Reklama

Propozycje

W kręgu kultury regionalnej

C. R.
Niedziela Ogólnopolska 36/2004

W5. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Sandomierza Wydawnictwo Diecezji Sandomierskiej opublikowało książkę pt. Kultura Regionalna jako Wartość Dobrego Państwa autorstwa doktora prawa Witolda Misiudy-Rewery, byłego konsula RP w Rzymie i sekretarza ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej (1995/2001). Tekst, inspirowany nauką Jana Pawła II, że „własna kultura regionalna jest szkołą dokonującą rzetelnego, uczciwego rozwoju osoby” - wzywa do zachowania i przekazania dziedzictwa naszej kultury narodowej w harmoni discors - jedności różnic. Postęp jedności wymaga wpierw dojrzewania wielu środowisk ludzkich, zakorzenionych w wymiarach regionalnych, dla społecznej współpracy, która winna być moralna i życzliwa pięknem.
Rewera poprzez drogę tradycji rzymsko-łacińskiej odwołuje się do doświadczeń współczesnych regionów we Włoszech, widzi potrzebę nowej formy Civium Libertati, czyli wolności społeczności obywateli w zarządzaniu sprawami swych regionów, polegającym na bezpośrednim ich uczestnictwie w wykonywaniu administracji lokalnej. Taka partycypacja - w języku włoskim określana jako paese reale - w przeciwieństwie do paese legale - określa kraj tylko w sensie reprezentowania go przez większość parlamentarną i instytucje, które z niej wynikają. Zły poziom tych instytucji w Polsce jest powszechnie znany. Natomiast dla normalności potrzeba również określenia reale, które stanowi kraj wspólnot mieszkańców w wymiarze regionalnym i lokalnym, respektujący ich wolę i prawdziwe potrzeby. Ponadto w wymiarze uniwersalnym winniśmy trwać w jedności chrześcijańskiej, jako wartości podstawowej i pierwotnej wobec np. pojęcia Europy, promując kulturę pokoju w oparciu o dobro wspólne społeczności w humanistycznym porządku gospodarczym.
Przesłanie zawarte w książce zachęca do działań regionalnych w celu usprawnienia funkcji państwa niepodzielnego, opartego na zasadzie pomocniczości, realizującego się przez dobro wspólne, czyli solidarność jego mieszkańców jako antidotum na globalistyczno-liberalną beztroskę o człowieka. Naród jest tu postrzegany przez tworzące go wspólnoty rodzin i gminy (jako pochodzące wprost od Boga) oraz poprzez związki regionalne powstałe w oparciu o określoną autonomię (administracyjną, finansową), przynależną człowiekowi i tworzonym przez niego wspólnotom na podstawie prawa naturalnego. Kultura trwania w tradycji regionalnej nie może być zaprzeczeniem wartości narodowych - bo przecież jest ich emanacją i wzbogacaniem zarazem.
Rewera poszukuje istoty wrażliwości regionalnej człowieka przez powrót w rodzinne strony swej tożsamości, do źródeł wzrastania. Naturalne jest pragnienie, by móc wpływać na obraz wzrostu (gospodarczego i duchowego) ziemi swego pochodzenia. Wracamy bogatsi po wielu doświadczeniach pielgrzymowania poza rodzinnymi stronami. Doświadczenia mają wartość tylko w perspektywie powrotu do źródła i zakorzenienia - by zaowocować.
Książka jest dedykowana - jak pisze Autor - „Umiłowanemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, Opatrzności naszych czasów w dojrzewaniu mego pokolenia na przełomie wieków, z pokorą i w podzięce za łaskę i naukę płynącą z tego Pontyfikatu, z wdzięcznością za doświadczenie Rzymu, które zaowocowało”.

Witold Misiuda-Rewera, Kultura Regionalna jako Wartość Dobrego Państwa, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukania w Sandomierzu, Sandomierz 2004 r., www.wsd.pl

Trzech księży zabitych w ciągu kilku dni na świecie

2019-02-19 15:08

pb (KAI/Il Sismografo) / Rzym

W ciągu kilku dni zamordowano na świecie trzech księży katolickich: jednego na Madagaskarze, jednego w Burkina Faso i jednego w Kolumbii.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Malgaski duchowny, ks. Nicolas Ratodisoa zmarł 14 lutego w wyniku ran zadanych mu podczas napadu rabunkowego, do którego doszło pięć dni wcześniej. Zaatakowali go uzbrojeni mężczyźni, którzy zatrzymali go na drodze, gdy jechał na motorze w miejscowości Mahitsy, 30 km od stolicy kraju Tananarywy. Sprawcy zażądali od niego pieniędzy, których jednak nie miał przy sobie, więc zaczęli do niego strzelać.

Dzień później w Burkina Faso w zamachu terrorystycznym zginął hiszpański misjonarz, o. Antonio César Fernández. 72-letni salezjanin został zabity, gdy dosięgły go co najmniej trzy strzały z pistoletu. Wraz z duchownym zginęło czterech celników z mobilnego punktu kontroli na granicy między Burkina Faso i Togo. Zbrodnia przypisywana jest miejscowym dżihadystom.

Trzeci duchowny, 65-letni ks. Carlos Ernesto Jaramillo został zamordowany ciosami noża 18 lutego w Kolumbii. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Bogoty. Mordercą był nastolatek pochodzący z Wenezueli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież spotka się z rzecznikiem ofiar pedofilii księży

2019-02-19 19:53

ts / Rzym (KAI)

Przed rozpoczęciem w Watykanie szczytu na temat ochrony małoletnich papież Franciszek spotka się z rzecznikiem włoskiej sieci ofiar pedofilii „Rete L’Abuso”, Francesco Zanardim. Prywatne spotkanie z papieżem po środowej audiencji generalnej 48-letni Włoch potwierdził w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Rzymie.

Grzegorz Gałązka

Zanardi jest jednym z założycieli międzynarodowej sieci „Ending Clergy Abuse” (ECA - Stop wykorzystywaniu przez duchownych). Będzie to pierwsze spotkanie z papieżem tego mężczyzny, który jako nastolatek był molestowany seksualnie przez księdza.

W rozmowie z włoskim dziennikiem „ Il Fatto quotidiano” Zanardi zapewnił, że otacza wielkim szacunkiem papieża Franciszka. „Jednak papież napotyka też na duże opory”, zauważył. Jego zdaniem, w walce z pedofilią niewiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich 20 lat, a „w tym czasie wykorzystano seksualnie znaczną liczbę ofiar”.

Rzecznik „Rete L’Abuso” pragnie przedstawić papieżowi żądania ofiar. Jest wśród nich obowiązek zgłaszania przez biskupów przypadków wykorzystywania seksualnego. Poza procesami kościelnymi muszą też być prowadzone procesy w sądach państwowych. Zapowiedział też, że w czasie trwania szczytu w Watykanie ECA zorganizuje w Rzymie spotkania informacyjne oraz demonstracje.

Zanardi przyznał, że zdaje sobie sprawę, z jakim oporem wewnątrz Kościoła musi się spotykać papież Franciszek. Jak zauważył, w czasie tego pontyfikatu sakrę biskupią otrzymało kilku księży, wobec których istnieje podejrzenie, że przemilczeli czyny pedofilii. Nie wymienił przy tym ani nazwisk, ani liczby tych duchownych. „Ten, kto nas zranił, nie jest w niebie, ale na ziemi. Winni są ludzie: księża, którzy nas wykorzystali i wszyscy ci, którzy to tuszowali”, stwierdził Zanardi.

Na 21-24 lutego papież Franciszek zwołał do Watykanu na międzynarodowe spotkanie w sprawie ochrony małoletnich w Kościele katolickim. W konferencji będą uczestniczyć przewodniczący Konferencji Biskupów katolickich oraz Kościołów obrządku wschodniego, a także przełożeni 22 zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, szefowie 14 dykasterii watykańskich oraz ofiary wykorzystywania seksualnego z różnych części świata. Wśród 190 uczestników spotkania będzie też wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem