisku, tak nie jadła. Zjadła prawie wszystko, ale wędlinę włożyła do foliowej torebki, mówiąc, że zawiezie ją współsiostrom, które są w Rzymie. Odnosząc stolik i talerze do restauracji, pomyślałem, że można byłoby kupić trochę wędliny dla tych sióstr mieszkających w Rzymie. Poprosiłem więc o nią kelnera, wyjaśniając mu, dla kogo będzie przeznaczona. Po kilku minutach oczekiwania wręczono mi torbę z wędliną. Kiedy chciałem zapłacić, usłyszałem: „Nie przyjmuję żadnych pieniędzy, jeśli to jest dla sióstr Matki Teresy. Niech i ja coś dobrego zrobię”.

- To bardzo ciekawe zdarzenie. Wiele mówi o prostocie i duchowości zakonnej, a także o dobroci, jaką wyzwala spotkanie z człowiekiem posiadającym takie wartości. Jak dalej przebiegała Wasza podróż?

- Po zejściu do sali odlotów nie zastałem tam już moich współpasażerów, a schody od tylnego wejścia do samolotu powoli odjeżdżały. Na pokład wchodziłem jako ostatni. Stewardesa, po odczytaniu mojego nazwiska, powiedziała, że jestem proszony o zajęcie miejsca obok Matki Teresy na jej osobiste życzenie.

- Wyobrażam sobie, jak wielkie było zaskoczenie Księdza Kanonika i radość Matki Teresy...

- Rzeczywiście, Matka Teresa ucieszyła się bardzo i wyraziła wdzięczność za otrzymany prezent: torbę z wędliną. Podczas około 2-godzinnego lotu opowiedziała mi m.in. o swoim pobycie w Laskach, o spotkaniu z moją chorą ciotką - zakonnicą i o polskich księżach mieszkających w Rzymie, którzy pomagają siostrom na co dzień. Pod koniec podróży Matka Teresa z uśmiechem zapytała, jak ma poradzić sobie z tyloma bagażami. Pomyślałem, że poproszę naszego kierowcę, który wiózł nas do Rzymu, aby pomógł. Podobnie jak w restauracji na Okęciu, i tym razem przysługę wyświadczono za darmo. Rozstaliśmy się w wielkiej serdeczności.

- Oczywiste jest, że zetknięcie się z kimś znanym i cenionym pozostawia w nas trwały ślad. Proszę zatem powiedzieć, jak to spotkanie wpłynęło na życie Księdza Kanonika?

- Wielokrotnie wspominałem to spotkanie. Miałem wówczas wrażenie, że rozmawiam z osobą świętą, od której bije spokój i silna wiara. Napełniło mnie to głęboką radością. Zawsze miałem szacunek i uznanie dla tego, co robi Matka Teresa, ale po tym spotkaniu byłem - i jestem - pełen podziwu. Czuję potrzebę opowiadania o tej niezwykłej postaci wszystkim, których spotykam na swojej drodze.

- Dziękuję za rozmowę i życzę, aby Ksiądz Kanonik jeszcze wiele razy dzielił się bogactwem spotkań ze Świętą z Kalkuty. Szczęść Boże!

Reklama

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

2016-12-26 23:12

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Wiesław Podgórski
Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

1. Znak krzyża

2. Akt skruchy – Ojcze nasz – Zdrowaś Maryjo

3. Trzy pierwsze dziesiątki różańca

4. Rozważanie na dany dzień nowenny

5. Dwie następne dziesiątki różańca

6. Modlitwa do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

7. Znak krzyża

Akt skruchy

Boże mój, bardzo żałuję, że Cię obraziłem, ponieważ Ty jesteś nieskończenie dobry i nie masz upodobania w grzechu. Zdecydowanie postanawiam, z pomocą Twojej świętej łaski, już więcej Cię nie obrażać i winy odpokutować.

Rozważanie na dany dzień nowenny

Pierwszy dzień

Święta Matko Ukochana, Przenajświętsza Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły

pozbawiające oddechu Twoje dzieci, wyciągnij do mnie swoje ręce.

Oddaję Ci dzisiaj ten „węzeł” ...... (nazwać go, w miarę możności) i wszystkie jego negatywne konsekwencje w moim życiu.

Powierzam Ci ten dręczący mnie „węzeł”, który czyni mnie nieszczęśliwym i tak bardzo mi przeszkadza w zjednoczeniu się z Tobą i z Twoim Synem Jezusem, moim Zbawcą.

Uciekam się do Ciebie, Maryjo, która rozwiązujesz węzły, bo w Tobie pokładam nadzieję i wiem, że nigdy nie wzgardziłaś błaganiem grzesznego dziecka, proszącego Cię o pomoc.

Wierzę, że możesz rozwiązać ten „węzeł”, gdyż Jezus daje Ci wszelką moc.

Ufam, że zgodzisz się rozwiązać ten węzeł, gdyż jesteś moją Matką. Wiem, że to zrobisz. Dziękuję Ci, moja ukochana Matko.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Kto szuka łaski, znajdzie ją w rękach Maryi.

Drugi dzień

Maryjo, Matko bardzo kochana, źródło wszystkich łask, moje serce zwraca się dzisiaj do Ciebie. Wyznaję, że jestem grzeszny, i że potrzebuję Twojej pomocy. Przez mój egoizm, urazy, brak wielkoduszności i brak pokory, bardzo często lekceważyłem łaski, jakie dla mnie wypraszasz.

Zwracam się do Ciebie dzisiaj, Maryjo, która rozwiązujesz węzły, abyś mi uprosiła u swego Syna czystość serca, oderwanie się od siebie, pokorę i ufność. Przeżyję dzisiejszy dzień, praktykując te cnoty. Ofiaruję je Tobie w dowód mojej miłości do Ciebie. Powierzam w Twoje ręce ten „węzeł”...... (nazwać go, w miarę możności), który mi przeszkadza być odbiciem chwały Boga.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja ofiarowała Bogu każdą chwilę swojego dnia.

Trzeci dzień

Matko Pośredniczko, Królowo Nieba, Której ręce otrzymują i przekazują wszystkie bogactwa Króla, zwróć ku mnie swoje miłosierne spojrzenie. Składam w Twoje święte ręce ten „węzeł” mojego życia.....,wszelką urazę, wszelki żal, którego on jest źródłem.

Boże Ojcze, wybacz mi moje winy. Pomóż mi teraz wybaczyć wszystkim, którzy świadomie lub nieświadomie, stali się sprawcami tego „węzła”. W takim stopniu, w jakim Tobie zawierzę, będziesz mógł go rozwiązać. Wobec Ciebie, Matko ukochana, i w imieniu Twojego Syna Jezusa, mojego Zbawiciela, który został tak zelżony, i który potrafił wybaczyć, wybaczam teraz tym wszystkim osobom......, i sobie samemu także wybaczam, na zawsze. Dziękuję Ci Matko, która rozwiązujesz węzły, za rozwiązanie w moim sercu węzła urazy, i tego oto węzła, który Ci powierzam. Amen.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Ten, kto chce łask, zwraca się do Maryi.

Czwarty dzień

Święta Matko Ukochana, przyjmująca wszystkich, którzy Cię szukają, miej litość nade mną.

Składam w Twoje ręce ten „węzeł”..... Przeszkadza mi być w pokoju, paraliżuje moją duszę, przeszkadza mi iść na spotkanie mojego Pana i oddać w służbie dla Niego moje życie.

Rozwiąż Matko ten „węzeł” mojego życia. Poproś Jezusa, by uleczył z paraliżu moją wiarę, potykającą się i upadającą na kamieniach drogi. Idź ze mną, Matko ukochana, abym pojął, że te kamienie są w istocie moimi przyjaciółmi, abym przestał szemrać i bym nauczył się w każdym momencie składać dziękczynienie, uśmiechać się ufny w Twoją moc.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja jest słońcem i cały świat korzysta z Jej ciepła.

Piąty dzień

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, wielkoduszna i pełna współczucia, zwracam się do Ciebie, by oddać w Twoje ręce, po raz kolejny, ten „węzeł”..... Proszę Cię o Bożą mądrość, abym działał w świetle Ducha Świętego, by rozwiązać wszystkie te trudności.

Nikt nigdy nie widział Cię zagniewaną, przeciwnie, Twoje słowa zawsze były tak pełne łagodności, że widziano w Tobie serce Boga.

Uwolnij mnie od goryczy, gniewu i nienawiści, jakie ten „węzeł” we mnie zrodził.

Matko Ukochana, daj mi Twoją łagodność i Twoją mądrość, abym nauczył się wszystko rozważać w ciszy mojego serca. I tak jak Ty to uczyniłaś w Dniu Pięćdziesiątnicy, wstaw się za mnie u Jezusa, bym otrzymał w moim życiu nowe wylanie Ducha Świętego. Duchu Boży, zstąp na mnie!

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja jest bogata w moc u Boga

Szósty dzień

Królowo Miłosierdzia, oddaję Ci ten „węzeł” mojego życia.... i proszę byś mi dała serce,

które umie być cierpliwe, gdy Ty rozwiązujesz ten „węzeł”.

Naucz mnie zasłuchania w Słowo Twojego Syna, spowiadania się, Komunii św., na koniec zostań ze mną i przygotuj moje serce, by z aniołami świętowało łaskę jaką nieprzerwanie mi wypraszasz.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mnie.

Cała jesteś piękna Maryjo i nie pokalała Cię żadna zmaza.

Siódmy dzień

Matko Przeczysta, zwracam się dzisiaj do Ciebie, błagam Cię byś rozwiązała ten „węzeł” w moim życiu... i uwolniła mnie spod panowania Złego. Bóg powierzył Ci wielką moc nad wszystkimi demonami. Wyrzekam się dzisiaj złych duchów i wszelkich związków, jakie mnie z nimi łączyły. Oświadczam, że Jezus jest moim jedynym Zbawicielem, moim jedynym Panem.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, zetrzyj głowę Kusiciela. Zniszcz pułapki, w których uwięzło moje życie. Dziękuję Ci Matko Ukochana. Przez Twą drogocenną Krew uwolnij mnie Panie!

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mnie.

Ty jesteś chwałą Jeruzalem, Ty jesteś dumą naszego narodu.

Ósmy dzień

Dziewicza Matko Boga, bogata w miłosierdzie, miej litość nad Twoim dzieckiem i rozwiąż ten „węzeł”... w moim życiu.

Potrzebuję, byś mnie nawiedziła, tak jak nawiedzałaś Elżbietę. Przynieś mi Jezusa, aby On przyniósł mi Ducha Świętego. Naucz mnie korzystać z cnoty odwagi, radości, pokory, wiary i spraw bym jak Elżbieta został napełniony Duchem Świętym. Chcę żebyś była moją Matką, moją Królową i moją przyjaciółką. Oddaję Ci moje serce i wszystko, co do mnie należy: mój dom, moją rodzinę, moje dobra materialne i duchowe. Należę do Ciebie na zawsze. Złóż we mnie Twoje serce, abym mógł czynić wszystko, co Jezus chce, bym czynił.

Idźmy więc, pełni ufności, do tronu łaski.

Dziewiąty dzień

Matko Przenajświętsza, nasza Orędowniczko, Ty, która rozwiązujesz „węzły”, przychodzę dziś, by Ci podziękować, że zechciałaś rozwiązać ten „węzeł” w moim życiu. Znasz ból, jaki mi sprawia. Dziękuję Matko, że osuszasz w swoim miłosierdziu łzy w moich oczach.

Dziękuję, że mnie przygarniasz w swoje ramiona i pozwalasz, bym otrzymał kolejną łaskę od Boga.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, moja Matko Ukochana, dziękuję Ci za rozwiązanie „węzłów” mojego życia. Otul mnie płaszczem Twej miłości, strzeż mnie, otaczaj swą opieką, napełnij światłem Twego pokoju.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ ROZWIĄZUJĄCEJ WĘZŁY

Dziewico Maryjo, Matko pięknej Miłości, Matko, która nigdy nie opuściłaś dziecka,

wołającego o pomoc, Matko, której ręce nieustannie pracują dla Twoich ukochanych dzieci, gdyż przynagla je Miłość Boża i nieskończone Miłosierdzie, które wylewa się z Twojego serca, zwróć ku mnie Twoje współczujące spojrzenie. Wejrzyj na kłębowisko węzłów, w których dusi się moje życie.

Ty znasz moją rozpacz i mój ból. Wiesz jak bardzo te węzły mnie paraliżują.

Maryjo, Matko, której Bóg powierzył rozwiązanie „węzłów” życia Twoich dzieci, składam w Twoje ręce wstęgę mego życia.

Nikt, nawet Zły Duch, nie może jej pozbawić Twojej miłosiernej pomocy.

W Twoich rękach, nie ma ani jednego węzła, który nie mógłby zostać rozwiązany.

Matko Wszechmogąca, w swej łasce i mocy, z jaką się wstawiasz u Swojego Syna Jezusa, mojego Zbawcy, przyjmij dzisiaj ten „węzeł” ... (nazwać go w miarę możności).

Na chwałę Boga, proszę Cię, byś go rozwiązała, rozwiązała na zawsze. Pokładam w Tobie nadzieję

Jesteś jedyną Pocieszycielką, jaką dał mi Bóg, jesteś fortecą w mojej słabości, bogactwem w mojej nędzy, wyswobodzeniem ze wszystkiego, co mi przeszkadza być z Chrystusem.

Przyjmij moje wołanie.

Strzeż mnie, prowadź mnie, chroń mnie. Ty jesteś moim bezpiecznym schronieniem.

Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

EGZORCYZM

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów,

Ty, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie rozkaż Hufcom Anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, strąciły do piekła. Święci Aniołowie i Archaniołowie - brońcie nas i strzeżcie nas. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem